ελληνική μουσική
    500 online   ·  210.819 μέλη
    pluton
    03.03.2007, 13:26
    Αρχικά δε γνωρίζω αν αυτό το θέμα ανήκει ακριβώς σε αυτό το topic. Πάντος θα ήθελα να ρωτήσω για ποιό λόγο οι μπασίστες είναι λιγότεροι από τους υπόλοιους μουσικούς(κιθαρίστες, πιαβιστες, κτλ.) και για ποιό λόγο χρήζουν ''άσχημης'' συμπεριφοράς από τους ''μαγαζάτορες''
    IxNiLaTiS
    03.03.2007, 14:08
    Το μπάσο σαν όργανο συνήθως δεν είναι lead
    και ο μπασίστας δεν "φαίνεται" όπως ο κιθαρίστας.

    Αυτό είναι πολύ ανασταλτικό για κάποιον που θέλει να "φαίνεται".

    Όλοι γνωρίζουν τον τραγουδιστή και τον κιθαρίστα ενός συγκροτήματος
    γιατί αυτοί παίζουν τις μελωδικές γραμμές,
    αυτό δηλαδή που "μένει' στο μυαλό του απλού ακροατή.

    Από την άλλη, συνήθως όλοι ξεκινάνε να μαθαίνουν με κιθάρα
    και δεν έχουν λόγο να "υποπέσουν" στο μπάσο (μπάσα κιθάρα).

    Και οι μαγαζάτορες, αν είναι άσχετοι με την μουσική,
    ακούνε μόνον τις μελωδικές γραμμές,
    οπότε τι τους ενδιαφέρει ένα μπάσο που απλά (σου λέει) κάνει μπουμ – μπούμ;

    Αν φύγει αυτός ο μπασίστας και έρθει κάποιος άλλος,
    ο "χαρακτήρας" του κομματιού δεν θα αλλάξει,
    όπως θα άλλαζε από τον τραγουδιστή ή τον κιθαρίστα,
    μπουζουξή, κλαρινίστα κλπ.



    Ακούστε την μουσική μου-
    http://www.soundclick.com/bands/pagemusic.cfm?bandID=621139 και http://www.musicwave.gr/el/members/member_info.asp?cat_id=2&id=1014

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : IxNiLaTiS στις 03-03-2007 14:09 ]


    absurdus_delirium
    04.03.2007, 06:27
    Ιστορία (η οποία μπορεί και να καταλήξει αστικός θρύλος): Μαγαζάτορας έχει κλείσει για το μαγαζί του σχήμα που έχει εκτός από όλα τα άλλα όργανα και φλάουτο. Το μαγαζί, μικρό και ο φλαουτίστας είναι ακριβώς δίπλα από την πόρτα που οδηγεί στο πίσω μέρος του μαγαζιού και την τουαλέττα. Περνάει ένας άνθρωπος, μπροστά το χέρι ο φλαουτίστας. Δεύτερος, πάλι στρέφει τον κορμό για να περάσει. Οπότε στην τρίτη φορά ο μαγαζάτορας δεν κρατιέται και εκφράζει την ειλικρινή του αποριά: "Μα καλά, αφού δυσκολεύεται το παλληκάρι, γιατί δεν κρατάει τη φλογέρα ίσια;"

    Απαντήθηκε η ερώτησή σου;
    babisdr
    04.03.2007, 08:04
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 04-03-2007 στις 06:27 έγραψε...

    Ιστορία (η οποία μπορεί και να καταλήξει αστικός θρύλος): Μαγαζάτορας έχει κλείσει για το μαγαζί του σχήμα που έχει εκτός από όλα τα άλλα όργανα και φλάουτο. Το μαγαζί, μικρό και ο φλαουτίστας είναι ακριβώς δίπλα από την πόρτα που οδηγεί στο πίσω μέρος του μαγαζιού και την τουαλέττα. Περνάει ένας άνθρωπος, μπροστά το χέρι ο φλαουτίστας. Δεύτερος, πάλι στρέφει τον κορμό για να περάσει. Οπότε στην τρίτη φορά ο μαγαζάτορας δεν κρατιέται και εκφράζει την ειλικρινή του αποριά: "Μα καλά, αφού δυσκολεύεται το παλληκάρι, γιατί δεν κρατάει τη φλογέρα ίσια;"

    Απαντήθηκε η ερώτησή σου;



    Έτσι, έτσι...

    Αν ακούσεις φίλε pluton τι έχω ακούσει από μαγαζάτορες...
    Έλα , εντάξει, αυτά τα βιώσαμε από μικρή ηλικία στα ωδεία. Είμασταν οι "μπετατζήδες" του ωδείου και τα περισσότερα ανέκδοτα που κυκλοφορούσαν για εμάς ήταν σε αυτό το στύλ. Εγώ έχω ψιλογλυτώσει γιατί έκανα και θεωρητικά και δεν μου πολυκουνιούνται, έχω αποκτήσει έναν άλφα σεβασμό.

    Μη μασάς, είμαστε το rhythm section, παίζουμε άμυνα, χτίζουμε το κομμάτι, χωρίς εμάς όλοι είναι χαμένοι, είμαστε οι αφανείς ήρωες, κανείς δεν το καταλαβαίνει, όλοι μας έχουν στην απ'έξω μέχρι το σημείο που θα "χαθούμε"και όλοι ακαριαία θα χάσουν το μπούσουλα και εκεί, καταλάβουν οτι κάτι κάνουμε κι εμείς εκεί πέρα (πχ, μετράμε, κάτι το οποίο κανείς τους δεν είναι σε θέση να κάνει ) και γουστάρουμε τρελά!!!!!

    Φίλε μου IxNiLaTiS, πιστεύω οτι αλλάζοντας το rhythm section, μπορεί να αλλάξει σε πολύ μεγάλο βαθμό ο χαρακτήρας ενός κομματιού, ακριβώς όπως θα άλλαζε κι αν αντικαθιστούσαμε τον τραγουδιστή ή τον κιθαρίστα (για να μην σου πώ και περισσότερο γιατί το groove που χτίζεται κυρίως από το rhythm section είναι η ραχοκοκκαλιά ενός κομματιού). Και πάλι όμως , δεν είμαι καθόλου σίγουρος για το αν κατάλαβα καλά το ακριβές νόημα της τοποθέτησής σου και διόρθωσε με σε παρακαλώ αν εννοούσες κάτι διαφορετικό από αυτό που αντιλήφθηκα.

    Να σας πώ τώρα ένα ωραίο ανέκδοτο για μπασίστες που θυμήθηκα????



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 04-03-2007 08:05 ]


    IxNiLaTiS
    04.03.2007, 19:35
    Παράθεση:
    Φίλε μου IxNiLaTiS, πιστεύω οτι αλλάζοντας το rhythm section, μπορεί να αλλάξει σε πολύ μεγάλο βαθμό ο χαρακτήρας ενός κομματιού, ακριβώς όπως θα άλλαζε κι αν αντικαθιστούσαμε τον τραγουδιστή ή τον κιθαρίστα (για να μην σου πώ και περισσότερο γιατί το groove που χτίζεται κυρίως από το rhythm section είναι η ραχοκοκκαλιά ενός κομματιού). Και πάλι όμως , δεν είμαι καθόλου σίγουρος για το αν κατάλαβα καλά το ακριβές νόημα της τοποθέτησής σου και διόρθωσε με σε παρακαλώ αν εννοούσες κάτι διαφορετικό από αυτό που αντιλήφθηκα.



    Δεν διαφωνώ πουθενά.

    Την φράση μου:
    «Αν φύγει αυτός ο μπασίστας και έρθει κάποιος άλλος,
    ο "χαρακτήρας" του κομματιού δεν θα αλλάξει,
    όπως θα άλλαζε από τον τραγουδιστή ή τον κιθαρίστα,
    μπουζουξή, κλαρινίστα κλπ.»

    εννοούσα πως θα την πεί ο κάθε άσχετος μαγαζάτορας.
    Αλλά έτσι που το έθεσα ….


    Εγώ γνώρισα πολύ καλά τι κάνει το μπάσο,
    όταν ήρθε η ώρα να βάλω μπάσο στα κομμάτια μου,
    έστω και από σύνθ.

    Και εδώ που τα λέμε, με βλέπω να παίρνω κανένα μπασάκι
    για να μαθαίνω σιγά σιγά …

    Πές και το ανέκδοτο !


    babisdr
    04.03.2007, 20:20
    Δεν θα βγεί καλό στον γραπτό λόγο, αλλά δεν πειράζει

    Μια βάρκα με επιβάτες ένα διάσημο εξερευνητή και τον ιθαγενή οδηγό του κατεβαίνει αργά-αργά τον Αμαζόνιο.
    Ξαφνικά, μέσα από τη ζούγκλα αρχίζει να ακούγεται ο ρυθμικός ήχος τυμπάνων. Τότε ο εξερευνητής ρωτάει γεμάτος έκπληξη τον οδηγό του "Από πού έρχονται αυτές οι τυμπανοκρουσίες;". Ο οδηγός του αποκρίνεται φοβισμένος "Σουτ αφεντικό, πολύ κακό αν σταματήσουν τύμπανα..." και οι δύο άντρες συνεχίζουν το ταξίδι τους.
    Λίγα χιλιόμετρα πιο κάτω, ξαφνικά ξαναρχίζει ο ίδιος, σχεδόν φρενήρης, ήχος των τυμπάνων. Ο εξερευνητής ξανακάνει την ίδια ερώτηση στον οδηγό του, για να πάρει την ίδια φοβισμένη απάντηση "Σουτ αφεντικό, πολύ κακό αν σταματήσουν τύμπανα..."
    'Οταν όμως, αρκετά χιλιόμετρα πλέον από το σημείο που ξεκινήσανε, ακούγεται για τρίτη φορά ο ίδιος ήχος, ο εξερευνητής γυρνάει ζητώντας επιτακτικά πλέον, μια απάντηση από τον οδηγό "Μα καλά, επιτέλους μ'αυτά τα τύμπανα, τι θα συμβεί δηλαδή αν σταματήσουν τα τύμπανα;". Και ο οδηγός: "Σόλο μπάσο"
    pkamno
    05.03.2007, 03:25
    Φιλε ειναι δυστυχως αυτη η μοιρα του οργανου!!Ενα τοσο σημαντικο και ομορφο οργανο να θεωρειται απο πολλους ασημαντο!!
    roubas
    05.03.2007, 03:55
    Αναλογα το χωρο και τη διαθεση του παιχτη να παιξει ή οχι το μπασο σαν οργανο μπορει να εχει τον ρολο που θελουν να το βλεπουν οι λατρεις του!
    piterpiano
    05.03.2007, 07:09
    oi magazatores mporei na einai asxetoi alla den elegxoun aftoi to mousiko proswpiko,alla o maestros.

    aneta diwxneis ena kitharista se ena sxima k pairneis deftero pliktra..
    oudeis diwxnei mpasista!!!!!!!


    einai afanhs hrwas gia tous asxetous me mousikh apla.

    sthn prwtarxikh erotisi twra,den mporei ena pitsiriki na ksekinisei me mpaso.

    thelei ameso apotelesma o pitsirikas,na paiksei kana tragoudaki onirevomenos tis gkomenitses sthn paralia na ton peritrigirizoun k sthn mesh fwtia na kaiei..


    alla pou na fantastei oti enas kalos mpasistas dyskola ksemenei apo douleia..
    pluton
    05.03.2007, 14:45
    Η μεγάλη πλάκα βέβαια είναι στην ηχοληψία. Σπάνια μου έχει τύχει να ακούω τι παίζω από τα monitors σε συναυλια(ερασιτεχνική συναυλία)
    Jimy
    29.05.2007, 16:36
    ..απ'το basso και όχι απο τον Μπάσο ξεκινάει η μουσική βρε παιδιά..




    επισυναπτόμενα: Double Basso.jpg 
    punkster
    29.05.2007, 21:21
    Μα, καταρχας οι περισσοτεροι ασχετοι με την μουσικη δεν ξερουν καν οτι υπαρχει μουσικο οργανο που λεγεται μπασο!!! Τα μονα υπαρκτα οργανα γι αυτους ειναι η κιθαρα κ τα πληκτρα!!! Ακομα κ τα ντραμς πολλοι τα σνομπαρουν κ τα θεωρουν ασημαντα!!! Αν ειναι δυνατον!!!

    Αλλα τουλαχιστον τα ντραμς τα ξερουν!!! Οποτε εξηγω σε καποιον ασχετο τα οργανα που παιζουν στη μπαντα μου, παντα, μα ΠΑΝΤΑ ερχομαι αντιμετωπη με την ιδια ερωτηση: "Τι ειναι μπασο??". Αντε τωρα να εξηγεις...Που κ να τους εξηγησεις παλι δεν θα καταλαβουν τι ρολο βαραει. Παλι σε κοιτανε με απορημενο βλεμα αδυνατωντας να συλλαβουν αυτη την τοσο αφηρημενη εννοια...το μπασο! Και να τους βαλεις ενα κομματι να ακουσουν, δεν μπορουν με τιποτα να ξεχωρισουν τον ηχο του μπασου! Ολα τα θεωρουν κιθαρα!! Ακομα κ ενα τραγουδι με τοσο ξεκαθαρο μπασο που πιο ξεκαθαρο δεν γινεται, παλι θα δυσκολευτουν να καταλαβουν οτι αυτο ΔΕΝ ειναι κιθαρα κ οτι ΝΑΙ! ΑΥΤΟ ειναι μπασο!!!

    Ημαρτον!!



    jacamar
    29.05.2007, 21:27
    το οτι οι μπασιστες είναι συχνα αδικιμένοι στα live είναι σίγουρο! ακόμα και οι ηχολήπτες δεν τους υπολογίζουν τόσο στον ήχο που θα τους στηλουν κτλ....

    Εγώ πάντως όταν γράφω μουσική ξεκινάω απο τα τύμπανα και μετά γράφω την μπασσογραμμή είναι τα θεμέλια σε λενα κομμάτι!
    riffmeister
    30.05.2007, 00:18
    οι μπασιστες ηταν ειναι και θα ειναι στην αφανεια γιατι πολυ απλα δεν ακουγονται οσο τα υπολοιπα οργανα και γιατι πολλες φορες ειναι αχρηστοι με την εννοια οτι και να μην υπηρχαν δεν θα το προσεχαν και πολλοι. επισης ειναι απ'τα πιο ευκολα οργανα σε ορισμενα ειδη μουσικης.