ελληνική μουσική
    826 online   ·  210.849 μέλη

    Νίκος Γράψας : Οι Έλληνες...

    alex3
    02.03.2007, 16:45
    Διάβασα χτές το in.gr μια δημοσίευση του Ν.Γράψα σχετικά με τους Έλληνες που πέφτει πάνω μου ακριβώς. Δεν την αντέγραψα, επειδή δεν ξέρω τι γίνεται με τα δικαιώματα αναδημοσίευσης. Αξίζει, όμως, τον κόπο να τη διαβάσετε και ίσως νάνοίξουμε μια κουβέντα...
    jorge
    02.03.2007, 16:57
    Άλεξ δεν είναι κακό να παραθέσεις το κείμενο ή να δώσεις το link.
    incomplete_angel
    02.03.2007, 17:56
    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 02-03-2007 στις 16:45 έγραψε...

    Διάβασα χτές το in.gr μια δημοσίευση του Ν.Γράψα σχετικά με τους Έλληνες που πέφτει πάνω μου ακριβώς. Δεν την αντέγραψα, επειδή δεν ξέρω τι γίνεται με τα δικαιώματα αναδημοσίευσης. Αξίζει, όμως, τον κόπο να τη διαβάσετε και ίσως νάνοίξουμε μια κουβέντα...



    Ναι αν μπορείς δώσε το link...

    alex3
    02.03.2007, 18:17
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 02-03-2007 στις 16:57 έγραψε...

    Άλεξ δεν είναι κακό να παραθέσεις το κείμενο ή να δώσεις το link.

    JORGE, είμαι στραβόγιαννος σ'αυτά...πως γίνεται??
    alex3
    02.03.2007, 18:32
    δεν μπορώ και να το εντοπίσω...μήπως έχουμε κανένα link επικοινωνίας με το Γράψα να το αναζητήσω από τον ίδιο???
    incomplete_angel
    02.03.2007, 18:33
    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 02-03-2007 στις 18:17 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 02-03-2007 στις 16:57 έγραψε...

    Άλεξ δεν είναι κακό να παραθέσεις το κείμενο ή να δώσεις το link.

    JORGE, είμαι στραβόγιαννος σ'αυτά...πως γίνεται??



    η πιο απλή λύση κάνε copy paste στο μήνυμά σου τη διεύθυνση.
    jorge
    02.03.2007, 19:51
    ΝΙΚΟΣ ΓΡΑΨΑΣ
    Συγνώμη για το μάθημα
    Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου να σκέφτεται, το ίδιο πράγμα αναρωτιέμαι.
    Τι φοβούνται οι άνθρωποι και μαζεύουν χρήματα και κρύβουν σκέψεις και αισθήματα;
    Όπου μπεις σε κοιτάνε από πάνω ως κάτω. Ψάχνουν το βλέμμα σου να διαπιστώσουν τις διαθέσεις σου.
    Πέρασε ο καιρός, ταξίδεψα ανατολικά, ταξίδεψα δυτικά, ταξίδεψα βόρεια.
    Κατάλαβα πως τα ερωτήματα αυτά με απασχολούν ακριβώς γιατί μεγάλωσα εδώ, στην 'Έλλάδα', μια χώρα δηλαδή που στην πραγματικότητα δεν υπάρχει. Και δεν υπάρχει γιατί δεν υπάρχουν Ελληνες, άνθρωποι δηλαδή που δέχονται τη δημόσια κριτική σκέψη και το διάλογο με λογική συνέπεια όπως οι Ελληνες, που φιλοσοφούν με μέθοδο ανάλυσης, σύνθεσης, αφαίρεσης και δομής όπως οι Ελληνες, που έχουν θεούς προστάτες των Τεχνών όπως οι Ελληνες, που αθλούνται και αγωνίζονται για ένα κλαράκι ελιάς -χωρίς πολυεθνικούς σπόνσορες- όπως οι Ελληνες, που δεν ακολουθούν επίσημο κρατικό θρησκευτικό δόγμα όπως οι Ελληνες, που μοιράζουν τα χωράφια της πόλης σε ίσα και ισάξια κομμάτια ένα για κάθε φυλή όπως οι Αθηναίοι.


    Η συνέχεια εδώ...
    alex3
    02.03.2007, 20:18
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 02-03-2007 στις 19:51 έγραψε...

    ΝΙΚΟΣ ΓΡΑΨΑΣ
    Συγνώμη για το μάθημα
    Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου να σκέφτεται, το ίδιο πράγμα αναρωτιέμαι.
    Τι φοβούνται οι άνθρωποι και μαζεύουν χρήματα και κρύβουν σκέψεις και αισθήματα;
    Όπου μπεις σε κοιτάνε από πάνω ως κάτω. Ψάχνουν το βλέμμα σου να διαπιστώσουν τις διαθέσεις σου.
    Πέρασε ο καιρός, ταξίδεψα ανατολικά, ταξίδεψα δυτικά, ταξίδεψα βόρεια.
    Κατάλαβα πως τα ερωτήματα αυτά με απασχολούν ακριβώς γιατί μεγάλωσα εδώ, στην 'Έλλάδα', μια χώρα δηλαδή που στην πραγματικότητα δεν υπάρχει. Και δεν υπάρχει γιατί δεν υπάρχουν Ελληνες, άνθρωποι δηλαδή που δέχονται τη δημόσια κριτική σκέψη και το διάλογο με λογική συνέπεια όπως οι Ελληνες, που φιλοσοφούν με μέθοδο ανάλυσης, σύνθεσης, αφαίρεσης και δομής όπως οι Ελληνες, που έχουν θεούς προστάτες των Τεχνών όπως οι Ελληνες, που αθλούνται και αγωνίζονται για ένα κλαράκι ελιάς -χωρίς πολυεθνικούς σπόνσορες- όπως οι Ελληνες, που δεν ακολουθούν επίσημο κρατικό θρησκευτικό δόγμα όπως οι Ελληνες, που μοιράζουν τα χωράφια της πόλης σε ίσα και ισάξια κομμάτια ένα για κάθε φυλή όπως οι Αθηναίοι.


    Η συνέχεια εδώ...

    είσαι θεός!!!!! που το βρήκες ρε άτιμε????
    jorge
    02.03.2007, 20:58
    Google Search: Γράψας+in.gr
    alex3
    02.03.2007, 21:17
    για Ό-νο-μα...! thanx!
    pol-gt
    02.03.2007, 22:20
    Μεγάλο κείμενο για να καταφέρω να το διαβάσω περισσότερο δε, να "έρθω" σε κάποια σχόλια. Όμως, αν μου επιτρέπετε, μπορώ να δικαιολογήσω την Ιερή Αγανάκτηση του κειμενογράφου, και την δικαιολογώ, όσο κι αν ορισμένα "σημεία" αιτιολογούνται, ίσως, κατά φυσικό "τρόπο", δια της αλληλεπίδρασης Λαών και Πολιτισμών, την οποία παρατηρούμε, σε όλο το ρουν της Ανθρώπινης Ιστορίας, σε όλα τα πλάτη και μήκη. Πέρα από αυτό, χαιρετίζω κάθε Ιερή Αγανάκτηση Ανθρώπων όταν διέπεται από έναν Κοινωνικό Προβληματισμό γιατί δείχνει μία Βαθειά Έγνοια εντός μας, η οποία δεν αφορά "άμεσα" την προσωπική Πραγμάτωση (Αυτοπραγμάτωση) μα μία ανάγκη για υπέρβαση αυτής, έναν απεγκλωβισμό ίσως, και μία προσπάθεια ανιδιοτελούς προσφοράς προς το Σύνολο. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει την αναίρεση της Αυτοπραγμάτωσης μας, όχι, μία σαφή όμως Έγνοια για το Σύνολο του οποίου ο καθένας μας αποτελεί Μέρος του.

    Ίσως τα παραπάνω να "φαντάζουν" φλυαρίες συγκρίνοντας τα με την πραγματικότητα. Κινήθηκα όμως προς αυτές τις σκέψεις διαβάζοντας το παρακάτω:

    Παράθεση:
    αν θέλετε να κάνετε κάτι χρήσιμο για την πατρίδα σας


    Έτσι λοιπόν, νομίζω, πως πρέπει να αρχίσουμε να θέλουμε να κάνουμε κάτι χρήσιμο για την κοινωνία μας (σε παράφραση του πατρίδα μας), όχι μόνο στο Πολιτιστικό αίτημα του κειμενογράφου που καθόλα είναι δίκαιο, μα πέραν αυτού, να αρχίσουμε να ευαισθητοποιούμεθα στα Κοινωνικά εκείνα αιτήματα που δημιουργεί η αναποτελεσματική τακτική των ηγετών της Κοινωνίας ή Κοινωνιών, εκείνα που ως Κοινωνικά Καρκινώματα μπορούμε να διακρίνουμε και "ονομάσουμε". Η θέση όλων μας μοιράζεται, νομίζω, μία "μικρή" Ευθύνη ως προς την ανάπτυξη ή αντίθετα, καταπολέμηση των φαινομένων κοινωνικών καρκινωμάτων. Και τι θα μπορούσαμε να κάνουμε; Να ενδιαφερθούμε πριν απ' όλα, σα να πρόκειτε για δικά μας πράγματα, για δικά μας προβλήματα. Κι έπειτα να απαιτήσουμε με χαλύβδυνη θέληση και φορά από τους ηγέτες, την αποτελεσματική αντιμετώπιση των όποιων προβλημάτων. Βασικά πολλές ελπίδες δεν υπάρχουν. Η Πολιτική δραστηριότητα, ο Πολιτικός Κόσμος, "ακολουθεί" αποσβολημένος την Πραγματικότητα, ανίκανος να θέσει Ιδανικά, προσωπική εκτίμηση, πολύ περισσότερο να Επιβάλει εκεί που οι Συνθήκες καλούν, τα αρμόδια. Μα κι ακόμη αν δεν υπάρχουν πολλές ελπίδες, οφείλουμε την ευαισθητοποίησή μας.


    Αυτά τα λίγα από μένα. Με συγχωρείτε εάν ξέφυγα από το θέμα και επιτρέψτε μου να μην προσθέσω κάτι, ενδεχωμένος, αν τεθεί κάποιο ερώτημα για τα γραφώμενά μου.


    Ευχαριστώ.
    incomplete_angel
    03.03.2007, 11:21
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 02-03-2007 στις 19:51 έγραψε...

    ΝΙΚΟΣ ΓΡΑΨΑΣ
    Συγνώμη για το μάθημα
    Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου να σκέφτεται, το ίδιο πράγμα αναρωτιέμαι.
    Τι φοβούνται οι άνθρωποι και μαζεύουν χρήματα και κρύβουν σκέψεις και αισθήματα;
    Όπου μπεις σε κοιτάνε από πάνω ως κάτω. Ψάχνουν το βλέμμα σου να διαπιστώσουν τις διαθέσεις σου.
    Πέρασε ο καιρός, ταξίδεψα ανατολικά, ταξίδεψα δυτικά, ταξίδεψα βόρεια.
    Κατάλαβα πως τα ερωτήματα αυτά με απασχολούν ακριβώς γιατί μεγάλωσα εδώ, στην 'Έλλάδα', μια χώρα δηλαδή που στην πραγματικότητα δεν υπάρχει. Και δεν υπάρχει γιατί δεν υπάρχουν Ελληνες, άνθρωποι δηλαδή που δέχονται τη δημόσια κριτική σκέψη και το διάλογο με λογική συνέπεια όπως οι Ελληνες, που φιλοσοφούν με μέθοδο ανάλυσης, σύνθεσης, αφαίρεσης και δομής όπως οι Ελληνες, που έχουν θεούς προστάτες των Τεχνών όπως οι Ελληνες, που αθλούνται και αγωνίζονται για ένα κλαράκι ελιάς -χωρίς πολυεθνικούς σπόνσορες- όπως οι Ελληνες, που δεν ακολουθούν επίσημο κρατικό θρησκευτικό δόγμα όπως οι Ελληνες, που μοιράζουν τα χωράφια της πόλης σε ίσα και ισάξια κομμάτια ένα για κάθε φυλή όπως οι Αθηναίοι.


    Η συνέχεια εδώ...




    Thanx Jorge