ελληνική μουσική
    609 online   ·  210.830 μέλη

    Harry Potter and the Deathly Hallows(Book 7)

    tsaboukos
    04.04.2007, 12:36
    «Harry Potter and the Deathly Hallows»… έρχεται στις 21 Ιουλίου!

    Η ημερομηνία της έκδοσης του έβδομου και τελευταίου βιβλίου της επιτυχημένης σειράς ΧΑΡΙ ΠΟΤΕΡ της Τζ. Κ. Ρόουλινγκ ανακοινώθηκε την 1-2-2007 από την ιστοσελίδα της συγγραφέα και στο βρετανικό Χρηματιστήριο!
    Το Σάββατο της 21ης Ιουλίου (στις 00:01 βρετανική ώρα) το «Harry Potter and the Deathly Hallows» κάνει παγκόσμια πρεμιέρα στην αγγλική γλώσσα.
    Το 2007 σηματοδοτεί τη δέκατη επέτειο από την έκδοση του πρώτου βιβλίου της σειράς.
    Από τον αγγλικό εκδοτικό οίκο Bloomsbury δηλώνουν πανευτυχείς που εκδίδουν το πιο πολυαναμενόμενο βιβλίο του κόσμου. Από την άλλη μεριά η Ρόουλινγκ δηλώνει: «Είμαι χαρούμενη με ραγισμένη καρδιά! Πάντα ήξερα ότι η ιστορία του Χάρι θα έκλεινε με το 7ο βιβλίο, αλλά το αντίο υπήρξε τόσο δύσκολο… Ποτέ πριν δεν είχα νιώσει τέτοιο μείγμα ακραίων συναισθημάτων στη ζωή μου, ποτέ δεν ονειρεύτηκα πως θα μπορούσα να νιώσω ευτυχισμένη και συνάμα θλιμμένη…» Και συνεχίζει: «Αν μπορεί να θεωρηθεί παρήγορο αυτό, σίγουρα θα υπάρξουν πολλά που θα συνεχίσουμε να συζητάμε, να αμφισβητούμε και να υποθέτουμε μετά το “Deathly Hallows”». Παλαιότερα, στη φιλανθρωπική εκδήλωση της 1ης Αυγούστου 2006 στο Radio City Music Hall της Νέας Υόρκης, όπου παραβρέθηκαν γνωστοί συγγραφείς για να διαβάσουν αποσπάσματα από βιβλία τους, η συγγραφέας δήλωσε για το τελευταίο βιβλίο της σειράς Χάρι Πότερ: «Νιώθω μάλλον απελευθερωμένη… επειδή έφτασα στο τέλος, που κάποιοι θα το μισήσουν και άλλοι θα το αγαπήσουν, αλλά έτσι πρέπει να γίνει… Φτάνω προς το τέλος που πάντα σχεδίαζα, αλλά κάποιοι χαρακτήρες που αναμενόταν να επιζήσουν έχουν πεθάνει και ένας χαρακτήρας σώθηκε… Καταλαβαίνω γιατί ένας συγγραφέας θα σκότωνε ένα χαρακτήρα από την άποψη του ότι δε θα μπορούν έτσι άλλοι να συνεχίσουν να γράφουν για αυτόν μετά το θάνατο του συγγραφέα που τον δημιούργησε». Ακόμη, σε προηγούμενη εκδήλωση, στη γιορτή για τα γενέθλια της βασίλισσας Ελισάβετ, στις 25 Ιουνίου στο παλάτι του Μπάκιγχαμ στην Αγγλία, η Τζ. Κ. Ρόουλινγκ διάβασε αποσπάσματα από το 6ο βιβλίο του Χάρι Πότερ μπροστά σε 2.000 παιδιά. Στην εκδήλωση παρίσταντο μεταξύ άλλων οι Άντονι Χόροουιτς (Άλεξ Ράιντερ), Φίλιπ Πούλμαν (Η Τριλογία του Κόσμου) και Μπράιαν Ζακ (Το Πρόσταγμα του Αγγέλου). Λέγεται ότι η τελευταία λέξη του τελευταίου κεφαλαίου θα είναι scar («ουλή» στα ελληνικά, εξαιτίας ίσως της ουλής που φέρει ο ήρωας της). Θα περιμένουμε να το εξακριβώσουμε! Επειδή, μάλιστα, αναμένεται να είναι τόσο μεγάλη η αναστάτωση των fans από το τέλος της σειράς η μεγάλη βρετανική αλυσίδα βιβλιοπωλείων Waterstone’s αποφάσισε την ίδρυση Κέντρου Ψυχολογικής Υποστήριξης.
    Στη χώρα μας, το αγγλικό βιβλίο θα διατεθεί στις 21 Ιουλίου από τις Εκδόσεις ΨΥΧΟΓΙΟΣ, ενώ η ελληνική μετάφραση αναμένεται να κυκλοφορήσει στις 3 Νοεμβρίου 2007 με εκτιμώμενη λιανική τιμή 28 €. Επίσης, θα κυκλοφορήσουν συλλεκτικές θήκες με τα προηγούμενα βιβλία της σειράς, ενώ θα προβληθεί φέτος (13/07 στο εξωτερικό και μάλλον τον Αύγουστο στην Ελλάδα) και η 5η ταινία με τα κατορθώματα του διάσημου μάγου! Μάλιστα, το τρέιλερ για την επόμενη ταινία του Χάρι Πότερ «Ο Χάρι Πότερ και το Τάγμα του Φοίνικα» είναι έτοιμο. Για να το δείτε, πατήστε εδώ.

    Εν αναμονή λοιπόν για το grand φινάλε…


    Θέλετε να ενημερώνεστε για κάθε νέο βιβλίο ή ημερολόγιο που κυκλοφορεi στη σειρά του Χάρι Πότερ;
    Η σειρά βιβλίων του Χάρι Πότερ έχει πουλήσει 325 εκατομμύρια αντίτυπα παγκοσμίως και έχει μεταφραστεί σε 64 γλώσσες. Ενδεικτικά, το τελευταίο βιβλίο «Ο Χάρι Πότερ και ο Ημίαιμος Πρίγκιψ» πουλήθηκε την πρώτη μέρα της κυκλοφορίας του στη Μ. Βρετανία σε 2.009.574 αντίτυπα σημειώνοντας ρεκόρ του πιο ταχέως πωληθέντος βιβλίου. Και τα έξι βιβλία, βέβαια, έχουν γίνει Νο 1 μπεστ σέλερ παγκοσμίως όπως και στην Ελλάδα.

    Αν, λοιπόν, δεν έχετε εγγραφεί ήδη στο FAN CLUB ή στη ΛΕΣΧΗ ΑΝΑΓΝΩΣΤΩΝ των Εκδόσεων ΨΥΧΟΓΙΟΣ ή αν είστε ήδη μέλος και δεν έχετε δηλώσει το ενδιαφέρον σας για τον Χάρι Πότερ, πατήστε ΕΔΩ τώρα και θα σας ενημερώσουμε μέσω e-mail μόλις ξεκινήσει η διαδικασία των προπαραγγελιών του αγγλικού και αργότερα του ελληνικού 7ου βιβλίου Χάρι Πότερ.
    Πηγη:http://harrypotter.psichogios.gr/new/newbook.asp
    pluton
    05.04.2007, 14:20
    Επιτέλους. Εν αγωνία το περιμέναμε... Δυστυχώς, νομίζω ότι αυτό είναι και το τελευταίο βιβλίο της σειρας
    Bruce_Dicki13
    05.04.2007, 14:36
    Νοεμβριο 2007??? Σα να καθηστερει λιγο ..δεν νομιζετε????
    Tyrogkofretas
    06.04.2007, 01:27
    Δεν είναι δύσκολη η ανάγνωσή του στα αγγλικά. Το επεχείρησα με το προηγούμενο να το διαβάσω στα αγγλικά και τα πήγα περίφημα! Βέβαια, ανέτρεξα 2-3 φορές σε λεξικό για να πιάσω κανέναν ιδιοματισμό, αλλά αν το αρχίσεις, μετά ξεχνάς ότι το διαβάζεις σε άλλη γλώσσα! Άσε που ο Χάγκριντ μιλάει βλάχικα αγγλικά, πράγμα που δεν φαίνεται πουθενά στην ελληνική μετάφραση. Αυτό και άλλα, κάνουν την αγγλική έκδοση του βιβλίου, πιο αυθεντική και κοντά στο πρότυπο της συγγραφέως. Εγώ προσωπικά, συνιστώ αγγλικά...
    MagicaDeSpell
    06.04.2007, 05:46
    Κι εγω συνιστω αγγλικα αν και αργησα λιγο να καταλαβω την αργκω και τις βλαχικες εκφρασεις του Χαγκριντ παρ' ολα αυτα δεν θα περιμενω και παλι την μεταφραση οπως και το 6ο βιβλιο θα παρω το 7ο στα αγγλικα
    Ο Ιουλιος μου φαινεται πολυ μακρια....


    black_devil
    07.04.2007, 23:07
    Α, δεν παίζω! Στη μεταγλώτιση των ταινιών έπρεπε να βάλουν τον Χαγκριντ να μιλάει με λ(ι)ι και ν(ι)ι!
    Μήπως έχετε καμία πληροφορία για το αν θα ζήσει ή αν θα πεθάνει ο Μαλφόι στο τελος? Είναι ο αγαπημένος μου χαρακτήρας και ο Tom Felton ο αγαπημένος μου ηθοποιός!
    nicchristie
    07.04.2007, 23:29
    Κι εγώ προτιμώ τα βιβλία στα αγγλικά. Στη μετάφραση χάνεται ο τρόπος γραφής της Ρόουλινγκ και υστερεί σε σχέση με τα αυθεντικά.

    @black_devil
    Ο Μαλφόι?

    Εμένα μου άρεσε ο Νταμπλντορ
    MagicaDeSpell
    08.04.2007, 23:50
    Ε οχι σ'αρεσει ο Μαλφοι ...Ελεος εμενα μ'αρεσει ο Χαρυ η Ερμιονι, Ο μπλακ και ο νταμπλντορ βεβαια
    Steppenwolf
    15.04.2007, 04:55
    Χωρίς να είμαι fan... ο δικός μου αγαπημένος χαρακτήρας είναι ο Snape.... Λέτε να πεθάνει;;
    tolis_ch
    15.04.2007, 17:50

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tolis_ch στις 15-04-2007 17:51 ]


    groovergr
    15.04.2007, 17:54
    Αυτή τη στιγμή το διαβάζω
    Όποιος το θέλει ας στείλει πμ

    Η αρχή είναι προβλέψιμη
    nicchristie
    15.04.2007, 18:18
    Τι διαβάζεις?

    groovergr
    15.04.2007, 18:30
    To 7o βιβλίο... Κυκλοφορεί στο ιντερνετ Οταν το έμαθα τρελάθηκα
    nicchristie
    15.04.2007, 18:41


    Στείλε link!

    megali_mpougatsa
    15.04.2007, 21:09
    Εξαιρετικά απίθανο μου ακούγεται...
    nicchristie
    15.04.2007, 21:33
    Κι εμένα απίθανο μου φάνηκε στην αρχή αλλά έχω ήδη διαβάσει τα τρία πρώτα κεφάλαια!

    groovergr
    16.04.2007, 10:57
    παιδια μη μου στελνετε πμ και με ρωτάτε το λινκ, γιατι πολύ απλα δεν το έχω... Να μου δίνετε το mail(με pm) σας και με την πρώτη ευκαιρία θα σας στείλω το book σε word μορφή.
    WildCat
    16.04.2007, 12:02
    Παράθεση:

    Το μέλος Steppenwolf στις 15-04-2007 στις 04:55 έγραψε...

    Χωρίς να είμαι fan... ο δικός μου αγαπημένος χαρακτήρας είναι ο Snape.... Λέτε να πεθάνει;;



    Κι εμένα ο Snape είναι !!! Και νόμιζα ότι ήμουν μειοψηφία
    megali_mpougatsa
    17.04.2007, 20:27
    Έψαξα τελικά στο διαδίκτυο και βρήκα το βιβλίο στο οποίο αναφέρεστε. Απ ό,τι αποδείχτηκε τελικά, δεν είναι παρά fan-fiction, δηλαδή βιβλίο γραμμένο απο κάποιον θαυμαστή πριν αρκετό καιρό, το οποίο κάποιοι πλάσαραν πριν λίγες μέρες στο διαδίκτυο ως το 7ο βιβλίο.

    Όποιος το διαβάσει προσεκτικά, θα καταλάβει αμέσως πως ο τρόπος γραφής ειναι πολύ διαφορετικός από αυτόν της Rowling, και θα βρει μέσα σημειώσεις του ερασιτέχνη συγγραφέα, καθώς και διάφορα σημεία όπου τα γεγονότα δεν συνάδουν απόλυτα με την μέχρι τώρα πλοκή.

    Το βιβλίο θα κυκλοφορήσει, όπως γράφτηκε και παραπάνω, στις 21 Ιουλίου 2007, και φυλάσσεται υπο δρακόντεια μέτρα ασφαλείας για να μην υπάρξει το παραμικρό ενδεχόμενο διαρροής.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megali_mpougatsa στις 17-04-2007 20:28 ]


    qanun
    18.04.2007, 10:58
    ΣΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΓΑ μην ειχε κυκλοφορησει το βιβλιο στο Internet. Καταρχην θα ειχε πεσει το συμπαν αν συνεβαινε αυτο. Το βιβλιο εχει σπασει καθε ρεκορ προπωλησεων. Ο εκδοτικος οικος Barnes&Noble που εκδιδει το βιβλιο εχει δεχτει 500.000 παραγγελιες ως τωρα. Τα πιο πληρη site σχετικα με το Χαρι Ποτερ ειναι το www.mugglenet.com και το www.the-leaky-cauldron.org.
    Περιμενω να ερθει ο Ιουλιος να το παρω, στα αγγλικα φυσικα.