ελληνική μουσική
    530 online   ·  210.840 μέλη

    συμβουλή για βελτίωση στο παίξιμο πιάνου

    linda
    13.03.2007, 14:31
    Εχω αρχίσει τα τελευταία δύο χρόνια να ξαναπαίζω πιάνο μετά από πολλά χρόνια που το είχα αφήσει στην τρίτη κατωτέρα αλλά δεν βλέπω να προχωράω ιδιαίτερα, τα δύσκολά παραμένουν δύσκολα και δεν είμαι ευχαριστημένη απ' το παίξιμό μου και στα κομμάτια που βγάζω. Μήπως πρέπει να κάνω ασκήσεις περισσότερο τεχνικής ή τιιι; Υπάρχει καμιά πρόταση; Μήπως πρέπει πάλι να κάνω μαθήματα;
    volan
    13.03.2007, 17:43
    Δεν ξερω αν θελει μαθηματα αλλα και εγω καπος ετσι την πατησα το αφησα και με αφησε
    melody-music
    14.03.2007, 12:36
    μην απογοητευεσαι κατ’ αρχην. θελει υπομονη και επιμονη. η αληθεια ειναι οτι αν το αφησεις σε αφηνει. τεχνικες υπάρχουν. επίσης αν θες να επανέλθεις μόνη σου και δεν θυμάσαι τρόπους διαβάσματος και τις τεχνικές για τα δάχτυλα θα είναι πολύ δύσκολο και μπορεί και να τραυματίσεις τα χέρια σου. καλύτερα να πας σε δάσκαλο που θα σε βοηθήσει σταδιακά να επανέλθεις χωρίς να πιέζεις τα χέρια σου.
    μην νομίζεις οτι υπάρχει διάστημα που να λέει οτι αν το αφησες πχ 4 χρόνια πρέπει να επανέλθεις σε 1 ή 2. οχι. καθε άλλο. με το χρόνο σου. καλύτερα να επανέλθεις αργά σταθερά και σωστά παρά γρήγορα και να έχεις προβλήματα με τα χέρια σου κ τοτε θα αναγκαστείς να τα παρατήσεις εντελώς γιατι θα εχεις απογοητευτεί με τον εαυτό σου. όσο πιο σωστά επανέλθεις τόσο πιο γρήγορα θα πρωχωρήσεις μολις επανέλθεις. αλλα πάνω απόλα αυτό που λέω πάντα ειναι να μην το βάζεις κάτω αν σου αρέσει και σε γεμίζει αυτο το πράγμα. ποια η χαρά αν όλα στη ζωή μας ήταν εύκολα;οταν ανακαλύπτεις σιγά σιγά τις δυνατοτητές σου κ πατάς γερά στα πόδια σου(δαχτυλα εδώ) και εχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου αυτό θα κάνει το παιξιμό σου υπέροχο. οτι και να παίξεις ειτε ένα παιδικό τραγούδι ειτε ολόκληρη συμφωνία.

    Αισιοδοξία πάνω απόλα! να βλέπεις πάντα την θετική πλευρά των πραγμάτων!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : melody-music στις 14-03-2007 12:37 ]


    ery
    14.03.2007, 12:38
    Λυπαμε αλλα χρειαζεσαι δασκαλο για να βελτιωθεις. Εγω κανω ιδιαιτερα και ανεξαρτητα απο το αν εχω μελετησει μονη μου ή οχι καθε μαθημα ειναι πολυτιμοτερο ακομα και απο δυο ωρες δικης μου προσωπικης μελετης. Ειναι βασικη η συμβολη του δασκαλου στην προοδο σου. Καλη συνεχεια!
    linda
    14.03.2007, 13:58
    ευχαριστώ πολύ παιδιά!! καλά θα ήταν να έχω δάσκαλό αλλά αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει η δυνατότητα.. θα δω τι μπορώ να κάνω από μόνη μου.
    melody-music
    23.03.2007, 11:16
    Αν είχα χρόνο θα σε αναλάμβανα εγώ!

    πρόσεχε όμως πως θα διαβάσεις μόνη σου! μην τραυματίσεις τα χέρια σου! υπομονή θες πολλή γιατί μόνη σου θα αργήσεις πολύ να επανέλθεις και να δείς κάποια βελτίωση!!

    RoCkLiViN
    27.03.2007, 19:21
    koita kalo tha itan na exeis kapion na sou deiksei alla koita exw kanei idiaitera 13 xronia!!!!kalos o daskalos alla na ksereis kati oti an moni sou den asxolitheis opoios kai na einai panw apo to kefali sou den tha kaneis pote tpt!!!!na exeis ypomonh kai tha deis oti tha exeis veltiwsh se kapio xroniko diasthma!!!!!
    Termite
    02.08.2007, 22:04
    Είμαι και εγώ 100% υπέρ της ύπαρξης δασκάλου. Κυρίως για την σωστή καθοδήγησή του σε τεχνικές παιξίματος.