ελληνική μουσική
    589 online   ·  210.843 μέλη

    Ο Κάμερον ισχυρίζεται ότι βρήκε τον τάφο του Χριστού

    rivera
    08.03.2007, 16:07
    Παιδια ο ταφος του Ιησου Χριστου,εχει βρεθει αιωνες και αιωνες πριν.....απο που νομιζεται βαζουν το κερι που αναβει το Αγιο Φως που ερχεται στην Ανασταση το Πασχα;;;;
    Τα κοκκαλα του δεν εχουν βρεθει.....απλα δεν αντικειμενο συζητησης για το αν ο καθενας μας η οχι πιστευει οτι καποιος που πεθανε και τον βαλανε στο χωμα,αναστηθηκε και τα λοιπα...ειναι προσωπικο θεμα του καθενος,και ο ιδιος ο Θεος δεν θελει να πιεζουμε καποιον προς την κατευθυνση που πιστευει ο καθενας.....ειτε θετικα η αρνητικα ως προς την ανασταση ...ειναι τελειως προσωπικο το θεμα....
    Και επειδη εχω διαβασει και τα αποκρυφα ευαγγελια(και πολλα αλλα...),εχουν κανονικα τα εγραφα(στο Βατικανο βεβαια)τις απολογιες των ρωμαιων που φυλαγαν τον ταφο(γιατι κατηγορηθηκαν κανονικα επειδη δεν βρεθηκε το πτωμα του Ιησου Χριστου),η απολογια του Ποντιου Πιλατου,(λογω ο αυτοκρατορας της Ρωμης διαβαζοντας την ιδια την αναφορα του Ποντιου Πιλατου για την σταυρωση οτι σταυρωσε καποιον που ηταν αθωος αλλα επεμεναν οι ομοεθνεις για την θανατωση του,τον καλεσε να απολογηθει...),υπαρχει η επιστολη του προκατοχου επαρχου απο τον Ποντιο Πιλατο,που αναφερει για τον Ιησου Χριστο το πως ειναι,και τι κανει και πως φερεται γιατι η φημη του ειχε φτασει και στην Ρωμη και του ειχε τεθει ερωτημα απο τον αυτοκρατορα.........αλλα οταν ξεκινησε η διαδοση του Χριστιανισμου με την διδασκαλια των Αποστολων,αν και αρκετα χρονια αργοτερα απο τα γεγονοτα,δεν χρειαστηκε να αποδειξουν ιστορικα το γεγονος...και απο τις απλες αναφορες τους στα ευαγγελια για καποια πραγματα εχουν βρεθει καποια στοιχεια που μπορεις να τα εμφανισεις σαν ιστορικα.Παντως εγω,προσωπικα,δεν χρειαζομαι ιστορικα στοιχεια για να εχω την γνωμη μου.....την σημερον εποχη κατασκευαζονται κιολας......
    dimitrapan
    08.03.2007, 17:29
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 07-03-2007 στις 21:44 έγραψε...

    Λοιπόν, για να απαντήσω και σε εσένα και στη Δήμητρα και τη Μαρίνα και τον Παύλο, ο καθένας φυσικά και μπορεί να πιστεύει ότι θέλει...υπάρχει λόγος να γίνονται τέτοιες "φιλοσοφικές" συζητήσεις? τώρα αυτοί οι άγιοι πατεράδες που λες, κάτι παραπάνω από εμένα και εσένα θα ήξεραν! Το κόσμιο επίπεδο που λέει ο Παύλος κάπου έχει αρχίσει να χάνεται νομίζω!

    Η μόνη αναφορά που συνεχίζω να κάνω είναι πως τέτοια θέαμτα προσβάλλουν συνειδήσεις. Και δεν είναι θέμα υπομονής ή όχι, είναι ανοχής!

    Εξαρτάται βέβαια πιους "μύθους" έχει επιλέξει ο καθένας να υποστηρίζει στη ζωή του. Και επειδή όλοι έχουμε γίνει ειδικοί και έχουμε άποψη, ας συνεχίσουμε αυτό το κυνήγι μαγισσών για να δούμε που θα καταλήξει και που θα λογοδοτήσουμε πλέον!

    Ας συνεχίσετε δηλαδή



    Αλεξία, κατά τη δική μου άποψη πάντα υπάρχει λόγος να γίνονται φιλοσοφικές συζητήσεις, στο βαθμό που σε αυτόν τον κόσμο ζουν πάνω από ένας άνθρωποι... Και ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποια-ες απόψεις διαφορετικές από τη δική σου, τη δική μου ή κάποιου τρίτου μπορούν να προσβάλουν τη συνείδηση κάποιου άλλου...

    Αν θες μπορούμε να ανοίξουμε ένα άλλο τόπικ πάλι στις "φιλοσοφικές συζητήσεις" και να συζητήσουμε για το αν έχει δικαίωμα ο οποιοσδήποτε να εκφράζεται ελεύθερα ή όχι, κι αν η έκφραση ελευθερίας του ενός τελικά προσβάλει την συνείδηση του άλλου.

    Προσωπικά πάντως δεν παίρνω μέρος σε αυτή την συζήτηση ούτε για χαρακτηρίσω κάποιους που δεν συμφωνούν με μένα ούτε για να πείσω κανέναν για την ορθότητα των προσωπικών μου θέσεων. Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα, παίρνω μέρος για να πειστώ από τις θέσεις των άλλων!

    Σχετικά με το θέμα μας τώρα. Είδα προχθές, αν δεν κάνω λάθος, μέρος του ρεπορτάζ που έκανε η εκπομπή "Αθέατος κόσμος" γύρω από το ντοκυμαντέρ του Κάμερον... Καταρχήν, από όσο είδα, χάρηκα πάρα πολύ γιατί παρουσιάστηκαν και οι δύο πλευρές ίσα και με πραγματικά επιχειρήματα...

    Θα συμφωνήσω με τον Παύλο ότι είναι πραγματικά εντυπωσιακή η σύμπτωση των ονομάτων σε αυτή την ανακάλυψη και το γεγονός ότι οι επιστήμονες δίνουν 1 600 πιθανότητες να μην πρόκειται για τον τάφο του Ιησού βάσει των ονομάτων πάντα...

    Ωστόσο, αυτό που μου έκανε επίσης τρομερή εντύπωση είναι ότι ο Κάμερον παρουσίασε αυτόν τον τάφο ως τον τάφο του Ιησού, βάσει μόνο αυτής της σύμπτωσης. Και αυτό που μου κάνει μεγαλύτερη ακόμα εντύπωση είναι το εξής: Αφού ο συγκεκριμένος τάφος ανακαλύφθηκε το 1980, τόσο καιρό γιατί δεν είχαμε ακούσει κάτι για αυτόν? Και τόσα χρόνια γιατί δεν είχαν προχωρήσει οι έρευνες έστω για τα βασικά? Δηλ. γιατί δεν έχουν εξεταστεί οστά και οστεοκιβώτια για να προσδιοριστεί η χρονική περίοδος στην οποία ανήκουν?

    Για τους παραπάνω λόγους, καθώς επίσης και για την χρονική περίοδο που γυρίστηκε το ντοκυμαντέρ (μετά το σάλο με τον Κώδικα Da Vinci), πιστεύω πως δεν πρόκειται για κανέναν τάφο του Ιησού... Σίγουρα όμως θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον να δούμε τα πορίσματα μιας ολοκληρωμένης επιστημονικής έρευνας, όχι μόνο για να αποκλειστεί το ενδεχόμενο να μιλάμε για τον τάφο του ιδρυτή του Χριστιανισμού αλλά για να μάθουμε περισσότερα στοιχεία γύρω από εκείνην την περίοδο.
    alexia-vicky
    08.03.2007, 17:36
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 08-03-2007 στις 00:21 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 07-03-2007 στις 21:44 έγραψε...
    Λοιπόν, για να απαντήσω και σε εσένα και στη Δήμητρα και τη Μαρίνα και τον Παύλο, ο καθένας φυσικά και μπορεί να πιστεύει ότι θέλει...υπάρχει λόγος να γίνονται τέτοιες "φιλοσοφικές" συζητήσεις?


    Για σένα που έχεις μια απόλυτη θέση για το συγκεκριμένο θέμα όχι, δεν υπάρχει λόγος για να συμμετέχεις στη σχετική φιλοσοφική συζήτηση. Δεν είναι ανάγκη να γράφουμε παντού και πάντα. Άσε να ασχοληθούν όσοι τους ενδιαφέρει.

    Παράθεση:

    Ας συνεχίσετε δηλαδή



    Ευχαριστούμε.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 08-03-2007 00:22 ]





    Ενώ εσύ ας πούμε, με τα γραφόμενά σου και όπως τα παρουσιάζεις δεν έχεις συγκεκριμένη και απόλυτη άποψη?
    Και φυσικά, ευπρόσδεκτοι να ασχολούνται είναι μόνο όσοι εκφράζουν τα παρόμοια με διαφορετικό και ευάρεστο "ενδιαφέρον".

    Παρακαλώ
    tsibitos
    08.03.2007, 17:50
    Παιδια εχω να κανω και εγω μια δηλωση.. Βρηκα τον Ταφο του Μεγα Αλεξανδρου. Ειναι Διπλα στο σπιτι μου σε ενα ερηπωμενο οικοπεδο απο κατω. Αρχιζω να δεχομαι συγχαρηρια απο σημερα. Ευχαριστω τα αξιζω...
    jacamar
    08.03.2007, 19:08
    Ας πάρουν μια απόφαση που ακριβώς είναι ο γολγοθάς(υπάρχουν 3) πόσα είναι τα σπήλαια της γέννησης αν υπήρξε ο Χριστός και μετά βλέπυμε.... Άσε ποιά αυτά τα ευαγγέλια απόκρυφά και μη! Μόνο με το πίστευε και μη ερεύνα την βγάζει καθαρή ο χριστιανισμός με τόση ανακρίβια και παραπληροφόριση!
    Τι κόλλημα ρε παιδιά με τους τάφους!


    Α! τα συγχαρηρια μου στον tsibito! Αντε και εις ανώτερα!
    Astron
    08.03.2007, 19:47
    Παράθεση:

    Το μέλος rivera στις 08-03-2007 στις 16:07 έγραψε...

    Παιδια ο ταφος του Ιησου Χριστου,εχει βρεθει αιωνες και αιωνες πριν.....απο που νομιζεται βαζουν το κερι που αναβει το Αγιο Φως που ερχεται στην Ανασταση το Πασχα;;;;
    Τα κοκκαλα του δεν εχουν βρεθει.....απλα δεν αντικειμενο συζητησης για το αν ο καθενας μας η οχι πιστευει οτι καποιος που πεθανε και τον βαλανε στο χωμα,αναστηθηκε και τα λοιπα...ειναι προσωπικο θεμα του καθενος,και ο ιδιος ο Θεος δεν θελει να πιεζουμε καποιον προς την κατευθυνση που πιστευει ο καθενας.....ειτε θετικα η αρνητικα ως προς την ανασταση ...ειναι τελειως προσωπικο το θεμα....
    Και επειδη εχω διαβασει και τα αποκρυφα ευαγγελια(και πολλα αλλα...),εχουν κανονικα τα εγραφα(στο Βατικανο βεβαια)τις απολογιες των ρωμαιων που φυλαγαν τον ταφο(γιατι κατηγορηθηκαν κανονικα επειδη δεν βρεθηκε το πτωμα του Ιησου Χριστου),η απολογια του Ποντιου Πιλατου,(λογω ο αυτοκρατορας της Ρωμης διαβαζοντας την ιδια την αναφορα του Ποντιου Πιλατου για την σταυρωση οτι σταυρωσε καποιον που ηταν αθωος αλλα επεμεναν οι ομοεθνεις για την θανατωση του,τον καλεσε να απολογηθει...),υπαρχει η επιστολη του προκατοχου επαρχου απο τον Ποντιο Πιλατο,που αναφερει για τον Ιησου Χριστο το πως ειναι,και τι κανει και πως φερεται γιατι η φημη του ειχε φτασει και στην Ρωμη και του ειχε τεθει ερωτημα απο τον αυτοκρατορα.........αλλα οταν ξεκινησε η διαδοση του Χριστιανισμου με την διδασκαλια των Αποστολων,αν και αρκετα χρονια αργοτερα απο τα γεγονοτα,δεν χρειαστηκε να αποδειξουν ιστορικα το γεγονος...και απο τις απλες αναφορες τους στα ευαγγελια για καποια πραγματα εχουν βρεθει καποια στοιχεια που μπορεις να τα εμφανισεις σαν ιστορικα.Παντως εγω,προσωπικα,δεν χρειαζομαι ιστορικα στοιχεια για να εχω την γνωμη μου.....την σημερον εποχη κατασκευαζονται κιολας......



    Είναι σωστά όσα λες περί των αναφορών στο πρόσωπο και τον τρόπο θανάτου του Ιησού.
    Μόνο, για να μην γίνει παρεξήγηση, κι επειδή είδα το ντοκιμαντέρ να σου εξηγήσω ποια άποψη παρουσιάζεται στο ντοκιμαντέρ:
    Πράγματι υπήρξε αρχικός τάφος όπου τοποθετήθηκε ο Ιησούς αμέσως μετά την σταύρωση, και μάλλον είναι ο γνωστός σε όλους τάφος όπου ανάβει το "άγιο φως".
    Σύμφωνα όμως με τον αντίλογο τις εποχής, όπως άλλωστε αναφέρεται στο κατά Μαθταίον Ευαγγέλιον υπήρξε η φήμη ότι οι μαθητές έκλεψαν το σώμα του Ιησού για να του δώσουν μια πρέπουσα Εβραϊκή ταφή. Έτσι (παντα σύμφωνα με το ντοκιμαντέρ) δημιουργήθηκε ο οικογενειακός τάφος που ανακαλύφθηκε το 1980 και που αναφέρεται στο ντοκιμαντέρ.
    Πάντως ανεξάρτητα απ' τις αντιλήψεις του καθενός νομίζω θα ήταν καλό να δει κανείς το ντοκιμαντέρ για τα στοιχεία που παρουσιάζονται, κι απο εκεί και πέρα είτε να τα απορρίψει είτε να τα αποδεχτεί.
    Να πω ότι κι εμένα μου άφησε πολλά κενά, και πολλά ερωτηματικά που θα ήθελα να έχουν διερευνηθεί περισσότερο, δεν παύει όμως να είναι μια ενδιαφέρουσα ανακάλυψη.

    @alexia-vicky
    Παράθεση:
    Ενώ εσύ ας πούμε, με τα γραφόμενά σου και όπως τα παρουσιάζεις δεν έχεις συγκεκριμένη και απόλυτη άποψη?
    Και φυσικά, ευπρόσδεκτοι να ασχολούνται είναι μόνο όσοι εκφράζουν τα παρόμοια με διαφορετικό και ευάρεστο "ενδιαφέρον".


    Πάρε ένα παράδειγμα κι απ τους υπόλοιπους που αν και διαφωνούν με την θέση του ντοκιμαντέρ παίρνουν θέση τεκμηριωμένη χωρίς να απαιτούν να σταματήσει η κουβέντα. Εγώ για το συγκεκριμένο ζήτημα που κουβεντιάζουμε δεν έχω απόλυτη θέση κι άλλωστε το ξεκαθάρισα απ' την αρχή λέγοντας ότι αν και υπάρχουν ενδιαφέροντα στοιχεία απαιτούνται πολύ περισσότερα στοιχεία για να μας πείσουν ότι ο τάφος αυτός πράγματι είναι του Ιησού.

    Προφανώς ευπρόσδεκτοι στην κουβέντα είναι ΟΛΟΙ όσοι δεν ξεκινούν κραυγάζοντας "σταματήστε αυτήν την κουβέντα!".


    Υ.Γ. Μάλλον έχεις μπερδευτεί γιατί το θέμα μας δεν είναι το αν ο Ιησούς ήταν Θεός, αλλά δύο ερωτήματα που έθεσα στην αρχή του topic και μάλλον δεν τα διάβασες...
    Τα ξαναγράφω εδώ:
    -Πρόκειται για ένα ντοκιμαντέρ που γίνεται καθαρά για λόγους κερδοσκοπικούς ή υπάρχει κάποια αλήθεια σε όλη αυτήν την ιστορία;
    -Τί συνέπειες θα είχε για τη χριστιανικη θρησκεία μία τέτοια (υποθετική ή μη) ανακάλυψη;
    rivera
    08.03.2007, 22:32
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 08-03-2007 στις 19:08 έγραψε...
    Μόνο με το πίστευε και μη ερεύνα την βγάζει καθαρή ο χριστιανισμός με τόση ανακρίβια και παραπληροφόριση!



    Α! τα συγχαρηρια μου στον tsibito! Αντε και εις ανώτερα!


    "Το πιστευε και μην ερευνα"....που το βρηκες γραμμενο;;;;Λυπαμαι αλλα αυτο το πραγμα δεν ειναι γραμμενο ουτε στην καινη ουτε στην παλαια διαθηκη....και βασικα πουθενα απο πολλα βιβλια που ασχολουνται με το θεμα.......ισα ισα που ειναι γραμμενο "ερευναται τας γραφας".......την παραπληροφορηση μαλλον την κανεις εσυ....τωρα μην μου πεις οτι το ακουσες απο το ταδε η τον παπα της ενοριας σου.....
    tsibitos
    08.03.2007, 23:47
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 08-03-2007 στις 19:08 έγραψε...
    ..... Μόνο με το πίστευε και μη ερεύνα .....

    Α! τα συγχαρηρια μου στον tsibito! Αντε και εις ανώτερα!



    Καταρχην ευχαριστω! και τωρα μια διευκρινηση. Το σωστο ειναι "Πιστευε και μη, ερευνα" που σημαινει οτι πιστευεις ή δεν πιστευεις πρεπει να κανεις έρευνα και οχι οπως πιστευουν λανθασμενα πολλοι, πιστευε αλλα μην ερευνας. Βλεπετε οτι ενα κομμα αλλαζει το νοημα..





    -------------
    Ψαχνω νεο ονομα για την εκπομπη μου. Περιμενω προτασεις. Καθε πεμπτη βραδυ (Ξημερωματα παρασκευης) στις 02:00 και καθε παρασκευη απογευμα στις 17:00 Αποκλειστικα στο Radio Music Heaven...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsibitos στις 08-03-2007 23:49 ]


    Astron
    09.03.2007, 00:32
    Αν και off topic λίγα λόγια για την φράση αυτή...
    Το "πίστευε και μη ερεύνα" δεν υπάρχει στην αγία γραφή ούτε με κόμμα ούτε χωρίς.
    Ωστόσο εφαρμόστηκε στην πράξη πάρα πολλές φορές απ' την επίσημη εκκλησία, είτε την ορθόδοξη είτε την ρωμαιοκαθολική. (Κλείσιμο φιλοσοφικών σχολών, κυνήγι επιστημόνων και ερευνητών, εμμονή στις πάγιες Αριστοτελικές απόψεις* κλπ).

    Αξιοσημείωτη είναι η μαρτυρία του Κέλσου, ενός συγγραφέα-φιλοσόφου ελληνορωμαϊκής καταγωγής του 2ου αιώνα μΧ, την εποχή δηλαδή που η καινούρια θρησκεία (ο χριστιανισμός) είχε αρχίσει να αποκτά αρκετούς οπαδούς. Ο Κέλσος λοιπόν στο έργο του "Αληθής Λόγος" αναφέρει:
    "Ακριβώς όπως οι τσαρλατάνοι αυτών των λατρειών εκμεταλλεύονται την αφέλεια των εύπιστων και τους τραβούν από τη μύτη, έτσι γίνεται και με τους Χριστιανούς δασκάλους· κάποιοι από αυτούς δεν θέλουν καν να διατυπώσουν ούτε να ακούσουν ένα επιχείρημα πάνω σ’ αυτά που πιστεύουν, προτιμώντας τα «πίστευε και μη ερεύνα» και «η πίστη σου θα σε σώσει» και «η σοφία αυτού του κόσμου είναι κακό πράγμα, ενώ το να ’ σαι απλοϊκός είναι καλό». "

    Αυτά είναι γραμμένα τον 2ο αιώνα μΧ οπότε η φράση αυτή ήταν ήδη γνωστή τότε.
    Θα είχε ενδιαφέρον να αναζητήσουμε πότε πρωτοαναφέρθηκε. Όποιος έχει σχετικές πληροφορίες ας τις παραθέσει.

    *Βλ. κείμενο Σκιά και Δόξα σχετικά με τον Τζιορντάνο Μπρούνο.
    tsibitos
    09.03.2007, 00:39
    Στον αερα μιλαω;
    jacamar
    09.03.2007, 10:08
    tsibite όπως το αναφέρεις έχει κάποιο νόημα η φράση δεν το έχω δει ρε παιδιά ποτέ γραμμένο απλά πάντα αυτό άκουγα από tvπαπάδες οταν δεν τους συνέφερε η συζήτηση. rivera συγνώμη αλλά δεν έχω διαβάσει ποτέ τα ευαγγέλια και το τι λένε γιατί η όλη ιστορία με τον χριστιανισμό δεν μου αρέσει. Δεν μου αρέσει μια θρησκεία που αιματοκύλησε την ανθρωπότητα και για χάρη της διαπράχθεισαν τα μεγαλύτερα εγκλήματα της ιστορίας. Και για να προλάβω αντιδράσεις ο λόγος που γράφω εδώ είναι γιατί δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα ο Χριστός να πέθανε( αναστήθηκε) και τα κόκκαλά του να έμειναν στην γη όπως και το αν είχε ανθρώπινες αδυναμίες και ερωτεύτικε και είχε παιδί?
    Μας νιάζει αυτό? Αλιώνει την πίστη μας, τον αλήθινό χριστιανισμό που μιλάει για ειρήνη και αγάπη και ανθρώπινες αξίες ή στον χριστιανισμό του κλήρου και των μεγάλων συμφερόντων?

    yiannisyiannis
    09.03.2007, 11:38
    Απάντηση στην ερώτηση Νο 1:
    Πιστεύω πως το συγκεκριμένο ντοκιμαντέρ στήθηκε για καθαρά κερδοσκοπικούς λόγους, όπως άλλωστε γι’ αυτό το σκοπό στήνονται όλα στη βιομηχανία του θεάματος που υπηρετεί κι ο ίδιος ο Κάμερον. Θυμηθείτε την υπόθεση του «επαναστάτη» σκηνοθέτη Μουρ, ο οποίος τα έχωνε στο Μπους, καλλιεργούσε το προφίλ του φιλειρηνιστή, μαινόταν κατά του πολέμου και τελικώς, μετεκλογικά, αποδείχθηκε που ανήκε, ποιος ήταν ο ρόλος και τα πραγματικά του κίνητρα. Εν πάση περιπτώσει, εάν το συγκεκριμένο ντοκιμαντέρ εμφανιζόταν μια οποιαδήποτε άλλη εποχή του χρόνου, θα μπορούσα να δεχτώ ότι αναζητούσε και την αλήθεια –παράλληλα με το κέρδος- που είναι ο αντικειμενικός σκοπός. Τώρα όμως κάνει μπαμ.

    Απάντηση στην ερώτηση Νο 2:
    Όλη η χριστιανική πίστη στηρίζεται πάνω στην ανάσταση του Χριστού. Αν κάποτε αποδειχθεί ότι ο Χριστός πέθανε και δεν αναστήθηκε, θα παύσω να πιστεύω, καθαρά πράγματα.

    Σχόλια:
    Το να ανακαλύψεις στην Ιεροσαλήμ οικογενειακό τάφο Ιησού γιου του Ιωσήφ κλπ είναι σαν να ανακαλύψεις τάφο στην Αθήνα Ιωάννου, γιου του Γεωργίου, συζύγου Μαρίας και μετά να προσπαθείς να τον συνδέσεις με ένα συγκεκριμένο ιστορικό πρόσωπο, επικαλούμενος συμπτώσεις. Νομίζω ότι όλα αυτά είναι αστειότητες, τις οποίες ακριβώς έχουμε ξανακούσει κάτι δεκαετίες πριν. Απλά ο Κάμερον, αποφάσισε να τις ξαναβγάλει στην επιφάνεια παραμονές Πάσχα, για να πουλήσει. Τη δουλειά του κάνει ο άνθρωπος, αυτό έμαθε, αυτό ξέρει να κάνει.

    Περί απόκρυφων:
    Όσον αφορά τα όσα ελέγχθηκαν περί απόκρυφων ευαγγελίων, περί αυθεντικότητας των πηγών των κανονικών ευαγγελίων κλπ. πραγματικά ταλαντεύτηκα αν θα απαντήσω, όχι γι’ άλλο λόγο, αλλά επειδή τα έχουμε πει αναλυτικά ξανά και ξανά σε διάφορα άλλα τόπικ. Απόκρυφα ευαγγέλια δεν υπάρχουν ο όρος είναι αδόκιμος. Υπάρχουν κανονικά, δευτεροκανονικά και ψευδεπίγραφα. Επειδή την εποχή του Χριστού άρχισαν να εμφανίζονται πολλά αναξιόπιστα κείμενα, από καλοθελητές που δεν ήταν ούτε αυτόπτες ούτε αυτήκοοι μάρτυρες των γεγονότων εκείνων, άρχισαν να θεσπίζονται από τη πρώτη ακόμη αποστολική σύνοδο ορισμένοι κανόνες, οι οποίοι θα ήλεγχαν την αυθεντικότητα των κειμένων αυτών. Όσα κείμενα - ευαγγέλια λοιπόν πληρούσαν όλους τους κανόνες που θεσπίστηκαν ονομάστηκαν κανονικά και αποτελούν την Καινή Διαθήκη που ξέρουμε σήμερα. Όσα πληρούσαν μέρος των κανόνων αυτών ονομάστηκαν δευτεροκανονικά και τα υπόλοιπα ονομάστηκαν ψευδεπίγραφα. Αυτά τα ψευδεπίγραφα ευαγγέλια, βαφτίστηκαν από εκείνους τους οποίους εξυπηρετούσαν τις απόψεις τους ως απόκρυφα.

    Περί αυθεντικότητας γενικά:
    Ο βαθμός αυθεντικότητας των αρχαίων κειμένων γενικότερα κι όχι μόνο των βιβλικών, πιστοποιείται από το πλήθος των όμοιων αρχαίων κωδίκων. Με άλλα λόγια, αν σε διάφορα σημεία της Γης υπάρχουν πολλές αρχαίες περγαμηνές και πάπυροι με το ίδιο επακριβώς κείμενο, αυτό σημαίνει πως είναι αυθεντικό. Αυτός είναι κι ένας από τους βασικούς κανόνες που σας ανέφερα παραπάνω ότι άρχισαν να θεσπίζονται από την πρώτη ακόμη αποστολική σύνοδο. Το Νο 1 αρχαίο κείμενο παγκοσμίως όσον αφορά την αυθεντικότητά του είναι αυτό της Καινής Διαθήκης, το οποίο πιστοποιείται από περίπου 650 αρχαίους κώδικες. Το Νο 2 είναι αυτό της Ιλιάδας του Ομήρου, που πιστοποιείται από περίπου 65 κώδικες.

    Τα κείμενα των ψευδεπίγραφων ή αν θέλετε των απόκρυφων πιστοποιούνται μόνο από τον εαυτό τους και γι’ αυτό το λόγο θεωρούνται αναξιόπιστα. Ίσως να εμπεριέχουν κάποιες αλήθειες δεν αντιλέγει κανείς σ’ αυτό, αλλά με τίποτε δεν μπορούν να θεωρηθούν αξιόπιστα σαν ιστορικές πηγές.

    Τελικά...
    Όλα αυτά όμως, για μένα είναι ο τύπος -και τον καταθέτω για τους ορθολογιστές- κι όχι η ουσία. Ο Θεός είναι σαν τον έρωτα. Σου αποκαλύπτεται τον νοιώθεις, τον αισθάνεσαι. Βλέπεις μπροστά σου τον άνθρωπο που αγαπάς και είσαι ερωτευμένος και συγκλονίζεσαι. Δεν ερευνάς πρώτα το παρελθόν του, το βιογραφικό του και μετά αποφασίζεις αν θα τον ερωτευτείς. Αν είναι δυνατόν! Ο έρωτας είναι κάτι που σου αποκαλύπτεται ξαφνικά εκεί που δεν το περιμένεις. Αφού λοιπόν ερωτευτείς και αγαπήσεις τον άνθρωπό σου, αρχίζεις τη διαδικασία της έρευνας, έτσι ώστε να τον γνωρίσεις καλύτερα, να τον μάθεις σε βάθος και να συσφίξεις ακόμη περισσότερο τη σχέση σου μαζί του. Κάπως έτσι λειτουργείς και με το Θεό, πρώτα πρέπει να σου αποκαλυφθεί, να τον ερωτευτείς, να τον αγαπήσεις και μετά σιγά-σιγά να αρχίσεις να ερευνάς σε βάθος, να βουτάς στα βαθιά.

    Οι καλύτερες προσεγγίσεις γίνονται πάντα αγαπητικά, χωρίς αγάπη είναι αδύνατον να κατανοήσεις έναν άνθρωπο, ακόμη κι ένα κείμενο, πόσο μάλλον το Θεό. Θα πω ένα παράδειγμα και μ’ αυτό θα κλείσω. Πόσες φορές δεν έχει τύχει να πει κάτι κάποιος κι ο άλλος να παρεξηγηθεί χωρίς αιτία. Διότι το ερμήνευσε διαφορετικά, ενώ εσύ που τον ξέρεις και τον αγαπάς, γνωρίζεις ότι μ’ αυτό που είπε δεν εννοούσε αυτό που έφερε την παρεξήγηση, αλλά κάτι άλλο. Έτσι και τα κείμενα των γραφών κι ο Θεός ο ίδιος κι όλοι μας, όταν μας προσεγγίζουν χωρίς αγάπη, μπορεί να μας παρεξηγήσουν, να μας παρερμηνεύσουν, να μας απορρίψουν. Όταν όμως υπάρχει η αγάπη όλα είναι αληθινά.

    Υ.Γ. Για το πίστευε και μη ερεύνα, τα έχουμε χιλιοπεί, να μην τα ξαναλέμε.