ελληνική μουσική
    747 online   ·  210.832 μέλη

    Ο Κάμερον ισχυρίζεται ότι βρήκε τον τάφο του Χριστού

    maspa
    06.03.2007, 21:31
    Παράθεση:

    Το μέλος dimitrapan στις 06-03-2007 στις 21:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 06-03-2007 στις 20:58 έγραψε...

    Τι?Δεν είναι αμαρτία; Άσε την κοινωνική αντιμετώπιση, όσον αφορά την θρησκεία..
    Και μιας και "κολλάει" με το θέμα, ο Ιησούς Χριστός δε συγχώρησε τη Μαρία τη Μαγδαληνή, η οποία μετανόησε; Για ποιό πράγμα; Για την πορνεία!




    Διορθώνω... Είναι και θρησκευτικό ζήτημα -με την στενότερη έννοια του όρου εδώ- από τη στιγμή που οι κοινωνίες είναι άρρηκτα δεμένες με τις θρησκείες! Αυτό που υποστηρίζω είναι πως την πορνεία την έχουμε στο μυαλό μας ως κάτι απαράδεκτο γιατί μεγαλώσαμε με αυτές τις ιδέες, οι οποίες μάλλον από την Εκκλησία προωθήθηκαν... Δες ως παράδειγμα μια άλλη κοινωνία... Στην Αρχαία Ελλάδα δεν ήταν μεμπτή η πορνεία γιατί οι άνθρωποι είχαν μεγαλώσει με διαφορετικά "πρέπει"...

    Η ερώτηση που κάνεις σχετικά με την Μαγδαληνή είναι εκτός της συλλογιστικής μου διότι δεν θεωρώ ως δεδομένα όλα αυτά που μας έχουν μάθει... Μπορούμε να είμαστε σίγουροι πως αυτή η ιστορία δεν είναι ένα κατασκεύασμα της εκκλησίας προκειμένου να μας πείσει ότι η πορνεία είναι αμαρτία?


    Και τι λόγο έχει η Εκκλησία να πείσει για κάτι τέτοιο; Τι έχει να κερδίσει από αυτό;
    alexia-vicky
    06.03.2007, 21:45
    Να δω τί άλλο θα διαβάσω!!! Δεν έχουμε με τί να ασχοληθούμε και ασχολούμαστε με το Χριστό!!!! Ας κοιτάξει ο καθένας πρώτα τα δικά του και ας μην ψάχνει ιστορίες επιστημονικής φαντασίας κυριολεκτικά!! Έλεος πια με αυτές τις μυθιστορίες!!

    Θα πω κάτι που θα ήθελα να γίνει σεβαστό! Ο Χριστός για εμένα είναι Θεός και με τέτοια θέματα προσβάλλεται!! Γίνεται να μην υπάρχουν? Θα μου πεις μην απαντάς κοπέλα μου ή μη τα διαβάζεις! Αλλά έχουμε αρχίσει όλοι να μιλάμε περί παντός επιστητού! Ας κρατήσει ο καθένας τις πληροφορίες του και τις απόψεις του για το σπίτι του!! Αυτά είναι θέματα πολύ λεπτά!!!


    Σταματήστε πια και δείξτε κάποιο στοιχειώδη σεβασμό, ακόμα και αν δεν πιστεύετε! Δικαίωμά σας! Αλλά μην ενοχλείτε!


    dimitrapan
    06.03.2007, 22:17
    Αλεξούλα μου, μπορεί να έχεις δίκιο και να είναι όντως μυθιστορίες όλα αυτά και σενάρια αρρωστημένων μυαλών... Αυτό όμως δεν δίνει το δικαίωμα σε κανέναν να του λέει να μην εκφράσει την άποψή του!

    Όντως αυτά είναι πολύ λεπτά θέματα και για τον καθένα έχουν (ή δεν έχουν) ξεχωριστή θέση μέσα του. Όποιος ξέρει σε τι πραγματικά πιστεύει δεν έχει κανέναν λόγο να θιγεί από απόψεις άλλων!

    Μην ξεχνάς ότι κι αυτοί που πιστεύουν κάπου αλλού, μπορεί να ενοχλούνται όταν βλέπουν κάποιους να ισχυρίζονται ότι ο θεός είναι αυτός της ορθοδοξίας! Αυτό τι πάει να πει? Ότι οι ορθόδοξοι πρέπει να σταματήσουν να λένε ότι πιστεύουν στον Θεό, στον Ιησού και στο Άγιο Πνεύμα?
    audioslave
    06.03.2007, 22:27
    Παράθεση:

    Το μέλος rivera στις 06-03-2007 στις 21:18 έγραψε...


    Στην ηλικια που ειναι ο Τζέιμς Κάμερον δεν μπορει να εντοπισει το π#$λι του,βρηκε και τον ταφο του Χριστου;
    που 2000 χρονια σκοτωνονται εκει ποιος θα εχει τους Αγιους Τοπους 2-3 θρησκειες-15 δογματα.....και καθε τοσο ο νικητης αλωνιζει και κοσκινιζει το χωμα ψαχνοντας τοσα χρονια ο καθενας την δικια του αληθεια....και οποιος ηταν γιος του Χριστου δεν θα εκμεταλευοταν την φημη του πατερα του;...στην αφανεια θα εμενε;Μην ξεχναμε την περιπτωση του Ιακωβου του Αδελφοθεου.....



    Χαχα...ρε Πέτρο έγραψες!΄Συμφωνώ. Οσο για τα φιλοσοφικά που συζυτάται, είναι ενδιαφέροντα και πάντα ενα μεγάααλο θέμα συζήτησης που όλες τισ φορές όμως δεν καταλήγει πουθενά. Πάντως έχω άποψη για το θέμα την οποία όμως δεν μπορώ να εκφράσω στα στενά όρια του forum.
    Astron
    06.03.2007, 23:25
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 06-03-2007 στις 21:45 έγραψε...
    Θα πω κάτι που θα ήθελα να γίνει σεβαστό! Ο Χριστός για εμένα είναι Θεός και με τέτοια θέματα προσβάλλεται!! Γίνεται να μην υπάρχουν?


    Δεν είδα πουθενά κανέναν να προσέβαλε τα θεία. Επομένως, τουλάχιστον απ' την πλευρά μου όχι μόνο δεν γίνεται σεβαστό αυτό που ζητάς, αλλά σου επισημαίνω ότι βρίσκεσαι στις Φιλοσοφικές Συζητήσεις που σημαίνει ότι τιποτα δεν είναι δεδομένο και όλα είναι διαπραγματεύσιμα εφ' όσον η κουβέντα γίνεται σε κόσμιο κλίμα.
    Προφανώς αυτό το topic δεν είναι για σένα, μιας και δεν έχεις την ψυχραιμία να ακούσεις την διαφορετική γνώμη.

    Και κάτι ακόμα, πρόκειται για ένα θέμα με το οποίο ασχολούνται σε όλον τον κόσμο και που θα το δουν εκατομμύρια άνθρωποι. Έχει δημοσιευτεί σε όλα τα μέσα μαζικής ενημέρωσης. Ας μην ξεφύγουμε λοιπόν απ' το θέμα κι ας μείνουμε στα του τάφου.


    @rivera
    Βρε Πέτρο ποια ηλικία του Cameron; 53 χρονών είναι ο άνθρωπος...
    mediate
    07.03.2007, 00:10
    Υπηρξε Χριστος για να βρεθει και ταφος?

    rivera
    07.03.2007, 01:23
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 06-03-2007 στις 23:25 έγραψε...
    @rivera
    Βρε Πέτρο ποια ηλικία του Cameron; 53 χρονών είναι ο άνθρωπος...



    Εγω που τον ειδα,μεχρι και τα γενια του ασπρα ειναι....και οπως λεει ο σοφος λαος....
    ασπρη τριχα στην κεφαλη...κακα μαντατα στην ψ......
    maspa
    07.03.2007, 08:06
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 06-03-2007 στις 21:45 έγραψε...

    Να δω τί άλλο θα διαβάσω!!! Δεν έχουμε με τί να ασχοληθούμε και ασχολούμαστε με το Χριστό!!!! Ας κοιτάξει ο καθένας πρώτα τα δικά του και ας μην ψάχνει ιστορίες επιστημονικής φαντασίας κυριολεκτικά!! Έλεος πια με αυτές τις μυθιστορίες!!

    Θα πω κάτι που θα ήθελα να γίνει σεβαστό! Ο Χριστός για εμένα είναι Θεός και με τέτοια θέματα προσβάλλεται!! Γίνεται να μην υπάρχουν? Θα μου πεις μην απαντάς κοπέλα μου ή μη τα διαβάζεις! Αλλά έχουμε αρχίσει όλοι να μιλάμε περί παντός επιστητού! Ας κρατήσει ο καθένας τις πληροφορίες του και τις απόψεις του για το σπίτι του!! Αυτά είναι θέματα πολύ λεπτά!!!


    Σταματήστε πια και δείξτε κάποιο στοιχειώδη σεβασμό, ακόμα και αν δεν πιστεύετε! Δικαίωμά σας! Αλλά μην ενοχλείτε!





    Αλεξία, θα σου δώσω εν μέρει δίκιο, γιατί και για μένα "Ο Χριστός είναι Θεός" όπως είπες. Μάλιστα με όσα συνηθίζω να γράφω πάνω σε θρησκευτικού περιεχομένου θέματα με θεώρησαν κάποιοι θρησκόληπτη εδώ.
    Δεν είμαι της άποψης όμως, ότι ο καθένας πρέπει να κρατάει τη γνώμη του για τον εαυτό του. Πιστεύω πως οι απόψεις διαμορφώνονται για να εκφράζονται. Αρκεί να γίνεται με σεβασμό στην άποψη του άλλου.


    sintorin
    07.03.2007, 13:30
    Παράθεση:


    @sintorin
    Τα πολλά λεφτά δεν είναι ποτέ αρκετά μπροστά στα ακόμη περισσότερα χρήματα.



    auto sigoura usxiei gia esena, ala den paei na pei oti einai to idio gia olous tous anthropous, kai eidika gia nthropous ekso apo tin ellada .....

    tou cameron tou exoun prosferei paragoges me pola lefta, pou tis exei arnithei giati thelei na asxolithei me documentaire.......

    sintorin
    07.03.2007, 13:33
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 06-03-2007 στις 21:45 έγραψε...

    Να δω τί άλλο θα διαβάσω!!! Δεν έχουμε με τί να ασχοληθούμε και ασχολούμαστε με το Χριστό!!!! Ας κοιτάξει ο καθένας πρώτα τα δικά του και ας μην ψάχνει ιστορίες επιστημονικής φαντασίας κυριολεκτικά!! Έλεος πια με αυτές τις μυθιστορίες!!



    entaksei tora.....kai o xristos pou anastithikai apo tous nekrous den einai oute epistimoniki fantasia, oute mithos.....egine etsi giati ta egrapsan kati agioi paterades.........

    give me a break.....
    Astron
    07.03.2007, 16:35
    Είδα το ντοκιμαντέρ και πράγματι αρκετά στοιχεία είναι εντυπωσιακά.
    Αυτή η σύμπτωση ονομάτων πραγματικά είναι κάτι που μοιάζει πολύ σπάνιο.
    Όμως η έρευνα πιστεύω ότι έχει ακόμα πολύ δρόμο για να καταλήξει σε κάτι τόσο κραυγαλέο όπως η ανακάλυψη του τάφου του ιδρυτή του χριστιανισμού.
    Σίγουρα όμως είναι μια υπόθεση που δεν μπορεί να καταρριφθεί εύκολα και αξίζει περισσότερης μελέτης.

    Μπορείτε να διαβάσετε και να δείτε περισσότερα στο σχετικό site του discovery που είναι αφιερωμένο στον τάφο αυτόν πατώντας εδώ.
    alexia-vicky
    07.03.2007, 21:44
    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 07-03-2007 στις 13:33 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 06-03-2007 στις 21:45 έγραψε...

    Να δω τί άλλο θα διαβάσω!!! Δεν έχουμε με τί να ασχοληθούμε και ασχολούμαστε με το Χριστό!!!! Ας κοιτάξει ο καθένας πρώτα τα δικά του και ας μην ψάχνει ιστορίες επιστημονικής φαντασίας κυριολεκτικά!! Έλεος πια με αυτές τις μυθιστορίες!!



    entaksei tora.....kai o xristos pou anastithikai apo tous nekrous den einai oute epistimoniki fantasia, oute mithos.....egine etsi giati ta egrapsan kati agioi paterades.........

    give me a break.....



    Μπορώ να σου δώσω πολλά break μην ανησυχείς!

    Λοιπόν, για να απαντήσω και σε εσένα και στη Δήμητρα και τη Μαρίνα και τον Παύλο, ο καθένας φυσικά και μπορεί να πιστεύει ότι θέλει...υπάρχει λόγος να γίνονται τέτοιες "φιλοσοφικές" συζητήσεις? τώρα αυτοί οι άγιοι πατεράδες που λες, κάτι παραπάνω από εμένα και εσένα θα ήξεραν! Το κόσμιο επίπεδο που λέει ο Παύλος κάπου έχει αρχίσει να χάνεται νομίζω!

    Η μόνη αναφορά που συνεχίζω να κάνω είναι πως τέτοια θέαμτα προσβάλλουν συνειδήσεις. Και δεν είναι θέμα υπομονής ή όχι, είναι ανοχής!

    Εξαρτάται βέβαια πιους "μύθους" έχει επιλέξει ο καθένας να υποστηρίζει στη ζωή του. Και επειδή όλοι έχουμε γίνει ειδικοί και έχουμε άποψη, ας συνεχίσουμε αυτό το κυνήγι μαγισσών για να δούμε που θα καταλήξει και που θα λογοδοτήσουμε πλέον!

    Ας συνεχίσετε δηλαδή
    Astron
    08.03.2007, 00:21
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 07-03-2007 στις 21:44 έγραψε...
    Λοιπόν, για να απαντήσω και σε εσένα και στη Δήμητρα και τη Μαρίνα και τον Παύλο, ο καθένας φυσικά και μπορεί να πιστεύει ότι θέλει...υπάρχει λόγος να γίνονται τέτοιες "φιλοσοφικές" συζητήσεις?


    Για σένα που έχεις μια απόλυτη θέση για το συγκεκριμένο θέμα όχι, δεν υπάρχει λόγος για να συμμετέχεις στη σχετική φιλοσοφική συζήτηση. Δεν είναι ανάγκη να γράφουμε παντού και πάντα. Άσε να ασχοληθούν όσοι τους ενδιαφέρει.

    Παράθεση:

    Ας συνεχίσετε δηλαδή



    Ευχαριστούμε.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 08-03-2007 00:22 ]


    ANNAMARAKI
    08.03.2007, 01:48
    ο Χριστός και η Παναγία τι αλλο θα ακούσουμε???τι κανει ο ανθρωπος για λιγα λεπτα δημοσιότητας!!Ελεοςςς!!
    xamogelo-moy
    08.03.2007, 08:11
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 07-03-2007 στις 21:44 έγραψε...

    Εξαρτάται βέβαια πιους "μύθους" έχει επιλέξει ο καθένας να υποστηρίζει στη ζωή του. Και επειδή όλοι έχουμε γίνει ειδικοί και έχουμε άποψη, ας συνεχίσουμε αυτό το κυνήγι μαγισσών για να δούμε που θα καταλήξει και που θα λογοδοτήσουμε πλέον!

    Ας συνεχίσετε δηλαδή



    Alexia-vicky....

    ST' ALHQEIA, PERIMENES OLES AYTES TIS ANTIDRASEIS?

    PANTA QA QAYMAZW THN NEANIKH SAS AFELEIA!

    YPARXOYN KROKODEILOI, DEINOSAYROI, NARKISSOI KAI KYRIWS AQEOI S' AYTON TON KOSMO!

    OMWS H PARAPANW PROTASH ISWS HTAN H PIO "POLITICALLY CORRECT", AN AFAIRESEIS AYTA TA PERI LOGODOTHSEWS!

    NA SAI KALA KORITSI MOY..

    KAI NAI, OLOI EIMASTE EIDIKOI... MA OLOI MAS PIA!

    yiannisyiannis
    08.03.2007, 10:34
    Παράθεση:

    Το μέλος xamogelo-moy στις 08-03-2007 στις 08:11 έγραψε...

    Alexia-vicky....

    ST' ALHQEIA, PERIMENES OLES AYTES TIS ANTIDRASEIS?

    PANTA QA QAYMAZW THN NEANIKH SAS AFELEIA!

    YPARXOYN KROKODEILOI, DEINOSAYROI, NARKISSOI KAI KYRIWS AQEOI S' AYTON TON KOSMO!

    OMWS H PARAPANW PROTASH ISWS HTAN H PIO "POLITICALLY CORRECT", AN AFAIRESEIS AYTA TA PERI LOGODOTHSEWS!

    NA SAI KALA KORITSI MOY..

    KAI NAI, OLOI EIMASTE EIDIKOI... MA OLOI MAS PIA!




    ΟΠΑ, να κι ο μεγάλος, ο έμπειρος ο 30άρης που θαυμάζει τη νεανική αφέλεια των άλλων. Ας μην συνεχίσω καλύτερα, για σύνελθε λίγο φίλε μου σε παρακαλώ και μην χρησιμοποιείς την ηλικία σου η οποία είναι επίσης νεανική, για να τη βγεις στους άλλους.
    xamogelo-moy
    08.03.2007, 11:18
    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 08-03-2007 στις 10:34 έγραψε...

    ΟΠΑ, να κι ο μεγάλος, ο έμπειρος ο 30άρης που θαυμάζει τη νεανική αφέλεια των άλλων. Ας μην συνεχίσω καλύτερα, για σύνελθε λίγο φίλε μου σε παρακαλώ και μην χρησιμοποιείς την ηλικία σου η οποία είναι επίσης νεανική, για να τη βγεις στους άλλους.







    Ασχετο: Ημουν κι εγω sales manager καποτε.


    yiannisyiannis
    08.03.2007, 11:24
    Παράθεση:

    Το μέλος xamogelo-moy στις 08-03-2007 στις 11:18 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 08-03-2007 στις 10:34 έγραψε...

    ΟΠΑ, να κι ο μεγάλος, ο έμπειρος ο 30άρης που θαυμάζει τη νεανική αφέλεια των άλλων. Ας μην συνεχίσω καλύτερα, για σύνελθε λίγο φίλε μου σε παρακαλώ και μην χρησιμοποιείς την ηλικία σου η οποία είναι επίσης νεανική, για να τη βγεις στους άλλους.







    Ασχετο: Ημουν κι εγω sales manager καποτε.





    Στην υγειά σου πρώην συνάδεφλε και συμπατριώτη
    sintorin
    08.03.2007, 11:49
    Παράθεση:

    Το μέλος ANNAMARAKI στις 08-03-2007 στις 01:48 έγραψε...

    ο Χριστός και η Παναγία τι αλλο θα ακούσουμε???τι κανει ο ανθρωπος για λιγα λεπτα δημοσιότητας!!Ελεοςςς!!



    ela nte....ala apo tin ali meria, i ekklisia me olous tous 'agious paterades' kai oti dipote alo exei skeftei, to kanei epi 2000 xronia.....kairos einai na akousoume kai kati kainourgio, isos kapou ekei anamesa, na uparxei i alithia....

    kai isos epitelous i filosofia tou xristou, opos pisteuo tin eixe kuriksei o idios o anthropos, na efarmostei gia to kalo tou anthropou, kai oxi gia ta sumferonta tou kathe opadou tou, pou tin metatrepse kai sunexizei na tin metatrepei analoga me ta gousta tou......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 08-03-2007 11:52 ]


    elenigeladari
    08.03.2007, 12:05
    Παράθεση:

    Το μέλος ANNAMARAKI στις 08-03-2007 στις 01:48 έγραψε...

    ο Χριστός και η Παναγία τι αλλο θα ακούσουμε???τι κανει ο ανθρωπος για λιγα λεπτα δημοσιότητας!!Ελεοςςς!!




    και που είσαι ακόμα..!!!!! θα φρίξουμε εντελώς με αυτά που θα δούμε στο μέλλον ...