ελληνική μουσική
    410 online   ·  210.846 μέλη

    Παραδοσιακή μουσική.Τι προτιμάτε??

    KAKOFONIKS
    12.03.2007, 11:03
    Εσύ εκεί στους Ταλιμπάν!

    Εγώ βασικά παιδιά μου αρέσουν όλα τα είδη της παραδοσιακής μουσικής με μια ιδιαίτερη κλήση προς κρητικά νησιώτικα και κλαρίνα άφησα κάτι !
    Red-Rose
    12.03.2007, 11:12
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 11-03-2007 στις 15:53 έγραψε...

    Kρητικα,Μακεδονικα,Σμυρνεικα
    Αν δεν ειχα ασχοληθει με το χορο 8 χρονια δε νομιζω παντως να ειχα ασχοληθει με το παραδοσιακο τραγουδι



    Συμφωνώ με τον rorako... η πρώτη επαφή ήταν ο χορός από μεγάλα νήπια μέχρι και πρώτη λυκείου και λίγο από β' λυκείου. Έπειτα στο λύκειο συνεχίστηκε με τη χορωδία του σχολείου όπου ο μαέστρος μας έφερε πολύ κοντά στην παραδοσιακή μουσική... είχαμε πάρει μέρος σε διαγωνισμό, ηχογραφήσαμε cd, τα Χριστούγεννα γινόταν εκδήλωση όπου τραγουδούσαμε παραδοσιακά κάλαντα από διάφορες περιοχές. Αγαπημένα μου είναι :

    1. Ποντιακά [αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει]
    2. Ηπειρώτικα
    3. Κρητικά [κάποια στιγμή θέλω να μάθω και τους χορούς]
    4. Θρακιώτικα
    5. Νησιώτικα
    6. Μικρασιάτικα γενικότερα

    Δε σνομπάρω τις άλλες περιοχές και με το ίδιο κέφι θα ακούσω τη μουσική τους, απλά αυτά είναι τα αγαπημένα μου....
    valia1984
    12.03.2007, 12:36
    λόγω καταγωγής προφανώς ακούω Ηπειρώτικα και κλαρίνα..
    επίσης και τα νησιώτικα μου αρέσουν και τα κρητικά τα γρήγορα (παρόλο που δεν ξέρω να τα χορέυω..)
    manos_p
    12.03.2007, 13:30

    καθως ειμαι κρητικος φυσικα θα μου αρεσουν
    τα παραδοσιακα τα δικα μας τα κρητικα και τα σμυρνεικα παρα πολυ...
    gialina_giannina
    12.03.2007, 15:56
    Η λατρεία μου είναι τα ηπειρώτικα(ανατριχιάζω στο άκουσμά τους-ειδικά στα πολυφωνικά) αλλά μου αρέσουν πάρα πολύ και τα κρητικά, τα θρακιώτικα και τα σμυρναίικα.

    belma
    12.03.2007, 18:16
    Εγώ παιδιά τρελλαίνομαι για τα νησιώτικα!!!! Τα χορεύω και μέχρι τελικής πτώσεως!!!!


    ANNAMARAKI
    12.03.2007, 18:44
    μικρασιάτικα
    ποντιακά
    γενικότερα ¨Ολααααα¨

    koini_maria
    12.03.2007, 19:20
    - Κρητικά
    - Κυπριακά
    (γενικότερα τα περισσότερα νησιώτικα απλά από την Κρήτη και την Κύπρο μου αρέσουν όλα όσα έχω ακούσει)
    - Θρακιώτικα και Σμυρναίικα (γενικότερα μικρασιάτικα) εννοείται , όχι μόνο λόγω καταγωγής ...

    Α! Επίσης μου αρέσουν πολύ κάποια παραδοσιακά τραγούδια Βουλγαρίας , Ρωσίας , Σκωτίας , Ιρλανδίας και (νότιας , κυρίως) Ιταλίας που έχω ακούσει .
    ntoumtek
    12.04.2007, 15:40
    Εγώ πάλι παίδες τα ακούω όλα.Θα μπορούσα να χαρακτηριστώ addicted.Για να διαχωρίσω όμως.Το μεράκι μου τα κλαρίνα,λόγω καταγωγής.Η τρέλα μου τα ποντιακά,η επαναστασή μου τα κρητικά,και τα ερωτικά μου τα ναξιώτικα.

    Σας λέω μεγάλη μούρλα......
    despinakontogianni
    09.05.2007, 14:40
    ΕΠΕΙΔΗ ΑΣΧΟΛΟΜΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ, ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΩΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΠΟΝΤΙΑΚΑ, ΑΛΛΑ Ο ΕΡΩΑΤΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΜΥΡΝΑΙΙΚΑ, ΤΑ ΘΡΑΚΙΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ! ΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΤΙΧΟΥΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ Η ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΙ ΑΥΤΗ ΤΟ ΡΟΛΟ ΤΗΣ!!
    swkraths
    09.05.2007, 23:50
    Παράθεση:

    Το μέλος despinakontogianni στις 09-05-2007 στις 14:40 έγραψε...

    ΕΠΕΙΔΗ ΑΣΧΟΛΟΜΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ, ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΩΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΠΟΝΤΙΑΚΑ, ΑΛΛΑ Ο ΕΡΩΑΤΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΜΥΡΝΑΙΙΚΑ, ΤΑ ΘΡΑΚΙΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ! ΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΤΙΧΟΥΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ Η ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΙ ΑΥΤΗ ΤΟ ΡΟΛΟ ΤΗΣ!!



    Ναι νομίζω πως είναι ο πρωταρχικός παράγοντας η καταγωγή αν και έχω γνωρίσει αρκετά άτομα από διάφορα μέρη της Ελλάδας που θέλουν να μετακομίσουν στην Κρήτη μόνο και μόνο για την μουσική της παράδοση(πέρα από τα υπέροχα τοπία που έχουμε....χεχεχεχε)
    movflower
    10.05.2007, 00:21
    Εμένα πάλι μου μιλάνε όλα.Μερικά ανοίγουνε και ένα πηγάδι δακρύων, που δεν μπορώ να εξηγήσω. (γενικότερα η παραδοσιακή μουσική των βαλκανίων)

    Φταίει ο πατέρας μου, που μας έβαζε από μικρά, να παρακολουθούμε κάθε Κυριακή,μια εκπομπή της ΕΡΤ με ταξίδια σε τοπικά ακούσματα και χορούς του Ελληνισμού. Θυμάστε πως λέγεται; Την έχω πετύχει και πρόσφατα, αλλά δεν θυμάμαι το όνομα της ή το όνομα του παρουσιαστή, που νομίζω επιμελείται του υλικού κλπ. Ο Μουσικός- δημοσιογράφος αυτός, είναι ένας από τους προστάτες της ελληνικής παραδοσιακής μουσικής.

    Φιλούθκια σας!



    edelweiss
    11.05.2007, 13:02
    Παραδοσιακή μουσική είναι και το ρεμπέτικο και το λαϊκό και δημοτικό. Για ποιο από όλα τα είδη μιλάς...?
    movflower
    11.05.2007, 18:35
    Παράθεση:

    Το μέλος edelweiss στις 11-05-2007 στις 13:02 έγραψε...

    Παραδοσιακή μουσική είναι και το ρεμπέτικο και το λαϊκό και δημοτικό. Για ποιο από όλα τα είδη μιλάς...?



    Nai, to laiko kai to rempetiko den ypagontai sthn paradosiakh mousikh. Einai mousika eidh pou den pane toso pisw, wste na 8ewrh8oyne paradosiaka eidh mousikhs alla sygxrona.
    Profanws edw milame gia ta diafora topika dhmotika.
    edelweiss
    11.05.2007, 18:47
    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 11-05-2007 στις 18:35 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος edelweiss στις 11-05-2007 στις 13:02 έγραψε...

    Παραδοσιακή μουσική είναι και το ρεμπέτικο και το λαϊκό και δημοτικό. Για ποιο από όλα τα είδη μιλάς...?



    Nai, to laiko kai to rempetiko den ypagontai sthn paradosiakh mousikh. Einai mousika eidh pou den pane toso pisw, wste na 8ewrh8oyne paradosiaka eidh mousikhs alla sygxrona.
    Profanws edw milame gia ta diafora topika dhmotika.



    μπα μωβ λουλούδι έτσι σου έμαθαν να λες? μήπως σπουδάζεις στο τμήμα λαϊκής και παραδοσιακής μουσικής?

    παραδοσιακή μουσική σαν είδος δεν υπάρχει. Αυτό που θες να πεις εσύ μάλλον είναι η δημοτική μουσική γιατί παραδοσιακή μουσική είναι και το ρεμπέτικο και το λαϊκό και όλα τα είδη μουσικής που εκφράζουν ένα έθνος, μια κοινώτητα. Για αυτό καλό είναι να λες δημοτικό τραγούδι. :)
    movflower
    11.05.2007, 19:05
    Παράθεση:

    Το μέλος edelweiss στις 11-05-2007 στις 18:47 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 11-05-2007 στις 18:35 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος edelweiss στις 11-05-2007 στις 13:02 έγραψε...

    Παραδοσιακή μουσική είναι και το ρεμπέτικο και το λαϊκό και δημοτικό. Για ποιο από όλα τα είδη μιλάς...?



    Nai, to laiko kai to rempetiko den ypagontai sthn paradosiakh mousikh. Einai mousika eidh pou den pane toso pisw, wste na 8ewrh8oyne paradosiaka eidh mousikhs alla sygxrona.
    Profanws edw milame gia ta diafora topika dhmotika.



    μπα μωβ λουλούδι έτσι σου έμαθαν να λες? μήπως σπουδάζεις στο τμήμα λαϊκής και παραδοσιακής μουσικής?

    παραδοσιακή μουσική σαν είδος δεν υπάρχει. Αυτό που θες να πεις εσύ μάλλον είναι η δημοτική μουσική γιατί παραδοσιακή μουσική είναι και το ρεμπέτικο και το λαϊκό και όλα τα είδη μουσικής που εκφράζουν ένα έθνος, μια κοινώτητα. Για αυτό καλό είναι να λες δημοτικό τραγούδι. :)



    Ναι, μα είδες; Μήπως δεν είσαι η μόνη στο ΜΗ που ασχολείται με το θέμα;

    Οκ, με τον ορισμό που δίνεις, είναι και το έντεχνο παραδοσιακή μουσική. Είναι όμως;
    edelweiss
    11.05.2007, 19:10
    είναι μωβ λουλούδι :) είναι... οτιδήποτε εξελίσεται είναι παραδοσιακό :)
    movflower
    11.05.2007, 19:12
    Παράθεση:

    Το μέλος edelweiss στις 11-05-2007 στις 19:10 έγραψε...

    είναι μωβ λουλούδι :) είναι... οτιδήποτε εξελίσεται είναι παραδοσιακό :)



    έτσι, ναι.
    Όμως η έννοια παραδοσιακός, στέλλει σε παλιές εποχές και συνήθειες. Μουσικές και μη. Φυσικά ποιό γνήσιο ελληνικό τραγούδι δεν παίρνει ρίζες απο το Βυζάντιο και τα δημοτικα;
    Χμ.....




    edelweiss
    11.05.2007, 19:13
    γενικά όμως ο όρος είναι παραδοσιακός...

    Γι αυτό αν θες να αναφερθείς σε ένα είδος μουσικής να αναφέρεσαι με το όνομά του, όπως δημοτική μουσική, λαϊκή μουσική κτλ κι όχι παραδοσιακή μουσική :) κι εσύ μάλλον εννοείς δημοτική μουσική με τον όρο παραδοσιακή μουσική.
    edelweiss
    11.05.2007, 19:18
    και το 1920 είναι παλιά εποχή :) οπότε και το ρεμπετικο και το λαϊκό είδος μουσικής είναι παραδοσιακό :) άμα δεν σπουδάσεις 4 χρόνια μωβ λουλούδι δεν θα το καταλάβεις... Στην σχολή μου διαμάχη γίνεται για αυτόν τον όρο :) και 4 χρόνια αυτό το πράγμα μαθαίνουμε :)