ελληνική μουσική
    619 online   ·  210.846 μέλη

    Διόρθωση σε στίχο (Ερωτικό)

    falimento
    05.04.2004, 17:20
    Θα ήθελα να κάνω μια διόρθωση στους στίχους του τραγουδιού
    Ερωτικό (η Πιρόγα) το οποίο παρεπιπτόντως αποτελεί ένα
    εκπληκτικό κομμάτι..

    Επειδή βλέπω συχνά οτι παραφράζεται ο συγκεκριμένος στίχος,
    (σήμερα το είδα γραμμένο λάθος στο forum) μπήκα στη παρτιτούρα του
    και το είδα και εκεί λάθος..

    Στη τελευταία στροφή υπάρχει γραμμένος ο στίχος:

    "Εδώ είναι Αττική, θεών νταμάρι"

    Το σωστό είναι:

    "Εδώ είναι Αττική,φαιό νταμάρι"

    Όπου φαιός σημαίνει γκρίζος αλλά συχνά παραφράζεται επειδή
    δεν ακούγεται και πολύ καθαρά στο τραγούδι..

    Αν πέφτω έξω διορθώστε με..Καλοδεχούμενη κάθε άποψη!!!!!!!!
    Όποιος το γνωρίζει να γράψει για να αποσαφηνιστέι..
    rapsodos
    05.04.2004, 17:31
    Δεν ξερω αν λεει όντως φαιο αλλά εγώ έτσι το έλεγα τόσο καιρό. Ελπίζω να μην έγινα ρεζίλι τόσες φορές (όχι οτι διακρίνεται εύκολα)
    falimento
    05.04.2004, 17:49
    Φαντάσου orpheus πόσες φορές έχω γίνει εγώ ρεζίλι!!!!

    Πλάκα στη πλάκα έχω δει γραμμένο το στίχο έτσι και για αυτό το αναφέρω..
    Αν ακούσεις την εκτελέση του Μητσιά πάντως το αναφέρει ξεκάθαρα (όσο ξεκάθαρα μπορεί να είναι..)

    Δεν θα παρέμβω άλλο θα αφήσω τα υπόλοιπα μέλη να μας βοηθήσουν..
    jorge
    05.04.2004, 19:20
    Στο νόημα πιο πολύ ταιριάζει το "φαιό", μια και το όλο συναίσθημα της παραγράφου είναι μάλλον αρνητικό και γκρίζο... Όπως και η Αττική άλλωστε...

    Quote:
    Ποια νυχτωδία το φως σου έχει πάρει
    και σε ποιό γαλαξία να σε βρω
    Εδώ είναι Αττική, φαιό νταμάρι
    Κι εγώ ένα πεδίο βολής φτηνό
    που ασκούνται βρίζοντας ξένοι φαντάροι


    falimento
    05.04.2004, 19:42
    Στην ιστοσελίδα www.stixoi.gr μπήκα πριν λίγο και το είδα γραμμένο φαιό νταμάρι..


    jorge αυτό που λες είναι πολύ λογικό και μπράβο που το σκέφτηκες έτσι..

    Όμως επειδή ο Αλκης Αλκαίος γράφει άκρως ποιητικά και έχει ένα ιδιαίτερο ύφος η λογική σταματά και δίνει τη θέση της στη ποίηση..

    Σιγά σιγά ξεπλέκεται το μυστήριο


    Astron
    05.04.2004, 21:43
    Πράγματι έτσι πρέπει να είναι. Μόλις το άκουσα με τον Μητσιά (καταπληκτική ερμηνεία και δύναμη) και όντως λέει "φαιό".

    jorge
    06.04.2004, 00:39
    ¶λλαξε και στις Παρτιτούρες. Μπράβο πραγματικά falimento γιατί είσαι από τους λίγους που το ήξεραν. Εδώ από μεγάλους ανθρώπους το ακούω και όλοι το λένε "θεών". Πλέον θα τους διορθώνουμε
    ICAROS83
    20.03.2009, 04:49

    O Άλκης Αλκαίος ''φαιό'' το έγραψε, αλλά δεν είναι λάθος να χρησιμοποιούν την λέξη ''θεών'' στην θέση του, όσοι το επιθυμούν. Δεν είναι κακό να αυτοσχεδιάζει κάποιος στις εκτελέσεις. Smile Κατά τη γνώμη μου ταιριάζει τόσο ''φαιό'' όσο και ''θεών''.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ICAROS83 στις 20-03-2009 04:54 ]


    kithara-woman
    20.03.2009, 08:56

    Κι εγώ  έχω δει γραμμένους τους στίχους,είναι σίγουρα ''φαιό'',αν το προσέξει κανείς λίγο,θα το ακούσει.

    Αν πει κάποιος ''θεών'', αλλάζει όλο το νόημα της φράσης,γιατί όπως είπε ο falimento και ο jorge,και συμφωνώ απόλυτα,φαιό σημαίνει γκρίζο,και παραπέμπει σε κάτι σκοτεινό,ομιχλώδες,σε κάτι αρνητικό,κάτι προβληματικό,όπως είναι η Αττική,με τα προβλήματά της,και ταιριάζει και με τους υπόλοιπους στίχους,νοηματικά,με το ''πεδίο βολής'' ας πούμε,που ασκούνται βρίζοντας ξένοι φαντάροι.Αν έλεγε ''Θεών'' θα ήταν σαν να ήθελε να εξυμνήσει τη ζωή εδώ,σαν κάτι όμορφο,θεικό.Οπότε και νοηματικά ταιριάζει η λέξη ''φαιό'' με το υπόλοιπο νόημα και κλίμα των στίχων,που βγάζει μια γλυκόπικρη γεύση.

    Πολύ όμορφο τραγούδι!Ο Αλκης Αλκαίος έχει γράψει μερικούς από τους πιο όμορφους στίχους,σε τραγούδια που σίγουρα θα μείνουν διαχρονικά.


    nela
    28.09.2011, 14:25
    καλά αυτό το τραγούδι με ¨ισοπεδώνει¨ κάθε φορά που το ακούω, μπορεί κανείς να φανταστεί πολύ διαφορετικά σενάρια στα οποία ταιριάζει... είναι κάτι πολύ ξεχωριστό η ποίηση εδώ, "καθολική" με κάθε έννοια.. (εκτός απ'την θρησκευτική) όσο αφορά το "φαιό/θεών", και εγώ ακούω "φαιό" αλλα ταιριάζουν και τα δύο, πιστεύω. Ολόκληρο το ποίημα αναδίδει ίχνη&στοιχεία ελληνικής μυθολογίας, βλ. 1η στροφή: Με μια πιρόγα φεύγεις και γυρίζεις τις ώρες που αγριεύει η βροχή στη γη των Βησιγότθων αρμενίζεις και σε κερδίζουν κήποι κρεμαστοί μα τα φτερά σου σιγοπριονίζεις >κάποιος που αρμενίζει σε τόπους μακρινούς, και κινδυνεύει να "χάσει" τα φτερά του>Ίκαρος 2η στροφή: "σου 'φερα απ' τους Δελφούς γλυκό νερό" 3η στροφή: Αντιγόνη αρα θα μπορούσε κανείς να το δεχτεί ως "θεών" > Αττική ως χώρος που "φιλοξένησε" θεούς&πνεύματα στο πέρασμα των αιώνων.
    kasel
    28.09.2011, 15:38

    Φαιό λέει,αλλά όντως στις συναυλίες πολλοί λένε Θεών ή ακόμα και Θεό(αυτό σίγουρα δε βγάζει νόημα).Όπως επίσης στο συγκεκριμένο τραγούδι λέει:''Σου'φερε απ'τους Δελφούς γλυκό νερό'' και πολλοί λένε ''γλυφό νερό''.Και σ'αυτό ευθύνονται οι ίδιοι οι τραγουδιστές γιατί κι αυτοί λένε γλυφό.