ελληνική μουσική
    700 online   ·  210.830 μέλη

    Δεν θα αντέξει τη φυλακή...

    uNick
    02.03.2007, 09:54
    Παράθεση:
    Το μέλος Alkemist στις 02-03-2007 στις 01:03 έγραψε...

    Κατα τη γνώμη μου, δεν μπορεί κάποιος να κατηγορίσει την πολιτεία για έλλειψη κοινωνικής πρόνοιας. Μη ξεχνάμε ότι το κράτος ασχολείται με 11.000.000 ανθρώπους και όχι μόνο με τον Κωστάκη στο διπλανό σπίτι. Η μεγαλύτερη υποκρισία είναι που βγαίνουν οι γείτονες και φωνάζουν "αθώος" όταν αυτοί αδιαφορούσαν λίγες μέρες πριν για το τι περνάει. Πάντως, σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να συζητείται το αν είναι αθώος ή ένοχος κάποιος και το αν θα έπρεπε να φυλακιστεί ή όχι. Η δικαιοσύνη δεν γνωρίζει τις τραγικές ιστορίες του καθενός. Αν σκοτώσεις κάποιον, τότε αυτό δεν αλλάζει ακόμα και αν αυτός είχε πιο πριν σκοτώσει όλη την οικογένεια σου. Τα γεγονότα είναι γεγονότα και πάνω σε αυτά πρέπει να βασίζεται η δικαιοσύνη. Δεν πρέπει να βασίζεται ούτε στο κλάμμα ούτε στη τραγικό παρελθόν κανενός. Όταν κάνεις κάτι πρέπει να πληρώσεις και το τίμημα.

    Μέχρι εδώ το πας μια χαρά...

    Παράθεση:
    Το μέλος Alkemist στις 02-03-2007 στις 01:03 έγραψε...

    Αυτό είναι που πρέπει να αλλάξει στην Ελλάδα.

    Εδώ... τί εννοείς? Τί πρέπει να αλλάξει? Δεν θα πρέπει να πληρώνει κάποιος για τις πράξεις του?
    maspa
    02.03.2007, 10:00
    Το πρωϊ είδα τις ειδήσεις στην τηλεόραση..κι έμαθα πως ο νεαρός πατροκτόνος δε θα υποστεί την τιμωρία της φυλάκισης.. Καλά μπορεί να μη διαπράξει ξανά έγκλημα στο μέλλον, τον παραδειγματισμό των άλλων δεν το σκέφτηκαν οι αρμόδιοι; Τι οργανωμένο κράτος Θέε μου..
    rory166
    02.03.2007, 10:07
    Τι καλα!Τωρα θα μπορουμε οοοολοι να σκοτωνουμε τους πατεραδες μας ελευθερα!!

    maspa
    02.03.2007, 10:12
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 02-03-2007 στις 10:07 έγραψε...

    Τι καλα!Τωρα θα μπορουμε οοοολοι να σκοτωνουμε τους πατεραδες μας ελευθερα!!




    Με ειρωνεύεσαι;Γιατί άδικο έχω;

    Αν θα μπορούσα τον κόσμο να άλλαζα, θα ξαναέβαφα γαλάζια τη θάλασσα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 02-03-2007 10:12 ]


    rory166
    02.03.2007, 10:24
    σε ειρωνευομαι απλα επειδη εχω μερες να το κανω!
    κατα τα αλλα συμφωνω μαζι σου
    uNick
    02.03.2007, 10:27
    Κάτι μπερδεύετε παίδες... Δεν είπε κανείς ότι δεν θα δικαστεί (και αναλόγως θα πληρώσει). Απλώς προσωρινά δεν προφυλακίζεται, τουλάχιστον μέχρι την άλλη εβδομάδα που θα βγει το βούλευμα του Συμβουλίου Πλημμελειοδικών Πειραιά, με το οποίο θα αποφασιστεί αν θα προφυλακιστεί ή θα αφεθεί ελεύθερος με περιοριστικούς όρους.
    maspa
    02.03.2007, 10:32
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 02-03-2007 στις 10:27 έγραψε...

    Κάτι μπερδεύετε παίδες... Δεν είπε κανείς ότι δεν θα δικαστεί (και αναλόγως θα πληρώσει). Απλώς προσωρινά δεν προφυλακίζεται, τουλάχιστον μέχρι την άλλη εβδομάδα που θα βγει το βούλευμα του Συμβουλίου Πλημμελειοδικών Πειραιά, με το οποίο θα αποφασιστεί αν θα προφυλακιστεί ή θα αφεθεί ελεύθερος με περιοριστικούς όρους.



    Ok, τότε..πάσο..

    Απλά, αν δεν φυλακιζόταν καθόλου, θα έβγαινε ο κάθε φονιάς θα κλαιγόταν και ούτε γατα ούτε ζημιά.. Αφού είναι έτσι..για να δουμε..
    babisdr
    02.03.2007, 11:05
    Παράθεση:

    Το μέλος Alkemist στις 02-03-2007 στις 01:03 έγραψε...

    Κατα τη γνώμη μου, δεν μπορεί κάποιος να κατηγορίσει την πολιτεία για έλλειψη κοινωνικής πρόνοιας. Μη ξεχνάμε ότι το κράτος ασχολείται με 11.000.000 ανθρώπους και όχι μόνο με τον Κωστάκη στο διπλανό σπίτι. Η μεγαλύτερη υποκρισία είναι που βγαίνουν οι γείτονες και φωνάζουν "αθώος" όταν αυτοί αδιαφορούσαν λίγες μέρες πριν για το τι περνάει.



    Εγώ κι εσείς πληρώνουμε αυτό το κράτος για να ασχολείται με τον Κωστάκη και τον κάθε Κωστάκη, διορθώστε με αν κάνω λάθος. Απαιτώ ένα σύστημα κοινωνικής πρόνοιας που δεν αφήνει κανέναν στην απ'έξω, και ενδιαφέρεται για τον κάθε Κωστάκη σαν να ήταν παιδί του, όπως το κράτος απαιτεί από εμένα να είμαι συνεπής στις υποχρεώσεις μου απέναντι του, αψεγάδιαστος και ατσαλάκωτος όταν έρθει η ώρα να πληρώσω το ΙΚΑ και την εφορία μου. Το ξέρω οτι μπορεί για κάποιους να ακούγεται όλο αυτό τουλ. ουτοπιστικό. Μάλλον είναι, απλά όμως και μόνο γιατί οι περισσότεροι το θεωρούν ουτοπιστικό. Όσο κι αν δεν θέλουμε να το δούμε, προτάσσοντας θεωρίες περί "ατιμωρησίας", "Φαρ Ουέστ" κτλ, ο θύτης στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν ήταν ένας. Πρώτος δολοφόνησε τον εαυτό του ο πατέρας (μαζί με την οικογένειά του), μετά τον δολοφόνησαν οι γείτονες και οι λοιποί και στο τέλος ο 19χρονος ήρθε να δώσει το τέλος στο δράμα. Φυσικά να πληρώσει αλλά όχι μόνος του, και με την μικρότερη ποινή από όλους τους εμπλεκόμενους. Ουτοπία και αυτό.

    Παράθεση:

    Το μέλος Alkemist στις 02-03-2007 στις 01:03 έγραψε...

    Η δικαιοσύνη δεν γνωρίζει τις τραγικές ιστορίες του καθενός. Αν σκοτώσεις κάποιον, τότε αυτό δεν αλλάζει ακόμα και αν αυτός είχε πιο πριν σκοτώσει όλη την οικογένεια σου. Τα γεγονότα είναι γεγονότα και πάνω σε αυτά πρέπει να βασίζεται η δικαιοσύνη. Δεν πρέπει να βασίζεται ούτε στο κλάμμα ούτε στη τραγικό παρελθόν κανενός.



    Θα διαφωνήσω και εδώ μαζί σου. Νομίζω οτι η δικαιοσύνη εξετάζει και την πλευρά του κατηγορουμένου και δέχεται ή όχι τα λεγόμενα "ελαφρυντικά". Και έτσι θα έπρεπε να είναι. Πώς αλλιώς θα υπήρχε σφαιρική άποψη περί της κατάστασης? Γι'αυτό και για το κάθε αδίκημα υπάρχει ένα εύρος ποινών (πχ: έχουν επιβληθεί και πολύ μικρότερες ποινές από ισόβια κάθειρξη για το έγκλημα το οποίο συζητάμε)



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 02-03-2007 11:18 ]


    Alkemist
    02.03.2007, 14:15
    uNick γράφοντας ότι αυτό πρέπει να αλλάξει στη Ελλάδα εννοώ ότι πολλές φορές στη χώρα μας τη "βγάζουν" καθαρή. Δεν εννοώ ότι δεν πρέπει να τιμωρούνται οι ένοχοι. Αντιθέτως, λέω πως πρέπει να τιμωρούνται όλοι ανεξαρτήτως.

    babisdr αν σου έδιναν εσένα την αρμωδιότητα για 11.000.000 ανθρώπους, όσα χρήματα και αν σου έδιναν, πιστεύεις ότι θα μπορούσες να ξέρεις το πρόβλημα του καθενός; Είναι αδύνατο για το κράτος να λειτουργήσει χωρίς τον πολίτη. Γι' αυτό και το πολίτευμα μας είναι η Δημοκρατια.
    Όταν λέω πως η δικαιοσύνη βασίζεται σε γεγονότα εννοώ πως ο φόνος είναι φόνος. Δεν αλλάζει σε καμία περίπτωση και για κανένα λόγο. Αυτή ειναι η βάση της δικαιοσύνης. Άλλο δικαιοσύνη και άλλο δικαστήριο και απόδοση ευθυνών. Είναι δυο τελείως διαφορετικά πράγματα.
    ominous
    02.03.2007, 14:35
    Ωραιες,πολυ ωραιες οι βολεμενες σας απαντησεις...
    Μεταξυ φραπε και υπνου βλεπετε δημοκρατιες και ενοχους..
    Ξυπνατε ενα πρωι και λετε "σκοτωσε!!"
    Μονο στη θεση του να μπειτε για λιγο:ολη αυτη την πιεση που δεχοταν,ολη του τη ζωη,τα προβληματα του
    Αλλα τι λεω τωρα?
    Για απλο νουμερο τον μετρατε,ενας εγκληματιας παραπανω
    Και θα μου πεις τι σε νοιαζει κιολας?Εχεις τη δουλιτσα σου,το σπιτακι σου το ηρεμο,ξεχνιεσαι και με το αλλο σου μισο και τα ελυσες ολα.Ναι ολοι σαν εσενα ειναι.
    Τους δικασες ολους τωρα..
    Τα συγχαρητηρια μου..
    athinouli24
    02.03.2007, 14:37

    Παράθεση:
    Το μέλος Alkemist στις 02-03-2007 στις 01:03 έγραψε...

    Κατα τη γνώμη μου, δεν μπορεί κάποιος να κατηγορίσει την πολιτεία για έλλειψη κοινωνικής πρόνοιας. Μη ξεχνάμε ότι το κράτος ασχολείται με 11.000.000 ανθρώπους και όχι μόνο με τον Κωστάκη στο διπλανό σπίτι. Η μεγαλύτερη υποκρισία είναι που βγαίνουν οι γείτονες και φωνάζουν "αθώος" όταν αυτοί αδιαφορούσαν λίγες μέρες πριν για το τι περνάει. Πάντως, σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να συζητείται το αν είναι αθώος ή ένοχος κάποιος και το αν θα έπρεπε να φυλακιστεί ή όχι. Η δικαιοσύνη δεν γνωρίζει τις τραγικές ιστορίες του καθενός. Αν σκοτώσεις κάποιον, τότε αυτό δεν αλλάζει ακόμα και αν αυτός είχε πιο πριν σκοτώσει όλη την οικογένεια σου. Τα γεγονότα είναι γεγονότα και πάνω σε αυτά πρέπει να βασίζεται η δικαιοσύνη. Δεν πρέπει να βασίζεται ούτε στο κλάμμα ούτε στη τραγικό παρελθόν κανενός. Όταν κάνεις κάτι πρέπει να πληρώσεις και το τίμημα.

    Δεν είναι υποκριτές οι γείτονες που βγαίνουν και φωνάζουν "αθώος" γιατι δεν αδιαφορούσαν, πολλές φορές κάλεσαν την αστυνομία αλλά οι κλήσεις τους έμειναν "αναπάντητες".Τι άλο θα μπορούσαν να κάνουν? Να πάρουν το νόμο στα χέρια τους και να σκοτώσουν αυτοί τον "καλό πατέρα"?Οι κρατικοί μηχανισμοί αδιαφόρισαν στο θέμα κλείνοντας τα αυτιά τους.....
    uNick
    02.03.2007, 14:55
    Παράθεση:
    Το μέλος ominous στις 02-03-2007 στις 14:35 έγραψε...

    Ωραιες,πολυ ωραιες οι βολεμενες σας απαντησεις...
    Μεταξυ φραπε και υπνου βλεπετε δημοκρατιες και ενοχους..
    Ξυπνατε ενα πρωι και λετε "σκοτωσε!!"
    Μονο στη θεση του να μπειτε για λιγο:ολη αυτη την πιεση που δεχοταν,ολη του τη ζωη,τα προβληματα του
    Αλλα τι λεω τωρα?
    Για απλο νουμερο τον μετρατε,ενας εγκληματιας παραπανω
    Και θα μου πεις τι σε νοιαζει κιολας?Εχεις τη δουλιτσα σου,το σπιτακι σου το ηρεμο,ξεχνιεσαι και με το αλλο σου μισο και τα ελυσες ολα.Ναι ολοι σαν εσενα ειναι.
    Τους δικασες ολους τωρα..
    Τα συγχαρητηρια μου...


    Πώς μπορείς να μιλάς για βολεμένες απαντήσεις? Δεν είναι δυνατόν να ξέρεις τί μπορεί να έχει περάσει ο καθένας από εμάς, ο γείτονάς σου ή ο μπακάλης από όπου ψωνίζεις... Και δεν έχει νόημα να σου πω κάτι για εμένα (δεν σκοπεύω άλλωστε να αρχίσω να αραδιάζω τις ιστορίες μου...). Σκέψου όμως τους γύρω σου. Σκέψου πόσοι είναι αυτοί που έχουν παρόμοιες εμπειρίες, ή και χειρότερες. Δεν έγιναν όλοι αυτοί φονιάδες! Ναι, οι πιέσεις που ασκήθηκαν σε αυτό το παιδί ήταν μεγάλες και τον οδήγησαν στο εν βρασμώ ψυχής έγκλημα - και αυτό θα είναι το ελαφρυντικό του. Από εκεί και πέρα όμως, δεν παύει να είναι κάποιος που αφαίρεσε μια ανθρώπινη ζωή. Εσύ τί θα πρότεινες διαφορετικό από αυτό που μεταξύ φραπέ και ύπνου προτείνουμε εμείς οι βολεμένοι δικαστές των πάντων???
    athinouli24
    02.03.2007, 15:05
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 02-03-2007 στις 14:55 έγραψε...

    Παράθεση:
    Το μέλος ominous στις 02-03-2007 στις 14:35 έγραψε...

    Ωραιες,πολυ ωραιες οι βολεμενες σας απαντησεις...
    Μεταξυ φραπε και υπνου βλεπετε δημοκρατιες και ενοχους..
    Ξυπνατε ενα πρωι και λετε "σκοτωσε!!"
    Μονο στη θεση του να μπειτε για λιγο:ολη αυτη την πιεση που δεχοταν,ολη του τη ζωη,τα προβληματα του
    Αλλα τι λεω τωρα?
    Για απλο νουμερο τον μετρατε,ενας εγκληματιας παραπανω
    Και θα μου πεις τι σε νοιαζει κιολας?Εχεις τη δουλιτσα σου,το σπιτακι σου το ηρεμο,ξεχνιεσαι και με το αλλο σου μισο και τα ελυσες ολα.Ναι ολοι σαν εσενα ειναι.
    Τους δικασες ολους τωρα..
    Τα συγχαρητηρια μου...


    Πώς μπορείς να μιλάς για βολεμένες απαντήσεις? Δεν είναι δυνατόν να ξέρεις τί μπορεί να έχει περάσει ο καθένας από εμάς, ο γείτονάς σου ή ο μπακάλης από όπου ψωνίζεις... Και δεν έχει νόημα να σου πω κάτι για εμένα (δεν σκοπεύω άλλωστε να αρχίσω να αραδιάζω τις ιστορίες μου...). Σκέψου όμως τους γύρω σου. Σκέψου πόσοι είναι αυτοί που έχουν παρόμοιες εμπειρίες, ή και χειρότερες. Δεν έγιναν όλοι αυτοί φονιάδες! Ναι, οι πιέσεις που ασκήθηκαν σε αυτό το παιδί ήταν μεγάλες και τον οδήγησαν στο εν βρασμώ ψυχής έγκλημα - και αυτό θα είναι το ελαφρυντικό του. Από εκεί και πέρα όμως, δεν παύει να είναι κάποιος που αφαίρεσε μια ανθρώπινη ζωή. Εσύ τί θα πρότεινες διαφορετικό από αυτό που μεταξύ φραπέ και ύπνου προτείνουμε εμείς οι βολεμένοι δικαστές των πάντων???


    Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.... Όλοι μας δεχόμαστε πιέσεις με τον ένα ή τον άλλο τρόπο
    ominous
    02.03.2007, 15:14
    Ναι..Δε ζητησα να μου πειτε τις δικες σας ιστοριες ή πιεσεις που αναφερετε..
    Αυτο που προτεινω επειδη με ρωτησες uNick ειναι:
    Να ασχοληθεις με το ιδιο το ατομο οχι απλα "αλλος ενας πατροκτονος"
    Να μαθεις τις συνθηκες
    Να ακουσεις και τη δικη του αποψη
    Να προσπαθησεις να μπεις ειλικρινα στη θεση του
    Αλλα το βλεπετε απ τη δικη σας σκοπια μονο..
    uNick
    02.03.2007, 15:47
    Τις συνθήκες τις έμαθα, την απολογιτική του γραμμή την διάβασα... σχημάτησα τη γνώμη μου. Και αυτήν εξέφρασα. Τα υπόλοιπα είναι δουλειά των δικαστών να τα δουν αυτά, φίλε μου. Αν το καλοσκεφτείς, λέμε το ίδιο πράγμα με διαφορετικά λόγια. Κι εγώ αναγνωρίζω τις πιέσεις που δέχτηκε αυτό το παιδί - από την αρχή το είπα - και εξέφρασα την γνώμη ότι οι αρμόδιοι θα πρέπει να είναι λίγο ελαστικοί απέναντί του. Δυστυχώς, όμως, δεν μπορεί κανένας να διαφωνήσει (ούτε κι εσύ, πιστεύω) ότι παρά τα - ενδεχομένως πολλά - ελαφρυντικά του, θα πρέπει να αντιμετωπίσει και τις συνέπειες των πράξεών του. Σκέψου και την άλλη εκδοχή. Κανένας δικαστής, ακόμα κι αν ήθελε να τον αθωώσει, δεν θα τολμούσε να δημιουργήσει δεδικασμένο που θα λειτουργούσε ως "πάτημα" για άλλους!
    xartinooneiro
    23.03.2007, 12:40
    Αμαρτίες γονέων... Κοινωνική μέριμνα; Τι είναι αυτό; Σημαντικό βρίσκω το ότι ο νεαρός έχει την υποστήριξη της γειτονιάς.