ελληνική μουσική
    640 online   ·  210.830 μέλη

    Νέα μορφή στο e-Περιοδικό

    jorge
    20.03.2007, 01:09
    Ένα από τα παράξενα του MusicHeaven ήταν οτι όλες οι ενότητές (αγγελίες, blogs, ατζέντα, Forum κλπ) είχαν μια βασική εσωτερική σελίδα, όχι όμως και η ...ιστορικότερη από αυτές, το e-Περιοδικό.

    Έτσι αναγκαζόμασταν να στριμώχνουμε πρόσφατες δημοσιεύσεις, πρόσφατα σχόλια, στήλες κλπ στην κεντρική σελίδα του MusicHeaven, πράγμα που για μένα τουλάχιστον ήταν πάντα ένας μεγάλος μπελάς, μια και έπρεπε σε λίγο χώρο να τοποθετώ αποδοτικά και καλαίσθητα μεγάλο όγκο πληροφορίας.

    Έπρεπε λοιπόν να τιμήσουμε την ενότητα με τα 1070 κείμενα, τα 7.500 σχόλια και τις 1.315.000 αναγνώσεις, χαρίζοντάς της μια βασική σελίδα, με εύκολη πρόσβαση στο πλούσιο αυτό υλικό.

    Θα ήθελα τα σχόλιά σας σχετικά με το νέο στυλ με το οποίο σχεδιάστηκε η σελίδα. Θα τη βρείτε εδώ.
    tsibitos
    20.03.2007, 01:31
    Νομιζω οτι ετσι "πεφτουν" ολα πιο ομορφα στο ματι αρα ειναι και πιο ευχαριστo το ψαξιμο αλλα και η αναγνωση στο e-περιοδικο. Μπραβο jorqe.


    Orfeus
    20.03.2007, 01:48
    Από όσο είδα, είναι Κούκλα!


    SmileyCentral.com


    (Πίσω στην ........απομαγνητοφώνηση!!!)

    dimitrapan
    20.03.2007, 09:00
    Είναι πολύ ωραία ιδέα!

    Μπαίνοντας όμως στην σελίδα μου φάνηκε παραφορτωμένη... Ίσως βέβαια δεν μπορεί να γίνει κάπως αλλιώς γιατί υπάρχουν πολλές στήλες και πολλά θέματα. Απλώς με το που την είδα, "αγχώθηκα"...

    "Δεν είμαστε τίποτα, ας γίνουμε τα πάντα!"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dimitrapan στις 20-03-2007 09:07 ]


    THEOG
    20.03.2007, 09:23
    Πολύ καλύτερο είναι έτσι το e-περιοδικό και σε προδιαθέτει ευχάριστα για να ανοίξεις κυρίως τις μόνιμες στήλες.Ωστόσο νομίζω ότι θα έπρεπε να φάινονται περισσότερες από τις 6 τελευταίες δημοσιεύσεις.Δίνεται περισσότερο βάρος στα σχόλια των δημοσιεύσεων από τις ίδιες τις δημοσιεύσεις!
    uNick
    20.03.2007, 10:23
    Εκτός του ότι η σελίδα είναι πιο όμορφη στο μάτι, όπως είπε κι ο tsibitos, νομίζω ότι γενικά είναι και πιο πρακτική.
    jorge
    20.03.2007, 10:57
    - Theog, οι τελευταίες δημοσιεύσεις είναι συνολικά 18. Κάτω από τις 6 που εμφανίζονται με εικόνα, υπάρχουν άλλες 12.

    - Dimitra έχεις δίκιο και θα κοιτάξω μήπως μπορέσω και την "απλώσω". Πιστεύω βέβαια πως μετά την 1η επίσκεψη, η σελίδα είναι ιδιαίτερα χρήσιμη, τόσο σε όσους περνάμε πολύ χρόνο στο Περιοδικό, όσο και σε όσους ψάχνουν να κατατοπιστούν και να καταλάβουν τι ακριβώς είναι το Περιοδικό του MusicHeaven.

    Παιδιά συνεχίστε τα σχόλια, κάθε ένα είναι σημαντικό και μπορεί να διαμορφώσει τη σελίδα, για το καλό όλων μας. Σκεφτείτε μήπως θα σας βόλευε να βλέπετε και κάτι άλλο σε αυτή τη σελίδα ή να βλέπατε κάτι διαφορετικά. Ρίξτε ιδέες
    ANNAMARAKI
    20.03.2007, 19:02
    Πραγματικα πολυ καλη η αλλαγή γιωργοο!!!το music heaven οσο παει γινεται και καλυτερο!!!!
    XeniaRodo
    20.03.2007, 19:12
    θα ειμαι λακωνικη

    βγαλε το πορτοκαλι...
    pastella
    20.03.2007, 19:33
    Ωραιο! Θα συμφωνησω με Δημητρα (κι εμενα με αγχωσε λιγο η αληθεια)
    Και με την Ξενια σχετικα με το πορτοκαλι. Ισως τελικα ειναι το χρωμα που με αγχωνει κι οχι ο ογκος των πληροφοριων
    jorge
    20.03.2007, 19:51
    Ξένια να το βγάλω, αλλά με τι να το αντικαταστήσω;
    eleni
    20.03.2007, 20:34
    Με ένα ωραίο... φωτεινό...μπλέ
    XeniaRodo
    20.03.2007, 20:35
    χμμμ να σκεφτω
    Astron
    20.03.2007, 21:05
    Γιώργο μπράβο, πάρα πολύ καλή η ιδέα σου. Πραγματικά είναι πολύ όμορφο.
    Δεν ξέρω τί λένε για το πορτοκαλί, εμένα τα χρώματα μου φαίνονται μια χαρά. Μάλιστα το πορτοκαλί νομίζω ότι δίνει μια αίσθηση ζεστασιάς. (και δένει με τους τίτλους των κατηγοριών και των μόνιμων στηλών)
    Σίγουρα στην πρώτη ανάγνωση θέλει να ψάξεις λίγο να δείς πού βρίσκεται τί, αλλά νομίζω ότι εύκολα συνηθίζεται. Ας μην ξεχνάμε ότι ο όγκος των δημοσιεύσεων και των κατηγοριών του περιοδικού είναι τεράστιος και είναι ούτως ή άλλως δύσκολο να φιάξεις ένα σχέδιο που να τα περιλαμβάνει όλα.
    Και πάλι μπράβο Jorge
    XeniaRodo
    20.03.2007, 21:11
    μια πρόχειρη προταση... περιπου...

    ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ






    επισυναπτόμενα: prin.jpg meta.jpg 
    XeniaRodo
    20.03.2007, 21:13
    λιγο νοικοκυριο χρειαζεται... για πρωτη προσπαθεια καλα τα εφτιαξες Γιωργο, η στηλη με τις Ασπρόμαυρες αριστερα μου αρεσει πολυ...

    αν τα στήσεις καπως καλυτερα ισως και το πορτοκαλι να μην ενοχλει....
    beatlus
    20.03.2007, 21:15
    Για να πω την αλήθεια... συμφωνώ με την πρόταση της Ξένιας, αν και οι αλλαγές μου άρεσαν πολύ. Απλά ήθελα να τις τσεκάρω καλύτερα και με ησυχία στο σπίτι μου. Ωστόσο, το "στήσιμο" της Ξένιας μου φαίνεται πιο ορθολογιστικό και φιλικό προς το μάτι
    jorge
    20.03.2007, 21:17
    Thanks Ξένια, ωραίο. Υπάρχουν όμως κάποια προβλήματα με αυτό το layout:

    α) δεν έχουν όλες οι δημοσιεύσεις φωτογραφία, άρα τι θα γίνει το κενό που θα δημιουργηθεί αριστερά; Στην υπάρχουσα μορφή, απλά ο τίτλος ανεβαίνει και σκεπάζει το κενό.

    β) Οι παλαιότερες δημοσιεύσεις βρίσκονται κάτω από τα σχόλια, κάτι που δε θέλουμε



    XeniaRodo
    20.03.2007, 21:23
    το θεμα με τη φωτογραφια νομιζω δεν αποτελει πρόβλημα....
    μπορει να μπει το κειμενο στη μεση και να μην υπαρχει το κενο..
    η θα πρότεινα αυτος που στελνει το κειμενο να επιλεξει και μια φωτογραφια που ισως ταιριαζει με το κειμενο του...Αλλιως θα προτεινα να οριστει μαι φωτογραφια για την καθε στηλη ωστε αν δεν υπαρχει φωτογραφια του αρθρου να μπαινει η φωτογραφια της στηλης...

    Όσο για το αλλο θεμα οκ, μπορεις να αλλαξεις θεση σε κατι. Εγω εφτιαξα αυτην την προταση κυριως για να δεις ποσο πιο "καλο" ειναι να υπαρχει μια ταξη, να υπαρχουν καποιες ευθειες και οχι τοσα "σκαλοπατια" και στηλες μακρουλες η μια διπλα στην αλλη....
    XeniaRodo
    20.03.2007, 21:25
    Για μενα ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ ειναι να μπει η δημοσιευση της ημερας πανω πανω μονη της στο κεντρο, οπως το εφτιαξα στο δειγμα, γιατί αυτή είναι το πρώτο θέμα, πρεπει να ξεχωρίζει... και να μην εχει άλλα διαφορα τριγυρω...