ελληνική μουσική
    761 online   ·  210.832 μέλη

    Αλέξανδρος Εμμανουηλίδης

    tranzistoraki
    02.03.2007, 09:46
    …ΦΥΣΑΕΙ ΑΛΛΙΩΣ ΕΔΩ Ο ΑΕΡΑΣ
    Ένας δίσκος του Αλέξανδρου Εμμανουηλίδη
    Από τη Μικρή Άρκτο

    Τον γνωρίσαμε στην Δεύτερη Ακρόαση Νέων Δημιουργών της Μικρής Άρκτου το 2004.
    Ο νεότατος τραγουδοποιός Αλέξανδρος Εμμανουηλίδης –σήμερα 25ετής-, από τις Σέρρες, μας είχε ευχάριστα αιφνιδιάσει τότε με δύο τραγούδια του, το Ποτάμι μαύρο και την Επαρχία, που ξεχώρισαν για τους ευαίσθητους στίχους τους, για την ώριμη μουσική τους επένδυση, αλλά και για την ιδιαίτερη ερμηνευτική τους απόδοση από τον ίδιο.
    Στις 12 Μαρτίου, κυκλοφορεί η πρώτη ολοκληρωμένη δισκογραφική εργασία του Αλέξανδρου Εμμανουηλίδη με γενικό τίτλο Φυσάει εδώ αλλιώς ο αέρας.
    Έντεκα καινούργια τραγούδια, που ολοκληρώνουν την καλλιτεχνική εικόνα του νεαρού τραγουδοποιού.
    Τα έντεκα αυτά τραγούδια, συμπληρώνουν στο δίσκο η Επαρχία και το Ποτάμι μαύρο, διασκευασμένα από τον Κώστα Παρίση και τραγουδισμένα σε δεύτερη εκτέλεση από τα Υπόγεια Ρεύματα…
    Οι στίχοι των τραγουδιών, υπογράφονται όλοι από τον ίδιο, όπως και η μουσική και η ερμηνεία – εκτός από ένα τραγούδι με τίτλο Έφυγες, που ανήκει στιχουργικά στον Οδυσσέα Ιωάννου.

    "Ερωτας στον ακάλυπτο", "Έφυγες", "Ξένος Καημός", και "Ποτάμι Μαύρο" είναι τα πρώτα τραγούδια που ήδη ακούγονται...
    Kerato
    02.03.2007, 10:11
    Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!
    Το Ποτάμι Μαύρο ήταν η αιτία που πρωτομπήκα στο ΜΗ (έψαχνα πληροφορίες) και αυτός είναι ένας λόγος να αγοράσω το δίσκο του. Προσωπικά, περιμένω καλά πράγματα από τον κ. Εμμανουηλίδη κι εύχομαι να μην απογοητεύσει ούτε εμάς, ούτε τον εαυτό του.
    Καλή επιτυχία, λοιπόν!
    tranzistoraki
    22.03.2007, 11:34


    ... κυκλοφορεί την Δευτέρα 26 Μαρτίου!
    Kerato
    24.03.2007, 16:27
    Καλή αρχή!!!
    Κι ας του πει κάποιος να γίνει μέλος του ΜΗ!
    Να'χουμε μια επαφή βρε αδερφέ!!!
    duende
    30.03.2007, 05:23
    Ο Αλέξανδρος δεν έχει ίντερνετ ...αλλά ξέρω που θα τον βρείτε
    beatlus
    30.03.2007, 10:39
    Παράθεση:

    Το μέλος Kerato στις 24-03-2007 στις 16:27 έγραψε...

    Καλή αρχή!!!
    Κι ας του πει κάποιος να γίνει μέλος του ΜΗ!
    Να'χουμε μια επαφή βρε αδερφέ!!!



    Αυτό του έχει ήδη μεταφερθεί και γενικά θα έχουμε επαφή
    duende
    31.03.2007, 01:53
    ok beatlus apla mia perastikh nota eipe na syneisferei ...kai meta na svhsei
    Aiolos_m
    31.03.2007, 11:19
    Παράθεση:

    Το μέλος duende στις 31-03-2007 στις 01:53 έγραψε...

    ok beatlus apla mia perastikh nota eipe na syneisferei ...kai meta na svhsei



    Περαστική νότα; Και τολμάς ακόμα να μιλάς;;; Γίνε πρώτα σολίστ και βλέπουμε...

    Έλεος βρε παιδιά με αυτές τις νότες. Στο τέλος θα τις πιστέψουμε κιόλας...


    Πάρτε μπύρεεεεες
    beatlus
    31.03.2007, 11:25
    Παράθεση:

    Το μέλος duende στις 31-03-2007 στις 01:53 έγραψε...

    ok beatlus apla mia perastikh nota eipe na syneisferei ...kai meta na svhsei



    Μα γιατί να "σβήσεις"; Χαίρομαι, ειλικρινά, για το ότι γνωρίζεις τη δουλειά του Αλέξανδρου και απλώς... επαυξάνω τη σκέψη σου
    Τους καλύτερους χαιρετισμούς μου
    duende
    31.03.2007, 16:24
    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 31-03-2007 στις 11:19 έγραψε...

    Περαστική νότα; Και τολμάς ακόμα να μιλάς;;; Γίνε πρώτα σολίστ και βλέπουμε...

    Έλεος βρε παιδιά με αυτές τις νότες. Στο τέλος θα τις πιστέψουμε κιόλας...


    Πάρτε μπύρεεεεες




    Αγαπητέ φτασμένε Αίολε, δεν θα είχα λόγο να σας πω ψέματα. Γνωρίζω όμως πως τα λόγια μου δεν έχουν βαρύτητα για αυτό και δεν σου ζητώ να τα πιστέψεις... μπορείς απλά να τα ακούσεις. Beatlus δεσμέυομαι για κάτι καλύτερο...
    Aiolos_m
    31.03.2007, 18:40
    Παράθεση:

    Το μέλος duende στις 31-03-2007 στις 16:24 έγραψε...

    Αγαπητέ φτασμένε Αίολε, δεν θα είχα λόγο να σας πω ψέματα. Γνωρίζω όμως πως τα λόγια μου δεν έχουν βαρύτητα για αυτό και δεν σου ζητώ να τα πιστέψεις... μπορείς απλά να τα ακούσεις.


    Τώρα εγώ τι πρέπει να απαντήσω; Όταν από μόνος μου υποβαθμίζω τον "θεσμό" της χρυσής νότας κι εσύ μου επιτίθεσαι λέγοντάς με φαντασμένο;!


    duende
    01.04.2007, 04:27
    Αιολε καλέ μου μάλλον παρεξήγησα τα λόγια σου τα αρχικά και εσύ τα δικά μου (δεν σε είπα φαντασμένο αλλά φτασμένο σύμφωνα με την αξία της νότας) γιατί όταν είπες ότι σε λίγο θα την πιστέψουμε κιόλας το προσωποποίησα με αντικείμενο την νότα (την περαστική...δηλαδή εμένα) Καλή καρδιά και ώρα να μιλήσουμε για τον Αλέξανδρο νομίζω. Τι θα λέγατε για μια συνεντευξούλα να τον γνωρίσουμε καλύτερα; (αν ήδη υπάρχει συγνώμη αλλά δεν το έχω εξερευνήσει αρκετά ακόμη το site). Ακούω προτεινόμενες ερωτήσεις, για να αποκτήσει και ενδιαφέρον το θέμα, και τα υπόλοιπα αφήστε τα πάνω μου.
    Aiolos_m
    01.04.2007, 15:25
    Παράθεση:

    Το μέλος duende στις 01-04-2007 στις 04:27 έγραψε...

    Αιολε καλέ μου μάλλον παρεξήγησα τα λόγια σου τα αρχικά και εσύ τα δικά μου (δεν σε είπα φαντασμένο αλλά φτασμένο σύμφωνα με την αξία της νότας) γιατί όταν είπες ότι σε λίγο θα την πιστέψουμε κιόλας το προσωποποίησα με αντικείμενο την νότα (την περαστική...δηλαδή εμένα)


    Ναι ρε συ για όνομα πια με αυτες τις χρυσες νοτες.
    Εβίβα

    Gaougalos
    01.04.2007, 17:51
    Πράγματι, πολύ καλός καλλιτέχνης και πολύ ωραίο το cd.
    Μπράβο ρε καρντάσι Αλέξανδρε
    tosodoula
    01.04.2007, 19:57
    Αλεξανδρε είσαι φοβερος!!
    Θέλουμε συνέντευξη!!!!
    spiroos
    23.04.2007, 21:44

    Καλλιτεχνική εταιρία Μικρή 'Αρκτος Δευτέρα 23 Απριλίου 2007
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΗΣ

    …ΦΥΣΑΕΙ ΑΛΛΙΩΣ ΕΔΩ Ο ΑΕΡΑΣ

    …στον ΙΑΝΟ

    Ζωντανή παρουσίαση – Συναυλία

    Δευτέρα 30 Απριλίου, 9.30 μ. μ.


    Συμμετέχουν: Αλέξανδρος Εμμανουηλίδης, Υπόγεια Ρεύματα, Νατάσσα Μποφίλιου, Μαρία Παπαγεωργίου

    Την Δευτέρα 30 Απριλίου στις 9.30 το βράδυ η Μικρή 'Αρκτος σας προσκαλεί στην παρουσίαση - συναυλία του πρώτου δισκογραφικού άλμπουμ του νέου τραγουδοποιού Αλέξανδρου Εμμανουηλίδη με τίτλο Φυσάει αλλιώς εδώ ο αέρας στο χώρο εκδηλώσεων του βιβλιοπωλείου ΙΑΝΟΣ (Σταδίου 24, Αθήνα).

    Στην παρουσίαση του CD θα τραγουδήσουν ζωντανά τόσο ο ίδιος ο τραγουδοποιός όσο και τα ΥΠΟΓΕΙΑ ΡΕΥΜΑΤΑ (Γρηγόρης Κλιούμης, Κώστας Παρίσης οι οποίοι συμμετέχουν στο CD ερμηνεύοντας το Ποτάμι μαύρο) αλλά και οι Νατάσσα Μποφίλιου και Μαρία Παπαγεωργίου.

    Η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό, και γίνεται μόνο με κρατήσεις στα τηλέφωνα (210- 3217917- εσωτ. 203).

    Ο Αλέξανδρος Εμμανουηλίδης ξεχώρισε στην Δεύτερη Ακρόαση Νέων Δημιουργών της Μικρής 'Αρκτου το 2004. Ο νεότατος τραγουδοποιός

    –σήμερα 25ετής-, από τις Σέρρες, μας είχε ευχάριστα αιφνιδιάσει με δύο τραγούδια του, το Ποτάμι μαύρο και την Επαρχία, που διακρίθηκαν για τους ευαίσθητους στίχους τους, για την ώριμη μουσική τους, αλλά και για την ιδιαίτερη ερμηνευτική τους απόδοση από τον ίδιο.

    Μετά από 3 χρόνια, η Μικρή 'Αρκτος παρουσιάζει σήμερα, την πρώτη ολοκληρωμένη δισκογραφική εργασία του Αλέξανδρου Εμμανουηλίδη, με γενικό τίτλο Φυσάει αλλιώς εδώ ο αέρας.

    Έντεκα καινούργια τραγούδια, που ολοκληρώνουν την καλλιτεχνική εικόνα του νεαρού τραγουδοποιού. Τα έντεκα αυτά τραγούδια, συμπληρώνουν στο δίσκο η Επαρχία και το Ποτάμι μαύρο, διασκευασμένα από τον Κώστα Παρίση και τραγουδισμένα σε δεύτερη εκτέλεση από τα Υπόγεια Ρεύματα…

    Την ενορχηστρωτική ευθύνη του δίσκου φέρει ο Κώστας Παρίσης, ενώ την παραγωγή υπογράφει ο Παρασκευάς Καρασούλος.


    Επικοινωνία
    Ειρήνη Λαγουρού, 210 9243469 – 6977 247725


    Χορηγός επικοινωνίας: www.Hridanos.gr

    (Δελτίο Τύπου)


    Aiolos_m
    23.04.2007, 21:51
    Θα κοιτάξουμε να είμαστε εκεί.
    jorge
    23.04.2007, 23:08
    Σε λίγες μέρες θα έχουμε και την συνέντευξη που μας παραχώρησε ο Αλέξανδρος.

    Υπομονή
    beatlus
    02.05.2007, 16:23
    Ο Αλέξανδρος Εμμανουηλίδης φιλοξενείται την Πέμπτη 3 Μαϊου στις 7 μ.μ., στην εκπομπή του Οδυσσέα Ιωάννου στον "Μελωδία" και την Κυριακή 6 Μαίου, στις 8.30 μ.μ., στην εκπομπή "Σαν παλιό Βινύλιο" του Αντώνη Μποσκοϊτη στον "105. 5 στο Κόκκινο"
    Θα μιλήσει για την πρώτη δουλειά και βέβαια θα ακουστούν και τα τραγούδια του

    Γελασμένοι, σε λίγο θα 'ρθει το φθινόπωρο.
    Θα βρέξει, θα ποτίσει. Ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα.
    Τι περίεργο. Το καλοκαίρι φαίνεται μακρινό αλλά εδώ ήταν πριν λίγο. Ιδρώσαμε, φωνάξαμε.
    Όμορφα ήταν.
    Ποίημα "Χέρι και κάνιστρο" του Χρίστου Ξένου

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : beatlus στις 02-05-2007 16:27 ]


    heartbreak-kid
    27.02.2009, 18:02

    δεν νομίζω ότι είναι κάτι το ιδιαίτερο. κάτι καινούργιο. ούτε ότι έχει κάτι φοβερό να προσφέρη, ειδικά σε ένα χώρο που συνεχώς επαναλαμβάνεται. νομίζω ότι ο όποιος θόρυβος δω μέσα δημιουργείται καθαρά για θέματα προμό από τα μέλη του site. να στηρίζουμε, δηλαδή, τους ημέτερους. η κοπέλα που τραγουδάει-μάλλον ατυχώς για την ίδια-μαζύ του είναι καλή-καλλίτερη απο την παναγιωτοπούλου, επί παραδείγματι, που επίσης δεν είναι κάτι το φοβερό. καλές συνεντεύξεις