ελληνική μουσική
    477 online   ·  210.821 μέλη

    Πως φτιαχνουμε cd non-stop

    gogere17
    23.03.2007, 21:36
    Πως φτιαχνουμε cd χωρις παυση μεταξυ των τραγουδιων?
    jorge
    23.03.2007, 22:05
    Αν χρησιμοποιείς Nero, επέλεξε όλα τα τραγούδια που είναι να γράψεις (κάντα "μπλε"), κάνε δεξί κλικ και μέσα σε κάποια επιλογή (δε θυμάμαι ακριβώς), κάπου θα βρεις ένα πεδίο που είναι "2 δευτερόλεπτα". Βάλτο μηδέν και πάτα ΟΚ.
    gogere17
    23.03.2007, 22:09
    το εχω δοκιμασει αλλα μετα το cd κολλαει.Γιαυτο ρωταω μηπως υπαρχει καποιο αλλο προγραμμα....
    GL
    23.03.2007, 22:46
    Παράθεση:

    Το μέλος gogere17 στις 23-03-2007 στις 22:09 έγραψε...

    το εχω δοκιμασει αλλα μετα το cd κολλαει.Γιαυτο ρωταω μηπως υπαρχει καποιο αλλο προγραμμα....



    Υπαρχει το προγραμμα Virtual DJ Pro! Kατα την ταπεινη μου γνωμη πολυ καλυτερο απο το ΝERO για αυτη τη δουλεια...

    Kατεβασε απο ΕΔΩ την demo εκδοση για 20 μερες! Δοκιμασε το και αν σου κανει μπορεις να το βρεις πανευκολα στο διαδικτυο απο διαφορα P2P Sites....

    Σε αυτο το προγραμμα πρεπει να κανεις τα εξης:

    1) Στα δυο decks θα βαζεις τα τραγουδακια που θες και θα το παιζεις DJ....

    2) Μολις βαλεις να παιξει το Deck 2 θα φορτωσεις αλλο τραγουδακι στο Deck 1, κοκ!

    3) Μπορεις να επιλεξεις να φτιαξεις και την ποιοτητα των τραγουδιων(bitrate)! Οι καινουργιες εκδοσεις εχουν την δυνατοτητα ενα ασμα που το εχεις πχ στα 128 kbps να το ανεβασεις μεχρι 360 kbps....!!!!

    4) Bεβαια αυτη ειναι ας πουμε μια χειροκινητη διαδικασια, αλλα κατα τη γνωμη μου αξιζει τον κοπο γιατι μαθαινεις και πολλα κολπα DJ! Δες το και σαν παιχνιδι....


    Aπλα πρεπει να πειραματιστεις λιγακι στην αρχη και μετα ολα ειναι πολυ ευκολα! Θα δεις οτι θα σου αρεσει! Το προγραμμα ειναι παναλαφρο και ιδιαιτερα ευκολο ακομα και σε αρχαριους χρηστες!!



    Υ.Γ : Προσοχη ομως! Για τους ραδιοφωνικους μας παραγωγους παει αυτο!
    Εχει και δυνατοτητα να το κανεις προγραμμα εκπομπης για δικτυακο ραδιοφωνο! ΘΕΛΕΙ ΟΜΩΣ ΑΡΚΕΤΟ ΨΑΞΙΜΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΛΑΛΑΚΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ...ΘΑ ΤΡΕΧΕΙ Ο ΧΟΡΧΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΦΤΑΝΕΙ! Γι' αυτο δεν σας το συνιστω....



    jorge
    24.03.2007, 01:35
    Δεν υπάρχει πρόβλημα να το χρησιμοποιείτε για εκπομπές, αρκεί να έχετε ανοικτό το Winamp. Νομίζω έκανε ο Kifa παλιά κάτι ανάλογο. Με τις ρυθμίσεις του Shoutcast και την επιλογή "What You Hear" ή "Sound Mix", ότι ακούγεται από τα ηχεία πηγαίνει στους ακροατές. Δεν έχει σημασία με ποιό πρόγραμμα παράγεται ο ήχος, ούτε αυτό επηρεάζει τη λειτουργία του σταθμού.
    GL
    24.03.2007, 02:38
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 24-03-2007 στις 01:35 έγραψε...

    Δεν υπάρχει πρόβλημα να το χρησιμοποιείτε για εκπομπές, αρκεί να έχετε ανοικτό το Winamp. Νομίζω έκανε ο Kifa παλιά κάτι ανάλογο. Με τις ρυθμίσεις του Shoutcast και την επιλογή "What You Hear" ή "Sound Mix", ότι ακούγεται από τα ηχεία πηγαίνει στους ακροατές. Δεν έχει σημασία με ποιό πρόγραμμα παράγεται ο ήχος, ούτε αυτό επηρεάζει τη λειτουργία του σταθμού.


    Για αυτο που θελω να πω Χορχε δεν λογιζεται το DJ σαν προγραμμα αναπαραγωγης, αλλα σαν προγραμμα εκπομπης! Ιδιο με το Winamp!

    Το μπλεξιμο Χορχιτο μου θα ειναι στο ENCODER! Εμεις εχουμε το SHOUTcast του Winamp! Εκπεμπουμε στα 32kbps, ενω το DJ αποδιδει καλα απο 64 και πανω(συμφωνα με το manual του αυτο)!
    Αν βαλεις να εκπεμψεις με DJ το προγραμμα σου ζηταει ολες τις ρυθμισεις που μας εχεις δωσει και στο winamp!

    Εστω οτι εχουμε λοιπον και στα δυο προγραμματα τις ρυθμισεις του SHOUTcast oπως λες και ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ WINAMP, τι γινεται ομως αν το ENCODER στο DJ ειναι απο 64kbps και πανω?? Εκει δεν θα γινει μακελιο???

    Αν θυμαμαι καλα κιολας ο λογος που ειχε σταματησει να δουλευει ο Κωστας το DJ ηταν ακριβως αυτος!!


    gogere17
    24.03.2007, 10:31
    ευχαριστω αλλα μπορεις να φτιαξεις cd μεσα απο αυτο το προγραμμα>?
    GL
    24.03.2007, 11:58
    Παράθεση:

    Το μέλος gogere17 στις 24-03-2007 στις 10:31 έγραψε...

    ευχαριστω αλλα μπορεις να φτιαξεις cd μεσα απο αυτο το προγραμμα>?



    Mα φυσικα και μπορεις! Ολο αυτο το project που θα φτιαξεις το αποθηκευεις ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ οπου θες!!


    harisx
    10.04.2007, 18:24
    Το nero εχει την επιλογη κατω δεξια "no pause betwen tracks".Αν ομως το αρχικο cd
    ειναι γραμενο χωρις παυσεις.Δηλαδη οπως το δινεις ετσι γραφεται.Αν ομως δεν ειναι με παυση απο την αρχη το cd σου αναλογo προγραμα για την περιπτωση αυτη ειναι το cooledit .
    Σωνεις σε ενα φακελο τα κοματια σου και μετα τα φορτωνεις στο nero για γραψιμο.

    Η τεχνη θελει θυσιες
    www.cdbaby.com/cd/haris

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : harisx στις 10-04-2007 18:28 ]


    Tsak
    05.05.2007, 23:10
    Υπάρχει και το MIXMEISTER (mixmeister.com), που μιξάρει το τέλος κάθε τρακ με την αρχή του επόμενου. Το CD γράφεται από το ίδιο το πρόγραμμα και υπάρχει επιλογή και για εγγραφή στο δίσκο ενός αρχείου (wav) με όλα τα τραγούδια. Στο CD τα τρακ εξακολουθούν να είναι χωριστά παρόλο που ακούγονται μιξαρισμένα, υπάρχει δηλαδή δυνατότητα μετακίνησης μπρος - πίσω.