ελληνική μουσική
    901 online   ·  210.833 μέλη

    Φτηνή ακουστική κιθάρα??

    mariap_8
    28.05.2005, 23:46
    Γειά σε όλους!Αποφάσισα να πάρω μια ακουστική κιθάρα τώρα για το καλοκαιράκι να την παίρνω μαζι στις διακοπές με την παρέα μου.Το θέμα ειναι οτι δεν ειμαι διατεθειμένη να ξοδέψω πολλα χρηματα(για την ακριβεια δε με βλεπω για πανω απο 100ευρω).Ξερω βεβαια πως ο,τι πληρωσεις θα παρεις αλλα στην παρουσα φαση τη θελω για βραδιες με εντεχνα και ροκ τραγουδακια με την παρεα μου.Ξερετε τουλαχιστον να μου προτεινετε καμια φτηνη που να αξιζει τον κοπο??Να εχει δηλαδη ενα αξιοπρεπη ηχο...Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων!
    vouliakis
    29.05.2005, 00:02
    Ρίξε μια ματιά στις σελίδες του Στόλλα...
    Βέβαια, με 100 ευρώ, μην περιμένεις και πολλά πράγματα.
    Αν βέβαια επιμένεις, η πρώτη που μου έρχεται στο μυαλό είναι η Fender Squier SD6, με 159 ευρώ λιανική τιμή (σίγουρα θα τη βρεις φτηνότερα).





    mariap_8
    29.05.2005, 00:05
    Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!!
    ViPeR
    29.05.2005, 13:20
    Δες και τις stagg νομίζω πάνε γυρω στα 85€
    rapsodos
    30.05.2005, 10:09
    Τις stagg δεν τις γνωρίζω αλλα η λύση που πρότεινε ο vouliakis νομίζω είναι αξιόλογη. Λόγω του οτι είναι squier by fender και όχι fender καθ'αυτού η τιμή της είναι πολύ μικρότερη απο τις υπόλοιπες fender. Και χωρίς σημαντικές διαφορες. Δηλαδή για τα λεφτά τους είναι καλές.
    Πάντα μιλάμε για τα λεφτά που θέλει να διαθέσει κανείς όμως. Πάντως είναι φθηνές και έχουν την αξιοπιστία κάποιου μεγάλου ονόματος απο πίσω. Θα σε συμβούλευα και εγώ λοιπόν κάπου προς τα εκεί να κινηθείς. Αλλα καλό είναι βέβαια να κοιτάξεις και μόνη σου κάποια μοντέλα, να δεις ποιο σε βολεύει περισσότερο, ποια κιθάρα είναι πιο εύκολη στο παίξιμο γιατί απο ότι κατάλαβα είναι η πρώτη σου κιθάρα οπότε και η ευκολία στο παίξιμο νομίζω είναι σημαντική. Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι λίγο νωρίς για να τα ψάξεις. Πιάσε λοιπόν μερικές συγχορδίες και δες με ποια μπορείς να τις παίξεις με λιγότερη δυσκολία βγάζοντας το κα8αρότερο αποτέλεσμα.
    Αν πάλι έχω άδικο στο οτι είναι η πρώτη σου κιθάρα και έχεις μεγαλύτερη εμπειρία, συγνώμη, δεν το ήξερα
    όπως και να έχει πάντως , ότι και να αγοράσεις , εύχομαι να τη χαρείς και αυτό το καλοκαίρι αλλα και πολλά ακόμα.
    Αντε , και στο μέλλον και με μια Guild
    volo
    04.06.2005, 12:57
    Aν θελεις ριξε μια ματια στις CORD εχουν παρα πολυ καλη σχεση τιμης -αξιας
    faltsoo
    08.08.2005, 18:42
    Λοιπον για φτηνες απο 50 - 150 ευρω
    κιθαρες ακουστικες και ηλεκτροακουστικες
    HARLEY BENTON απο το ΤΗΟΜΑΝΝ.DE
    οπως μου ειπαν ειναι κιθαρες απο μικρους κατασκευαστες στην ανατολη , και οι Γερμανοι βαζουν τη μαρκα.
    η σχεση ποιοτητας τιμης ειναι καταπληκτικη .
    πηρα μια ηλεκτρακουστικη και θα δοκιμασω και καμια ηλεκτρικη.


    antonLOrd
    08.08.2005, 20:16
    Μαράκι ψάξε εδώ... Έχει και θήκες για να αγοράσεις... Καλές μουσικές περιπλανήσεις....