ελληνική μουσική
    751 online   ·  210.833 μέλη

    Πόσο κρατάει ένα όνειρο

    Astron
    27.03.2004, 12:33
    Τελευταία ακούγεται πολύ στο ραδιόφωνο ένα νέο τραγούδι του Κορκολή όπου τραγουδάει ο Νταλάρας. Είναι ένα τραγούδι από το νέο δίσκο του Κορκολή που θα κυκλοφορήσει στο τέλος του μήνα και θα έχει πάρα πολλές συμμετοχές. Μάλιστα απ' ότι γνωρίζω θα υπάρχει και ντουέτο Dulce Pontes-Νταλάρας.

    Το τραγούδι αυτό που παίζεται στα ραδιόφωνα είναι το "Πόσο κρατάει ένα όνειρο", ένα τραγούδι έκπληξη για μένα τουλάχιστον, γιατί είναι κάτι καινούριο, έχει πολύ όμορφους αφαιρετικούς στίχους και μια πολύ ωραία μελωδία με πρωτότυπες αλλαγές. Ο δε Νταλάρας είναι πάρα πολυ εκφραστικός.

    Οι στίχοι είναι οι ακόλουθοι:

    Πόσο κρατάει ένα όνειρο
    ----------------------------
    Είδα στον ύπνο μου εχθές
    μακριά να λάμπουν δυο ζωές
    καμιά δικιά μου
    Η μια δεν ήταν κανενός
    την άλλη κράταγε ο καιρός
    στα όνειρά μου

    (Bridge)
    Είδα στον ύπνο μου εχθές
    να πολεμάνε δυο αστραπές
    με την καρδιά μου
    Τον κόσμο η νύχτα είχε παντού
    και εκεί στη μέση του ουρανού
    σ' είδα μπροστά μου

    Ρεφραίν:
    --
    Πόσο κρατάει ένα όνειρο
    όσο αντέχει η καρδιά
    να μένει κι ας χορεύει
    με το σκοτάδι αγκαλιά
    να μένει κι ας μη βλέπει
    ούτε ενα φως απ' τη στεριά
    Πόσο κρατάει ένα όνειρο...
    --

    Είδα στον ύπνο μου εχθές
    να με κρατάνε δυο ζωές
    καμιά δικιά μου
    Η μια το χρόνο είχε αρνηθεί
    η άλλη την επιστροφή
    στη μοναξιά μου

    Bridge
    Ρεφραίν
    christos-reg
    27.03.2004, 13:23
    Όντως πολύ όμορφο τραγούδι και θαυμάσια ερμηνεία από το Γιώργο Νταλάρα. Σίγουρα είναι από τα πιο όμορφα τραγούδια που έχει κυκλοφορήσει τα τελευταία 3-4 χρόνια. Η μουσική του Κορκολή πολύ καλή και με ενδιαφέρουσες εναλλαγές στη μελωδία (πράγμα που συνηθίζει εξάλλου). Οι στίχοι ανήκουν στον Παρασκευά Καρασούλο.

    Θα υπάρχει επίσης το ντουέτο Pontes-Νταλάρα καθώς και τραγούδια που θα ερμηνεύσουν η ¶λκηστις Πρωτοψάλτη και η Δήμητρα Γαλάνη.

    Κυκλοφορεί γύρω στις 31 Μαρτίου.
    odos_oveirwv
    27.03.2004, 13:26
    Ontws, panemorfoi stixoi... elpizw na t'akousw kai egw kapoia stigmn. Eimai sigourn pws kai n mousikn tha kataferei na m'aggiksei an oxi to idio, isws perissotero!