ελληνική μουσική
    472 online   ·  210.845 μέλη

    Νέες κυκλοφορίες δίσκων

    jorge
    06.04.2005, 21:44
    Quote:

    Το μέλος Medelia στις 06-04-2005 στις 20:31 έγραψε:

    Πριν λιγες ημερες πεθανε ενας απο τους μεγαλυτερους Ελληνες τραγουδιστες, ο Χρυσανθος... Και κανεις δεν ξερει τιποτα




    Ψάξε λιγάκι στο Forum, κάποιος έφτιαξε ένα σχετικό topic και έγινε και μια σχετική κουβέντα.
    Sofia
    06.04.2005, 23:38
    Medelia εδώ είναι το σχετικό θέμα.
    rapsodos
    07.04.2005, 15:09
    Madelia , Δεν ξέρω τι εννοείς και που απευθύνεσαι λέγοντας ότι ο καθένας προτείνει ότι του αρέσει στις νέες κυκλοφορίες αλλα οφείλω να σου τονίσω ότι σαφώς στο συγκεκριμένο topic δεν προτείνω. Απλώς παραθέτω. Ισως αν με γνώριζες έστω και λίγο να έβλεπες ότι από τις νέες κυκλοφορίες που παραθέτω κάθε μήνα ελάχιστες είναι αυτές οι οποίες μου κινούν το ενδιαφέρον να τις αποκτήσω. Δεν επιλέγω, καταγράφω όλες όσες βρίσκω και αν κάποιες δεν αναφέρονται είναι απλά διότι δεν τις ανακάλυψα.
    Η βοήθεια όλων είναι απαραίτητη, ακόμα και οι προτάσεις τους. Εγω απλώς ξεκαθάρισα λίγο τη θέση μου , για αποφυγή παρεξηγήσεων.
    Φιλικά , Γιώργος


    mpavlidis
    14.04.2005, 12:10
    ΑντενέργειΑ, Ζωή σε Λάθος Κόσμο

    Δελτίο Τύπου στο Music Heaven

    Ροκ Όπερα, υπερπαραγωγή με ελληνικά κείμενα...

    Η Επίσημη Ιστοσελίδα



    Ηχητικά Δείγματα
    rapsodos
    31.05.2005, 11:38
    (μετά απο μια μικρή καθυστέρηση ...)

    Απρίλιος 2005


    Εφη Θωδη Live – Eφη Θωδη – Alpha – CD Ενδεικτική τιμή € 13,00

    Rock Γυνή και θάλασσα – Δυτικές Συνοικίες – Alpha – CD

    Φωτιά βάζω στην πόλη μου – Βασίλης Γκουνταρούλης – Ανεξαρ. – CD Ενδεικτική τιμή € 19,00

    Απόψε κάνεις jam – Samatistas – Amicme – CD

    Painkiller – Solimka – Archangel – single

    Εντεκα – Σταύρος Φωτιάδης – DAT – CD Ενδεικτική τιμή € 17,80

    Αψέντι – Τάκης Σούκας , σμτχ. Β.Παπακωνσταντίνου, Γ.Ανδρεάτος, Λ.Αλκαίου, Γ.Μαργαρίτης, Π.Σούκα, Σ.Παπάζογλου – Δίκτυο – CD Ενδεικτική τιμή € 17,00

    Μάρνη και 3ης - Απόστολος Μπουλασίκης – Δύκτιο – CD Ενδεικτική τιμή € 16,80

    Στο απτάλικο – Δημήτρης Κοντογιάννης , Γιώργος Ξηντάρης – Δύκτιο - CD Ενδεικτική τιμή € 16,80

    Hρωιδα Νούμερο 8 – Δημήτρης Κοντογιάννης, Γιώργος Ξηντάρης, Τόλης Χαρμάς – Δίκτυο – CD

    Μέσα μου κρύβονται άλλοι – Ενδελέχεια – FM records – CD Ενδεικτική τιμή € 18,50

    Παντού θα σε ψάχνω - Γιώργος Χρήστου – Heaven – CD Ενδεικτική τιμή € 20,50

    Fame Story 3 the Album – Fame Story Band – Heaven – 3CD

    Πολεμούσαμε και τραγουδούσαμε – Χορωδία και ορχήστρα Αιγαίου - K.Α.Λ.Μ.Ε. – CD Ενδεικτική τιμή € 39,00

    Από εδώ και πέρα – Αποστολία Ζώη – Legend – CD Ενδεικτική τιμή € 19,50

    Famaglista – Ανδρέας Γεωργίου – Libra – CD

    An unbearably short glance – Βαγγέλης Κατσούλης σμτχ. Αλεξία Χρυσομάλλη – Libra – CD

    Ιcarοs – Aντώνης Απέργης σμτχ. Λιζέτα Καλημέρη – Libra – CD Ενδεικτική τιμή € 22,00

    Images – Βασίλης Τσαμπρόπουλος – Lyra – CD

    Άρωμα από βανίλια – Νίκος Ζιώγαλας, σμτχ. Μαριώ , Λάμπρος Καρτελας – Lyra – CD Ενδεικτική τιμή € 20,80

    Εύχομαι – Κώστας Κούντος – MBI – CD Ενδεικτική τιμή € 20,00

    Για σένα – Σοφία Κωνσταντίνου – MBI – CD

    Αποκάλυψις Ιωάννου του Θεολόγου – Τάσος Ιωαννίδης – MBI - 2CD Ενδεικτική τιμή € 22,50

    Ένα κι ένα από μια δεκαετία – Γεράσιμος Ανδρεάτος – MBI – CD Ενδεικτική τιμή € 19,00

    Το αηδόνι της Θράκης – Χρόνης Αηδονίδης – Minos/EMI - CD Ενδεικτική τιμή € 14,50

    2 Χρόνια Μετρό – Τάνια Τσανακλίδου – Minos/EMI – 2CD Ενδεικτική τιμή € 26,00

    All in One , Greatest Hits on DVD – One - Minos/EMI - DVD Ενδεικτική τιμή € 15,50

    Οι ανάσες των λύκων – Γιάννης Αγγελάκας - Minos/EMI – CD Ενδεικτική τιμή € 19,50

    Reflections – Raining Pleasure , συνθ.Μάνος Χατζιδάκης – Minos/EMI – CD Ενδεικτική τιμή € 20,50

    Τα χορευτικά του Νότη - Νότης Σφακιανάκης – Minos/EMI – DVD Ενδεικτική τιμή € 16,50

    Σ’έχω ερωτευτεί – Σάκης Ρουβάς, σμτχ.Λ.Παπαδόπουλος – Minos/EMI – CD Ενδεικτική τιμή € 20,50

    Στυλιανός Μπέλλος – Δημοτική Ανθολογία - Minos/EMI – CD Ενδεικτική τιμή € 14,00

    Στυλιανός Μπέλλος – Ηπειρώτικο γλέντι – Minos/EMI – CD Ενδεικτική τιμή € 14,00

    Στυλιανός Μπέλλος – Τραγούδια της ξενιτιάς – Minos/EMI – CD Ενδεικτική τιμή € 14,00

    Κράτα με – Βαλάντης – Minos/EMI – CD Ενδεικτική τιμή € 19,50

    Τινα Θεόν, τιν’ήρωα, τιν’ανδρα κελαδήσομεν – Τάσος Φωτόπουλος – Ομιλος Ελληνικών Τεχνών – CD Ενδεικτική τιμή € 12,80

    Sorry, πάντα ζεις – Master tempo , σμτχ. Λευτέρης Πανταζής – Planetworks – single

    Ως την άλλη μεριά – Phasma+ - Plus – CD

    Electric dance vol.1 – Various – Plus – CD

    Εχω στα μάτια ουρανό – Καίτη Γαρμπή – Sony – CD Ενδεικτική τιμή € 19,50

    Number One – Έλενα Παπαρίζου – Sony – DVD Ενδεικτική τιμή € 20,80

    Τίποτα δεν είναι όπως παλιά – Λευτέρης Καρβέλας – Sony – single

    Ανησυχώ για σένα – Γιάννης Τάσσιος – Sony – 2CD

    Αγαπημένο μου ημερολόγιο – Ελένη Τσαλιγοπούλου – Sony – CD Ενδεικτική τιμή € 19,50

    Παράξενο συναίσθημα – Σαρμπελ – Sony – CD

    Έτη φωτός – Κώστας Μακεδόνας - Sony – 2CD + DVD Ενδεικτική τιμή € 22,00

    Ορκίσου – Αχιλλές Τσιγαρας – Spot – CD

    Αυλαία ξεχασμένης γιορτής – Παναγιώτης Τσιαπης σνθ. Μάνος Ξυδούς, Κώστας Χατζης, Μανώλης Μητσιάς, Χάρης Κατσιμίχας, Γιώργος Πολυχρονιάδης – Universal – CD Ενδεικτική τιμή € 16,50

    Στη χώρα των Grandeloopa – Grandeloopa – Universal – CD Ενδεικτική τιμή € 19,50

    Σαν μια φωτογραφία – Κώστας Χρονόπουλος – Universal – CD Ενδεικτική τιμή € 19,50

    Ο τελευταίος επιζών – Magic de spell – Universal – CD Ενδεικτική τιμή € 19,50

    Διαφωνίες συνεχώς – Κώστας Διαμαντόπουλος – Φιλική – CD

    Σε θέλω – Μαρία Ασημακοπούλου – Φιλική – single

    Σάμαλι, παστέλι, κωκ – Γιώργος Διαμαντόπουλος – Φιλική – single

    Αυλός – Σύνολο Αναγεννησιακής Μουσικής – Φιλική – CD

    10 χρόνια τραγούδια – Μπάμπης Τσερτος – WEA – CD

    IΝΦΟ – ΙΝΦΟ – Universal - CD Ενδεικτική τιμή € 16,50

    Χίλιες και μια λέξεις – Εύα Χαιροπούλου – Universal - CD Ενδεικτική τιμή € 19,00

    jorge
    31.05.2005, 12:13
    Quote:

    Το μέλος rapsodos στις 31-05-2005 στις 11:38 έγραψε:

    Σ’έχω ερωτευτεί – Σάκης Ρουβάς, σμτχ.Λ.Παπαδόπουλος – Minos/EMI – CD Ενδεικτική τιμή € 20,50




    Αυτό τώρα μάλλον είναι αστείο ε;
    xristos
    31.05.2005, 12:53
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 31-05-2005 στις 12:13 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος rapsodos στις 31-05-2005 στις 11:38 έγραψε:
    [i]
    Σ’έχω ερωτευτεί – Σάκης Ρουβάς, σμτχ.Λ.Παπαδόπουλος – Minos/EMI – CD Ενδεικτική τιμή € 20,50



    Αυτό τώρα μάλλον είναι αστείο ε;

    [/I]



    Καλέ δεν είναι είναι αστείο, έχει γραψει ο Λάκης Παπαδόπουλος, όχι ο Λευτέρης που νόμιζες εσύ βέβαια....


    jorge
    31.05.2005, 13:02
    Δηλαδή ο Λάκης με τα Ψηλά Ρεβέρ έγραψε κομμάτι για τον Sakis ;;
    Βρε σεις, κάποιο λάθος έχει γίνει...
    tsuku_elf
    31.05.2005, 13:05
    Πάντως κι ο Λευτέρης Παπαδόπουλος θα μπορούσε να το έχει γράψει.
    Σε εκπομπή που τον πέτυχα στην ΕΤ1 (αν δεν κάνω λάθος) έπλεκε το εγκώμιο του γνωστού μας Φοίβου... (Αλήθεια λέω, έμεινα άφωνη!)

    Ε, μπορεί να ζήλεψε ο άνθρωπος και να κάθισε να έγραψε κι εκείνος κανένα σουξεδάκι...
    xara_ve
    31.05.2005, 13:27
    οχι πολλα πολλα για τον sakisssss

    xristos
    31.05.2005, 13:44
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 31-05-2005 στις 13:02 έγραψε:

    Δηλαδή ο Λάκης με τα Ψηλά Ρεβέρ έγραψε κομμάτι για τον Sakis ;;
    Βρε σεις, κάποιο λάθος έχει γίνει...





    Χορχίτο welcome! Μην κάνεις έτσι ντε, και κανένα λάθος δεν έχει γίνει. Δηλαδή έχει γίνει ένα λάθος άλλα εδώ και καιρό. Θες να σου θυμήσω;;;

    Πρωτοψάλτη - Ρέμος - Θεοφάνους
    Αλεξίου - Θεοφάνους
    Νταλάρας - Ρέμος - Θεοφάνους
    Θεοδωράκης - Ρέμος
    Γαλάνη - Δάντης

    Ο Λάκης σε πείραξε που έδωσε τραγούδι στον Sakisss???
    tsuku_elf
    31.05.2005, 13:49
    Quote:

    Το μέλος xristos στις 31-05-2005 στις 13:44 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος jorge στις 31-05-2005 στις 13:02 έγραψε:
    [i]
    Δηλαδή ο Λάκης με τα Ψηλά Ρεβέρ έγραψε κομμάτι για τον Sakis ;;
    Βρε σεις, κάποιο λάθος έχει γίνει...





    Χορχίτο welcome! Μην κάνεις έτσι ντε, και κανένα λάθος δεν έχει γίνει. Δηλαδή έχει γίνει ένα λάθος άλλα εδώ και καιρό. Θες να σου θυμήσω;;;

    Πρωτοψάλτη - Ρέμος - Θεοφάνους
    Αλεξίου - Θεοφάνους
    Νταλάρας - Ρέμος - Θεοφάνους
    Θεοδωράκης - Ρέμος
    Γαλάνη - Δάντης

    Ο Λάκης σε πείραξε που έδωσε τραγούδι στον Sakisss???

    [/I]




    Έεεεεεεεεεετσι, έεεεεεεεεεετσι.
    jorge
    31.05.2005, 14:16
    Quote:

    Το μέλος xristos στις 31-05-2005 στις 13:44 έγραψε:

    Χορχίτο welcome! Μην κάνεις έτσι ντε, και κανένα λάθος δεν έχει γίνει. Δηλαδή έχει γίνει ένα λάθος άλλα εδώ και καιρό. Θες να σου θυμήσω;;;

    Πρωτοψάλτη - Ρέμος - Θεοφάνους
    Αλεξίου - Θεοφάνους
    Νταλάρας - Ρέμος - Θεοφάνους
    Θεοδωράκης - Ρέμος
    Γαλάνη - Δάντης

    Ο Λάκης σε πείραξε που έδωσε τραγούδι στον Sakisss???





    Προσωπικά όλους τους παραπάνω τους θεωρώ τουλάχιστον 10 επίπεδα ψηλότερα σε σχέση με τον Sakis, αλλά ας μην ξεφύγουμε από το θέμα μας. Έχουμε και κάποιες πιτσιρίκες που κόβουν βόλτες εδώ μέσω τελευταία και θα τ' ακούσουμε...

    Αλλά εδώ μέσα έχουμε πει πως δε θα γκρινιάζουμε, σωστά; Επομένως ας ασχοληθούμε με τα διαμάντια του προηγούμενου μήνα, που κατά τη γνώμη μου είναι το Live της Τσανακλίδου και το Reflections. Επίσης σα να μου γυάλισε και το νέο των Ενδελέχεια.

    ΥΓ. Νεκταρούλι περιμένουμε πληροφορίες για "Το αηδόνι της Θράκης – Χρόνης Αηδονίδης "
    tsuku_elf
    31.05.2005, 14:50
    Reflections: Από τους καλύτερους δίσκους που άκουσα εδώ και πάαααααρα πολύ καιρό. Απλά υπέροχος.
    Tropaiatissa
    01.06.2005, 16:32
    ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΔΙΣΚΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΝΝΗ ΠΑΡΙΟ

    Ο Αντώνης Βαρδής αναφέρθηκε σ' αυτόν τον δίσκο στην Απονομή του Πλατινένιου δίσκου Του κυρίου Νταλάρα για το "Στα τραγούδια που σού γράφω", στο Αθηνών Αρένα.

    Άκουσα χθές στο Δεύτερο Πρόγραμμα ότι ο δίσκος θα κυκλοφορήσει στις 7 Ιουνίου. Το όνομα του δίσκου "Δε γυρίζω πίσω", σε μουσική Αντώνη Βαρδή και στίχους Βασίλη Γιαννόπουλου, Λίνας Δημοπούλου και Μάνου Τσιλιμίδη.

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Dalarofili on 06-06-2005 11:47 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Dalarofili on 09-06-2005 13:07 ]
    xristoforoupanagiotis
    01.06.2005, 17:05
    Quote:

    Το μέλος xristos στις 31-05-2005 στις 13:44 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος jorge στις 31-05-2005 στις 13:02 έγραψε:
    [i]
    Δηλαδή ο Λάκης με τα Ψηλά Ρεβέρ έγραψε κομμάτι για τον Sakis ;;
    Βρε σεις, κάποιο λάθος έχει γίνει...





    Χορχίτο welcome! Μην κάνεις έτσι ντε, και κανένα λάθος δεν έχει γίνει. Δηλαδή έχει γίνει ένα λάθος άλλα εδώ και καιρό. Θες να σου θυμήσω;;;

    Πρωτοψάλτη - Ρέμος - Θεοφάνους
    Αλεξίου - Θεοφάνους
    Νταλάρας - Ρέμος - Θεοφάνους
    Θεοδωράκης - Ρέμος
    Γαλάνη - Δάντης

    Ο Λάκης σε πείραξε που έδωσε τραγούδι στον Sakisss???

    [/I]




    Μην ξεχνάτε και την "υπέροχη" συνεργασία ΡΕΜΠΟΥΤΣΙΚΑ - ΘΕΟΔΩΡΙΔΟΥ.......ΟΝΕΙΡΟ..............

    Κάτι πήρε τ' αυτί μου και για συνεργασία ΠΕΡΙΚΛΗ(βλεπε ΦΑΜΕ ΣΤΟΡΥ) με το ΣΤΑΜΟ ΣΕΜΣΗ .......
    ΑΧΧΧ!!!!..........ΤΑ ΒΕΓΓΑΛΙΚΑ ΣΟΥ ΜΑΤΙΑ......................ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ
    Tropaiatissa
    01.06.2005, 17:13
    Quote:

    Κάτι πήρε τ' αυτί μου και για συνεργασία ΠΕΡΙΚΛΗ(βλεπε ΦΑΜΕ ΣΤΟΡΥ) με το ΣΤΑΜΟ ΣΕΜΣΗ .......
    ΑΧΧΧ!!!!..........ΤΑ ΒΕΓΓΑΛΙΚΑ ΣΟΥ ΜΑΤΙΑ......................ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ

    [/I]



    Ρώτησαν τον Αντώνη Βαρδή άν θα έκανε ποτέ δίσκο για τον Περικλή κι εκείνος απάντησε: Φυσικά! Αλλά... instrumental!

    Κι έχω ένα προαίσθημα απόψε...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 06-06-2005 12:06 ]
    geordan
    02.06.2005, 00:46
    Ήμαρτον, που λέει κι ο Γεωργίου...

    Στα σοβαρά τώρα, φαίνεται πως τέτοιες συνεργασίες είναι πια αναπόφευκτες, αν και δεν είναι πάντα καμμένες από χέρι.
    Υπάρχουν και καλά παραδείγματα, ελάχιστα βέβαια.

    Σημειωτέον, εκτός από το Λάκη Παπαδόπουλο, βασικός συνθέτης στο δίσκο του Sakis-Vodafone είναι ο Στέφανος Κορκολής.

    Για να επιστρέψουμε στο θέμα "νέες κυκλοφορίες δίσκων", τι έχετε ακούσει από το νέο δίσκο του Μανώλη Μητσιά;
    MENTORAS
    06.06.2005, 10:55
    ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ

    ΧΡΗΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΟΥ

    ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΟ
    Tropaiatissa
    06.06.2005, 11:48
    Από σήμερα κυκλοφορεί στα δισκοπωλεία ο καινούριος δίσκος του Γιάννη Πάριου!