ελληνική μουσική
    741 online   ·  210.849 μέλη

    Απαγορεύτηκε το You Tube στην Τουρκία

    margo
    14.03.2007, 15:23
    Παράθεση:

    Το μέλος hristiana στις 13-03-2007 στις 19:20 έγραψε...

    δέν έχω δεί τα βίντεο στο "you tube" αλλά νομίζω οτι γενικέύεται πολύ τις καταστάσεις. εγώ ζω στην Τουρκία τους τελευταίους έξι μήνες και δεν αντμετώπισα καμιά άσχημη συμπεριφορά. και μάλιστα να σημειώσω οτι ειμαι κύπρια. κανένας δεν είναι φανατισμένος, κανένας δεν μου συμπεριφέρθηκε άσχημα ως τώρα. με βοήθησαν να βρώ σπίτι, σε κάθε δυσκολία έτρεξαν δίπλα μου. εμείς θα το κάναμε για ένα τούρκο? σίγουρα υπάρχουν και φανατισμένοι και εθνικιστές, όπως υπαρχουν και σε ολοκληρο το κόσμο. δεν μπορούμε να λέμε οτι όλοι οι τούρκοι είναι φανατισμένοι και εθνικιστές. ο απλός κοσμός, ο φτωχός κόσμος δεν τον ενδιαφέρει για πολιτικές και συμφέροντα. το μόνο που τον νοιάζει είναι να μπορέσει να βγάλει το ψωμί του, όπως εγώ, εσύ, όλοι μας. όσο για τα σχόλια περί πόσο πολιτισμένοι είναι σας πληροφορώ οτι είναι πολύ πιο πολιτισμένοι και πολύ πιο φιλελεύθεροι απο εμάς. πολύ πιο ευρωπαίοι αν θέλεται.
    και για να μην σας κόυράζω άλλο απλά σας προσκαλώ να κάνετε μια βόλτα ωσ εδώ. σίγουρα θα νομίσετε πωσ είστε σε μια ευρωπαική πόλη.
    συγνώμη αν ενοχλήσω καποιοθσ με αυτό το μήνυμα μου αλλα δεν αντέχω να διάβάζω πράγματα που δεν έχουν να κάνουν με την πραγματικότητα.




    Συμφωνώ ότι ο απλός κόσμος στην Τουρκία μπορεί να μην έχει καμμία κακία με τους Έλληνες,το αντίθετο μάλιστα,σου φέρονται σαν σε αδερφό ,όταν ακούσουν "Γιουνάν".

    Μόνο που δεν μπορώ να δεχτώ ότι είναι πολιτισμένη χώρα,αν λάβω υπ'όψη το ποσοστό του αναλφαβητισμού, την συνεχή καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων..και πολλά άλλα..δυστυχώς.




    qanun
    14.03.2007, 21:29
    ΦΥΣΙΚΑ ΣΟΥ ΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΣΕ ΑΔΕΡΦΟ! Βεβαια, βοηθαει και το γεγονος οτι ειναι δουλοπρεπεστατοι προς οποιον νομιζουν οτι εχει λεφτα...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : qanun στις 14-03-2007 21:32 ]


    margo
    14.03.2007, 22:29
    Παράθεση:

    Το μέλος qanun στις 14-03-2007 στις 21:29 έγραψε...

    ΦΥΣΙΚΑ ΣΟΥ ΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΣΕ ΑΔΕΡΦΟ! Βεβαια, βοηθαει και το γεγονος οτι ειναι δουλοπρεπεστατοι προς οποιον νομιζουν οτι εχει λεφτα...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : qanun στις 14-03-2007 21:32 ]





    Δεν νομίζω ότι είναι δουλοπρέπεια μια σωστή εξυπηρέτηση σε ένα μαγαζί.
    Η αλήθεια είναι ότι εμείς έχουμε συνηθίσει διαφορετικά και ίσως η ..δουλειά και η ευγένεια στην εξυπηρέτηση να θεωρείται δουλοπρέπεια.

    Επίσης κάποιες συνήθειες που έχουν,όπως να αποκαλούν"κυρία"ή "θεία"κάποια μεγαλύτερη γυναίκα,ή να φιλούν το χέρι των ηλικιωμένων,δεν είναι πράγματα που τα κάνουν μόνο στους τουρίστες(που νομίζουν ότι έχουν λεφτά)αλλά συμπεριλαμβάνονται στην διαπαιδαγώγησή τους ως ενδείξεις σεβασμού και τα εφαρμόζουν στην καθημερινότητά τους.

    Κακό δεν κάνει αυτό σε κανέναν,άλλα είναι τα προβλήματα..

    Όσο για το "ΦΥΣΙΚΑ ΣΟΥ ΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΣΕ ΑΔΕΡΦΟ! "..συμφωνώ απόλυτα:είναι φυσικό
    absurdus_delirium
    14.03.2007, 23:08
    Ίσως να ήταν χρήσιμο να το δούμε έτσι: στη δεκαετία του '70, η Ευρώπη και ο υπόλοιπος κόσμος ήταν στη δεκαετία του '70, η Ελλάδα βρισκόταν στη δεκαετία του '50 και η Τουρκία βρισκόταν στη δεκαετία του '30. Κάπως έτσι, υπεραπλουστεύοντας πάει. Από τότε βέβαια με τις εξελίξεις να τρέχουν, η ψαλίδα κλείνει. Μπορείς να πεις πως εμείς είμαστε μόλις 10 χρόνια πίσω, ενώ οι Τούρκοι 20.

    Επίσης συμφωνώ πως όταν θέλεις ένα λαό φανατισμένο, κράτα τον φτωχό και απαίδευτο (εναλλακτικά, κράτα τον μόλις πάνω από το επίπεδο της φτώχιας - να επιβιώνει - και κουτσούρεψε την παιδεία του). Οποιονδήποτε λαό.
    hristiana
    15.03.2007, 18:11
    όπως είπα και πιο πρίν ζώ εδώ. δεν είναι δυνατόν να λέτε οτι ο κόσμος εδώ είναι αναλφάβητος. οι περισσότεροι νέοι που τελειώνουν το σχολείο μπαίνον σε πανεπιστήμια. και μάλιστα μόνο στην κωνσταντινούπολη που ζώ εγώ υπάρχουν όσα πανεπιστήμια υπάρχουν σε ολόκληρη την ελλάδα. είναι τρελλό να λέτε οτι κουτσουρεύουν την παιδεία και οτι είναι ανλαφάβητοι. ναι είναι φτωχοί αλλα πολύ πολιτσμένοι και φιλομαθείς. οσο για το σχόλιο για τον πολιτισμό τους και το τι εχουν προσφέρει νομίζω φίλε Βαγγέλη κάνεις μεγαλο λάθος. και πολιτισμο έχουν και έχουν προσφέρει πολλά στον παγκόσμιο πολιτισμό. ο,τι δηλαδή δεν μοιάζει και δεν έχει πάρει στοιχεία απο τον ελληνικό πολιτισμό δεν θεωρείται πολιτισμός??!!!?? η τουρκία έχει βγάλει πολλού αξιόλογους ανθρώπους του πολιτισμού. το πιο πρόσφατο παράδειγμα είναι ο Orhan Pamuk(τούρκικης εθνικότητας), ο οποίος πήρε το Βραβείο Νόμπελ το 2006. δεν νομίζω αυτοί που έδωσαν το βραβείο να έκαναν λαθος και να το έδωσαν σε ενα απολίτιστο και αναλφάβητο. επίσης ο Nazim Hikmet, ένας απο τους πιο διάσημους ποιητες στην Τουρκία και όχι μόνο, του οποίου έχει μελοποιήσει ποιήματα του ο Μίκης Θεοδωράκης. και ο Θεοδωράκης κάνει λάθος και μελοποιά ποιήματα απολίτιστων????????? δεν νομίζω!!!!!! έχω ακόμα πολλά παραδείγματα με τα οποία μπορώ να σας αποδείξω το πόσο πολιτισμένοι είναι.. αλλά ασ μην σας κουράζω άλλο.. ψάξτε σε κανένα βιβλίο ιστορίας να δείτε το τι πολιτσμό εχουν.. επίσης το οτι είναι μουσουλμάνοι δεν τους κάνει αυτόματα εχθρους μασ που θέλουν να μας κατακτήσουν και να μας υποτάξουν...δηλαδή όσοι δεν είναι χριστιανοί είναι εχθρόι??????? επιστρέψαμε στο αρχαίο ρητο "πας μην έλλην βάρβαρος"????????????????????
    margo
    15.03.2007, 18:41
    Hristiana ,δεν είπα ότι όλος ο κόσμος είναι αναλφάβητος..απλώς υπάρχει αρκετά μεγάλο πρόβλημα και ιδιαίτερα με τις γυναίκες..Μην ξεχνάς ότι Τουρκία δεν είναι μόνο η Κωνσταντινούπολη,ούτε η Άγκυρα.Είναι μεγάλη η χώρα και τα πράγματα είναι αρκετά διαφορετικά όσο πιο μέσα βαθιά πας..

    Ωστόσο παραμένει μεγάλο εμπόδιο στον πολιτισμό της χώρας η καταπάτηση σε πολλές περιπτώσεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων..

    Υ.Γ. Ο Ναζίμ Χικμέτ είναι από τους αγαπημένους μου ποιητές..!!(ευτυχώς υπάρχουν κι άλλοι πολλοί Τούρκοι που θέλουν να προάγουν τον πολιτισμό,αλλά αντιμετωπίζουν μεγάλο πόλεμο..)



    GL
    15.03.2007, 20:43
    Παράθεση:

    Το μέλος hristiana στις 15-03-2007 στις 18:11 έγραψε...

    όπως είπα και πιο πρίν ζώ εδώ. δεν είναι δυνατόν να λέτε οτι ο κόσμος εδώ είναι αναλφάβητος. οι περισσότεροι νέοι που τελειώνουν το σχολείο μπαίνον σε πανεπιστήμια. και μάλιστα μόνο στην κωνσταντινούπολη που ζώ εγώ υπάρχουν όσα πανεπιστήμια υπάρχουν σε ολόκληρη την ελλάδα. είναι τρελλό να λέτε οτι κουτσουρεύουν την παιδεία και οτι είναι ανλαφάβητοι.


    Προφανως Αγαπητη Χριστιανα ξερεις καλυτερα απο ολους μας τι συμβαινει στην Ισταμπουλ.....Ομως θα μου επιτρεψεις να συμφωνισω με την Μαργαριτα, Τουρκια δεν ειναι μονο η Ινσταμπουλ!! Ο Μακης Τριανταφυλλοπουλος αλλωστε εκανε ενα οδειπορικο και πιο βαθια στην χωρα! Αυτο το ρεπορταζ εδειξε καλα σε ολους μας ΓΙΑΤΙ η ευρωπαικη ενωση βλεπει με πολυ σκεπτικισμο την ενταξη της Τουρκιας στην Ευρωπη....

    Παράθεση:
    ναι είναι φτωχοί αλλα πολύ πολιτσμένοι και φιλομαθείς. οσο για το σχόλιο για τον πολιτισμό τους και το τι εχουν προσφέρει και πολιτισμο έχουν και έχουν προσφέρει πολλά στον παγκόσμιο πολιτισμό.


    Μα καλη μου οι ιδιοι οι Τουρκοι δεν ειναι που εχουν ΑΠΑΡΝΗΘΕΙ το παρελθον τους?? Ο ιδιος ο Κεμαλ δεν ηταν που εφτιαξε νεα γλωσσα για το Νεοτουρκικο κρατος? Δεν ξηλωσε οτι ειχε σχεση με το οθωμανικο παρελθον?? Γιατι τα εκανε ολα αυτα??? Αναρωτηθηκες ποτε??
    Τωρα προσπαθουν να δημιουργησουν πολιτισμο κρατοντας μονο καποια λιγα καλα του παρελθοντος τους!!!
    Παντως αν κανεις μια βολτα απο τα Μικρασιατικα παραλια ειμαι σιγουρος οτι θα ξεχασεις οτι εμαθες στην ιστορια!! Το ιδιο κοντεψα να παθω και εγω! Το μονο που εκανα ηταν να επικεντρωθω στην αγορα πολυ ωραιων δερματινων και να γραψω στα παλαιοτερα των υποδηματων μου την μεταφραστρια ξεναγο....Αηδια σκετη!!

    Παράθεση:
    ο,τι δηλαδή δεν μοιάζει και δεν έχει πάρει στοιχεία απο τον ελληνικό πολιτισμό δεν θεωρείται πολιτισμός??!!!?? η τουρκία έχει βγάλει πολλού αξιόλογους ανθρώπους του πολιτισμού. το πιο πρόσφατο παράδειγμα είναι ο Orhan Pamuk(τούρκικης εθνικότητας), ο οποίος πήρε το Βραβείο Νόμπελ το 2006. δεν νομίζω αυτοί που έδωσαν το βραβείο να έκαναν λαθος και να το έδωσαν σε ενα απολίτιστο και αναλφάβητο. επίσης ο Nazim Hikmet, ένας απο τους πιο διάσημους ποιητες στην Τουρκία και όχι μόνο, του οποίου έχει μελοποιήσει ποιήματα του ο Μίκης Θεοδωράκης. και ο Θεοδωράκης κάνει λάθος και μελοποιά ποιήματα απολίτιστων????????? δεν νομίζω!!!!!!


    Θες να σου υπενθυμισω ενα ποιημα του Nazim Hikmet??
    Ο τιτλος ειναι..."Σαν τον Κερέμ"

    " Τον έλεγαν Κερέμ κι αγάπησε πολύ
    κι απ' τον βαρύ σεβντά τον άρπαξε η φωτιά
    και κάηκε ο Κερέμ π' αγάπησε πολύ
    κι έχει στάχτη γενεί μες στην Ανατολή.

    Μου λεν πως θα καώ κι εγώ σαν τον Κερέμ
    με τούτη την φωνή που καίει την ψυχή.
    Μολύβι ο καιρός κι ο άνεμος πικρός,
    βάλτε όλοι σκοπό ν' αλλάξει ο καιρός.

    Φωνάζω κι ας καώ κι εγώ σαν τον Κερέμ:
    Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ,
    αν δεν καούμε εμείς ν' ανάψει πυρκαγιά,
    πώς θέλεις να γενεί να φύγει η σκοτεινιά.

    Για να λάμψει η νύχτα πώς θέλεις να γενεί,
    αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ."

    Αναρωτηθηκες ποτε, ΓΙΑΤΙ εγραψε αυτους τους στιχους????

    Παράθεση:
    έχω ακόμα πολλά παραδείγματα με τα οποία μπορώ να σας αποδείξω το πόσο πολιτισμένοι είναι.. αλλά ασ μην σας κουράζω άλλο.. ψάξτε σε κανένα βιβλίο ιστορίας να δείτε το τι πολιτσμό εχουν..


    Ναι καλη μου, εχουμε ψαξει βιβλια ιστοριας και ξερουμε πολυ καλα τι πολιτισμο εχουν! Ενα τετοιο βιβλιο ιστοριας ειναι και το βιβλιο ιστοριας της αντιστοιχης δευτερας γυμνασιου στα Τουρκικα σχολεια! Αν δεν κανω λαθος μιλαει για το οραμα του Κεμαλ προς την αλλη πλευρα του Αιγαιου....Αν βεβαια ηταν τοσο οραματιστης και προσδοκουσε απο τοτες την ενταξη στην Ευρωπαικη κοινοτητα τοτε ΠΑΩ ΠΑΣΟ ΚΑΙ ΣΚΑΩ......

    Παράθεση:
    επίσης το οτι είναι μουσουλμάνοι δεν τους κάνει αυτόματα εχθρους μασ που θέλουν να μας κατακτήσουν και να μας υποτάξουν...δηλαδή όσοι δεν είναι χριστιανοί είναι εχθρόι??????? επιστρέψαμε στο αρχαίο ρητο "πας μην έλλην βάρβαρος"????????????????????



    Αγαπητη μου Χριστιανα κοιταξα στο προφιλ σου και ειδα οτι γραφεις οτι εισαι απο τη ΛΕΥΚΩΣΙΑ. Αληθεια εξηγησε μας απο ποια πλευρα της Λευκωσιας εισαι??

    Απο τη Νοτια?? Η απο τη Βορεια???

    Τα ονοματα Ισαακ και Σολωμου σου λενε τιποτα???

    Υ.Γ :Προς Θεου, με ολα αυτα δεν θελω να στα χωσω, ουτε να αντιδικισω μαζι σου! Καθε αλλο μαλιστα! Εδω στην Ελλαδα οπως ξερεις καθενας εχει δικαιωμα στην ελευθερια της γνωμης του....Για αλλου δεν ξερω!!
    Εγραψες λοιπον καποια πραματα και λογικο ειναι να εισπραξεις καποιες αντιθετες γνωμες!
    Παντως σε διαβασα με προσοχη! Και ο λογος που το εκανα αυτο ειναι οτι δηλωνεις ΚΥΠΡΙΑ....Θελω πολυ να δω στη συνεχεια τι αλλα πραματακια θες να μας πεις! Οι αποψεις σου ειναι οντως για πολυ σοβαρη μελετη ξεχωρα απο Εθνικιστικες εξαρσεις.....


    Vangelis86
    15.03.2007, 23:35
    Hristiana πλακα εκανα αλλα δυστυχως αυτη ειναι η νοοτροπια του μεσου Ελληνα. Και οι Τουρκοι εχουν οντως το ελαφρυντικο του χαμηλου βιοτικου επιπεδου. Εμεις τι εχουμε για δικαιολογια?

    GL εμεις εχουμε καλυτερα βιβλια? Και αντε ασε τα τα βιβλια, οταν το 2000 μιλανε πολιτικοι για μαρμαρομενους βασιλιαδες και παιρνουν 5% το βρισκεις ωραιο? Και οπως ειπα εμεις τι δικαιολογια εχουμε που ειμαστε πολιτισμενοι? Επισης γιατι τονιζεις το οτι ειναι ΚΥΠΡΙΑ? Ειπε κατι κακο? μηπως θα επρεπε να ειναι αρνητικα προκατειλημμενη απεναντι στους τουρκους? οτι ειπε ως τωρα αληθεια ειναι εστω και αν ισχυει μονο για μερικες πολεις. Επισης που κολλαει ο πολιτισμος με τα βιβλια ιστοριας και το τι πιστευε ο Κεμαλ? Δεν εχουν μουσικους? δεν εχουν ανθρωπους της τεχνης? Μιλαμε για τωρα. Σε πολλα πραγματα ειναι πιο μπροστα απο μας. Απο οτι ειπες ως τωρα τιποτα δεν αντικρουει τα οσα ειπε η hristiana γιατι εχουν να κανουν με αλλα θεματα, μπορει να ισχυουν και τα δυο.Αυτο που ισχυει σιγουρα ειναι οτι "Τουρκια δεν ειναι μονο η Ινσταμπουλ!".Η hristiana μιλησε για τον απλο κοσμο οχι για την κυβερνηση ουτε για τον στρατο.
    Επειδη εγω δεν ξερω Ισαακ και Σολωμου ειναι οι δυο που σκοτωθηκαν , ο ενας προσπαθωντας να κατεβασει την σημαια και ενας που τον πλακωσαν με πετρες?


    avgi
    16.03.2007, 01:50
    Vangelis86 ναι αυτοί είναι. GL και εγώ είμαι Κύπρια και έχω ζήσει στην Κων/λη και αυτό δεν αλλάζει κάτι. Στην Τουρκία όπως και στις περισσότρες χώρες οι απλοί ανθρώποι είναι πολύ διαφορετικοί από τις κυβερνήσεις.
    Καταρχήν να μου επιτρέψεις να αντικρούσω αυτά που λες. το ότι ο Μάκης Τριανταφυλλόπουλος έδειξε για ποιους λόγους η Ευρωπαική Ένωση είναι επιφυλακτική προς την ένταξη της Τουρκίας δεν σημαίνει κάτι. Δεν έχω δει το συγκεκριμένο ρεπορταζ αλλά όπως ακριβώς δε μπορούμε να βασιζόμαστε μόνο στην Κων/λη και στην Άγκυρα δεν είναι επίσης δίκαιο να βασιζόμαστε όνο στον Μάκη Τριανταφυλλόπουλο.Το σημαντικό είναι πως αυτοί οι ανθρώποι προσπαθούν να αντεπεξέλθουν και αν ζήσουν μια καλύτερη ζωή όπως όλοι οι ανθρώποι και βασίζονται στις συνθήκες που τους δίνονται. Και για θέμα παιδείας πιστεύω ότι είναι πολύ λάθος να συγκρίνουμε με κάποιες χώρες, κυρίως επειδή αυτό δεν αποδεικνύει κάτι. Στην Ελλάδα πχ μπορούμε να πούμε ότι υπάρχουν λιγότεροι αναλφάβητοι αλλά αν αναλογιστούμε τα τελευταία γεγονότα κάποιοι στην Ελλάδα σεν έχουν μάθει κάτι πολύ σημαντικό. το σεβασμό προς αυτούς που πολέμησαν υπο χειρότερες συνθήκες. το ότι μερικά άτομα έκανα αυτή την πράξη δεν είναι αντιπροσωπευτικό για όλους όμως έτσι;

    θα ήθελα επίσης να προσθέσω ότι ναι πολλοί απαρνούνται το παρελθόν τους. το ότι όμως ο Κεμάλ χρησιμοποίησε ακραίες μεθόδους για να εκσυγχρονίσει την Τουρκία δεν σημαίνει ότι ήταν απαραίτητα για να σβήσει το παρελθόν. Ο Κεμάλ ήταν ένας θαυμάσιος πολιτικός και χρησιμοποίησε δυναμικές τακτικές με σκόπό όχι μόνο να μην σβήσει η Οθωμανική Αυτοκρατορία αλλά και να αναδυθεί η Τουρκία που υπάρχει σήμερα. και μπορεί να ήταν δραστικά τα μέτρα του αλλά κατά τη γνώμη μου είναι πράγματι ο σωτήρας της Τουρκίας. Όσο έμενα στην Τουρκία συζητούσα με την συγκάτοικο μου για την πολιτική της Τουρκίας και μου είπε πως "Ναι η τουρκία έχει κάνει πολλά πράγματα τα οποία δεν θα έπρεπε να γίνουν. Αυτό που πρέπει να γίνει από δω και πέρα έιναι όχι να σβηστούν αυτά τα λάθη αλλά να αναγνωριστούν και όσο γίνεται να διορθωθούν". Η αλήθεια είναι ότι αν η Τουρκία κρατούσε την Οθωμανική γραφή θα θεωρείτω πάντα ένα βάρβαρο κράτος. Και μπορεί ο Κεμαλ να μην οραματιζόταν από τότε την Ευρωπίκή Ένωση αλλά εκμεταλλέυτηκε με τον καλύτερο τρόπο τη βοήθεια που πήρε από τις Δυτικές χώρες όταν νίκησε την Ελλάδα.

    Ο Ναζιμ Χικμετ εαν θυμάμαι καλά έγραψε το ποίημα αυτό γιατί πίστευε ότι χρειάζονταν θυσίες για να βελτιωθεί η κατάσταση στη χώρα και για να είναι οι άνθρωποι πιο ελεύθεροι. Βασικά μιλα για τους φίλους του οι οποίοι του έλεγαν να είναι προσεκτικός με τις κινήσεις του μιας και οι αρχές γύρευαν δικαιολογίες να τον βάλουν στη φυλακή αλλά αυτός όλη του τη ζωή έκανε θυσίες και μπαινόβγαινε στη φυλακή ουσιαστικά για τα πιστεύω του!

    όπως είπε και ο vangelıs οι απλοί ανθρώποι με τους πολιτικούς και το στρατό είναι πολύ διαφορετικά πράγματα και αυτό καταλαβαίνεται μόλις πατήσεις το πόδι σου στην Τουρκία. όπως και σε κάθε χώρα έτσι υπάρχουν και καλές και κακές πτυχές του πολιτισμού! Και η Τουρκία, οι ανθρώποι της Τουρκία έχουν να προσφέρουν πολλά και δεν μας αντιμετωπίζουν φιλικά μόνο και μόνο επειδή έχουν κάποιο συμφέρον.

    Χριστιάνα μου συγνώμη που απαντώ σε αυτά που απευθύνονταν σε σένα αλλά παρακολουθώντας τη συζήτηση εεε.. εν άντεξα!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : avgi στις 16-03-2007 01:55 ]


    GL
    16.03.2007, 02:59
    Παράθεση:

    Το μέλος Vangelis86 στις 15-03-2007 στις 23:35 έγραψε...

    Hristiana πλακα εκανα αλλα δυστυχως αυτη ειναι η νοοτροπια του μεσου Ελληνα. Και οι Τουρκοι εχουν οντως το ελαφρυντικο του χαμηλου βιοτικου επιπεδου. Εμεις τι εχουμε για δικαιολογια?


    Ποια ειναι δηλαδη η νοοτροπια του μεσου Ελληνα?? Θεωρεις ελαφρυντικο το χαμηλο επιπεδο?? Και φυσικα για εμας δεν υπαρχει δικαιολογια μιας και θεωρουμαστε Ευρωπη...Και λεω θεωρουμαστε γιατι ακομα προσπαθουμε να γινουμε, αλλα τουλαχιστον βρε αδερφε καποια ψιγματα ελευθεριας και ευρωπαισμου παραπανω απο τους γειτονες τα εχουμε!!

    Παράθεση:
    GL εμεις εχουμε καλυτερα βιβλια? Και αντε ασε τα τα βιβλια, οταν το 2000 μιλανε πολιτικοι για μαρμαρομενους βασιλιαδες και παιρνουν 5% το βρισκεις ωραιο? Και οπως ειπα εμεις τι δικαιολογια εχουμε που ειμαστε πολιτισμενοι?


    Τα βιβλια μας μπορει να ειναι τα χειροτερα του κοσμου! Αλλα δεν βλεπω πουθενα να γραφουν για βλεψεις προς ανατολας....
    Τουλαχιστον εδω στην Ελλαδα αυτοι που μιλουν για Μαρμαρομενους βασιλιαδες παιρνουν ΜΟΝΟ 5%..Απο την αλλη πλευρα νομιζω οτι το ποσοστο των Εθνικιστων ξεπερναει κατα πολυ το 5%......
    Αν θεωρεις οτι η μειοψηφια του 5% μπορει να μας χαρακτηρισει απολιτιστους τοτε ΟΚ δεν μπορω να σου αλλαξω την αποψη....

    Παράθεση:
    Επισης γιατι τονιζεις το οτι ειναι ΚΥΠΡΙΑ? Ειπε κατι κακο? μηπως θα επρεπε να ειναι αρνητικα προκατειλημμενη απεναντι στους τουρκους? οτι ειπε ως τωρα αληθεια ειναι εστω και αν ισχυει μονο για μερικες πολεις.


    1) Υπαρχει λογος που τονιζω το οτι ειναι Κυπρια! Και δεν ειναι για κατ'αναγκη για ΚΑΚΟ! Επειδη εμενα το φτωχο μου μυαλο παει μακρια σκεφτομαι και αλλα....Αν τετοιες αποψεις κυριαρχουν στην Κυπρο, τοτε αρχιζω σιγα σιγα να καταλαβαινω τους βαθυτερους λογους που ενα ενα πεφτουν τα οδοφραγματα στην πρασινη γραμμη απο την Ελληνοκυπριακη πλευρα!! Απλα αναρωτιεμαι και βρηκα ενα βημα στην αποψη της Χριστιανας ωστε να πατησω και να αναρωτηθω...Τπτ παραπανω! Και βεβαια δεν την κατηγορω για τιποτα!!

    2) Δεν ειπα να ειναι αρνητικη στους Τουρκους! Απλα εμενα με ενδιαφερει να μαθω το ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ειναι τοσο θετικη απεναντι τους.....

    3) Αυτο με τις πολεις δεν θα το σχολιασω, αρκει να δεις την πληθυσμιακη κατανομη αυτης της χωρας!

    Παράθεση:
    Επισης που κολλαει ο πολιτισμος με τα βιβλια ιστοριας και το τι πιστευε ο Κεμαλ?


    Που κολλαει?? Ξερω γω??? Εσυ τι λες?? Δεν κολλαει??
    Πες μου εσυ τι εννοεις Τουρκικο πολιτισμο να σου πω εγω που κολλαει....Αυτο που πιστευε ο Κεμαλ φιλε μου εγινε το Συνταγμα της χωρας! Δεν ειναι απλα τα Πιστευω του! Ειναι το το ιδιο το κρατος του!

    Παράθεση:
    Δεν εχουν μουσικους? δεν εχουν ανθρωπους της τεχνης? Μιλαμε για τωρα. Σε πολλα πραγματα ειναι πιο μπροστα απο μας. Απο οτι ειπες ως τωρα τιποτα δεν αντικρουει τα οσα ειπε η hristiana γιατι εχουν να κανουν με αλλα θεματα, μπορει να ισχυουν και τα δυο.


    Εχουν ανθρωπους της τεχνης! Και εχουν ανθρωπους του πολιτισμου, ασχετο βεβαια αν πολλοι απο αυτους διαπρεπουν στο εξωτερικο! Εχεις αναρωτηθει ποτε γιατι υπαρχουν 6.000.000 Τουρκοι μεταναστες στη Γερμανια??
    Απλα εξηγησε μου σε τι ειναι πιο μπροστα απο εμας.....(Οχι οτι εμεις παμε πολυ καλυτερα απο αυτους....). Με ενδιαφερει πολυ αυτη η αποψη....


    Παράθεση:
    Αυτο που ισχυει σιγουρα ειναι οτι "Τουρκια δεν ειναι μονο η Ινσταμπουλ!".Η hristiana μιλησε για τον απλο κοσμο οχι για την κυβερνηση ουτε για τον στρατο.


    Οκ....Πασο!
    Ξερω οτι οι λαοι δεν εχουν προβληματα μεταξυ τους και αυτο ειναι προς τιμην ολων μας! Αληθεια ομως να σε ρωτησω κατι?? Τον στρατο και των δυο χωρων ποιοι τον αποτελουν?? Οι Στρατηγοι μονο???
    Γιατι εγω θυμαμαι στην επιστρατευση για τα Ιμια το '96 οτι ολοι μα ολοι οι επιστρατευσιμοι φανταροι, δεξιοι, αριστεροι, πρασινοι, μπλε και κοκκινοι λεγανε με μια φωνη στο αεροδρομιο του νησιου.
    " Θα τους μαμησουμε τους Τουρκους ετσι και μπουκαρουν" ...Αυτο δεν αποτελει Εθνικιστικη κορωνα, μην με πεις και Καρατζαφερικο(χαχαχα), απλα ειναι η αληθεια απο την απο'δω πλευρα του Αιγαιου που εζησα!! Καλλιστα και απο εκει το ιδιο δεν συνεβαινε εκεινες τις ωρες??


    Παράθεση:
    Επειδη εγω δεν ξερω Ισαακ και Σολωμου ειναι οι δυο που σκοτωθηκαν , ο ενας προσπαθωντας να κατεβασει την σημαια και ενας που τον πλακωσαν με πετρες?


    "ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΟ.........."

    shine on you crazy PYLES diamond...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GL στις 16-03-2007 03:00 ]


    GL
    16.03.2007, 03:52
    Παράθεση:

    Το μέλος avgi στις 16-03-2007 στις 01:50 έγραψε...

    Vangelis86 ναι αυτοί είναι.


    Ποιοι ειναι δηλαδη???

    Παράθεση:
    GL και εγώ είμαι Κύπρια και έχω ζήσει στην Κων/λη και αυτό δεν αλλάζει κάτι. Στην Τουρκία όπως και στις περισσότρες χώρες οι απλοί ανθρώποι είναι πολύ διαφορετικοί από τις κυβερνήσεις.


    Η απαντηση μου σε αυτο βρισκεται στην απαντηση μου στον Βαγγελη...Απλα θα σου συμπληρωσω οτι στις δυκολιες φαινονται οι στενες σχεσεις των λαων!

    Παράθεση:
    Καταρχήν να μου επιτρέψεις να αντικρούσω αυτά που λες. το ότι ο Μάκης Τριανταφυλλόπουλος έδειξε για ποιους λόγους η Ευρωπαική Ένωση είναι επιφυλακτική προς την ένταξη της Τουρκίας δεν σημαίνει κάτι. Δεν έχω δει το συγκεκριμένο ρεπορταζ αλλά όπως ακριβώς δε μπορούμε να βασιζόμαστε μόνο στην Κων/λη και στην Άγκυρα δεν είναι επίσης δίκαιο να βασιζόμαστε όνο στον Μάκη Τριανταφυλλόπουλο.Το σημαντικό είναι πως αυτοί οι ανθρώποι προσπαθούν να αντεπεξέλθουν και αν ζήσουν μια καλύτερη ζωή όπως όλοι οι ανθρώποι και βασίζονται στις συνθήκες που τους δίνονται.


    Προφανως και χαιρομαι που αντικρουεις τις αποψεις μου! Αυτο που εδειξε εκεινη η εκπομπη ηταν ενα οδειπορικο απο τη μια ακρη της Τουρκιας μεχρι την αλλη ωσπου να φτασει η εκπομπη στα συνορα με το Ιρακ! Τοτε πραγματικα ειδαμε ολοι την δυστυχια και την κακομοιρια αυτου του λαου! Δεν ειναι ειναι δικαιο για αυτους αυτο το πραμα! Υπαρχει τεραστιο πολιτισμικο χασμα σε αυτη τη χωρα! Αν θυμασαι επισης εγινε μεγαλος ντορος για την γριππη των πουλερικων περσι! Αυτο μιλαει απο μονο του για συνθηκες διαβιωσης! Ειναι κριμα..... Και ξες για ποσα εκατομυρια λαου μιλαμε??? Δεν πιστευω εδω στην Ελλαδα να εχουμε τοση μεγαλη διαφορα βιωτικου επιπεδου απο τις πολεις στην υπεθρο....

    Παράθεση:
    Και για θέμα παιδείας πιστεύω ότι είναι πολύ λάθος να συγκρίνουμε με κάποιες χώρες, κυρίως επειδή αυτό δεν αποδεικνύει κάτι. Στην Ελλάδα πχ μπορούμε να πούμε ότι υπάρχουν λιγότεροι αναλφάβητοι αλλά αν αναλογιστούμε τα τελευταία γεγονότα κάποιοι στην Ελλάδα σεν έχουν μάθει κάτι πολύ σημαντικό. το σεβασμό προς αυτούς που πολέμησαν υπο χειρότερες συνθήκες. το ότι μερικά άτομα έκανα αυτή την πράξη δεν είναι αντιπροσωπευτικό για όλους όμως έτσι;


    ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο λεω και εγω!! Οι μειοψηφιες δεν αντιπροσωπευουν το συνολο!! Η ερωτηση ειναι ομως: Ποιοι ειναι μειοψηφια στην Τουρκια?? Και ποιοι εδω???

    Παράθεση:
    θα ήθελα επίσης να προσθέσω ότι ναι πολλοί απαρνούνται το παρελθόν τους.


    Ωπα! Να αλλη μια διαφορα με μας! Εμεις εχουμε απαρνηθει το παρελθον μας?? Ολες τις στιγμες μας τις αναγνωριζουμε, απο τις πιο καλες μεχρι τις πιο ασχημες...Δεν εχουμε λογο να απαρνηθουμε τπτ! Γιατι απλα εχουμε μαθει να εχουμε ιστορια!


    Παράθεση:
    το ότι όμως ο Κεμάλ χρησιμοποίησε ακραίες μεθόδους για να εκσυγχρονίσει την Τουρκία δεν σημαίνει ότι ήταν απαραίτητα για να σβήσει το παρελθόν.


    Τοτε γιατι τις χρησημοποιησε?? Και δεν εκανε ενα ειδος βελουδινης επαναστασης??

    Παράθεση:
    Ο Κεμάλ ήταν ένας θαυμάσιος πολιτικός και χρησιμοποίησε δυναμικές τακτικές με σκόπό όχι μόνο να μην σβήσει η Οθωμανική Αυτοκρατορία αλλά και να αναδυθεί η Τουρκία που υπάρχει σήμερα. και μπορεί να ήταν δραστικά τα μέτρα του αλλά κατά τη γνώμη μου είναι πράγματι ο σωτήρας της Τουρκίας.


    Αν ημουν Εθνικιστης θα σου εγραφα τωρα πολλα σχετικα με την λεξη "δραστικα μετρα" που ειπες και θα πεταγα διαφορα περι τον αφανισμο των Αρμενιων, Ποντιων και Ελληνων! Ομως δεν φτανω εκει!
    Απλα θα συμφωνισω μαζι σου οτι ειχε ενα σωστο οραμα για την χωρα του!! Αλλα πες μου σε παρακαλω... Γιατι αυτο το οραμα εχει ως Αρχη το στρατοκρατικο καθεστος?? Η Δημοκρατια σαν εννοια δεν χωραει σε αυτη τη χωρα?? Τι φοβοταν??

    Παράθεση:
    Όσο έμενα στην Τουρκία συζητούσα με την συγκάτοικο μου για την πολιτική της Τουρκίας και μου είπε πως "Ναι η τουρκία έχει κάνει πολλά πράγματα τα οποία δεν θα έπρεπε να γίνουν. Αυτό που πρέπει να γίνει από δω και πέρα έιναι όχι να σβηστούν αυτά τα λάθη αλλά να αναγνωριστούν και όσο γίνεται να διορθωθούν".


    Ωραια τα ειπε η συγκατοικος σου! Σωστα μιλησε! Αυτα ομως που ειπε σε εσενα(περι πραγματων που δεν επρεπε να γινουν) μπορει να τα διαδηλωσει εξω, χωρις να εχει συνεπειες??
    Επισης γιατι αντιδρασε τοσο ΣΘΕΝΑΡΑ το Τουρκικο κρατος στην αποφαση της Γαλλικης βουλης πριν 2 μηνες σχετικα με την αναγνωριση της Αρμενικης γενοκτονιας??? Μηπως λοιπον το κρατος εκει ΔΕΝ ακουει τον λαο σε τοσο σοβαρα θεματα και κανει οτι λενε οι Στρατηγοι???

    Παράθεση:
    Η αλήθεια είναι ότι αν η Τουρκία κρατούσε την Οθωμανική γραφή θα θεωρείτω πάντα ένα βάρβαρο κράτος. Και μπορεί ο Κεμαλ να μην οραματιζόταν από τότε την Ευρωπίκή Ένωση αλλά εκμεταλλέυτηκε με τον καλύτερο τρόπο τη βοήθεια που πήρε από τις Δυτικές χώρες όταν νίκησε την Ελλάδα.


    1) Βαρβαρο κρατος?? Αρα λοιπον θελει να σβησει το παρελθον! Αρα λοιπον μιλαμε για κατι νεο σε εμβριακη κατασταση που δεν θελει να εχει ιστορια!! Τωρα θελει να γραψει ιστορια σαν κατι διαφορετικο απο αυτο που προυπηρχε! Σωστα?? Αρα δεν υπαρχει μετρο συγκρισης με την Ελλαδα...Κανω λαθος???

    2) Ναι σωστα εκμεταλευτηκε ο Κεμαλ τους δυτικους σε σχεση με την νικη του επι της Ελλαδας! Εμεινε ομως μεχρι εκει?? Και σου ξαναφερνω το παραδειγμα του βιβλιου της β' γυμνασιου στα σχολεια τους!

    Παράθεση:
    Ο Ναζιμ Χικμετ εαν θυμάμαι καλά έγραψε το ποίημα αυτό γιατί πίστευε ότι χρειάζονταν θυσίες για να βελτιωθεί η κατάσταση στη χώρα και για να είναι οι άνθρωποι πιο ελεύθεροι. Βασικά μιλα για τους φίλους του οι οποίοι του έλεγαν να είναι προσεκτικός με τις κινήσεις του μιας και οι αρχές γύρευαν δικαιολογίες να τον βάλουν στη φυλακή αλλά αυτός όλη του τη ζωή έκανε θυσίες και μπαινόβγαινε στη φυλακή ουσιαστικά για τα πιστεύω του!


    Ωραια! Ετσι ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ οπως τα λες! Ομως ΓΙΑΤΙ θελαν να τον βαλουν στη φυλακη?? Και γιατι ακομα μπαινουν και αλλοι στις φυλακες εκει?? Δε νομιζω οτι τετοιες καταστασεις ισχυουν εδω στην Ελλαδα! Να μια διαφορα ακομα σε σχεση με την Τουρκια....ΤΟΥ ΤΩΡΑ....Εμεις εδω χωρις να ειμαστε η γη της επαγγελιας, τουλαχιστον δεν εχουμε συγχρονα εξπρες του μεσονυχτιου!!

    Παράθεση:
    όπως είπε και ο vangelıs οι απλοί ανθρώποι με τους πολιτικούς και το στρατό είναι πολύ διαφορετικά πράγματα και αυτό καταλαβαίνεται μόλις πατήσεις το πόδι σου στην Τουρκία. όπως και σε κάθε χώρα έτσι υπάρχουν και καλές και κακές πτυχές του πολιτισμού! Και η Τουρκία, οι ανθρώποι της Τουρκία έχουν να προσφέρουν πολλά και δεν μας αντιμετωπίζουν φιλικά μόνο και μόνο επειδή έχουν κάποιο συμφέρον.


    Απαντησα και σε αυτο πιο πανω στον Βαγγελη! Ξερω καλα τι σημαινει η Ελληνοτουρκικη προσεγγιση(και προς το κοινο οικονομικο συμεφρον των παράλιων)! Ξερω πολυ καλα την Ελληνοτουρκικη αγνη φιλια μιας και την ζω στα μερη μου! Αλλα οπως προειπα! ΔΥΣΤΥΧΩΣ ο στρατος αποτελειται και αυτος απο απλο κοσμο ΚΑΙ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ, οπου ενα τσαφ αρκει για να γινει το κακο!!

    Δυστυχως......


    tsibitos
    16.03.2007, 05:31
    Παράθεση:

    Το μέλος GL στις 16-03-2007 στις 02:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Vangelis86 στις 15-03-2007 στις 23:35 έγραψε...


    Επειδη εγω δεν ξερω Ισαακ και Σολωμου ειναι οι δυο που σκοτωθηκαν , ο ενας προσπαθωντας να κατεβασει την σημαια και ενας που τον πλακωσαν με πετρες?


    "ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΟ.........."





    Εγω δεν μπορω να μην το σχολιασω. Ειναι δυνατον να περιφρονεις ετσι 2 ηρωες? Αν εσενα σου ειχαν παρει το σπιτι με το ετσι θελω σε ειχαν διωξει κακην κακως, σου ειχαν βεβηλωσει εκκλησιες και σου ειχαν βιασει της γυναικες και τις κορες δεν θα ειχες μισος μεσα σου??? Δεν θα ηθελες με την πρωτη ευκαιρια να μπεις στη ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ πατριδα που ΠΑΡΑΝΟΜΑ σου καταπατουν και να τους ξηλωσεις οχι μονο τη σημαια αλλα και τα προσωπα? αν λοιπον σου Παρουσιαζοταν αυτη η ευκαιρια δεν θα το εκανες??? Αν ΕΣΥ δεν εχεις το θαρρος να το κανεις, μην ειρωνευσαι και μην περιφρονεις αυτους που το κανουν. Ας μην ειμαστε εθνικιστες και ακραιοι αλλα ας μην ξεχναμε και την Ιστορια μας...
    Anthos
    16.03.2007, 09:16
    Παρόλο που είμαι πολύ προοδευτικός στο θέμα της συνήπαρξης μας με τους Τ/Κ και με τον λαό της Τουρκίας, δεν μπορώ να δεχτώ όλα τα σχόλια των δύο συμπατριώτισσων μου που έζησαν στην Τουρκία.

    Μην τρελλαθούμε τώρα με τον ευρωπαισμό/εκσυχρονισμό της Τουρκίας! Ότι δηλαδή είναι πιο πολιτισμένοι από εμάς. Έλεος. Ένα πράμα θα πω. Η ΕΕ λέει ότι θα χρειαστεί ακόμα περίπου 30 χρόνια για την Τουρκία να φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο των ανθρωπίνων δικαιωμάτων 30 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΡΟΝΙΑ από τώρα και ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ τις εκσυχρονίσεις.

    Τώρα για τους ποιητές και διανοούμενους...πάρα πολλοί βρίσκονται στις φυλακές αλλά αυτό φυσικά δεν μπορούν να το βλέπουν οι φίλες που ζουν εκεί.

    Για το ότι η Τουρκία δεν είναι μόνο οι μεγάλες πόλεις που ζουν οι φίλες...Ρωτήστε τους δεκάδες χιλιάδες ΤουρκοΚύπριους που έφυγαν από τα κατεχόμενα μετά την έλευση Τούρκων από την Ανατολία διότι δεν μπορούσαν να συνυπάρξουν.

    Και αφού ο λαός είναι τόσο αμέτοχος και ότι κακό βγει είναι από την κυβέρνηση, την κυβέρνηση ποιος την εκλέγει?? 'Η μήπως η Τουρκία ακόμα διοικήται από τους Στρατηγούς ειδικά σε θέματα εθνικού συμφερόντος??

    Δεν μηδενίζω και επαναλαμβάνω ότι είμαι από αυτούς που δεν θα είχαν πρόβλημα να ζουν δίπλα από Τ/Κ με την λύση αλλά δεν μπορεί να δεχόμαστε τα πάντα...

    Θα επανέλθω αν χρειαστεί...
    Vangelis86
    16.03.2007, 09:47
    Tsibitos δεν καταλαβα που την ειδες την ειρωνεια, απλα ρωτησα αν ειναι αυτοι γιατι δεν ημουν σιγουρος (τουλαχιστον για τον εναν).
    Οχι θα προσπαθουσα να ζησω τη ζωη μου χωρις μισος αν ηταν αυτο δυνατο. Ασχημα πραγματα εχουν γινει και απο την μερια των Ελληνων. Δεν υπαρχει λογος για ζησεις μια ζωη μεσα στο μισος.
    Δεν περιφρωνω κανεναν, απλα δεν ταυτιζομαι. Eιναι λυπηρο το γεγονος οτι υπαρχουν ατομα που δεν σεβονται την ανθρωπινη ζωη αλλα εγω δεν μπορω να μισω το καθε Τουρκο γι αυτο.

    GL δεν αναφερομαι πουθενα στο κρατος. Σε οσα εγραψες για το τουρκικο κρατος εχεις δικιο, το ειπα και στο προηγουμενο ποστ, απλα αυtο δεν αντικρουει τα οσα εχει πει η hristiana.
    Επισης δεν αναφερομαι στους εθνικιστες αλλα στην νοοτροπια του μεσου πολιτη για το θεμα Ελλαδας-Τουρκιας.Και δεν ειναι μονο το 5% του Καρατζαφερη αλλα η πλειοψηφια των Ελληνων που εχει αυτην την νοοτροπια.Για τους εθνικιστες δεν μπορουμε να ξερουμε ποσοστα,
    σιγουρα οι Τουρκοι μπορει να ειναι περισσοτεροι ομως οπως ειπα δεν ειναι ελαφρυντικο για τετοιες νοοτροπιες το χαμηλο βιοτικο επιπεδο και η ελλειψη παιδειας? Εμεις τι ελαφρυντικο εχουμε? αν εξαιρεσουμε τους εθνικιστες ομως νομιζω οτι η γνωμη των απλων Τουρκων ειναι
    λιγοτερο αρνητικη για τους Ελληνες απο οτι η δικια μας γι αυτους.Δεν ειπα οτι ειμαστε απολιτιστοι απλα στο συγκεκριμενο θεμα δεν βλεπω προοδο.

    Τι εννοω πολιτισμο σου ειπα.
    Δεν τον ταυτιζω με το κρατος και την πολιτικη γιατι τοτε και μεις οντως ειμαστε απολιτιστοι (εστω και λιγοτερο απο αυτους).
    Οταν λες για τους μεταναστες αυτο εχει να κανει παλι με το ιδιο το κρατος με την οποια αποψη δεν διαφωνω, δεν ειπα οτι σε θεματα του κρατους ειναι πιο μπροστα αλλα σε διαφορετικα (στο θεμα της μουσικης για παραδειγμα τους θεωρω πιο ανοιχτομυαλους )

    Οσο για τον στρατο.Οταν μπαινεις δεν σημαινει οτι μπαινεις λογω ιδεολογιας. Λογω αναγκης μπαινεις για να χεις να φας. Δεν νομιζω οτι ο απλος φανταρος εχει εχθρικες βλεψεις η οτι θελει πολεμο. Τον στρατο ναι οντως τον "κανουν" οι Στρατηγοι ασχετα αν αποτελειται και απο αλλους.
    Τα Ιμια ηταν μια πολυ συγκεκριμενη περιπτωση. Αν ενα τσαφ αρκει για να γινει το κακο πρεπει να σκεφτουμε και οι απο δω και οι απο κει τι θελουμε και ποιους διαλεγουμε να μας αντιπροσωπευσουν σαν λαο και οχι να περιμενουμε να γινει το τσαφ και μετα "να τους δειξουμε".

    Το παραδειγμα του φυλακιου το θεωρω ακυρο αλλα τωρα θα βγουμε εκτος θεματος.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Vangelis86 στις 16-03-2007 09:48 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Vangelis86 στις 16-03-2007 09:50 ]


    Eliza21
    16.03.2007, 16:39
    Έχω την πεποιθηση οτι για την όλη κατάσταση τους δεν φταίει η κυβερνηση τους ουτε η νοοτροπια τους, αλλά η θρησκεία τους που τους καθογηγει. ΟΙ Τούρκοι σαν άνθρωποι είναι πολύ φιλοξενοι και καλοί άνθρωποι. Ενεκα καταγωγής ξέρω αρκετά πράγματα για αυτόν τον λαό. Αν και σύντομος ο πολιτισμός τους έχει καταφέρει να επιρρεάσει όχι μόνο τον δικό μας (πράγμα αναμενόμενο) αλλά και ολοκληρο τον κόσμο, είτε με την θρησκεία τους. είτε με τους χορούς τους κ.α. Η θρησκεία τους είναι πολύ αυστηρη και δυστυχώς είναι εκείνη που τους καθοδηγεί και όχι η κυβέρνηση τους. Με άλλα λόγια πιστεύω οτι έχουν "πέσει θύματα της θρησκείας τους"
    melios82
    19.03.2007, 00:25


    ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ, ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΤΑ ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ ΣΤΟ YOU TUBE, KAI ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΗ, ΕΛΑΤΕ, ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ? ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ? ΕΛΕΟΣ, ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΕΠΙΣΤΕΛΟΥΣ ΟΤΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΩΘΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΠΩΣ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΗΣ?? Η ΕΙΝΑΙ ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ?? ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ?? ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ, ΤΗΝ ΠΛΑΘΟΥΝΕ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΘΕΛΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΤΟ ΜΙΣΟΣ ΖΩΝΤΑΝΟ, ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ, ΚΑΙ ΟΙ ΙΤΑΛΟΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΨΑΝΕ ΤΑ ΧΩΡΙΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΣΦΑΞΑΝΕ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΙ ΙΤΑΛΟΙ, ΠΑΡΜΑ ΝΑΙ ΘΕΟΙ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ, ΝΑΙ, ΜΕ ΚΑΣΚΟΛ ΕΜΕΙΣ Η ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΦΙΛΟΙ, ΕΝΩ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΠΟΤΕ, ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΡΚΟΙ.!
    ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ, ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΕΙΕΣ, ΓΙΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΦΑΣΙΣΜΟΥ..ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ, ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΝΑ ΣΦΑΞΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΡΧΙΣΟΥΝ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ, ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ, ΚΑΛΟ Ε?