ελληνική μουσική
    837 online   ·  210.851 μέλη
    gate
    28.02.2003, 01:01
    Ανθρωποι άγνωστοι μεταξύ μας, από διάφορα μέρη του κόσμου, επικοινωνούμε στέλνοντας μηνύματα ο ένας στον άλλον, συχνά σα να γνωριζόμαστε από παλιά. Συζητάμε για τα πάντα, διαφωνούμε ή συμφωνούμε, ζητάμε συμβουλές, φτιάχνουμε ακόμη και φιλίες και γνωρίζουμε ο ένας τον άλλον μέσα από το γραπτό μας λόγο.

    Τι είναι αυτό που ωθεί εσάς σε αυτον τον τρόπο επικοινωνίας;
    Η μαγεία του άγνωστου; η μοναξιά;
    η αλλαγή; η ανταλλαγή απόψεων σε κάποια θέματα που μας απασχολούν; ...
    Τι;
    priftisnikolaos
    28.02.2003, 04:58
    h mousikh einai mono h aformh!!
    auto to site mou dhmiourgei mia nea mania, oti kai na kanw mesa sthn mera opou kai na vriskomai 8a perasw na mia volta apo edw na dw ti lete kai na pw kai egw kati, otan exw kati na pw!!!
    ti me w8ei na to kanw auto? akoma den 3erw, auto pou 3erw omws einai oti h parea sas einai makran h kalhterh apo oses exw sunanthsei mexri twra sto diaduktio, polla filia se olous kai na eiste kala!!!
    justme
    28.02.2003, 10:47
    Den iparxei wraiotero pragma apo tin anthrwpini epafi.einai simantiko na ksereis oti ana pasa stigmi exeis kapoion me ton opoio tha peis mia kalimera estw mono.oso aproswpo & an einai to diadiktio einai sto xeri mas nomizw na tou dwsoume pnoi me tin iparksi mas.panta niwthw otan milaw me atoma apo edw mesa tin eftixia tis ANTHRWPINIS epafis.Na ste oloi kala & panta ANTHRWPOI!!!!
    jorge
    01.03.2003, 01:33
    Η καλύτερη επαφή είναι ασφαλώς η διαπροσωπικη, η face-to-face, αλλά αυτή δεν είναι δυνατή όταν υπάρχει η απόσταση ή όταν βρισκόμαστε σε χώρο που δεν την επιτρέπει (π.χ. στη δουλειά).

    Βέβαια για όλους εμάς εδώ, αυτό που μας ενώνει είναι κυρίως οτι βρισκόμαστε στο ίδιο 'μήκος κύματος', έχουμε κοινό παρονομαστή την αγάπη μας για την καλή μουσική και αναζητούμε ένα στέκι για να ανταλλάσουμε απόψεις, αλλά και να διασκεδάζουμε!
    gate
    02.03.2003, 14:35
    Εγώ παιδιά πάντως, για να σας πω την αλήθεια, αν καταφεύγω συχνά στο υπολογιστή μου για επικοινωνία αυτήν την περίοδο είναι κατά κύριο λόγο, για να ξεφεύγω από την πίεση του προγράμματός μου. Το πολύ το διάβασμα με κρατά συνεχώς κλεισμένη μέσα και με κάνει να περιορίζω της εξόδους κι έτσι με την επικοινωνία μας αισθάνομαι πως δεν είμαι τελείως αποκομμένη.

    Βέβαια όσον αφορά στο εν λόγω stie το κοινό ενδιαφέρον της μουσικής επίσης είναι ένα πολύ καλό έναυσμα, καθώς επίσης και το γεγονός πως η παρέα είναι ιδιαίτερα ζεστή και ευχάριστη, οπότε σου κάνει κέφι να συζητάς.

    Ειδικά αυτό το τελευταίο δε συμβαίνει συχνά. Μπήκα τις προάλλες σε ένα άλλο site (το www.forums.gr), που από το όνομά του καταλαβαίνει κανείς σε τι αφορά, και το τι αντιμαχία γινόταν, ιδίως στα θέματα του φιλοσοφικού και θεολογικού περιεχομένου, δε λέγεται... Αν αυτοί τα λέγανε από κοντά (τουλάχιστον κάποιοι από αυτούς, για να μην υπερβάλλω), θα παίζανε ξύλο στο τέλος σίγουρα...
    ZOI
    02.03.2003, 18:55
    loipon....sigoura i musiki mas enonei stin prokeimeni periptosi!!!ki ego diavazo poli kai i moni eukairia gia epafes einai ena savato sinithos kata to opoio pistepste me oi kainourgies mou epafes den einai toso ousiastikes oso edo!!!milame gia pragmata poli prosopika,kai poli ousiastika opos i musiki sti zoi mas.anyway den antikathistate tous filous mou alla sas ektimo olous poli kai sas euxaristo gia auti tin epafi mas kai tin antallagi apopseon!!!!!thanx guys
    Astron
    05.03.2003, 02:19
    Θεωρώ ότι στη σημερινή εποχή που έχουμε εγκλωβιστεί στην μοναξιά της πόλης και την κούραση της καθημερινότητας, οι νέοι άνθρωποι έχουν μεγάλη ανάγκη να εκφραστούν και να έρθουν σε επαφή ο ένας με τον άλλον.
    Με λίγα λόγια πιστεύω ότι σήμερα, παρά την τεχνολογική εξέλιξη (ή ίσως και λόγω αυτής), οι νέοι είναι πολύ πιο αποξενωμένοι απ' τις παλιότερες εποχές.

    Κι αυτός ο τρόπος επικοινωνίας -γραπτός λόγος- ίσως να κρύβει και κάποιο ρομαντισμό μέσα του.

    Υπάρχουν σίγουρα και αντικειμενικές συνθήκες -όπως λέει ο Jorge.

    Αλλά η κύρια αιτία είναι η γενική ανάγκη για επικοινωνία.

    GLafki
    05.03.2003, 02:41
    H epikoinwnia anamesa se proswpa den xreiazetai pada na exei logo kaia aitia!!!Gi'ayto axizei ton kopo...Den tha edina logo gi'ayto pou kanw para mono tha elega oti h mousikh einai o syndetikos krikos ths alyssidas mas.....Brikame ena koinw kai anaptysoume thn sxesh mas panw se ayto.....
    e kai einai pio endiaferon apo to MIRC
    Alinda
    05.03.2003, 10:22
    den 8a filosofisw thn ennoia ths epikoinwnias... EINAI ANAGKAIA!!!
    Etsi kai den uphrxan site san to musicheaven, alimono se 'mas pou menoume toso makria!
    gate
    05.03.2003, 12:14
    Quote:

    On 2003-03-05 10:22, Alinda wrote:
    den 8a filosofisw thn ennoia ths epikoinwnias... EINAI ANAGKAIA!!!
    Etsi kai den uphrxan site san to musicheaven, alimono se 'mas pou menoume toso makria!




    Μ΄ αρέσεις ρε Alindaki γιατί είσαι εγκεφαλικός τύπος...
    Alinda
    05.03.2003, 12:35
    xaxaxaxa!!! eides?
    dEUS
    05.03.2003, 15:08
    tha simfwnisw me ton astron...krivete enas romantismos pisw apo tis lekseis k tis sizitiseis mas!sti poliprosoph,ipokritikh koinonia o romantismos anamesa mas pethenei...!
    Witchking
    10.03.2003, 01:20
    Ξενιτιά καταραμένη! Να πώ την αλήθεια αν ήμουν Ελλάδα δε θα ήταν κι απο τις πρώτες ασχολίες μου. Θα έμπενα μόνο για τις παρτιτούρες.
    soloffor7
    25.03.2004, 19:09
    Δημήτρης Παπαδίτσας
    1922

    «Το παράθυρο»

    Το λέω ξανά είμαι μόνος

    Σα μια μόνη πατημασιά ανθρώπου σε δάσος

    Είμαι μόνος σα δάχτυλο σε χέρι

    Που η μηχανή του πήρε τα άλλα τέσσερα


    Αν ήμουν σταγόνα θα ‘χα σβήσει στα έγκατα διψασμένης γης

    Δεν είμαι όμως σταγόνα

    Είμαι μικρή πέτρα ίσως πολύτιμη

    Που ο καιρός την κάμνει άμμο

    Και βλέπω το σχήμα της και τη λάμψη

    Και την σκληρότητά της

    Και το βάρος της να γίνονται άμμος


    Το λέω ξανά

    Στην καρδιά μου είναι μια προσευχή

    Όμως μένει μέσα

    Ας ήταν τώρα που δεν υπάρχει στόμα να ‘χα μια μαχαιριά στο πλευρό

    Να βγει από εκεί σαν τρυφερό κορίτσι

    Η προσευχή

    ...η μουσική είναι πάντα η αφορμή.....
    falimento
    26.03.2004, 13:59
    Αισθάνεσαι λίγο περίεργα ανταλλάσσοντας απόψεις με άτομα τα οποία δεν τα γνωρίζεις καθόλου και μιλάς για προσωπικές εμπειρίες σου, προβληματισμούς σου..
    Πάντως αυτή η επικοινωνία έχει λογική και συναίσθημα.. Μπορώ να το τεκμηριώσω από τη δική μου θέση ακολούθως..

    1)Προσωπικά δεν συμμετέχω σε άλλο μέρος διακίνησης ιδεών (forum) κι αυτό διότι στα άλλα forums επικρατεί ένας πανζουρλισμός, βρίζονται μεταξύ τους, γενικά το επίπεδο είναι πολύ χαμηλό..


    2)Στο διαδικτυακό τρόπο επικοινωνίας ελλοχεύουν κίνδυνοι εξαιτίας του τρόπου που μεταδίδεται το μήνυμα, της διαδικασίας με την οποία λαμβάνει ο δέκτης κτλ. Αυτά είναι λίγο γνωστά από όλους οπότε δεν θα προχωρήσω σε περαιτέρω ανάλυση..
    Η ώθηση που μου δόθηκε να συμμετέχω στο συγκεκριμένο φορουμ έιναι επειδή ακριβώς μπορείς να συζητήσεις για το μεράκι μας, τη μουσική, τη κιθάρα..
    Όμως στη πορεία ανακάλυψα λόγω του υψηλού επιπέδου των συμμετεχόντων μπόρεσα να συζητήσω θέματα γενικής φύσεως και σημαντικότατου περιεχόμενου.. αυτό το έχω αναφέρει άλλωστε και παλαιότερα στο φόρουμ


    3) Και το σημαντικότερο είναι ότι γνωρίζεσαι με άτομα τα οποία μέσω των απόψεων και του τρόπου με τον οποίο γράφουν μπορείς και τους ψυχολογείς και γεννιέται μια περίεργη διαδικτυακή φιλία..


    Βεβαίως πιστεύω ότι πρέπει να επακολουθεί μια πρόσωπο με πρόσωπο συνάντηση οπότε ολοκληρώνεται και ο κύκλος..

    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Η μαγεία του άγνωστου, η μοναξιά
    η αλλαγή, η ανταλλαγή απόψεων σε κάποια θέματα που μας απασχολούν, όλα αυτά εμένα
    μου φαίνονται φυσιολογικά να εκφράζονται με την επικοινωνία αρκεί να μην ξεπερνάμε τα όρια και το θεωρούμε πανάκεια

    B]ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΠΑΡΕΙΑ ΑΓΝΩΣΤΩΝ - ΓΝΩΣΤΩΝ[/B]




















    [
    geordan
    26.03.2004, 21:01
    Ωραίο το θέμα και φυσικά δεν χωράει μια απάντηση.
    Η αλήθεια βρίσκεται κάπου ανάμεσα σε όλες τις απόψεις που ακούστηκαν ως τώρα. Πρέπει να σημειώσω ότι χάρηκα πολύ που όλες είχαν κάποια ουσία μέσα τους και έκρυβαν μια προσωπική αλήθεια, χωρίς να είναι δηλαδή τα ...συνήθη μεγάλα λόγια. Έτσι θα προσπαθήσω να προσεγγίσω και γω το θέμα.

    Κατ' αρχήν να σημειώσω πως εγώ γενικά "φοβάμαι" το άγνωστο και το απρόσωπο. Θεωρώ ότι κάποιοι κρύβονται πίσω από την ανωνυμία και τη χρησιμοποιούν για να βγάλουν προς τα έξω άσχημες πτυχές του εαυτού τους, π.χ. επιθετικότητα, επιβλητικότητα, αλαζονεία, έπαρση κ.λ.π. Ιδιαίτερα το internet δίνει στο έπακρο αυτή τη δυνατότητα και πολλοί την εκμεταλλέυοντα με χυδαίο τρόπο. Έτσι λοιπόν, όπως ανέφερε πολύ σωστά και ο falimento, το musicheaven είναι όντως ένας παράδεισος που απέχει πολύ από όλα αυτά και όχι μόνο σου δίνει το δικαίωμα να συμμετέχεις, αλλά εγώ προσωπικά είμαι και υπερήφανος για αυτό. Γενικά μου αρέσει να μιλάω όταν έχω κάτι να πω και μόνο τότε, πράγμα που εδώ τηρείται και έτσι το forum γίνεται ελκυστικό μόνο και μόνο από το ήφος και τον τρόπο λειτουργίας του.

    Σχετικά με αυτό που ανέφεραν πολλοί, ότι η αγάπη μας για τη μουσική είναι η αφορμή για να έρθουμε κοντά, δε χωράει αμφιβολία για αυτό. Μόνο που δεν νομίζω ότι αυτό αρκεί για να επεκταθεί αυτή η διαδικτυακή γνωριμία και σε κανονική ανθρώπινη σχέση. Για να επιτευχθεί αυτό απαιτούνται και διάφορες δοκιμασίες ...καρδιάς μετά την απαραίτητη αφορμή, όποια και να είναι αυτή.

    Όπως και να έχει πάντως, υπάρχει και το προσωπικό στοιχείο που διαφέρει για τον καθένα. Για παράδειγμα για μένα το musicheaven είναι απαραίτητο γιατί μπορώ να σχολιάσω και να συζητήσω πράγματα για τη μουσική που μου αρέσει, κάτι που δεν μπορώ να κάνω με την κανονική μου παρέα και γενικά τον κοινωνικό μου περίγυρο. Κάποιος άλλος συμμετέχει μόνο και μόνο γιατί είναι μουσικός και χρειάζεται παρτιτούρες και κάποιοι άλλοι μόνο από περιέργεια. Όλα μέσα στο παιχνίδι του αγνώστου είναι και όλα ανθρώπινα και κατανοητά.

    Εν κατακλείδι, καλά να περνάμε και να σεβόμαστε ο ένας τον άλλο.

    megaloserwtikos
    28.10.2006, 01:36
    Είναι μια μεγάλη παρέα, που μιλάμε για μουσική και όχι μόνο. Σίγουρα είναι μια επικοινωνία που το μόνο που ξέρουμε για τον άλλον είναι πέντε πράγματα στο προφίλ του.
    Είναι μια ιντερνετική παρέα, με όλα τα καλά και τα ασχημα της. Από αναταλλαγές απόψεων έως διαφωνίες που συχνά ο λόγος είναι ότι δεν μπορούμε καμια φορά να εκφραστούμε γραπτώς σωστά και αφήνουμε υπονοούμενα.
    Εμένα τις προάλλες κάποιος μου έλεγε ''κι εσύ γιατί τσαντίστηκες;'' κι εγώ δεν είχα τσαντιστεί καθόλου. Η έκανα κάποιο χιούμορ και μου απάντησαν εντελώς σοβαρά.
    Αλλά αυτά έτσι είναι.

    Προσωπικά θεωρώ πολύ καλό που βρέθηκα σε κάποιες συναντήσεις και γνώρισα αρκετά μέλη.


    rompa
    28.10.2006, 01:56
    Παράθεση:
    Είναι μια μεγάλη παρέα, που μιλάμε για μουσική και όχι μόνο. Σίγουρα είναι μια επικοινωνία που το μόνο που ξέρουμε για τον άλλον είναι πέντε πράγματα στο προφίλ του.
    Είναι μια ιντερνετική παρέα, με όλα τα καλά και τα ασχημα της. Από αναταλλαγές απόψεων έως διαφωνίες που συχνά ο λόγος είναι ότι δεν μπορούμε καμια φορά να εκφραστούμε γραπτώς σωστά και αφήνουμε υπονοούμενα



    Είναι σα ραντεβού στα τυφλά..
    maspa
    28.10.2006, 02:34
    Αυτό το site ήταν μια έκπληξη για μένα. Είναι κομμάτι της καλής πλευράς του internet. Σας έχω γνωρήσει μόνο μέσω του pc αλλά σας έχω συνηθήσει! Κάποιους τους έχω συμπαθήσει. Η μουσική ήταν η αιτία κι όμωςς αυτή η περίοδος είναι μια πολύ δύσκολη περίοδος για μένα που μου κάνει πολύ καλό η παρέα του music heaven. Κι εκτός αυτού, υπάρχουν μέλη εδώ με τις ίδιες μουσικές προτιμήσεις με μένα που δε μου έχει συμβεί με φίλους μου μέχρι στιγμής! Παρέα αγνώστων δε θα 'λεγα.... Νιώθω πως κάποιους σας ξέρω(όσο γίνεται βέβαια μέσα από έναν υπολογιστή!)Χαίρομαι που αποτελώ μέρος της όμορφης κοινότητάς σας.
    Tziamourani
    28.10.2006, 03:10
    Συμφωνώ λίγο πολύ με όλους σας...αλλά κατά βάθος πιστεύω πως όλοι μας το έχουμε ανάγκη αυτό που κάνουμε...εγώ μπήκα το καλοκαίρι για να βρώ στίχους ...διάβασα κάποιες απόψεις για κάποιο δίσκο και ήταν σαν να τις είχα γράψει εγώ...με "κάλυψε" που λένε. Μετά έγινα μέλος και μου αρέσει πολύ που ανταλλάσω απόψεις...διαφωνώ ....συμφωνώ...μοιράζομαι....για να είμαστε εδώ όλοι εμείς πιστεύω πως την έχουμε ανάγκη αυτή την επικοινωνία...ο καθένας για δικούς του λόγους.