ελληνική μουσική
    659 online   ·  210.830 μέλη

    Πώς μπορώ να αλλάξω μια χορδή στην ακουστική κιθάρα μου?

    chrisnetgr
    29.03.2004, 15:46
    Γειά σας.
    Παίζοντας με την ακουστική κιθάρα μου με πένα έσπασα μια χορδή .(την κάτω μι συγκεκριμένα)
    πήγα αγόρασα καινούρια χορδή αλλά δεν ξέρω πως να την βάλω !!
    Το μοντέλο είναι FEDER 14SCE TF αν αυτό βοηθάει.

    Ελπίζω σε κατανόηση,
    Χρήστος
    jorge
    29.03.2004, 15:58
    Μια ωραία σελίδα με αρκετές φωτογραφίες που θα σε βοηθήσει είναι αυτή: http://www.frets.com/FRETSPages/Musician/Guitar/Setup/SteelStrings/Stringing/ststringing1.html

    Κάποια πράγματα ίσως είναι διαφορετικά, καθώς δεν είναι όλες οι ακουστικές ίδιες. Πιστεύω όμως πως θα σε βοηθήσει.

    Καλή τύχη
    chrisnetgr
    31.03.2004, 14:54
    Η κιθάρα μου είναι ακριβώς σαν εκείνη. Πώς όμως βγάζω την πινέζα;;;


    rapsodos
    31.03.2004, 15:25
    Αν κατάλαβα καλά τι εννοείς πινέζα τότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις σαν μοχλό ένα αντικείμενο μη αιχμηρό (εγώ πολλές φορές χρησιμοποιώ κέρμα μιας και δεν βρίσκω πρόχειρο κάτι άλλο) ανάμεσα σε δύο ''πινέζες''. Μην φοβάσαι δεν είναι κολημένες, αρκεί να εφαρμόσεις τον μοχλό σωστά και προσεχτικά.
    Βέβαια αυτός ο τρόπος είναι αυτοσχεδιασμός - δεν μου τον έδειξε κανείς αλλά κάνει τη δουλειά του.
    Ελπίζω να κατάλαβα σωστά τι εννοείς.
    jorge
    31.03.2004, 15:40
    Εγώ έχω ένα πλαστικό ειδικό εργαλειάκι που πουλάνε στα καταστήματα μουσικών οργάνων. Επίσης είναι και "μανιβέλα" για να γυρνάς τα κλειδιά της κιθάρας κατά το κουρδισμα ή το ξεκούρδισμα. Πάμφθηνο και πανχρήσιμο.

    yiannisyiannis
    31.03.2004, 15:49
    Quote:
    Η κιθάρα μου είναι ακριβώς σαν εκείνη. Πώς όμως βγάζω την πινέζα;;;



    Υπάρχει κι ο τρόπος με τα δόντια. Αν τα καταφέρεις, θα είστε δύο, εσύ κι ο Hendrix!
    Αν όχι, τουλάχιστον θα χαρεί ο οδοντίατρός σου.
    chrisnetgr
    01.04.2004, 20:37
    Ύστερα από επίπονη πρθσπάθεια και μια θπασμένη χορδή και ένα θπαθμένο δόντι κατάφερα να την βάλω. Με παίδπθε όμωθ καθώθ είναι η πρώτη φορά που το κάνω αυτό. Θαθ ευχαριθώ όλουθ εγώ και ο οδοντίατροθ μου που πλούτιθε. Τελικά δεν ήταν δύσκολο να βγάλω την πινέζα με τα δόντια!!

    Τώρα είμαθτε δυο!!! Εγώ και ο Hendriκθ!!
    jorge
    01.04.2004, 22:30
    Είσαι τελικά μεγάλο ταλέντο chrisnet!