ελληνική μουσική
    718 online   ·  210.832 μέλη

    Μοναξιά ανάμεσα σε πολλούς..

    xartinooneiro
    03.03.2007, 10:59
    Είναι γνωστό το αίσθημα της μοναξιάς όταν είσαι μόνος. Σας έχει συμβεί να νιώθετε μόνος ανάμεσα σε πολλούς; Σαν να μη μπορεί κανένας από όλους όσους βρίσκονται στον ίδιο χώρο με σας, να σας καταλάβει. Κάποιες φορές πιστεύετε ότι εκπέμπετε σε διαφορετικό μήκος κύματος με όσους σας περιτριγυρίζουν;
    babisdr
    03.03.2007, 11:16
    Το παθαίνω αρκετά συχνά. Βασικά το παθαίνω απ'όταν θυμάμαι τον εαυτό μου. Ιδιαίτερα όταν ήμουν πιο μικρός, πίστευα οτι μάλλον φταίω εγώ γι'αυτό. Αργότερα άρχισα να πιστεύω οτι απλά πρέπει να είμαι μεγάλη ψωνάρα.

    Πάντα νομίζουμε οτι ο,τιδήποτε μας συμβαίνει, δεν συμβαίνει σε κανέναν άλλο, μόνο σ'εμάς, οτι μόνο εμείς νιώθουμε έτσι. Θα εκπλαγείς με το πόσοι άνθρωποι έχουν νιώσει ακριβώς σαν εσένα, ακόμα και φαινομενικά "mainstream" τύποι για τους οποίους δεν θα πίστευες ποτέ κάτι τέτοιο.

    Πολύ μοναξιά σ'αυτόν τον πλανήτη...



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 03-03-2007 11:16 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 03-03-2007 11:17 ]


    sileforce
    03.03.2007, 13:52
    Αυτό που περιγράφεις τυχαίνει να το έχω νιώσει πολλές φορές.....και πιστεύω πως είναι το χειρότερο είδος μοναξιάς....αλλά και αναπόφευκτο!!!

    Τόσοι άνθρωποι γύρω σου και όμως κανείς που να σε νιώθει πραγματικά, που να σε καταλαβαίνει, που να μπορείς να μοιραστείς μαζί του τα όνειρα και τους στόχους σου (και να μην γελάσει........)

    Ναι, εκπέμπω σε μια άλλη συχνότητα αλλά ο καθένας έχει τη δική του συχνότητα και στο κάτω κάτω όλοι κατά βάθος είμαστε μόνοι.....

    Αλλά το αισιόδοξο είναι ότι πάντα αυτές οι καταστάσεις έχουν ένα τέλος.....γιατί οι διαφορετικές συχνότητες διασταυρώνονται κάποια στιγμή!


    Toyintheattic
    04.03.2007, 00:36
    Ναι,το έχω νιώσει πολλές φορές...Συμφωνώ με τον sileforce.
    sileforce
    04.03.2007, 00:51
    Παράθεση:

    Το μέλος Toyintheattic στις 04-03-2007 στις 00:36 έγραψε...

    ...Συμφωνώ με τον sileforce.



    εεεεεεεεεεεε..................κοπέλα είμαι!!!!!!!!!
    xamogelo-moy
    04.03.2007, 12:36
    Παιδιά προσέξατε κάτι κοινό μεταξύ σας? Εχετε όλοι σχεδόν την ίδια ηλικία. Ετσι προβληματιζόμουν κι εγώ στην ηλικία σας. Μάλλον αυτό που σας κάνει να νιώθετε έτσι είναι κάποιες ευαισθησίες που έχετε εσείς και αγνοούν οι άλλοι. Κι όταν λέω αγνοούν, εννοώ πως δέν θα ήθελαν καν να τις έχουν...
    Κι όμως κι αυτοί είναι υπέροχοι στις δικές τους συχνότητες.
    Παιδιά από την καρδιά μου σας λέω πώς απλώς χρειάζεστε να αποκτήσετε αυτογνωσία, να ανοιχτείτε στις ευαισθησίες σας και να αποδεχτείτε την παροδική μοναξιά. Εγω τη χρειάζομαι πάντα.
    Αλλά το πιό σημαντικό απο όλα παιδιά είναι να μην τα βάζετε με κανένα.
    Η ζωή είναι γεμάτη διαφορετικούς. Ας μην είμαστε όλοι μόνοι.
    Toyintheattic
    04.03.2007, 12:48
    sileforce sorry!!!
    Συμφωνώ και με xamogelo-moy...
    -kirki-
    05.03.2007, 00:43
    Είναι βαρύ το συναίσθημα της μοναξιάς. Μα ακόμα πιο βαρύ το συναίσθημα που βιώνεις όταν γνωρίζεις κάποιον που θα μπορούσε να σε πάρει από τον δρόμο της μοναξιάς και όμως δεν το κάνει...Εκεί είναι που αισθάνεσαι ακόμα πιο μόνος....

    (Διαφορετική η αγκαλιά της θάλασσας αυτή τη φορά....διαφορετική και η αγκαλιά της νύχτας...Σε νοιώθω...Καληνύχτα.)
    rompa
    05.03.2007, 12:56
    Άπειρες φορές ... Κάποια στιγμή έκανα σκέψεις τόσο βαριές που ήθελα κάποιος να μπει στο μυαλό μου και να τις πάρει , να τις μοιραστεί .
    athinouli24
    05.03.2007, 14:34
    Όλοι εκπέμπουμε σε διαφορετικές συχνότητες και αυτό δεν είναι και τόσο κακό....
    Πιστεύω οτι κάποιες φορές πρέπει να βιώνουμε αυτη την μοναξιά και δεν θα πρέπει να μας φοβίζει αλλά να μας κάνει να σκεφτόμαστε διαφορετικά...
    xartinooneiro
    05.03.2007, 15:27
    Παράθεση:

    Το μέλος xamogelo-moy στις 04-03-2007 στις 12:36 έγραψε...

    Παιδιά προσέξατε κάτι κοινό μεταξύ σας? Εχετε όλοι σχεδόν την ίδια ηλικία. Ετσι προβληματιζόμουν κι εγώ στην ηλικία σας. Μάλλον αυτό που σας κάνει να νιώθετε έτσι είναι κάποιες ευαισθησίες που έχετε εσείς και αγνοούν οι άλλοι. Κι όταν λέω αγνοούν, εννοώ πως δέν θα ήθελαν καν να τις έχουν...
    Κι όμως κι αυτοί είναι υπέροχοι στις δικές τους συχνότητες.
    Παιδιά από την καρδιά μου σας λέω πώς απλώς χρειάζεστε να αποκτήσετε αυτογνωσία, να ανοιχτείτε στις ευαισθησίες σας και να αποδεχτείτε την παροδική μοναξιά. Εγω τη χρειάζομαι πάντα.
    Αλλά το πιό σημαντικό απο όλα παιδιά είναι να μην τα βάζετε με κανένα.
    Η ζωή είναι γεμάτη διαφορετικούς. Ας μην είμαστε όλοι μόνοι.


    xamogelo-moy πιστεύω ότι o κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός αλλιώς η ζωή δεν θα είχε ενδιαφέρον. Δεν τα βάζουμε με κανέναν απλώς εδώ καταθέτουμε προβληματισμούς και σκέψεις. Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο η ηλικία αλλά ο χαρακτήρας. Επίσης πιστεύω ότι αυτογνωσία και ωριμότητα διαθέτεις όταν μπορείς να λες τα μειονεκτήματα σου τόσο εύκολα όσο και τα προτερήματα σου ανεξαρτήτως ηλικίας. Οι στιγμές μοναξιάς είναι απαραίτητες για την αυτογνωσία κάθε ανθρώπου. Δεν λέω ζήτω η μοναξιά λέω όμως μάθε στη μοναξιά και εκτίμησε τη συντροφιά. Γεννιέσαι μόνος, πεθαίνεις μόνος, είναι μια αναμφισβήτητη αλήθεια. Πρέπει να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου για να είσαι καλά και με τους γύρω σου. Τώρα όσον αφορά την παροδική μοναξιά που είπες η οποία όντως υπάρχει, την αποδέχεσαι μόνο όταν μιλάς για αυτήν. Έτσι κι εμείς εδώ συζητάμε γι’ αυτήν.
    xamogelo-moy
    05.03.2007, 15:59
    Παράθεση:

    Το μέλος xartinooneiro στις 05-03-2007 στις 15:27 έγραψε...

    [xamogelo-moy πιστεύω ότι o κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός αλλιώς η ζωή δεν θα είχε ενδιαφέρον. Δεν τα βάζουμε με κανέναν απλώς εδώ καταθέτουμε προβληματισμούς και σκέψεις. Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο η ηλικία αλλά ο χαρακτήρας. Επίσης πιστεύω ότι αυτογνωσία και ωριμότητα διαθέτεις όταν μπορείς να λες τα μειονεκτήματα σου τόσο εύκολα όσο και τα προτερήματα σου ανεξαρτήτως ηλικίας. Οι στιγμές μοναξιάς είναι απαραίτητες για την αυτογνωσία κάθε ανθρώπου. Δεν λέω ζήτω η μοναξιά λέω όμως μάθε στη μοναξιά και εκτίμησε τη συντροφιά. Γεννιέσαι μόνος, πεθαίνεις μόνος, είναι μια αναμφισβήτητη αλήθεια. Πρέπει να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου για να είσαι καλά και με τους γύρω σου. Τώρα όσον αφορά την παροδική μοναξιά που είπες η οποία όντως υπάρχει, την αποδέχεσαι μόνο όταν μιλάς για αυτήν. Έτσι κι εμείς εδώ συζητάμε γι’ αυτήν.



    Ναι γλυκιά μου. Κανείς δεν κρίνει κανέναν.
    Και χαίρομαι πολύ που έθεσες το θέμα. Αλλιώς νιώθουμε ακόμη πιό μόνοι...
    Βρήκες την απάντηση σου τώρα?

    xartinooneiro
    05.03.2007, 16:14
    Παράθεση:

    Το μέλος xamogelo-moy στις 05-03-2007 στις 15:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος xartinooneiro στις 05-03-2007 στις 15:27 έγραψε...

    [xamogelo-moy πιστεύω ότι o κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός αλλιώς η ζωή δεν θα είχε ενδιαφέρον. Δεν τα βάζουμε με κανέναν απλώς εδώ καταθέτουμε προβληματισμούς και σκέψεις. Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο η ηλικία αλλά ο χαρακτήρας. Επίσης πιστεύω ότι αυτογνωσία και ωριμότητα διαθέτεις όταν μπορείς να λες τα μειονεκτήματα σου τόσο εύκολα όσο και τα προτερήματα σου ανεξαρτήτως ηλικίας. Οι στιγμές μοναξιάς είναι απαραίτητες για την αυτογνωσία κάθε ανθρώπου. Δεν λέω ζήτω η μοναξιά λέω όμως μάθε στη μοναξιά και εκτίμησε τη συντροφιά. Γεννιέσαι μόνος, πεθαίνεις μόνος, είναι μια αναμφισβήτητη αλήθεια. Πρέπει να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου για να είσαι καλά και με τους γύρω σου. Τώρα όσον αφορά την παροδική μοναξιά που είπες η οποία όντως υπάρχει, την αποδέχεσαι μόνο όταν μιλάς για αυτήν. Έτσι κι εμείς εδώ συζητάμε γι’ αυτήν.



    Ναι γλυκιά μου. Κανείς δεν κρίνει κανέναν.
    Και χαίρομαι πολύ που έθεσες το θέμα. Αλλιώς νιώθουμε ακόμη πιό μόνοι...
    Βρήκες την απάντηση σου τώρα?



    Να είσαι καλά xamogelo-moy. Είναι πραγματικά ωραίο να ανταλλάσουμε απόψεις. Οι απαντήσεις είναι μέσα μας αρκεί να μπορούμε να τις δούμε. Έχω δει τις δικές μου όπως κι εσυ πιστεύω.
    xamogelo-moy
    05.03.2007, 16:20
    Παράθεση:

    Το μέλος xartinooneiro στις 05-03-2007 στις 16:14 έγραψε...

    [Να είσαι καλά xamogelo-moy. Είναι πραγματικά ωραίο να ανταλλάσουμε απόψεις. Οι απαντήσεις είναι μέσα μας αρκεί να μπορούμε να τις δούμε. Έχω δει τις δικές μου όπως κι εσυ πιστεύω.



    Ναι, έτσι είναι, συμφωνώ μαζί σου. Ο καθένας βρίσκει τις απαντήσεις και τις διαμορφώνει έτσι ωστε να ταιριάζουν σ αυτόν.
    Χαίρομαι που συζητήσαμε γι αυτό!
    Να είσαι ευτυχισμένη.

    Amelie
    09.03.2007, 17:30
    Όλοι μόνοι μας είμαστε, σ'αυτή τη ζωή μόνοι ερχόμαστε και μόνοι φεύγουμε. Ακόμα κι αν έρχονται πού και πού ευτυχισμένες στιγμές με κάποια συντροφιά ενός ανθρώπου που μας δημιουργεί την ψευδαίσθηση ότι δεν είμαστε μόνοι, εντούτοις για τους περισσότερους ήμαστε και είμαστε απλά ξένοι και αργά ή γρήγορα το βιώνουμε.
    StevieRayVaughn
    10.03.2007, 15:36
    το συχνότερο συναίσθημα δυστυχώς.
    ...μόνος μέσα στο μέγα πλήθος...
    xamogelo-moy
    11.03.2007, 00:07
    Οπως ήδη είπε και το ΧάρτινοΟνειρο και συμφωνώ κι εγώ και πολλοί άλλοι, η μοναχικότητα της ύπαρξης είναι γεγονός, ενώ η μοναξιά επιλογή. Ετσι κι ο Νίτσε σάλεψε, ενώ ο Χιούμ έψαχνε ισσοροπίες.

    Κι όμως, σ αφήνω να μ αφήνεις. Ψέμα ήσουν?

    Και η σιωπή σπάει αμέσως μόλις το θελήσω. Κι ο καθένας δίνει ότι εκείνος/η θέλει... Εξάλλου ποιός άλλος θα ξέρει καλύτερα? Κι εγώ παίρνω ότι επιλέγω απο αυτά που μου δόθηκαν. Και συνεχίζω να ζητάω κι ότι ακόμη θέλω. Κι όσο από ελεύθερο χρόνο να τα βάλω σε τάξη... όσο εγώ θέλω, εκεί που χωράει... ε, καί? Κι όλα μαζί γυρίζουν και κανείς δεν είναι μόνος... Κι όμως όταν πεινάω κι όταν νυστάζω κι όταν νιώθω κι όταν αγαπάω κι όταν φοβάμαι.

    Ναι, όταν φοβάμαι νιώθω πολύ μόνη. Κι άν του δώσω κλώτσο, πάλι θα γυρίσει... Μέχρι να μη φοβάμαι πιά.

    Α, μη ξεχάσεις να μου βάλεις την ταμπέλα μου...


    Αλήθεια, οι ηλικίες σας είναι πλαστές κι είστε όλοι/ες 23?
    KIT_KAT
    11.03.2007, 00:33
    Παράθεση:

    Το μέλος xamogelo-moy στις 11-03-2007 στις 00:07 έγραψε...

    Αλήθεια, οι ηλικίες σας είναι πλαστές κι είστε όλοι/ες 23?



    Τέλειο σχόλιο, τέλειο μιλάμε...

    Φυσικά και ναι. Κάθε μήνα διαλέγουμε μία ηλικία και βάζουμε όλοι την ίδια. Για του λόγου το αληθές εγώ μπορεί να λέω 24, αλλά η αλήθεια είναι πως αν όλα πάνε καλά, φέτος θα κλείσω τα 25 (είναι τρομαχτικό τι μου το θύμησες)

    Πέρα από την πλάκα, μπορεί ο μέσος όρος ηλικίας στο σάιτ να είναι 24 χρόνια αλλά αυτό προφανώς επειδή πολύ συχνά οι μεγαλύτεροι δε δηλώνουν ηλικία... (κι εγώ για 1-2 χρόνια ακόμα θα λέω, μετά να την υπολογίζετε μόνοι σας)
    xamogelo-moy
    11.03.2007, 01:08
    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 11-03-2007 στις 00:33 έγραψε...

    Πέρα από την πλάκα, μπορεί ο μέσος όρος ηλικίας στο σάιτ να είναι 24 χρόνια αλλά αυτό προφανώς επειδή πολύ συχνά οι μεγαλύτεροι δε δηλώνουν ηλικία... (κι εγώ για 1-2 χρόνια ακόμα θα λέω, μετά να την υπολογίζετε μόνοι σας)



    Ξερεις κατι? Κι εγω συντομα κλεινω τα 33…..
    KIT_KAT
    11.03.2007, 01:54


    Κι εγώ σχετικά σύντομα κλείνω τα 28
    αλλά μιας και ακόμα πιο σύντομα κλείνω τα 25
    γράφω 24....