ελληνική μουσική
    710 online   ·  210.832 μέλη

    ΠΡΟΣΟΧΗ!! συμβαίνουν και σε μας..

    falimento
    17.03.2004, 15:51
    ΠΡΟΣΟΧΗ!! Αυτό μπορεί να συμβεί στον καθένα μας..
    >
    > >Αυτή η ιστορία είναι πραγματική, συνέβη στο αδελφό μιας φίλης μου πριν από
    > >ένα μήνα. Διαβάστε το και ενημερώστε όσο περισσότερους μπορείτε.
    > >
    > >Ο νέος αυτός είναι 30 ετών και χωρίς σχέση. Πήγε το βράδυ αυτό σε ένα μπαρ
    > >για να πιει ένα ποτό και ενώ κάθονταν μόνος παρατήρησε μια κοπέλα από
    > >απέναντι να τον κοιτά, αφού αντάλλαξαν μερικές ματιές αποφάσισε να πάει να
    > >τις μιλήσει. Ήπιαν μαζί δύο ποτά και τότε η κοπέλα προφασίστηκε ότι δεν
    > >αισθανέται καλά και παρακάλεσε τον νεαρό να την πάει στο σπίτι της. Αυτός
    > >δεν το αρνήθηκε και την πήγε, όταν έφτασαν εκεί του είπε ότι νοιώθει
    > >καλύτερα και για να τον ευχαριστήσει του ζήτησε να ανέβει στο σπίτι της να
    > >το κεράσει ένα ποτό. Εκείνος πιθανότατα νομίζοντας ότι η βραδιά θα έχει και
    > >συνέχεια ανέβηκε μαζί της. Το τελευταίο πράγμα που θυμάται είναι να πίνει
    > >δύο γουλιές από το ποτό που του είχε ετοιμάσει η κοπέλα.
    > >
    > >Ο νέος ξύπνησε την επόμενη μέρα μέσα σε μία μπανιέρα γεμάτη με παγάκια και
    > >ακριβώς μπροστά του στον τοίχο ήταν κολλημένο ένα σημείωμα το οποίο έλεγε "
    > >Μην κουνηθείς καθόλου. Δίπλα σου υπάρχει ένα τηλέφωνο. Πάρε αμέσως το 166"
    > >. Πανικοβλημένος όπως ήταν πήρε πράγματι το 166 και όταν απάντησε η
    > >τηλεφωνήτρια της εξήγησε την κατάσταση. Τότε αυτή τον ρώτησε αν πίσω από
    > >την πλάτη του υπήρχε μια μεταλλική πλάκα. Γυρνώντας προσεκτικά είδε ότι
    > >όντως είχε μια πλάκα στην πλάτη του και το είπα στην τηλεφωνήτρια. Τότε
    > >αυτή του είπε να μην κουνηθεί του ζήτησε την διεύθυνση.
    > >
    > >Μετά έμαθε ότι του είχαν αφαιρέσει το ένα νεφρό!!! Του είχαν τοποθετήσει
    > >την πλάκα για να μην μετακινηθεί και τον είχαν στα παγάκια για να μην
    > >πεθάνει από ακατάσχετη αιμορραγία αφού είχαν μεν ράψει την τομή αλλά δεν
    > >ήταν δυνατόν να ακολουθήσουν την πλήρη ιατρική διαδικασία. Του εξήγησαν δε
    > >ότι η αφαίρεση είχε γίνει από χειρουργό και μάλιστα με εκπληκτική
    > >δεξιοτεχνία.
    > >
    > >Πρέπει να ενημερώσετε όσο περισσότερους μπορείτε γιατί ο ίδιος δεν είναι σε
    > >θέση να πάει στα κανάλια και τις εφημερίδες αφού για να ξεπεράσει το σοκ το
    > >παρακολουθεί ψυχίατρος
    > >
    > >Αυτά για το τι μπορεί κάποιος να πάθει στην Ελλάδα του 2004

    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:
    Πόσες κοπέλες έχουμε γνωρίσει με αυτόν τον τρόπο?
    θα έλεγα αρκετές..
    Γι αυτό πρέπει όλοι να προσέχουμε και οι γυναίκες επίσης πάρα πολύ γιατί ζούμε σε ένα κόσμο πολύ επικίνδυνο..
    dimi589
    24.06.2005, 04:25
    Πω πω!Τι άλλο 8α διαβάσουν τα μάτια μου?
    Δεν το πιστεύω!
    manblaz
    24.06.2005, 11:26
    νεφελη θυμασαι τι λεγαμε πριν λιγο καιρο??????

    ετσι απλα γιατι μου λεγατε οτι ειναι ιστοριες επιστημονικης φαντασιας......
    DeLaSane
    24.06.2005, 12:23
    Tragiko!
    ocean_soul
    24.06.2005, 12:31
    Υπάρχει κάποια επίσημη πηγή; (π.χ. αναφορά του γεγονότος σε εφημερίδα;)

    Ή μήπως είναι από τα κλασσικά mail με ύφος αληθοφάνειας που κυκλοφορούν κατά καιρούς; Γιατί από ότι καταλαβαίνω Falimento, προφανώς και εσύ το έλαβες το κείμενο με e-mail...
    Sideline
    24.06.2005, 12:35
    Πράγματι

    Ποιός θα περίμενε ότι ένα Urban legend όπως αυτό θα εξακολουθούσε να υπάρχει στο διαδίκτυο για τόσα χρόνια;


    KRITIKOS
    27.06.2005, 02:57
    ανατριχιαστικο..!!!!Αλλα κατι δεν μου παει καλα εδω....Δεν επρεπε να προβληθει στα μεσα μαζικης ενημερωσης???Το σπιτι που εγιναν ολα αυτα δεν εχει ιδιοκτητη???Δεν εγινε καποια ερευνα απο τις αστυνομικες αρχες???Πολλα τα ερωτηματα...
    Sideline
    27.06.2005, 05:16
    Το ερώτημα είναι γιατί υπάρχει κόσμος που τα πιστεύει όλα αυτά και τα αναδημοσιεύει όταν είναι ξεκάθαρο ότι πρόκειται για παραμύθια.
    faltsoo
    27.06.2005, 13:14
    οχι ειναι αληθεια
    ενα πρωι ξυπνησα μεσα στο ψυγειο
    και ελειπε και το συκωτι
    ...
    ετσι τελικα εφτιαξα δυο αυγα και εφαγα.




    falimento
    27.06.2005, 17:19
    Πού το ξεθάψατε αυτό το topic; Το είχα ξεχάσει...

    Με email απ'ότι θυμάμαι μου το είχαν στείλει ενώ το είχα ακούσει αρκετές φορές να το συζητάνε σε παρέες. Εγώ πάντως είμαι επιφυλακτικός και δεν θα το χαρακτήριζα έτσι εύκολα "παραμύθι" διότι δεν το θεωρώ απίθανο να συμβεί. Εδώ έχουν συμβεί χειρότερα πράγματα.

    Ποιος δεν έχει ακούσει στις ειδήσεις, περιπτώσεις παιδιών που έχουν πέσει θύματα απαγωγής στο παρελθόν, με σκοπό την εμπορία των οργάνων τους; Δυστυχώς στο περιβάλλον μου, πριν καιρό υπήρχε μία τέτοια τραγική περίπτωση.

    Επίσης, διαβάζοντας το άρθρο που παρέθεσε ο Sideline, διακρίνω κάτι το οποίο δεν στέκει. Χαρακτηριστικά αναφέρει ο συγγραφέας ότι "το νεφρό δεν είναι καρμπυρατέρ να το παίρνεις και να το βάζεις όπου να 'ναι" και θα πρέπει να υπάρχει συμβατότητα δότη-λήπτη. Σίγουρα ορθώς ομιλεί, αλλά ξεχνάει να αναφέρει τον μεγάλο αριθμό ανθρώπων που είναι σε λίστες αναμονής οργάνων και σίγουρα από αυτούς θα υπάρχουν κάποιοι, με την ίδια συμβατότητα.

    Δεν υποστηρίζω τη πραγματικότητα της ιστορίας αλλά ούτε την αμφισβητώ πλήρως. Μάλλον θα συμβουλεύσω, να είμαστε ακόμα περισσότερo προσεκτικοί όταν γνωρίζουμε καινούριους ανθρώπους σε άγνωστα μέρη και τους ακολουθούμε ορμώμενοι των φυσικών μας ενστίκτων
    DARCKANGEL
    27.06.2005, 18:22
    Τρομερο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! παντος δεν πρεπει να ειμαστε απολιτοι. Δεν χρειαζεται να παθουμε για να μαθουμε!!! Αλλα ακομα και να μην ειναι αληθεια αυτο ειναι τοσα αλλα που εχουμε δει σε αυτον τον κοσμο !!!!!!!!!!
    DeLaSane
    27.06.2005, 22:43
    Kalo tha itan an steloUname e-mail na to dieukrinizame kiolas. Egw nomiza oti to egrapse o falimento, ki oti to skiniko synevh ston aderfo filhs tou falimento, k etsi to pistepsa. Ouf!


    Hastaroth
    27.06.2005, 23:24
    Quote:

    Το μέλος falimento στις 27-06-2005 στις 17:19 έγραψε:

    Επίσης, διαβάζοντας το άρθρο που παρέθεσε ο Sideline, διακρίνω κάτι το οποίο δεν στέκει. Χαρακτηριστικά αναφέρει ο συγγραφέας ότι "το νεφρό δεν είναι καρμπυρατέρ να το παίρνεις και να το βάζεις όπου να 'ναι" και θα πρέπει να υπάρχει συμβατότητα δότη-λήπτη. Σίγουρα ορθώς ομιλεί, αλλά ξεχνάει να αναφέρει τον μεγάλο αριθμό ανθρώπων που είναι σε λίστες αναμονής οργάνων και σίγουρα από αυτούς θα υπάρχουν κάποιοι, με την ίδια συμβατότητα.



    Πολύ σωστά ομιλείς και εσύ,πλήν όμως προκειμένου νά γίνη κάποιος δότης οργάνων πρέπει να υποβληθή σέ λεπτομερείς εξετάσεις ιστοσυμβατότητας,οι οποίες δέν γίνονται σέ μιά νύχτα,ούτε καί σέ οποιοδήποτε μέρος.Ειδικά δέ στην Ελλάδα,όπου ακόμα καί τά επίσημα εργαστήρια που κάνουν τέτοιες εξετάσεις βρίσκονται μόνο σέ ωρισμένα από τά μεγάλα δημόσια νοσοκομεία.

    Ωσαύτως καί οι εγχειρήσεις αφαίρεσης οργάνων γίνονται σέ ειδικά εξοπλισμένα καί αποστειρωμένα χειρουργεία (ακόμα καί γιά πτωματικούς δότες,πόσο μάλλον γιά ζώντες δότες όπου πρέπει νά υπάρχουν καί μηχανήματα παρακολούθησης/υποστήριξης τών ζωτικών λειτουργιών τού εγχειριζομένου,τά οποία δέν είναι δυνατόν νά μεταφερθούν έτσι εύκολα καί μάλιστα σέ ένα κοινό σπίτι...)

    Συνεπώς το νά βγάλης το νεφρό κάποιου που τον έχεις μέσα σέ ένα διαμέρισμα,έτσι απλά,είναι παραμύθι μεγαλύτερο καί από αυτά τής Χαλιμάς :)

    Quote:

    Δεν υποστηρίζω τη πραγματικότητα της ιστορίας αλλά ούτε την αμφισβητώ πλήρως. Μάλλον θα συμβουλεύσω, να είμαστε ακόμα περισσότερo προσεκτικοί όταν γνωρίζουμε καινούριους ανθρώπους σε άγνωστα μέρη και τους ακολουθούμε ορμώμενοι των φυσικών μας ενστίκτων





    Αυτό,ασχέτως τού εν λόγω hoax,είναι σωστό.Διότι μπορεί μέν νά μήν σού πάρουν το νεφρό ή το συκώτι,αλλά καί το πορτοφόλι νά σού βουτήξουν δέν είναι καί λίγο....
    Hastaroth
    27.06.2005, 23:27
    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 27-06-2005 στις 13:14 έγραψε:

    οχι ειναι αληθεια
    ενα πρωι ξυπνησα μεσα στο ψυγειο
    και ελειπε και το συκωτι
    ...
    ετσι τελικα εφτιαξα δυο αυγα και εφαγα.









    Δέν μάς διευκρινίζεις όμως άν τά δύο αυγά ήταν Τουρκίας ή μάτια....

    Και επειδή προβλέπω οτι θ'αρχίση πάλι μιά φαγητοσυζήτηση καί ο στόμαχός μου θά μεταβληθή σέ...Thelonius Monk,πάω νά φάγω τη σαλατούλα μου καί θά τά είπωμεν ες αύριον :)
    falimento
    28.06.2005, 15:45
    Quote:

    Το μέλος DeLaSane στις 27-06-2005 στις 22:43 έγραψε:

    Kalo tha itan an steloUname e-mail na to dieukrinizame kiolas. Egw nomiza oti to egrapse o falimento, ki oti to skiniko synevh ston aderfo filhs tou falimento, k etsi to pistepsa. Ouf!








    Πολύ σωστά...

    To oρθότερο θα ήταν να είχα γράψει ότι μου το είχαν στείλει με email. Όταν το δημοσίευσα (1χρόνο πριν) δεν είχε ασχοληθεί κανένας, οπότε δεν έγινε και η εν λόγω διευκρίνηση...

    Ήμουν και ολίγον τι "ψάρακας" ακόμα!

    falimento
    28.06.2005, 16:24
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 27-06-2005 στις 23:24 έγραψε:
    [I]

    Πολύ σωστά ομιλείς και εσύ,πλήν όμως προκειμένου νά γίνη κάποιος δότης οργάνων πρέπει να υποβληθή σέ λεπτομερείς εξετάσεις ιστοσυμβατότητας,οι οποίες δέν γίνονται σέ μιά νύχτα,ούτε καί σέ οποιοδήποτε μέρος.Ειδικά δέ στην Ελλάδα,όπου ακόμα καί τά επίσημα εργαστήρια που κάνουν τέτοιες εξετάσεις βρίσκονται μόνο σέ ωρισμένα από τά μεγάλα δημόσια νοσοκομεία.

    Ωσαύτως καί οι εγχειρήσεις αφαίρεσης οργάνων γίνονται σέ ειδικά εξοπλισμένα καί αποστειρωμένα χειρουργεία (ακόμα καί γιά πτωματικούς δότες,πόσο μάλλον γιά ζώντες δότες όπου πρέπει νά υπάρχουν καί μηχανήματα παρακολούθησης/υποστήριξης τών ζωτικών λειτουργιών τού εγχειριζομένου,τά οποία δέν είναι δυνατόν νά μεταφερθούν έτσι εύκολα καί μάλιστα σέ ένα κοινό σπίτι...)

    Συνεπώς το νά βγάλης το νεφρό κάποιου που τον έχεις μέσα σέ ένα διαμέρισμα,έτσι απλά,είναι παραμύθι μεγαλύτερο καί από αυτά τής Χαλιμάς :)





    Αλβέρτο συμφωνώ απολύτως με αυτά που λες...

    Μια απορία μόνο...

    Θα μου πει κάποιος τότε γιατί ανθεί το εμπόριο ανθρωπίνων οργάνων; Αφού η διαδικασία είναι τόσο πολύπλοκη αφενός μεν για την εύρεση δότη-λήπτη και αφετέρου δε για τη διατήρηση των οργάνων, το παραεμπόριο αυτό γιατί υφίσταται σε τόσο μεγάλο βαθμό;

    Ή μήπως μιλάμε για ένα τεράστιο κύκλωμα γιατρών (οι έχοντες ξεχάσει τον όρκο στον Ιπποκράτη) το οποίο λυμαίνεται το χώρο αυτό;

    Πάντως οφείλουμε να γνωρίζουμε ότι σε εγχειρήσεις ασθενών με νεφρική ανεπάρκεια, παρόλες τις ενδελεχείς εξετάσεις των γιατρών στο δότη και λήπτη αντιστοίχως, πολλάκις το μόσχευμα το οποίο εμφυτεύεται, μετά από ένα χρονικό διάστημα (εξαρτάται κάθε φορά από τον εκάστοτε οργανισμό), υπολειτουργεί ή απορρίπτεται από τον λήπτη... Μήπως εκτός από τη δυσκολία της μεταμοσχεύσεως υπεισέρχεται και ο παράγων "παράνομη διακίνηση"; Κάποιοι ψύλλοι εισβάλλουν στ’αυτιά μου…