ελληνική μουσική
    563 online   ·  210.830 μέλη

    Παραδοσιακή μουσική.Τι προτιμάτε??

    swkraths
    11.03.2007, 15:43
    Ποιο είδος ελληνικής παραδοσιακής μουσικής προτιμάτε να ακούτε και ποιο είναι αυτό πού δε μπορείτε να ακούσετε καθόλου??


    Εγώ σαν κρητικός προτιμώ τα κρητικά,καθως και τα σμυρνέικα και δε μπορώ πολύ τα κλαρίνα...
    evangelia_
    11.03.2007, 15:53
    Τα πολλά κλαρίνα ούτε εμένα μ'αρέσουν... Αλλά μ'αρέσουν τα νησιώτικα, τα σμυρνέικα πολύ, τα πολυφωνικά μακεδονικά, και της Θράκης θα μπορούσα να πω!
    rory166
    11.03.2007, 15:53
    Kρητικα,Μακεδονικα,Σμυρνεικα
    Αν δεν ειχα ασχοληθει με το χορο 8 χρονια δε νομιζω παντως να ειχα ασχοληθει με το παραδοσιακο τραγουδι
    tsibitos
    11.03.2007, 15:59
    Νησιωτικα (Πολυ!!), Σμυρνεικα (Που δεν απεχουν και παρα πολυ απο τα νησιωτικα) καθως και Λιγα Κρητικα (Π.χ Ζερβακης, Πυθαρουλης κλπ). Δεν μπορω να ακουσω ομως ουτε και εγω κλαρινα και βαρια Ηπειρωτικα.
    beatlus
    11.03.2007, 15:59
    Τα ηπειρώτικα, τα πολυφωνικά της Β. Ηπείρου, της Δωδεκανήσου και τα Σμυρνέικα...
    santourman
    11.03.2007, 16:00
    Παράθεση:

    Το μέλος swkraths στις 11-03-2007 στις 15:43 έγραψε...

    ...και δε μπορώ πολύ τα κλαρίνα...



    Από σαντούρια ...πώς πάμε;;;
    beatlus
    11.03.2007, 16:09
    σωστόςςςςςςς! Πολύ αγαπημένος ήχος στην παραδοσιακή μουσική!
    tsibitos
    11.03.2007, 16:14
    Παράθεση:

    Το μέλος santourman στις 11-03-2007 στις 16:00 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος swkraths στις 11-03-2007 στις 15:43 έγραψε...

    ...και δε μπορώ πολύ τα κλαρίνα...



    Από σαντούρια ...πώς πάμε;;;



    Απιστευτο οργανο το Σαντουρι.. Πραγματικα πολυ θα ηθελα να μπορω να παιζω εστω και μια μελωδια..
    Eliza21
    11.03.2007, 16:14
    δεν μπορώ καθόλου τα κλαρινα.Είναι εντελώς έξω απο τα νερά μου. Μεγάλωσα με παραδοσιακά ρεμπέτικα, λαϊκά, αρχοντολαϊκά και τραγούδια τύπου Αρωμα πόλης.
    evangelia_
    11.03.2007, 16:22
    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 11-03-2007 στις 16:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος santourman στις 11-03-2007 στις 16:00 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος swkraths στις 11-03-2007 στις 15:43 έγραψε...

    ...και δε μπορώ πολύ τα κλαρίνα...



    Από σαντούρια ...πώς πάμε;;;



    Απιστευτο οργανο το Σαντουρι.. Πραγματικα πολυ θα ηθελα να μπορω να παιζω εστω και μια μελωδια..






    ε...καλά τώρα...εμένα στο σαντούρι μ'αρέσει πολύ να παίζω σμυρνέικα... αλλά θα 'θελα να παίξω και τίποτα ρώσικα, να δω πως είναι...
    swkraths
    11.03.2007, 16:37
    To σαντούρι είναι σίγουρα ένα απο τα όργανα με το ωραιότερο ηχόχρωμα.Και κρίμα που υπάρχουν λίγοι άνθρωποι να ασχοληθούν με αυτό.Μακάρι να τα καταφέρω κάποια στιγμή να μάθω...
    Και για τα κλαρίνα εννοώ γενικά το είδος μουσικής αυτό.Θεσσαλίας και Ηπείρου κυρίως δηλαδή.Χωρίς να θέλω να θίξω την παράδοση των τόπων αυτών απλά είναι δύσκολη για τα αυτιά μου όπως ίσως είναι και τα κρητικά για κάποιους.
    Και για να επανέλθω στο κλαρίνο θαυμάζω τον Σαλέα και τον Μάγκα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : swkraths στις 11-03-2007 16:44 ]


    okanenas
    11.03.2007, 17:21
    Εμένα μου αρέσουν πολλά είδη μουσικής αλλά αυτό που αισθάνομαι
    μετά παραδοσιακά τραγούδια δεν μπορώ να το περιγράψω.



    beatlus
    11.03.2007, 17:38
    Παράθεση:

    Το μέλος swkraths στις 11-03-2007 στις 16:37 έγραψε...

    To σαντούρι είναι σίγουρα ένα απο τα όργανα με το ωραιότερο ηχόχρωμα.Και κρίμα που υπάρχουν λίγοι άνθρωποι να ασχοληθούν με αυτό.Μακάρι να τα καταφέρω κάποια στιγμή να μάθω...
    Και για τα κλαρίνα εννοώ γενικά το είδος μουσικής αυτό.Θεσσαλίας και Ηπείρου κυρίως δηλαδή.Χωρίς να θέλω να θίξω την παράδοση των τόπων αυτών απλά είναι δύσκολη για τα αυτιά μου όπως ίσως είναι και τα κρητικά για κάποιους.
    Και για να επανέλθω στο κλαρίνο θαυμάζω τον Σαλέα και τον Μάγκα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : swkraths στις 11-03-2007 16:44 ]





    swkraths, αν μου επιτρέπεις μια μικρή "παρατήρηση" στην άποψή σου. Το παίξιμο και οι δρόμοι που διαλέγουν οι Σαλέας και Μάγκας, δεν έχουν καμμιά σχέση με το ηπειρώτικο κλαρίνο και γενικά την πεντατονία στην ηπειρώτικη μουσική. Καταλαβαίνω, πολύ καλά γιατί σου φαίνεται "βαρύ" το άκουσμα αυτό της Ηπείρου, μα πίστεψέ με φίλε μου, μάλλον δεν έχουν φτάσει στα αυτιά σου τα αυθεντικά κομμάτια αυτού του τόπου, τα οποία αποτελούν αριστουργήματα τεχνικής...
    mariachi
    11.03.2007, 19:37
    Μου αρέσουν πάρα πολύ τα Σμυρνέικα τραγούδια(και λόγω καταγωγής)τα οποία μοιάζουν πολύ με τα παλιά ρεμπέτικα στη θεματολογία και ως επί το πλείστον στο ύφος της μουσικής.Δεν μπορώ να ακούσω τα Κρητικά ριζίτικα καθόλου,με εξαίρεση τα τραγούδια του Ξυλούρη.
    geoguitar
    11.03.2007, 20:10
    Μου αρέσουν πολύ τα Ηπειρώτικα, τα Θεσσαλικά και τα Σμυρνέικα. Δεν μπορώ να ακούσω ποντιακά....
    swkraths
    11.03.2007, 22:02
    Παράθεση:

    Το μέλος beatlus στις 11-03-2007 στις 17:38 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος swkraths στις 11-03-2007 στις 16:37 έγραψε...

    To σαντούρι είναι σίγουρα ένα απο τα όργανα με το ωραιότερο ηχόχρωμα.Και κρίμα που υπάρχουν λίγοι άνθρωποι να ασχοληθούν με αυτό.Μακάρι να τα καταφέρω κάποια στιγμή να μάθω...
    Και για τα κλαρίνα εννοώ γενικά το είδος μουσικής αυτό.Θεσσαλίας και Ηπείρου κυρίως δηλαδή.Χωρίς να θέλω να θίξω την παράδοση των τόπων αυτών απλά είναι δύσκολη για τα αυτιά μου όπως ίσως είναι και τα κρητικά για κάποιους.
    Και για να επανέλθω στο κλαρίνο θαυμάζω τον Σαλέα και τον Μάγκα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : swkraths στις 11-03-2007 16:44 ]





    swkraths, αν μου επιτρέπεις μια μικρή "παρατήρηση" στην άποψή σου. Το παίξιμο και οι δρόμοι που διαλέγουν οι Σαλέας και Μάγκας, δεν έχουν καμμιά σχέση με το ηπειρώτικο κλαρίνο και γενικά την πεντατονία στην ηπειρώτικη μουσική. Καταλαβαίνω, πολύ καλά γιατί σου φαίνεται "βαρύ" το άκουσμα αυτό της Ηπείρου, μα πίστεψέ με φίλε μου, μάλλον δεν έχουν φτάσει στα αυτιά σου τα αυθεντικά κομμάτια αυτού του τόπου, τα οποία αποτελούν αριστουργήματα τεχνικής...



    Το ξέρω ότι δεν έχει καμία σχέση και γι αυτό τους ανέφερα.Για να μην δημιουργηθεί η εντύπωση ότι δεν μου αρέσει γενικά το κλαρίνο σαν όργανο.Ίσως όπως λες δεν έχω ακούσει τα καλά κομμάτια...
    Μακάρι να έχεις δίκιο beatlus και να ακούσω τα αριστουργηματικά ηπειρώτικα κομμάτια ώστε να αγαπήσω και αυτό το είδος παραδοσιακής μουσικής...
    qanun
    11.03.2007, 23:40
    Λογω...γενετικης μνημης, λιωνω με σμυρνεικα-πολιτικα και την παραδοση των νησιων που βρισκονται κοντα στη Μικρασια, λατρευω και χορευω τα θρακιωτικα, γουσταρω τα στεριανα (θεσσαλικα-ηπειρωτικα-ρουμελιωτικα), ανεχομαι τα νησιωτικα, με τα ποντιακα εχω μια σχεση αγαπομισους, τα κρητικα δεν μπορω ουτε να τ'ακουσω, οπως και τα επτανησιακα.
    athinouli24
    12.03.2007, 00:45
    Απο παραδοσιακή μουσικη μου αρεσουν πολύ τα δημοτικά τραγούδια της Θεσσαλίας και της Ηπείρου ,λόγω καταγωγής.Επίσης μου αρέσουν και τα ρυθμικά της Κρήτης...
    pkamno
    12.03.2007, 02:20
    Παλια Σμυρνεικα και Πολιτικα κομματια!!!!αλλα ολη η παραδοση κρυβει διαμαντια!!!!
    roubas
    12.03.2007, 08:24
    Εγω παλι παιδες μπορω να ακουω κλαρινα απο το πρωι μεχρι το βραδυ!
    Ιδιαιτερη προτιμηση στα ηπειρωτικα και τα ξηρωμεριτικα!