ελληνική μουσική
    499 online   ·  210.833 μέλη

    Αλλαγή χορδών στο μπουζούκι

    Alkemist
    21.07.2005, 18:59
    Μήπως υπάρχει κανείς να μου εξηγήσει πώς να αλλάζω χορδές στο τετράχορδο μπουζούκι μου; Έσπασε μια χορδή και δεν θέλω να το πάω πίσω στο μαγαζί. Ρώτησα έναν φίλο μου που παίζει μπουζούκι αλλά δεν κατάφερε να μου την αλλάξει. Ευχαριστώ.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 03-08-2005 11:59 ]
    KRITIKOS
    21.07.2005, 23:27
    Θα χρειαστεις καταρχην μια τσιμπιδα (εργαλειο) για να βγαλεις την χορδη απο
    το κλειδι και μετα ολα ειναι πανευκολα
    Alkemist
    22.07.2005, 15:06
    Βασικά εγώ δεν μπορώ να βάλω τη χορδή καν στο ηχείο (δεν ξέρω πως λέγεται το σίδερο μέσα στο οποίο περνάς τη χορδή). Ο φίλος μου μου είπε πως σπρώχνεις τη χορδή μέσα μέχρι να μαγκώσει αλλά δεν τα καταφέρνω. Έτσι γίνεται;
    KRITIKOS
    23.07.2005, 06:18
    κλειδι λεγεται και οχι ηχειο!!!ρε παιδια ειναι σαν να περνας κλωστη απο βελονα!!!
    Alkemist
    03.08.2005, 11:46
    Φίλε με παρεξήγησες! Δεν ρωτώ πως να περάσω τη χορδή στο κλειδί. Αυτό το ξέρω καλά και από την κιθάρα. Εννοώ πως δεν ξέρω πως να περάσω τη χορδή στην άλλη μεριά του οργάνου.
    vouliakis
    03.08.2005, 11:58
    Λοιπόν...
    Η χορδή έχει μια θηλειά. Πέρασέ τη στο "γατζάκι" του ηχείου. Τα "γατζάκια" βρίσκονται κάτω από το ασημί μεταλλικό καπάκι (το οποίο βγαίνει "συρταρωτά")
    Την άλλη άκρη της πέρνα τη στο κλειδί (κλωστή-βελόνα, που λέει κι ο Κρητικός) και ...Καλό Τύλιγμα.

    Υ.Γ. Ξέρεις να το κουρδίζεις?




    Alkemist
    04.08.2005, 12:55
    Ευχαριστώ για την απάντηση και θέλω να ρωτήσω ακόμα αν μπορώ να ξεβιδώσω το ασημί καπάκι ή είναι μια διαδιδικασία που θα μου είναι πρόβλημα (Λίγο χαζή η ερώτηση αλλά καλύτερα να είμαι σίγουρος ).

    Υ.Γ. Υποθέτω πως δεν θα έχω πρόβλημα να κουρδίσω μια νέα χορδή (Το μπουζούκι το κουρδίζω με το tuner της κιθάρας!!) αλλά κάθε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη για μένα και για όποιον διαβάσει το post, γι' αυτό θα σε παρακαλούσα να μας πεις πως.

    Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια που δίνετε στους "νέους" του είδους.
    vouliakis
    04.08.2005, 14:22
    Είπαμε: το ασημί καπάκι βγαίνει "συρταρωτά". Το τραβάς και βγαίνει...

    (Μη ξεβιδώσεις τίποτα!)


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 04-08-2005 14:23 ]
    Alkemist
    04.08.2005, 15:07
    Το κατάφερα! Καλά που μου είπες να μην ξεβιδώσω αλλιώς θα είχα κάνει γκάφα. Δεν είναι τόσο δύσκολο τελικά. Ευχαριστώ και πάλι.