ελληνική μουσική
    850 online   ·  210.833 μέλη

    Ταξίδι στο χρόνο - John Titor

    tsibitos
    11.04.2007, 19:25
    Εμενα παντως δεν μου φαινετε και εντελως απιθανο αυτο το σεναριο να ειναι πραγματικοτητα, μπορει οχι με αυτον τον τυπο με καποιον που να εχει ερθει απο το μελλον αλλα να μην εχει βγει να το κανει θεμα σε φορουμ κλπ. να εκανε την δουλεια του και να εφυγε. Αληθεια εχει αναζητησει κανεις να δει αν υπαρχει τωρα αυτος ο John Titor και που μενει κλπ.; Αν υποθεσουμε οτι ειναι αληθεια αυτα που λεει τωρα θα πρεπει να ειναι 9 χρονων... Να υπαρχει καπου.. (Αρχιζει και γινετε μυστηριο το πραγμα,....)
    gogere17
    11.04.2007, 19:29
    να φωναξουμε τον james bond τοτε!!!!!!!!ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ!!!!!!!!!!!!!
    black_devil
    12.04.2007, 16:45
    Αμερικάνος είναι?
    gogere17
    12.04.2007, 16:47
    poios?

    black_devil
    12.04.2007, 20:14
    Ο John Titor.
    gogere17
    12.04.2007, 20:15
    τετοιες μ@λ@κιες που λεει δεν θα ειναι?

    where we going,
    to the bottom,
    do you hear us,
    we are rotting...
    we're going down,in a spiral to the ground
    no one,no one's gonna save us now

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gogere17 στις 12-04-2007 20:16 ]


    tsibitos
    28.04.2007, 03:42
    Το εψαξα λιγο το θεμα και βρηκα καποιες παρα πολυ ενδιαφερουσες συζητησεις σε επιστημονικα forum αλλα και στο you tube ολοκληρη την ιστορια του ανθρωπου αυτου μαζι και με εικονες που ο ιδιος εδωσε, σε ενα βιντεακι.. Ιδου :




    Πολυ μυστηριο λεμε...
    tsibitos
    28.04.2007, 03:51
    Και οσοι βιαστουν να γραψουν οτι τα ταξιδια στο χρονο ειναι επιστημονικη φαντασια ας δουν και τι απανταει η συγχρονη φυσικη κανοντας κλικ εδώ
    rompa
    28.04.2007, 13:19
    Παράθεση:
    Το εψαξα λιγο το θεμα και βρηκα καποιες παρα πολυ ενδιαφερουσες συζητησεις σε επιστημονικα forum αλλα και στο you tube ολοκληρη την ιστορια του ανθρωπου αυτου μαζι και με εικονες που ο ιδιος εδωσε, σε ενα βιντεακι.. Ιδου :




    Mπράβο ρε συ!! Και γω όταν άνοιξα το θέμα δεν το άνοιξα γιατί το θεωρούσα γελοίο και απόρησα που κανείς δεν το θεωρούσε αν όχι εφικτό ... απλά αξιοσημείωτο . Είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο το ταξίδι στο χρόνο αφού ο χρόνος αποτελεί κάτι σαν τέταρτη διάσταση .. Τώρα αν όλα αυτά είναι αλήθεια δεν θέλω να είμαι απόλυτη αλλά σίγουρα είναι προς μελέτη ...
    tsibitos
    28.04.2007, 16:59
    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 28-04-2007 στις 13:19 έγραψε...

    Παράθεση:
    Το εψαξα λιγο το θεμα και βρηκα καποιες παρα πολυ ενδιαφερουσες συζητησεις σε επιστημονικα forum αλλα και στο you tube ολοκληρη την ιστορια του ανθρωπου αυτου μαζι και με εικονες που ο ιδιος εδωσε, σε ενα βιντεακι.. Ιδου :




    Mπράβο ρε συ!! Και γω όταν άνοιξα το θέμα δεν το άνοιξα γιατί το θεωρούσα γελοίο και απόρησα που κανείς δεν το θεωρούσε αν όχι εφικτό ... απλά αξιοσημείωτο . Είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο το ταξίδι στο χρόνο αφού ο χρόνος αποτελεί κάτι σαν τέταρτη διάσταση .. Τώρα αν όλα αυτά είναι αλήθεια δεν θέλω να είμαι απόλυτη αλλά σίγουρα είναι προς μελέτη ...



    Οχι απλα δεν ειναι γελοιο το θεμα θελει παρα θελει πολυ ψαξιμο... Εχω την εντυπωση πως εχει βασεις αληθειας... Μου κανει εντυπωση που δεν το ειχα ακουσει τοσο καιρο. thanx που ανοιξες το θεμα.


    anna2405
    29.04.2007, 14:42
    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 28-04-2007 στις 16:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 28-04-2007 στις 13:19 έγραψε...

    Παράθεση:
    Το εψαξα λιγο το θεμα και βρηκα καποιες παρα πολυ ενδιαφερουσες συζητησεις σε επιστημονικα forum αλλα και στο you tube ολοκληρη την ιστορια του ανθρωπου αυτου μαζι και με εικονες που ο ιδιος εδωσε, σε ενα βιντεακι.. Ιδου :




    Mπράβο ρε συ!! Και γω όταν άνοιξα το θέμα δεν το άνοιξα γιατί το θεωρούσα γελοίο και απόρησα που κανείς δεν το θεωρούσε αν όχι εφικτό ... απλά αξιοσημείωτο . Είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο το ταξίδι στο χρόνο αφού ο χρόνος αποτελεί κάτι σαν τέταρτη διάσταση .. Τώρα αν όλα αυτά είναι αλήθεια δεν θέλω να είμαι απόλυτη αλλά σίγουρα είναι προς μελέτη ...



    Οχι απλα δεν ειναι γελοιο το θεμα θελει παρα θελει πολυ ψαξιμο... Εχω την εντυπωση πως εχει βασεις αληθειας... Μου κανει εντυπωση που δεν το ειχα ακουσει τοσο καιρο. thanx που ανοιξες το θεμα.





    Κ εμένα με έχει απασχολήσει το θέμα αρκετά και το έχω ψάξει.. Σίγουρα κάτι τέτοιο (εννοώ τα ταξίδια στο χρόνο) θα είναι εφικτό να πραγματοποιούνται στο μέλλον.. Και ψέμματα να λέει ο John Titor (που κατά τη δική μου γνώμη δεν λέει) πρέπει να σκεφτούμε σοβαρά τα προβλήματα που μπορεί να φέρει ένας πόλεμος με χημικά όπλα..

    ola gyrizoun, 3anagyrizoun, liwnoun teleiwnoun kai 3anarxizoune !!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : anna2405 στις 29-04-2007 14:43 ]


    Astron
    29.04.2007, 16:08
    Μια μικρή μόνο σκέψη για προβληματισμό. Η δυνατότητα ταξιδιού στο χρόνο, και ειδικά προς το παρελθόν, θα είχε ως συνέπεια να πρέπει να δεχόμαστε καθημερινά εκατοντάδες επισκέπτες απ' το μέλλον και όχι μόνο έναν αμφιλεγόμενο.
    anna2405
    29.04.2007, 21:00
    Πώς ξέρουμε οτι δεν υπάρχουν ήδη κ άλλοι επισκέπτες????
    Astron
    29.04.2007, 21:07
    Παράθεση:

    Το μέλος anna2405 στις 29-04-2007 στις 21:00 έγραψε...

    Πώς ξέρουμε οτι δεν υπάρχουν ήδη κ άλλοι επισκέπτες????



    Αυτό είναι θέμα ερμηνείας... Όποιος θέλει μπορεί να πιστεύει ότι υπάρχουν πάρα πολλοί άνθρωποι απ' το μέλλον και μας παρακολουθούν. Εμένα μου φαίνεται λίγο επιστημονική φαντασία όλο αυτό.
    anna2405
    29.04.2007, 21:17
    Δες και αυτό..η ίδια σου η επιστήμη το απαντάει...
    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 28-04-2007 στις 03:51 έγραψε...

    Και οσοι βιαστουν να γραψουν οτι τα ταξιδια στο χρονο ειναι επιστημονικη φαντασια ας δουν και τι απανταει η συγχρονη φυσικη κανοντας κλικ εδώ



    ola gyrizoun, 3anagyrizoun, liwnoun teleiwnoun kai 3anarxizoune !!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : anna2405 στις 29-04-2007 21:18 ]


    Astron
    29.04.2007, 21:47
    Τί ακριβώς θεωρείς ότι απαντάει αυτό το άρθρο;
    Το διάβασα προσεκτικά. Όλα βέβαια είναι σε επίπεδο εικασίας ακόμα.
    Έχει πολύ ενδιαφέρον βέβαια όλη αυτή η ιστορία.

    Όπως λέει βέβαια και ο ίδιος ο συγκεκριμένος Φυσικός πιστεύει στην θεωρία των πολλών κόσμων. Πράγμα που σημαίνει ότι κάθε φορά που κάποιος επεμβαίνει στον χρόνο (για παράδειγμα με ένα ταξίδι στο παρελθόν) δεν επηρεάζει το μέλλον απ' το οποίο ήρθε αλλά δημιουργεί έναν διαφορετικό κόσμο που θα έχει διαφορετική εξέλιξη. Με λίγα λόγια, εάν έκανε ο John Titor οποιεσδήποτε αλλαγές στο παρελθόν, το μέλλον από όπου ήρθε δεν θα επηρεαζόταν καθόλου. Θα φτιαχνόταν όμως ένας άλλος διαφορετικός κόσμος όπου οι αλλαγές που προξένησε ο Titor θα ήταν απτές.

    Η άλλη άποψη λέει ότι απ' τη στιγμή που θα γνωρίζουμε το πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα θα είναι αδύνατο να επέμβουμε στο παρελθόν και να τα αλλάξουμε. Είναι αυτό που λέει χαρακτηριστικά ότι εάν κάποιος πήγαινε πίσω στο παρελθόν και προσπαθούσε να σκοτώσει τους γονείς του (πριν τον γεννήσουν) κάτι θα τον εμπόδιζε και δεν θα τα κατάφερνε ποτέ. Αυτό επειδή η ύπαρξή του είναι ένα γεγονός απόλυτο και γνωστό που δεν μπορεί να ανατραπεί. Αυτό αποτελεί την κβαντική ερμηνεία των ταξιδιών στο χρόνο.

    Όποια κι απ' τις δύο εξηγήσεις κι αν πάρουμε, το ταξίδι του Titor δεν θα είχε καμία αξία γιατί δεν θα μπορούσε να αλλάξει το μέλλον απ' το οποίο προήλθε.

    Αυτά σχετικά με το άρθρο, για να μην δημιουργείται η λανθασμένη εντύπωση ότι με οποιοδήποτε τρόπο επιβεβαιώνει την ιστορία του Titor.
    Βέβαια, αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι η όλη αυτή υπόθεση είναι ψέμα.
    anna2405
    29.04.2007, 21:56
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 29-04-2007 στις 21:47 έγραψε...
    Όποια κι απ' τις δύο εξηγήσεις κι αν πάρουμε, το ταξίδι του Titor δεν θα είχε καμία αξία γιατί δεν θα μπορούσε να αλλάξει το μέλλον απ' το οποίο προήλθε.

    Αυτά σχετικά με το άρθρο, για να μην δημιουργείται η λανθασμένη εντύπωση ότι με οποιοδήποτε τρόπο επιβεβαιώνει την ιστορία του Titor.
    Βέβαια, αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι η όλη αυτή υπόθεση είναι ψέμα.



    Στη συνέντευξη που έδωσε είπε ότι δεν γύρισε στο παρελθόν για να προσπαθήσει να αποτρέψει κάτι (τον πόλεμο για την ακρίβεια) αλλά για να προειδοποιήσει.. Εξάλου
    το θέμα δεν είναι να επιβεβαιώσουμε την ιστορία του Τάιτορ!
    Astron
    29.04.2007, 22:03
    Παράθεση:

    Το μέλος anna2405 στις 29-04-2007 στις 21:56 έγραψε...
    Στη συνέντευξη που έδωσε είπε ότι δεν γύρισε στο παρελθόν για να προσπαθήσει να αποτρέψει κάτι (τον πόλεμο για την ακρίβεια) αλλά για να προειδοποιήσει.. Εξάλου
    το θέμα δεν είναι να επιβεβαιώσουμε την ιστορία του Τάιτορ!



    Μα η προειδοποίηση για ένα γεγονός δεν έχει σκοπό να σε προετοιμάσει; Στην πραγματικότητα όμως δεν θα έπρεπε να είμαστε προετοιμασμένοι για ένα άγνωστο γεγονός που θα συμβεί στο μέλλον. Και σύμφωνα με τις προηγούμενες θεωρίες, ακόμα και να ήθελε να μας προειδοποιήσει δεν θα μπορούσε.
    Αν λάβουμε υπόψιν μας και την χαοτική θεωρία σύμφωνα με την οποία ακόμα και οι απειροελάχιστες μεταβολές μπορεί να έχουν γιγαντιαίες επιπτώσεις, τότε ακόμα και μόνο η παρουσία του στην εποχή μας θα έπρεπε να αλλάξει εντελώς το μέλλον.

    Όμως αυτό θα ήταν άτοπο... (πάντα σύμφωνα με τις θεωρίες που προαναφέρθηκαν)
    rompa
    30.04.2007, 09:35
    Πολύ μπέρδεμα!!! Ενδιαφέρουσα ανάλυση Astron