ελληνική μουσική
    746 online   ·  210.832 μέλη

    Ολική έκλειψη Σελήνης απόψε !

    thanasena
    04.03.2007, 19:32
    ....και ξέρετε,αυτή η σελήνη πραγματοποιείται στο ζώδιο του Παρθένου.Όπως με πληροφορούν τα άστρα αυτό σημαίνει πως η διάθεσή μας θα είναι κάπως έτσι :

    Η Σελήνη στον Παρθένο

    Έχετε φύση με ανεπτυγμένη την συναισθηματική ανάγκη της προσφοράς και καλοσύνη. Είστε εργατικοί και αρκετά εξυπηρετικοί , ενώ ξέρετε να κρατάτε σε τάξη την καθημερινότητά της. Έχετε συναισθηματική πειθαρχία και καλοσύνη. Έχετε μια πολύ καλή μνήμη και μεγάλη κριτική ικανότητα . Οι επιστημονικές ή ιατρικές μελέτες είναι η προτίμησή σας πριν από όλα τα άλλα. Οι αρετές σας σας κάνουν φύση ταπεινή, μετριοπαθή, ήρεμη και επιφυλακτική. Είστε σχεδόν πάντα, πρόθυμοι να βοηθήσετε, να υπηρετήσετε και να αφιερωθείτε. Αδυναμίες: Δουλικότητα, συχνές αλλαγές επαγγέλματος, νεύρα, ανησυχία.


    margo
    04.03.2007, 20:18
    Παράθεση:

    Το μέλος thanasena στις 04-03-2007 στις 19:32 έγραψε...

    ....και ξέρετε,αυτή η σελήνη πραγματοποιείται στο ζώδιο του Παρθένου.Όπως με πληροφορούν τα άστρα αυτό σημαίνει πως η διάθεσή μας θα είναι κάπως έτσι :

    Η Σελήνη στον Παρθένο

    Έχετε φύση με ανεπτυγμένη την συναισθηματική ανάγκη της προσφοράς και καλοσύνη. Είστε εργατικοί και αρκετά εξυπηρετικοί , ενώ ξέρετε να κρατάτε σε τάξη την καθημερινότητά της. Έχετε συναισθηματική πειθαρχία και καλοσύνη. Έχετε μια πολύ καλή μνήμη και μεγάλη κριτική ικανότητα . Οι επιστημονικές ή ιατρικές μελέτες είναι η προτίμησή σας πριν από όλα τα άλλα. Οι αρετές σας σας κάνουν φύση ταπεινή, μετριοπαθή, ήρεμη και επιφυλακτική. Είστε σχεδόν πάντα, πρόθυμοι να βοηθήσετε, να υπηρετήσετε και να αφιερωθείτε. Αδυναμίες: Δουλικότητα, συχνές αλλαγές επαγγέλματος, νεύρα, ανησυχία.









    Αγαπητή thanasena,

    η θέση της Σελήνης σήμερα είναι στον αστερισμό του Λέοντα..

    Επίσης δεν κατάλαβα τι εννοείς όταν λες
    "αυτή η σελήνη πραγματοποιείται στο ζώδιο της Παρθένου"...αυτό σημαίνει πως η διάθεσή μας θα είναι κάπως έτσι..
    Και στη συνέχεια περιγράφεις κάποια σταθερά χαρακτηριστικά



    Σήμερα οι θέσεις των πλανητών είναι οι εξής :

    Eρμής στον Αιγόκερω
    Αφροδίτη στους Ιχθύες
    Άρης στον Αιγόκερω
    Κρόνος στον Λέοντα

    και θα ήθελα να σε ρωτήσω..πιστεύεις ότι αυτές οι (φαινόμενες)θέσεις των πλανητών επηρεάζουν τη ζωή μας ή τη διάθεσή μας??

    Αν ναι,τότε τι επιρροή θα έχει σήμερα ο γίγαντας πλανήτης Δίας(από απόσταση περίπου 700 εκατ.χλμ) που έχει θέση στον Οφιούχο??????



    Αν σκέφτεσαι ένα χρόνο μπροστά-σπείρε ένα σπόρο.
    Αν σκέφτεσαι δέκα χρόνια μπροστά-φύτεψε ένα δέντρο.
    Αν σκέφτεσαι εκατό χρόνια μπροστά-μόρφωσε το λαό.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 04-03-2007 20:19 ]


    polydoroslouca
    04.03.2007, 23:37
    Βορειοανατολική Αγγλία με ουρανό ολοκάθαρο. Μας έκανε το χατίρι. Εντάξει, λίγο παγωνιά αλλά τουλάχιστον είχαμε την ευκαιρία να απολαύσουμε το φαινόμενο.
    Astron
    04.03.2007, 23:54
    Λόγω της συννεφιάς κατάφερα να φωτογραφήσω μόνο το πρώτο μέρος της έκλειψης. Έβαλα και μια φωτογραφία χαμηλής ανάλυσης στο blog μου.
    Πάντως πράγματι ήταν ένα πανέμορφο φαινόμενο το οποίο μπορεί κανείς να παρατηρήσει πολύ εύκολα με γυμνό μάτι ή κυάλια.

    Υ.Γ. Αγαπητή Thanasena, το θέμα αφορά το φαινόμενο της σεληνιακής έκλειψης... Τα πιστεύω του καθενός και οι μεταφυσικές ερμηνείες σχετικά με τα ουράνια φαινόμενα ίσως θα ταίριαζαν καλύτερα στα αντίστοιχα topics που έχουμε ανοίξει στις "Φιλοσοφικές Συζητήσεις". (πχ εδώ.)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 04-03-2007 23:55 ]


    thanasena
    05.03.2007, 02:43
    Ναι,Αγαπητή Margo κι Αγαπητέ Astron,το εμπεδώσαμε! Ήθελα να γράψω και για την άλλη άποψη της ερμηνείας των αστεριών,μια και ο καθένας έλεγε για το πως είδε την χθεσινή όψη.Πειράζει που εγώ την προσέγγισα με αυτό τον τρόπο και ήθελα να το γράψω?

    Τα χαρακτηριστικά που αναλύονται ταιριάζουν σε άτομο που έχει αυτή την όψη στο ωροσκόπιό του,αλλά και στην διάθεσή μας κατά την περίοδο αυτή.
    Όσο για την Σελήνη,ήταν στον Παρθένο,είναι διεσταυρωμένο.

    margo
    05.03.2007, 10:33
    Η Σελήνη είναι απο σήμερα στην Παρθένο..μέχρι και χθες ήταν στον Λέοντα.
    Αυτό τουλάχιστον μπορείς να το διαπιστώσεις εύκολα αν ρίξεις μια ματιά στη σελίδα του Εθνικού Αστεροσκοπείου.

    Όσο για τα υπόλοιπα που λες,περί διάθεσης κλπ,αυτά δεν διασταυρώνονται με τίποτα!!
    thanasena
    05.03.2007, 12:10
    Θα επιμείνω!!Σήμερα η Σελήνη μπήκε στον Ζυγό,οπότε τις προηγούμενες ήταν στον Παρθένο!
    Την συγκεκριμένη στιγμή της έκλειψης η Σελήνη ήταν στις 11.50 μοίρες του Παρθένου.


    Ήλιος Ιχθείς 12.54
    Σελήνη Παρθένος 11.50
    Ερμής Υδροχόος 26.27 R
    Αφροδίτη Κριός 12.56
    Άρης Υδροχόος 4.25
    Δίας Τοξότης 18.07
    Κρόνος Λέων 19.59 R
    Ουρανός Ιχθείς 14.35
    Ποσειδών Υδροχόος 20.23
    Πλούτων Τοξότης 28.48
    margo
    05.03.2007, 13:32
    αααα..τόοοσο καλά!!

    Δηλαδή το Αστεροσκοπείο κάνει λάθος.....???
    noa


    Αν σκέφτεσαι ένα χρόνο μπροστά-σπείρε ένα σπόρο.
    Αν σκέφτεσαι δέκα χρόνια μπροστά-φύτεψε ένα δέντρο.
    Αν σκέφτεσαι εκατό χρόνια μπροστά-μόρφωσε το λαό.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 05-03-2007 13:34 ]


    Emilia_
    05.03.2007, 14:26
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 04-03-2007 στις 23:54 έγραψε...

    Λόγω της συννεφιάς κατάφερα να φωτογραφήσω μόνο το πρώτο μέρος της έκλειψης. Έβαλα και μια φωτογραφία χαμηλής ανάλυσης στο blog μου.
    Πάντως πράγματι ήταν ένα πανέμορφο φαινόμενο το οποίο μπορεί κανείς να παρατηρήσει πολύ εύκολα με γυμνό μάτι ή κυάλια.

    Υ.Γ. Αγαπητή Thanasena, το θέμα αφορά το φαινόμενο της σεληνιακής έκλειψης... Τα πιστεύω του καθενός και οι μεταφυσικές ερμηνείες σχετικά με τα ουράνια φαινόμενα ίσως θα ταίριαζαν καλύτερα στα αντίστοιχα topics που έχουμε ανοίξει στις "Φιλοσοφικές Συζητήσεις". (πχ εδώ.)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 04-03-2007 23:55 ]





    Πολυ πολυ ωραίες φωτογραφιες..!! Ευχαριστούμε που τις μοιραστικες μαζι μας!

    Εγω δυστυχώς δεν καταφερα να απολαυσω το θέαμα λόγω νυχτερινής διασκεδασης-χι χι- αλλα φαντάζομαι το θέαμα θα ήταν μοναδικο..

    Astron
    05.03.2007, 15:28
    Σ' ευχαριστώ Αιμιλία

    Για το θέμα που συζητάτε παραπάνω, η Μαργαρίτα (margo) έχει δίκιο. Τη βραδιά της έκλειψης η Σελήνη βρισκόταν στον Λέοντα ενώ σήμερα βρίσκεται στην Παρθένο.

    Ιδού 2 screenshots απ' το αστρονομικό πρόγραμμα Starry Night. H πρώτη εικόνα αντιστοιχεί στο βράδυ του Σαββάτου που έγινε η έκλειψη (3 Μαρτίου) και η δεύτερη στο αποψινό βράδυ (5 Μαρτίου).

    Υ.Γ. Άρα όσοι ένιωσαν ότι ταίριαζαν οι αστρολογικές αναλύσεις που έγραψε παραπάνω η Thanasena στο πώς νιώθανε εκείνη τη μέρα... πρέπει να το ξανασκεφθούν.

    Thanasena, αλήθεια, από πού άντλησες τις λανθασμένες αυτές πληροφορίες;






    επισυναπτόμενα: Image5-3.jpg Image3-3.jpg 
    thanasena
    05.03.2007, 16:09
    Πέρασα από το site του Εθνικού Αστεροσκοποείου αλλά δεν μου λένε τίποτα οι μετρήσεις που δίνει.Εκεί λέει κι ότι ο Ήλιος είναι ακόμα στον Υδροχόο,ενώ έχει περάσει εδώ και 10 μέρες στους Ιχθείς!Τις δικές μου πηγές τις πήρα από εδώ www.astrofree.com
    Κι όλοι οι αστρολόγοι σήμερα είπαν για την Σελήνη που πέρασε στον Ζυγό!Οπότε το έψαξα και λίγο!

    blogs.musicheaven.gr/thanasena

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thanasena στις 05-03-2007 16:12 ]


    xamogelo-moy
    05.03.2007, 16:27
    Μια που με καλλύπτει η ανωνυμία να παραθέσω τους εξής στίχους πρός όλους πού τα βάλαν με τους πλανήτες....

    Α ρε θύμα α ρε ψώνιο,
    α ρε σύμβολο αιώνιο!

    Φιλάκια!
    thanasena
    05.03.2007, 16:39
    Χαχαχαχαχα!! xamogelo-mou έχεις δίκαιο!Δεν πρέπει να είμαστε τόσο πορωμένοι!!
    xamogelo-moy
    05.03.2007, 16:42
    Παράθεση:

    Το μέλος thanasena στις 05-03-2007 στις 16:39 έγραψε...

    Χαχαχαχαχα!! xamogelo-mou έχεις δίκαιο!Δεν πρέπει να είμαστε τόσο πορωμένοι!!



    Νά σαι καλά thanasena!
    margo
    05.03.2007, 17:17
    Παράθεση:

    Το μέλος thanasena στις 05-03-2007 στις 16:09 έγραψε...

    Πέρασα από το site του Εθνικού Αστεροσκοποείου αλλά δεν μου λένε τίποτα οι μετρήσεις που δίνει.Εκεί λέει κι ότι ο Ήλιος είναι ακόμα στον Υδροχόο,ενώ έχει περάσει εδώ και 10 μέρες στους Ιχθείς!

    Τις δικές μου πηγές τις πήρα από εδώ www.astrofree.com
    Κι όλοι οι αστρολόγοι σήμερα είπαν για την Σελήνη που πέρασε στον Ζυγό!Οπότε το έψαξα και λίγο!

    blogs.musicheaven.gr/thanasena

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thanasena στις 05-03-2007 16:12 ]





    Το ότι οι αστρολόγοι χρησιμοποιούν ψευδή στοιχεία και οι"θέσεις"που δίνουν στους πλανήτες είναι λανθασμένες δεν σε προβληματίζει καθόλου?

    Εκτός αν εμπιστεύεσαι περισσότερο τη Λίτσα Πατέρα από το Εθνικό Αστεροσκοπείο

    Ο ήλιος φυσικά και είναι στον Υδροχόο και όχι στους Ιχθύες,αλλά αυτά μάλλον αποτελούν λεπτομέρειες για τους αστρολόγους,αφού το όλο σύστημά τους στηρίζεται στην ξεπερασμένη εδώ και αιώνες Γεωκεντρική θεωρία(που υποστήριζε ότι η Γη βρίσκεται στο κέντρο του Ηλιακού συστήματος).

    Αν λοιπόν πιστεύεις ακόμα αυτή τη θεωρία,....πάω πάσο
    Astron
    05.03.2007, 17:25
    Παράθεση:

    Το μέλος thanasena στις 05-03-2007 στις 16:09 έγραψε...

    Πέρασα από το site του Εθνικού Αστεροσκοποείου αλλά δεν μου λένε τίποτα οι μετρήσεις που δίνει.Εκεί λέει κι ότι ο Ήλιος είναι ακόμα στον Υδροχόο,ενώ έχει περάσει εδώ και 10 μέρες στους Ιχθείς!Τις δικές μου πηγές τις πήρα από εδώ www.astrofree.com


    Βρε Thanasena, μου κάνει εντύπωση η επιμονή σου! Στο κάτω κάτω πάρε τα κυάλια σου και βγες απόψε το βράδυ για παρατήρηση. Δες λοιπόν πού βρίσκεται η Σελήνη με τα ίδια σου τα μάτια και έλα αύριο να μας πεις κι εμάς.

    Προφανώς οι αστρολόγοι που έχουν φιάξει το συγκεκριμένο site λίγο νοιάζονται για την αλήθεια... Περισσότερο νοιάζονται για τις δεκάδες διαφημίσεις για μέντιουμ με τις οποίες είναι γεμάτο το site.

    thanasena
    06.03.2007, 12:44
    Λοιπόν,επειδή κινδυνεύω να παρεξηγηθώ για εμμονή σε ζώδια,πρέπει να το ξεκαθαρίσω.Δεν επιμένω γιατί αποδέχομαι μόνο αυτό που παραθέτω,επιμένω επειδή βλέπω ότι κι εσείς έχετε μια εμμονή στα δεδομένα του Εθνικού Αστεροσκοπείου.Δεν μπορώ να είμαι βέβαιη για τίποτα το ''Εθνικό'' που δίνει αποτελέσματα!
    Δεν γνωρίζω πώς κάνουν τις μετρήσεις τους οι Αστρολόγοι,και Astron δεν έχω κυάλια
    Astron
    06.03.2007, 14:24
    Πίστευε και μη ερεύνα δηλαδή, ε; Επειδή διάβασες κάτι στο astrofree.gr ;

    Δεν είναι μόνο το εθνικό αστεροσκοπείο, είναι ΟΛΑ τα αστρονομικά προγράμματα. Και τελοσπάντων δεν ξέρω πώς σου έχει καλλιεργηθεί η ιδέα ότι είναι τόσο δύσκολο να δούμε ...πού βρίσκεται η Σελήνη! Απλά κοιτάμε τον ουρανό και βλέπουμε σε ποιον αστερισμό βρίσκεται! Τα προγράμματα αστρονομίας, τα αστεροσκοπεία κλπ απλά μας γλιτώνουν απ' τον κόπο του να χρειαζόμαστε να κάνουμε αυτόν τον έλεγχο με τα μάτια μας...

    Αφού λοιπόν ούτε γνωρίζεις "πώς κάνουν τις μετρήσεις τους οι αστρολόγοι" ούτε έχεις μάθει να αναγνωρίζεις τους αστερισμούς στον ουρανό και θεωρείς την εύρεση της θέσης της σελήνης κάτι περίπλοκο, δεν νομίζεις ότι θα έπρεπε να είσαι πιο δεκτική στις άλλες γνώμες ανθρώπων που ασχολούνται χρόνια με την αστρονομία;

    Αυτά δεν σημαίνουν ότι δεν ισχύει η αστρολογία, αλλά όταν οι ερμηνείες βασίζονται σε λάθος δεδομένα είναι σίγουρα λανθασμένες.
    Αν σε ενδιαφέρει να γνωρίζεις με ακρίβεια την πραγματική θέση των ουρανίων σωμάτων (και από εκεί και πέρα να κάνεις τις όποιες ερμηνείες σου) μπορείς να κατεβάσεις ένα δωρεάν πρόγραμμα, το "Sky Charts" από εδώ. Κάνε click εκεί που λέει "Basic Package 2.76" για να το κατεβάσεις.
    thanasena
    06.03.2007, 19:01
    Το ομολογώ εγώ το έκανα!!
    Αλλά για όλα φταίει η Μαρούσκα!!


    Μα εγώ, το χω περάσει αυτό το στάδιο
    κι είναι το σπίτι μου άδειο
    βγαίνω νύχτα κοιμάμαι πρωί
    κι εσύ στ' αστέρια βλέπεις μόνο ζώδια
    και της καρδιάς τα επεισόδια
    προτιμάς να τα δεις στην TV


    pelagos
    07.03.2007, 09:32
    ego den to ida to feggari. Gia pio logo na to kano? na melagxoliso perissotero pou eimoun monos mou?