ελληνική μουσική
    823 online   ·  210.851 μέλη

    Συνωμοσιολογία! Για να δούμε, τι θα δούμε;

    absurdus_delirium
    08.03.2007, 21:02
    Είναι όλες οι φωνές που μιλάνε για συγκαλύψεις γεγονότων συνομωσιολογικές; Είναι όλες οι φωνές που ακούμε από επίσημες πηγές αλήθεια; Τι απέγινε άραγε αυτό που μας έλεγαν στο σχολείο - πως το έλεγαν να δεις; - "κριτική σκέψη"; Να βγάλουμε ένα μεγάλο τσουβάλι και να αρχίσουμε να τσουβαλιάζουμε;

    Το 1986 ο Frank Zappa σε συζήτηση για το αίτημα των Συντηρητικών να υπάρχει σύστημα αξιολόγησης στα τραγούδια (κατάλληλα/ακατάλληλα - το "parental advisory - explicit lyrics" δεν υπήρχε ανέκαθεν) εξέφρασε την άποψη πως η Αμερική οδηγείται σε μία "φασιστική θεοκρατία". Οι αντίδραση των σοβαρών συνομιλητών του ήταν το ειρωνικό γέλιο. 21 χρόνια αργότερα ο πρόεδρος της Αμερικής διακύρηττε πως ξεκινάει μια Σταυροφορία (sic) εναντίον του Κακού (Evil).

    Ας ξεκινήσουμε από κάπου εδώ και ας κοιτάξουμε λίγο διάφορες απόψεις για "τη μέρα που άλλαξε τον κόσμο":

    "Συνωμοσιολόγοι":


    "Αντισυνωμοσιολόγοι":


    Η μεταξύ τους συζήτηση (το πρώτο κομμάτι) :


    Λοιπόν;

    Να ζητήσω, μόνο να λείψουν οι χαρακτηρισμοί και η συζήτηση να επικεντρωθεί, κατά το δυνατόν, στα ζητήματα και όχι στη δημιουργία εντυπώσεων. Ένας αποτελεσματικός τρόπος είναι να αγνοηθούν όσοι προκαλούν. Ευχαριστώ.

    swkraths
    08.03.2007, 23:36
    Έχω δει αρκετα βιντεάκια και έχω διαβάσει πολλά άρθρα.Σίγουρα η κάθε πλευρά έχει να αντικρούσει πολλά.....Πιστεύω πάντως ότι δεν ήταν ένα απλό τρομοκρατικό χτύπημα....
    Σίγουρα υπάρχει ένα παρασκήνιο και θα μπορούσαν να γραφτούν πολλά εδώ.
    Το πόσο έχει ,ή μπορεί, να πειστεί κάποιος γι αυτό είναι προσωπικό θέμα νομίζω και δε θα προσπαθήσω να μεταπείσω κάποιον....