ελληνική μουσική
    708 online   ·  210.848 μέλη

    Επειδή έχω μάτια,αυτιά και στοιχειώδη νοημοσύνη...

    mariametokapelo
    11.03.2007, 13:56
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 11-03-2007 στις 13:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mariametokapelo στις 11-03-2007 στις 10:08 έγραψε...

    Παράθεση:
    Το μέλος absurdus_delirium στις 10-03-2007 στις 02:14 έγραψε...

    Να ρωτήσω όσους έγραψαν την άποψή τους σε αυτό το θέμα: έχετε κατέβει ποτέ σε πορεία ή έχετε σχηματισμένη άποψη από τη σφαιρική πληροφόρηση που σας παρέχουν τα κανάλια;
    Αυτό που σκάει στον αέρα λέγεται οβίδα κρότου/λάμψης (όσοι έχουν παίξει counterstrike θα το ξέρουν ως flashbang). Μαζί με τα χημικά αέρια που πετάνε στους φοιτητές, είναι κι αυτό μέσα στα μέτρα εκφοβισμού και εντατικοποίησης της αστυνομοκρατίας που επιβάλλεται.
    Και, εντάξει, για χάρη της συζήτησης, να δεχτώ πως στην Αθήνα οι "κουκουλοφόροι" είναι "απειλή για την ασφάλεια του μέσου πολίτη". Στα Γιάννενα που οι πορείες, όσα χρόνια είμαι εγώ εδώ, αποτελούνταν από τους κλασικούς 50-100 ανθρώπους το πολύ (ΠΚΣ, ΕΑΑΚ, ΕΣΟΦ(Συμμαχία ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ), Αντιεξουσιαστές (αναρχικοί) και ορισμένοι ανένταχτοι (μέσα σ' αυτούς κι εγώ)) για ποιο λόγο τώρα βρίσκουν απέναντί τους διμοιρίες των ΜΑΤ, τρώνε δυσανάλογα πολλά χημικά, προκαλούνται από τους αστυνομικούς και πέφτουν οβίδες κρότου/λάμψης; Γιατί σε μια επαρχιακή πόλη όπου το Πανεπιστήμιο είναι 7 χιλιόμετρα έξω από το κέντρο (χρειάζεσαι λεωφορείο/αυτοκίνητο/ταξί/μηχανάκι για να κατέβεις στην πόλη) και δε μαζεύει πρεζάκια και "κουκουλοφόρους" που απειλούν την τόσο πολύτιμη περιουσία των νοικοκυραίων;
    Αποψή μου: για να ξεκαθαρίζουν κάποια πράγματα. Και εξηγούμε: το καλοκαίρι ο κόσμος δε χωρούσε στα αμφιθέατρα. Όχι το 20% που μαντρώνεται και ψηφίζει, αλλά το 80% που σαν και τα παιδιά που σχολιάζουν τόσο ανέξοδα και "αγανακτούν" (Έλεος και λοιπά επιφωνήματα) πήραν χαμπάρι πως παίρνει φωτιά η γούνα τους και είπαν να αντιδράσουν. Μέχρι τότε όμως, όπως είπα, ήταν 50-100 άνθρωποι στις πορείες. Αρκετούς μήνες μετά ορισμένοι από αυτό το 80% κουράστηκαν. Άρχισαν να σκέφτονται τι έχουν να χάσουν ή κατά πόσο είναι αποτελεσματικό αυτό που στηρίζουν (με την ψήφο τους, όχι με τη φυσική τους παρουσία). Όποτε η συλλογιστική μου είναι η εξής: ο μέσος φοιτητής, πριν από αυτή την τόσο ευθεία επίθεση σε κεκτημένα (που αποκτήθηκαν με αίμα), δε χαλούσε καν τη βολή του για να μιλήσει (πού να διαμαρτυρηθεί...) για οποιοδήποτε θέμα δεν τον άγγιζε άμεσα. Είχε την εντύπωση - και δικαίως, αν παρακολουθούσε την τηλεόραση (ναι, προφανώς σαρκάζω) - πως η δημοκρατία μας είναι ασφαλέστατη. Αν τώρα δεν είναι απλά ζήτημα "να κατέβει στην πορεία" αλλά έχει να αντιμετωπίσει ξύλο, χημικά, οβίδες κρότου/λάμψης, σύλληψη και -το χειρότερο για μένα- τον χαρακτηρισμό του τσογλανιού/ταραξία/μπαχαλάκια/κουκουλοφόρου είμαι βέβαιος πως πολλοί θα θυμηθούν την παροιμία "του φευγάτου η μάνα ποτέ δεν έκλαψε". Για μένα αρκεί το "αν συνηθίσεις τη σιωπή, σειρά μετά έχει η ντροπή".
    Για να κλείσω, έκκληση για κοινή λογική: Συλλαμβάνουν έναν "κουκουλοφόρο" και διατείνονται (τα κανάλια - που πήραν τις πληροφορίες τους, από που ακριβώς;) πως είναι "μέλος του αναρχικού χώρου των Ιωαννίνων που οργάνωνε επεισόδια σε πορείες στην Αθήνα". Και μονάχα θέλω να ρωτήσω: πόσες φορές -ιστορικά και από την δική σας εμπειρία- κάποιος απ' τα "κεφάλια", τους οργανωτές ήταν μπροστά-μπροστά στις συγκρούσεις ώστε να πιαστεί;

    Όταν ήμουν στο δημοτικό, κάναμε Ωδική. Ναι, τραγουδούσαμε. Τώρα αυτό που μετράει είναι τα Μαθηματικά και το Εμείς και ο Κόσμος. Όταν ήμουν στο γυμνάσιο, κάναμε Αστρονομία. Αυτό το μάθημα στο οποίο μαθαίνεις για το διάστημα και τα ρέστα - και δεν ήταν επιλογής, ακόμα και αν δεν έχει κανένα αντίκρυσμα στην αγορά εργασίας. Το βιβλίο μπορεί να ήταν χάλια αλλά άμα είχες καλό δάσκαλο γούσταρες..

    Κάποιο μέλος αυτού του φόρουμ έχει ως υπογραφή το απόφθεγμα "Αν βλέπεις 1 χρόνο μπροστά, τάισε τον λαό - αν βλέπεις 10 χρόνια μπροστά, μάθε τον να καλλιεργεί τη Γή - αν βλέπεις 100 χρόνια μπροστά, μόρφωσέ τον". Πως βλέπετε τα επόμενα 100 χρόνια;

    Λυπάμαι που θα το πω αλλά ακόμα και οι ενεργά αγωνιζόμενοι φοιτητές άφησαν δημοσιογράφους και πολιτικούς στα παράθυρα των δελτίων να τους αποστωμόσουν...Βγήκαν οι πολιτικοποιημένοι "αρχηγοί" των φοιτητικών παρατάξεων και δεν είχαν τι να πουν!!Βγήκαν πολιτικοί και έιπαν δεν χρειάζεται προστασία το "κενοτάφιο" του Αγνώστου στρατιώτη.Βγήκαν και τα 5 κολώπαιδα και είπαν εμείς αγωνιζόμαστε ενάντια στο κατεστημένο...Τελικά η ουσία είναι τα γεγονότα και η στατιστική ή το πότε επιτέλους θα μάθουμε να αντιστεκόμαστε χωρίς να μας κατευθήνουν η ψευδοαριστερά{γιατί στην Ελλάδα αριστερά δεν υπάρχει όσο κι αν έτσι φαίνεται}και το κάθε ψωροκανάλι που θέλει να κάνει νούμερα; Και ναι γλυκέ μου έχω πάει σε πορεία και μάλιστα ήμουν έγκυος 8 μηνών στην κόρη μου μπλέχτηκα και στα επεισόδια έξω από την αμερικάνικη πρεσβεία {μιλάω τότε με την αντιπολεμικό συλλαλητήριο για το Ιράκ}και αν δεν φοβόμουν για το μωρό μου εκείνο το μακρυμάλλη που έβαλε την κουκούλα ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ κι άρχισε να πετάει πέτρες στα ΜΑΤ θα τον είχα κάνει του αλατιού!!!



    Στην ψευδοαριστερά δεν αναφέρθηκα γιατί θα είναι άλλο μεγάλο θέμα (Να είσαι μέσα σε 100 άτομα και να βλέπεις οι Κνίτες να ξεκινάν από αλλού την πορεία, οι αναρχικοί από αλλού και οι Σεκίτες από αλλού - και να θες να φωνάξεις: Ρε δίποδα, όλοι κι όλοι είμαστε -σκάρτα- 100 άτομα. Τι κάνετε;; Κλαυσίγελος..)
    Αυτό ακριβώς που είπες είναι το γμτ. Το ότι βγήκαν κάποιοι - που για να βγήκαν παναπεί είναι "κεφάλια" - και δεν μπόρεσαν να αρθρώσουν λόγο. Και, κατά συνέπεια, το μπεεεε που ακούγεται μετά.
    Ωστόσο να σημειώσουμε πως αυτό που αναφέρεις είναι μόνο η επικοινωνιακή πλευρά του πράγματος. Αυτά που βγαίνουν προς τα έξω. Πάμπολλες φορές στη ζωή μας έχουμε και δίκιο και το χάνουμε, έτσι δεν είναι; Και έχουμε γνώση πως αν δεν υπάρχει καλή πίστη, συζήτηση δε γίνεται. Και εντυπώσεις δημιουργούνται με το τσουβάλι στο χαζοκούτι. Αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός πως υπάρχει δίκιο κι άδικο (και θεός που βλέπει από πάνω και δε συμμαζεύεται).
    Επίσης, καλή μου, να σου πω να σου ζήσει η κορούλα και να ξεκαθαρίσω πως δεν προσπαθούσα να το παίξω ο ακτιβισταράς της υπόθεσης. Το ερώτημα το έθεσα με έντονα γράμματα γιατί το βρίσκω καίριο να φρενάρει λίγο η αγανάκτηση του καφενείου: η διαρκής απεύθυνση στο συναίσθημα και όχι στη λογική. Όμως πρόσεξε ότι είπες πως πήγες στο συλλαλητήριο για τον πόλεμο. Όταν γίνεται κάτι τόσο τρανταχτό, τόσο κατάφωρα άδικο και λάθος είναι φυσικό αντανακλαστικό της κοινωνίας μας - και ευτυχώς - να αντιδρά με αυτόν τον τρόπο. Μετά ο κόσμος συνεχίζει τη ζωή του. Βλέπεις την αναλογία με τη μεγαλύτερη μερίδα των φοιτητών; Αντεδράσαν σε κάτι εξίσου (τηρουμένων των αναλογιών πάντα) άδικο και λάθος. Αυτό που είπα ήταν πως έπρεπε να γίνει "πόλεμος" για να αντιδράσουμε.. δυστυχώς.

    Σ' ευχαριστώ για τις ευχές...Πάντως αν θυμάσαι γιατί εγώ είμαι από εκείνους που δεν ξεχνάω τόσο εύκολα όσο περιγράφεις τα ίδια έκτροπα είχαν γίνει και τότε....Πάλι από τα ίδια τσιγλάνια πάλι με τα ίδια σχόλια και την τρέλλα των παραθύρων.΄Δεν κοιτάζω τη φιλολογική πλευρά του πράγματος.Θέλω να τα πω και παραέξω αλλά μόνο μια φορά μου δόθηκε η ευκαιρία και δυστηχώς λόγω της ανωριμότητας της ηλικίας μου δεν τη χρησιμοποιήσα σωστά.Και για το κλείσιμο να σημειώσω την αγαπημένη μου φράση....
    ΔΕ ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΚΟΥΦΑΛΑ ΝΕΚΡΟΘΑΦΤΗ
    absurdus_delirium
    11.03.2007, 14:06
    Παράθεση:

    Το μέλος mariametokapelo στις 11-03-2007 στις 13:56 έγραψε...

    ΔΕ ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΚΟΥΦΑΛΑ ΝΕΚΡΟΘΑΦΤΗ




    ominous
    11.03.2007, 15:47
    Και τι αντιπροσωπευει η σημαια?
    Ενα κομματι πανι ειναι που καποτε συμβολιζε τα παντα..
    Τι εχει να κανει με εμας?Αντιπροσωπευει ολους αυτους που αγωνιστηκαν για να ειμαστε εμεις ελευθεροι.Ειχε να κανει με ανθρωπους με ιδανικα,αξιες.Φυσικα και το αναγνωριζω.
    Σημερα ομως μονο περηφανος δε μπορει να ειναι κανεις γι αυτη τη σημαια..
    Μαλλον χρειαζεται για να λεμε οτι ειχαμε σπουδαιους προγονους..
    alexia-vicky
    11.03.2007, 15:57
    Μήπως να μας πεις και τί ακριβώς εννοείς με αυτό που έγραψες?
    rory166
    11.03.2007, 16:02
    Ominous αμα για εσενα δεν σημαινει κατι η σημαια για τους περισσοτερους σημαινει πολλα
    Πολλοι επισης ειναι ετοιμοι να την τιμησουν ακομα και σημερα,που λες πως δεν εχει να κανει με εμας.Η σημαια δεν ειναι κατι που καποτε συμβολιζε τα παντα,τα ιδια πραγματα που συμβολιζε καποτεσυμβολιζει και σημερα και θα συμβολιζει για παντα
    tsibitos
    11.03.2007, 16:25
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 11-03-2007 στις 16:02 έγραψε...

    Ominous αμα για εσενα δεν σημαινει κατι η σημαια για τους περισσοτερους σημαινει πολλα
    Πολλοι επισης ειναι ετοιμοι να την τιμησουν ακομα και σημερα,που λες πως δεν εχει να κανει με εμας.Η σημαια δεν ειναι κατι που καποτε συμβολιζε τα παντα,τα ιδια πραγματα που συμβολιζε καποτε συμβολιζει και σημερα και θα συμβολιζει για παντα



    Δεν θα μπορουσα να τα πω καλυτερα...
    jacamar
    11.03.2007, 16:42
    Δεν θα τα ισοπεδόσουμε όλα επειδή μερικά ταραχοποιά στοιχεία (αφού το τσογλάνια ενοχλει...) δεν έχουν αίσθηση του μέτρου και πάσχουν απο έλληψη παιδίας. Δεν είναι έτσι για όλους οι αξίες και τα ιδανικά είναι βασικά στοιχεία για τους πολιτισμένους ανθρώπους.
    Για αυτά τα δήθεν αντιεξουσιαστικά αναρχοκουμμούνια και λίγο ξύλο τους ρίχνουν.
    Δεν λέω καλές οι πορείες αλλά οι ίδιοι που παν στις πορείες θα έπρεπε να τους κυνηγάνε αυτούς τους δήθεν.
    heartbreak-kid
    11.03.2007, 16:48
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 11-03-2007 στις 16:42 έγραψε...


    Για αυτά τα δήθεν αντιεξουσιαστικά αναρχοκουμμούνια και λίγο ξύλο τους ρίχνουν.




    να πώ ότι έχουμε 2007? ή θα πέση στο κενό?
    jacamar
    11.03.2007, 16:52
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 11-03-2007 στις 16:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 11-03-2007 στις 16:42 έγραψε...


    Για αυτά τα δήθεν αντιεξουσιαστικά αναρχοκουμμούνια και λίγο ξύλο τους ρίχνουν.




    να πώ ότι έχουμε 2007? ή θα πέση στο κενό?



    Επειγή το γνωρίζω φίλτατε οτι έχουμε 2007 για αυτό γράφω δήθεν...
    heartbreak-kid
    11.03.2007, 17:24
    οκ τότε ας αναλάβουν τα "δήθεν όργανα της εξουσιαστκής μαύρης αντιδραστικής αντίληψης του δεξιού παρακράτους" να τους καταστείλουν
    thank
    11.03.2007, 17:30
    - εδώ και πολλα - πολλά χρόνια, συμβαίνει το εξής παράδοξο. Γίνονται πορείες, κάποια στιγμή πολύ συγκεκριμένες ομάδες ξεκινούν επεισόδια, η αστυνομία παίζει κλεφτοπόλεμο με τις "ομάδες" και ταυτόχρονα κάνει κατά μέτωποι επίθεση στον κύριο όγκο των διαδηλωτών. Το άγριο ξύλο το τρώνε οι "εκτός των ομάδων".

    Το ενδιαφέρον στην όλη ιστορία είναι πως, τα επεισόδια δεν γίνονται με αφορμή κάποιο συγκεκριμένο γεγονός. Πχ, στη Δανία έγινε χαμός επειδή κάποιοι άστεγοι δεν έφευγαν από ένα κτίριο. Στη Γαλλία υπήρχαν τα προβλήματα καθημερινότητας των μεταναστών. Και στην Ελλάδα κάποιες φορές, υπάρχουν "λόγοι", πχ, προσπάθεια κατάληψης ενός υπουργείου, απαγόρευση μία πορείας, κατάληψη ενός εργοστασίου (σπανιότερα) κλπ. Μόνο που τότε, στις συμπλοκές συμμετέχουν άλλου είδους διαδηλωτές. Οχι οι λεγόμενοι "γωστοί - αγνωστοι"

    - η απομόνωση των ομάδων αυτών είναι εξαιρετικά δύσκολη. Δεν έχουν πρόβλημα να ασκήσουν άμεση βία κατά του οποιουδήποτε, όχι μόνο κατά των αστυνομικών. Από την άλλη όμως, επίσης εδω και πολλά πολλά χρόνια, η αλλαζονεία των ξεχωριστών μπλόκ, το ξύλο ανάμεσα σε αμιγώς φοιτητικές ομάδες, επίσης δίνει και παίρνει. Πως, να "προστατευθεί" ένας χώρος, όταν οι ίδιοι οι συντελεστές του ακόμα και μεταξύ τους πλακώνονται με το παραμικρό ?

    - Αν όμως ημουν κάποιος από τα τσογλάνια και τους δήθεν αναρχοκομμούνες και έμπαινα στο ΜΗ και τα έπαιρνα και άρχιζα κι εγώ τα μπινελίκια, θα είχαμε διαδικτυακά κλάματα, ο χόρχε πάλι θα άρχιζε να μαζεύει τα ασυμάζευτα. Και υπόψην, ό όρος αναρχοκομμούνι χρησιμοείται κατά κόρο από πολύ συγκεκριμένες και ακραίες τάσεις. Και κυρίως για να εξευτελίσει κάθε είδους άλλη προσέγγιση απέναντι στο σύστημα που ζούμε τώρα. Δεν εννοώ πως όποιος τον χρησιμοποιεί από εδω μέσα, ανήκει και στις τάσεις αυτές, κάθε άλλο. Απλά, θέλει προσοχή κατά τη γνώμη μου. Οσο για τα τσογλάνια, κι εγώ σε προσωπικές στιγμές, χρησιμοποιώ εκφράσεις για τέτοιους τύπους, που θα έκαναν το φόρουμ να ... κοκκινήσει. Αλλά, όταν γράφουμε έτσι σε δημόσιο διάλογο, ανοίγουμε ασκούς που μετά άντε να τους κλείσουμε ..:):)

    jacamar
    11.03.2007, 17:37
    Ε οχι ρε παιδιά δεν το δέχομαι απο πότε το τζογλάνι είναι λέξη για να κοκκινίζουμε?
    απο πότε αναρχοκουμμούνι πρέπει να χρησιμοποιήτε με προσοχή?
    Και αν έχω βριστεί με τέτειους τύπους που δήθεν πρεσβεύουν αριστερές η αντιεξουσιαστικές τάσεις... στο μεγαλύτερο μέρος τους είναι κενά άτομα που δεν ξέρουν γιατί φωνάζουν και τα σπάνε ή κολλημένη άνθρωποι σε δήθεν αριστερές πολιτικές πεπιθύσεις.

    heartbreak-kid
    11.03.2007, 17:42
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 11-03-2007 στις 17:37 έγραψε...

    Ε οχι ρε παιδιά δεν το δέχομαι απο πότε το τζογλάνι είναι λέξη για να κοκκινίζουμε?
    απο πότε αναρχοκουμμούνι πρέπει να χρησιμοποιήτε με προσοχή?
    Και αν έχω βριστεί με τέτειους τύπους που δήθεν πρεσβεύουν αριστερές η αντιεξουσιαστικές τάσεις... στο μεγαλύτερο μέρος τους είναι κενά άτομα που δεν ξέρουν γιατί φωνάζουν και τα σπάνε ή κολλημένη άνθρωποι σε δήθεν αριστερές πολιτικές πεπιθύσεις.




    κατά τα άλλα, κοτσάρισες και ενα δήθεν για λόγους εφφε. καλα! πες από την αρχή ότι έχεις πρόβλημα με την συγκεκριμένη ιδεολογία λοιπον και άσε τα δήθεν για κανεναν που ξέρει πότε να το βάζη.
    KIT_KAT
    11.03.2007, 17:44
    Νομίζω πως παίζουμε με τις λέξεις.
    Το τι σημαίνει ή όχι η σημαία για τον καθένα είναι προσωπικό και μπορεί έτσι να μείνει. Τα προβλήματα ξεκινούν από τη στιγμή που η ισοπέδωση των αξιών από κάποιους ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙ τα πιστεύω κάποιων άλλων. Το μνημείο του αγνώστου Στρατιώτη δεν έπρεπε να βεβηλωθεί γιατί αυτό προσβάλλει τις αξίες και τα ιδανικά πολλών. Όπως δεν μπορεί κάποιος που δεν πιστεύει στις αξίες του χριστιανισμού να φτύσει μια εικόνα της Παναγίας μπροστά μου. Είναι θέμα διάκρισης.
    Αυτά λέει η στοιχειώδης νοημοσύνη και οι κανόνες της κοινωνικής συμβίωσης.
    Το ότι κάποιοι τους αγνοούν, όμως, προφανώς δεν το μάθαμε τώρα.
    Γιατί μας σοκάρουν τα γεγονότα; Επειδή ανακαλύψαμε πως κάποιοι δε θεωρούν τη σημαία παρά ένα πανί (το ξέραμε) ή επειδή ανακαλύψαμε ότι κάποιοι είναι απολίτιστοι (που επίσης το ξέραμε);
    Τα γεγονότα στο μνημείο του άγνωστου Στρατιώτη είναι ένας όμορφος τρόπος να στραφεί - ακόμα μια φορά... - η κοινή γνώμη ενάντια στον αγώνα των φοιτητών. Το να συγχέουμε όμως τα γεγονότα στο Σύνταγμα με τους αγώνες των φοιτητών είναι τουλάχιστον αφελές. Προφανώς δεν είναι οι μπαχαλάκηδες που νοιάζονται για τη δημόσια δωρεάν παιδεία, αντ' αυτού όμως υπάρχουν άνθρωποι που πραγματικά νοιάζονται. Και κάποιοι από αυτούς είναι χτυπημένοι, κρατούνται αυτή τη στιγμή και θα δικαστούν για να πληρώσει κάποιος για την εθνική ντροπή των γεγονότων της Πέμπτης.

    Κρίμα που ένας σκεπτόμενος άνθρωπος γράφει

    "Πίσω από το προσωπείο της Αριστεράς συνωστίζονται οι πιο μανιασμένοι αρνητές της δημοκρατίας. Φανατισμένοι στην αρράγιστη πεποίθησή τους ότι ο κόσμος όλος πρέπει να υποταχθεί στο εγώ τους, στα θελήματα και αιτήματά τους: Ολοι οι υπόλοιποι να τους εξασφαλίζουν δωρεάν δασκάλους, δωρεάν βιβλία, δωρεάν σίτιση, δωρεάν στέγαση και συγκοινωνίες, οπωσδήποτε (σε οσαδήποτε χρόνια) πτυχίο και αμέσως μετά έτοιμη κερδοφόρα δουλειά. Στο μεταξύ αυτοί, όταν δυσαρεστούνται, να καίνε Τράπεζες, να καίνε τα σχολειά τους, να λεηλατούν μαγαζιά, να πυρπολούν αυτοκίνητα, με το «ακαδημαϊκό άσυλο» να προστατεύει (ως «κοινωνική κατάκτηση»!) κάθε έγκλημα, παρανομία και βαναυσότητα..." (Χρ. Γιανναράς)

    Στους 100 φοιτητές, οι 50 αγωνίζονται, κι από αυτούς ο ένας, για να μην πω 0.5, κι άλλος ένας εξωφοιτητικός και εξωπανεπιστημιακός περαστικός, καίνε τράπεζες και σημαίες. Και γι' αυτόν τον 1.5 ξεχνάμε, υποβιβάζουμε και εκμηδενίζουμε τον αγώνα των 50...
    jacamar
    11.03.2007, 17:45
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 11-03-2007 στις 17:42 έγραψε...

    κατά τα άλλα, κοτσάρισες και ενα δήθεν για λόγους εφφε. καλα! πες από την αρχή ότι έχεις πρόβλημα με την συγκεκριμένη ιδεολογία λοιπον και άσε τα δήθεν για κανεναν που ξέρει πότε να το βάζη.




    Οχι αγαπητέ δεν έχω πρόβλημα με την ιδεολογία με αυτούς που την πρεσβεύουν έχω...
    KIT_KAT
    11.03.2007, 17:46
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 11-03-2007 στις 17:45 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 11-03-2007 στις 17:42 έγραψε...

    κατά τα άλλα, κοτσάρισες και ενα δήθεν για λόγους εφφε. καλα! πες από την αρχή ότι έχεις πρόβλημα με την συγκεκριμένη ιδεολογία λοιπον και άσε τα δήθεν για κανεναν που ξέρει πότε να το βάζη.




    Οχι αγαπητέ δεν έχω πρόβλημα με την ιδεολογία με αυτούς που την πρεσβεύουν έχω...



    Δεν το βρίσκεις κάπως ρατσιστικό αυτό;
    jacamar
    11.03.2007, 17:49
    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 11-03-2007 στις 17:46 έγραψε...

    [Δεν το βρίσκεις κάπως ρατσιστικό αυτό;



    Απόλυτα!
    ominous
    11.03.2007, 17:50
    Στο πρωτο post εβαλα και video και φωτογραφια.
    Εκει οπως θα ειδατε απεικονιζονται τα ιδανικα,οι αξιες της σημαιας της ενδοξης ελλαδας..
    Επισης το ξυλο το τρωνε παντοτε οι διαδηλωτες-φοιτητες.(Εστω στη συντριπτικη τους πλειοψηφια).
    Μπορεις φυσικα να διαφωνεις με το λογο της διαδηλωσης,υποτιθεται πως εχουμε πολυφωνια αποψεων.Αλλα δε μπορεις να την απαγορευεις και να τρομοκρατεις τους φοιτητες "για να μην το ξανακανουν τα παλιοπαιδα που νομιζουν οτι εχουν και δικαιωματα"..
    Αλλα αυτες ειναι οι αξιες των πολιτισμενων ανθρωπων οπως διαβασα πιο πανω.

    Επισης η τηλεοραση βλαπτει.Πρεπει να το γραφουν πανω της να φαινεται.
    Μονο στα τσιγαρα θα το γραφουν?
    KIT_KAT
    11.03.2007, 17:55
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 11-03-2007 στις 17:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 11-03-2007 στις 17:46 έγραψε...

    [Δεν το βρίσκεις κάπως ρατσιστικό αυτό;



    Απόλυτα!



    Ωραία. Να σου πω όμως φιλικά πως το να απορρίπτεις ανθρώπους βάζοντάς τους (ή επειδή οι ίδιοι έβαλαν στον εαυτό τους) ταμπελίτσες δε σε βοηθά ούτε και σε εξελίσσει σαν άνθρωπο. Ίσως αν συζητούσες με κάποιους από αυτούς να έδειχνες περισσότερη κατανόηση. Ίσως πάλι και όχι, αλλά τότε θα λες πως απέρριψες μια ιδεολογία αφού πρώτα την άκουσες, και όχι από εμπάθεια (η εμπάθεια φανερώνει άγνοια).
    jacamar
    11.03.2007, 17:57
    Παράθεση:

    Το μέλος ominous στις 11-03-2007 στις 17:50 έγραψε...

    Στο πρωτο post εβαλα και video και φωτογραφια.
    Εκει οπως θα ειδατε απεικονιζονται τα ιδανικα,οι αξιες της σημαιας της ενδοξης ελλαδας..
    Επισης το ξυλο το τρωνε παντοτε οι διαδηλωτες-φοιτητες.(Εστω στη συντριπτικη τους πλειοψηφια).
    Μπορεις φυσικα να διαφωνεις με το λογο της διαδηλωσης,υποτιθεται πως εχουμε πολυφωνια αποψεων.Αλλα δε μπορεις να την απαγορευεις και να τρομοκρατεις τους φοιτητες "για να μην το ξανακανουν τα παλιοπαιδα που νομιζουν οτι εχουν και δικαιωματα"..
    Αλλα αυτες ειναι οι αξιες των πολιτισμενων ανθρωπων οπως διαβασα πιο πανω.

    Επισης η τηλεοραση βλαπτει.Πρεπει να το γραφουν πανω της να φαινεται.
    Μονο στα τσιγαρα θα το γραφουν?



    Βρε ominus οι φοιτητές την πλήρωσαν αλλά δεν τα έσπαγαν οι φοιτητές.
    Εγώ δεν διαφωνω με την διαδήλωση σε άλλη χώρα ζω? δεν βλέπω τα χάλια της παιδείας? ούτε οι ατυνομικοί ζούν σε άλλο πλανήτη, δεν τους την πέφτουν χωρίς λόγο(συνήθως) ούτε λέει κανείς οτι πρέπει να δεχόμαστε αμάσιτο οτι μας σερβίρουν οι κυβερνίσεις απλά τα επισόδια αυτά δεν τημούν κανένα.

    *draco dormiens nunquam titillandus* !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jacamar στις 11-03-2007 17:59 ]