ελληνική μουσική
    740 online   ·  210.849 μέλη
    xartinooneiro
    03.03.2007, 15:03
    Ένας πιτσιρίκος ρωτάει τον πατέρα του: - Μπαμπά τι είναι κράτος; - Παιδί μου, του απαντάει αυτός, ας υποθέσουμε ότι το σπίτι μας είναι ένα κράτος...Εγώ που φέρνω τα λεφτά στο σπίτι είμαι το κεφάλαιο. Η μαμά σου που είναι η νοικοκυρά και κάνει κουμάντο μέσα στο σπίτι είναι η κυβέρνηση. Η υπηρέτρια είναι η εργατική τάξη. Εσύ που τα βλέπεις όλα, τι γίνεται εδώ μέσα είσαι η κοινή γνώμη, και η μικρή σου αδερφούλα είναι η νέα γενιά.
    Το βράδυ ενώ ο μικρός κοιμόταν, ξυπνάει γιατί η αδερφούλα του έκλαιγε. Την κοιτάει, και βλέπει ότι τα είχε κάνει πάνω της. Πάει να το πει στη μαμά του. Τη βλέπει να κοιμάται, και ο πατέρας του δεν ήταν εκεί. Πάει στο σαλόνι και τον βλέπει να βγάζει τα μάτια του με την υπηρέτρια!
    Το επόμενο πρωί του λέει ο πατέρας του:
    - Παιδί μου τα σκέφτηκες αυτά που σου είπα χθες για το κράτος;
    - Ναι μπαμπά.
    - Και τι έχεις να πεις;
    - Έχω να πω ότι όταν το κεφάλαιο πηδάει την εργατική τάξη η κυβέρνηση κοιμάται του καλού καιρού, η κοινή γνώμη σωπαίνει και η νέα γενιά είναι μες στα σκατά!

    Γράψτε ανέκδοτα τα οποία σας έκαναν να γελάσετε με την ψυχή σας και ίσως να σας προβλημάτισαν..
    xamogelo-moy
    08.03.2007, 08:39

    Ο γέρος Αραβας ζει στη Νέα Υόρκη για πάνω από 40 χρόνια. Θέλει να φυτέψει πατάτες στον κήπο του, αλλά είναι μόνος κι αδύναμος. Στέλνει λοιπόν ένα e-mail στο γιο του, που σπουδάζει στο Παρίσι:

    "Αγαπημένε μου γιε, είμαι πολύ λυπημένος επειδή δεν μπορώ να φυτέψω πατάτες στον κήπο μας. Είμαι βέβαιος πως, εάν ήσουν εδώ, θα με βοηθούσες να σκάψουμε τον κήπο.
    Σε αγαπώ, ο πατέρας σου."

    Σε μια ώρα, ο γέρος λαμβάνει e-mail απάντησης από το γιο του:

    "Αγαπημένε μου πατέρα, παρακαλώ μην αγγίζεις τον κήπο, γιατί ΕΚΕΙ έκρυψα το ΠΡΑΜΑ.
    Σε αγαπώ κι εγώ,
    Ahmed."

    Σε 15 λεπτά, ο αμερικανικός στρατός, το ναυτικό, το FBI, η CIA και οι
    Rangers περικυκλώνουν το σπίτι του γέρου, σκάβουν ολόκληρο τον κήπο, ερευνούν το σπίτι, γδύνουν τον γέρο, ΔΕΝ βρίσκουν απολύτως τίποτε και φεύγουν απογοητευμένοι.

    Μισή ώρα αργότερα, ο γέρος λαμβάνει ένα άλλο email
    από το γιο του:

    "Αγαπημένε μου πατέρα, είμαι βέβαιος ότι ο κήπος είναι ήδη σκαμμένος και μπορείς να φυτέψεις τις πατάτες. Έκανα ό,τι μπορούσα για να σε βοηθήσω από το Παρίσι.
    Σ' αγαπώ, Ahmed."

    Δανεισμενο απο: http://www.filaki.gr/jokes