ελληνική μουσική
    629 online   ·  210.826 μέλη
    lostf21
    11.04.2007, 19:42
    Παιδιά έχω πτυχίο αρμονίας και ήθελα να ρωτήσω τι άλλο πτυχίο χρειάζεται για να μπορείς να διδάξεις στο δημόσιο.Ευχαριστώ εκ τον προταίρων.
    AIDONOGLOUNEKTARIA
    11.04.2007, 21:17
    Καλησπέρα & Χρόνια Πολλά!

    Θέλω να σου απαντήσω στην ερώτησή σου τι χρειάζετε να έχεις για να διδάξεις στο δημόσιο.
    Για ωρομίσθιος πρέπει να έχεις οποσδήποτε πτυχίο πιάνου, κιθάρας, βιολιού, ή κάποιο από τα όργανα της κλασσικής ορχήτρας.
    Για τα θεωρητικά πρέπει να έχεις & πτυχίο Αντίστιξης.
    Αν & εφόσον γίνει επιτέλους ΑΣΕΠ & για μας τους κακόμοιρους χρειάζεται Δίπλωμα οργάνου & πτυχίο Φούγκας.
    Αν θέλεις να διδάξεις σε κάποιο Μουσικό Γυμνάσιο ή Λύκειο , sorry αλλά δεν ξέρω τι υπάρχει στην Θράκη, χρειάζεσαι δίπλωμα οργάνου για να διδάξεις οργανο, & τουλαχιστον πτυχίο Φούγκας αν θέλεις να δηλώσεις & θεωριτικά.


    melody-music
    12.04.2007, 13:25
    με ενα πτυχιο αρμονιας και αντιστηξης εισαι οκ.
    ο διαγωνισμος του ΑΣΕΠ προυποθετει τουλαχιστον ενα πτυχιο ωδικης. πτυχιο ωδικης αν θυμαμαι καλα ειναι αρμονια και αντιστηξη. δεν χρειαζεσαι οργανο γιατι υποτιθεται οτι εχεις ενα επιπεδο με τα πτυχια αυτα.

    μπορεις να διδαξεις σε γυμνασια κ λυκεια και σε νηπιαγωγεια μην σου πω (γιατι σε μερικα εχουν μουσικη) κ σε μουσικα σχολεια εκτος απο μουσικα πανεπιστημια
    vero
    12.04.2007, 14:03
    πτυχίο αντίστηξης τι ειναι?
    vouliakis
    12.04.2007, 14:52
    Ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά:

    -Για διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, υπάρχουν κάποιες πληροφορίες πως θα γίνει το φθινόπωρο (πληροφορίες που δεν έχουν επιβεβαιωθεί, όμως,) εδώ...
    Τα τυπικά προσόντα όσων θα έχουν δικαίωμα να διαγωνισθούν, θα ανακοινωθούν, οπότε καλό είναι να μην πιθανολογούμε.
    Από την ανακοίνωση φαίνεται πως θα δοθεί προτεραιότητα στους αποφοίτους των (πανεπιστημιακών) τμημάτων μουσικών σπουδών ή μουσικής επιστήμης και τέχνης καθώς και του τμήματος Λαϊκής Παραδοσιακής Μουσικής (ΤΕΙ).
    Ο διαγωνισμός δεν θα αφορά τους "ωδειακούς" (που θα μπορούν να διορίζονται εφόσον μείνουν κενές θέσεις), αλλά και πάλι, ας μην πιθανολογούμε: τίποτα δεν είναι ακόμα σίγουρο.

    -lostf21, για να διδάξεις ως ωρομίσθιος σε δημόσιο σχολείο, από όσα γνωρίζω, χρειάζεσαι και το πτυχίο της αντίστιξης.

    -melody-music, είναι άλλο το πτυχίο της ωδικής, άλλο της αρμονίας και άλλο της αντίστιξης.

    -vero, όλα τα παραπάνω είναι πτυχία (των -λεγόμενων- Ανώτερων Θεωρητικών της Μουσικής) που σου παρέχουν τα Ωδεία.

    Καλό όμως είναι για τέτοια θέματα να μην μιλάμε αόριστα. Πληροφορίες θα πρέπει να ζητήσετε από το ΑΣΕΠ ή από το ΥΠΕΠΘ ή -αν σας ενδιαφέρει η εργασία σαν ωρομίσθιος- από τις Διευθύνσεις Α΄βάθμιας ή Β΄βάθμιας Εκπαίδευσης του τόπου όπου θέλετε να διδάξετε...


    vero
    12.04.2007, 17:14
    ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωωωωω
    ANNAMARAKI
    12.04.2007, 18:06
    έχω και εγώ πτυχίο αρμονίας αλλα απ ότι είχα ακουσει για να μπείς στο δημόσιο θέλει και φούγκα τουλάχιστον για τα μουσικά σχολεία!παρεπιπτώντος melody το πτυχίο ωδικής ειναι το πρώτο πτυχίο στα θωρητικά απλα για να το πάρεις πρέπει να εισαί ενήλικοςδεν είναι το ίδιο με της αρμονίας..ωδικής-αρμονίας-αντίστοιξης-φούγκα-σύνθεση αυτή ειναι η σειρα των πτυχίων..
    Jasmine
    12.04.2007, 22:29
    Λυπάμαι που το λέω αλλά είμαστε οι τελευταίοι των τελευταίων!! (Σαν απόφοιτος ωδείου μιλάω) Μια εποχή που ασχολιόμουν κι εγώ να βρω δουλειά στο αντικείμενο αυτό και είχα ρωτήσει στο ΥΠΕΠΘ για να κάνω τα χαρτιά μου μου είπαν ότι για να διδάξω σε σχολείο χρειάζεται στα θεωρητικά τουλάχιστον πτυχίο φούγγας ή δίπλωμα οργάνου! Αυτά.. Δε νομίζω να μειώσαν τις απαιτήσεις τους..
    melody-music
    16.04.2007, 10:51
    παιδια εχετε δικιο.. απλα εγω μετα απο τοσο καιρο που εχω τελειωσει που εχω ηδη αρχισει να μπερδευομαι..

    παντως αυτο με το οτι προτιμουνται οι πανεπιστημιακοι πρωτοι ειναι γεγονος εδω και χρονια. ο θειος μου που ειναι μουσικος απο ωδειο θυμαμαι οτι μου ελεγε οτι παιρνουν 60% απο πανεπιστημια και 40% απο ωδεια. για μουσικα σχολεια παντα μιλαω. καλο ειναι να δοκιμαζει καποιος παντως με τον ασεπ. ελπιδες υπαρχουν.
    sakisarabatzis
    03.10.2007, 21:05
    Πλέον μονο αποφοίτους Μουσικολογίας και μεσω ΑΣΕΠ πληρουνται θεσεις καθηγητων μουσικης στο Δημόσιο.
    Spotlight_Dancer
    03.10.2007, 22:08
    Παράθεση:

    Το μέλος sakisarabatzis στις 03-10-2007 στις 21:05 έγραψε...

    Πλέον μονο αποφοίτους Μουσικολογίας και μεσω ΑΣΕΠ πληρουνται θεσεις καθηγητων μουσικης στο Δημόσιο.





    Θα ηθελε ο κυριος Αραμπατζης να μας ενημερωσει για τον αριθμο της εγκυκλιου που αναφερει αυτο που ισχυριζεται(περι διορισμου αποκλειστικα μεσω ΑΣΕΠ και μονο των Μουσικολογων)?Ευχαριστω πολυ.

    vero
    03.10.2007, 23:10
    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 03-10-2007 στις 22:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sakisarabatzis στις 03-10-2007 στις 21:05 έγραψε...

    Πλέον μονο αποφοίτους Μουσικολογίας και μεσω ΑΣΕΠ πληρουνται θεσεις καθηγητων μουσικης στο Δημόσιο.





    Θα ηθελε ο κυριος Αραμπατζης να μας ενημερωσει για τον αριθμο της εγκυκλιου που αναφερει αυτο που ισχυριζεται(περι διορισμου αποκλειστικα μεσω ΑΣΕΠ και μονο των Μουσικολογων)?Ευχαριστω πολυ.








    ws sinithws petagete
    noizreduction
    04.10.2007, 09:40
    Για τη φετινη χρονια και ρωτωντας για μια θεση στα ολοημερα σχολεια ( επομενως δεν αναφερομαι στο συνολο του δημοσιου σχολειου ), μου ειπαν πως απαραιτητη προυποθεση για την εισοδο μου στη λιστα αναμονης/αναπληρωτων ειναι η υπαρξη του πτυχιου Φουγκας. Δεν μου ανεφεραν κανενα διπλωμα οργανου, ομως δεν τους ρωτησα κι εγω γι'αυτο.
    vero
    04.10.2007, 11:34
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 04-10-2007 στις 09:40 έγραψε...

    Για τη φετινη χρονια και ρωτωντας για μια θεση στα ολοημερα σχολεια ( επομενως δεν αναφερομαι στο συνολο του δημοσιου σχολειου ), μου ειπαν πως απαραιτητη προυποθεση για την εισοδο μου στη λιστα αναμονης/αναπληρωτων ειναι η υπαρξη του πτυχιου Φουγκας. Δεν μου ανεφεραν κανενα διπλωμα οργανου, ομως δεν τους ρωτησα κι εγω γι'αυτο.




    asxeto ti einai to ptyxio foygkas?
    noizreduction
    04.10.2007, 12:47
    Φουγκα ή Fuge ή Φυγη ειναι μια απο τις θεωρητικες σπουδες που κανει κανεις ( που φυσικα ενδιαφερεται για τα θεωρητικα ). Η σειρα ειναι Θεωρια-Αρμονια/Ειδικο Αρμονιας-Αντιστιξη-Φουγκα και τελος Συνθεση
    Εαν θελεις να κατανοησεις τι ειναι φουγκα, τοτε προμηθευσου τις φουγκες του Bach. Ειναι το σημα κατατεθεν. Ειλικρινα δεν μπορω να σου αναλυσω εγω μεσα σε ενα post τις σπουδες 2 χρονων της Φουγκας.
    vero
    04.10.2007, 12:54
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 04-10-2007 στις 12:47 έγραψε...

    Φουγκα ή Fuge ή Φυγη ειναι μια απο τις θεωρητικες σπουδες που κανει κανεις ( που φυσικα ενδιαφερεται για τα θεωρητικα ). Η σειρα ειναι Θεωρια-Αρμονια/Ειδικο Αρμονιας-Αντιστιξη-Φουγκα και τελος Συνθεση
    Εαν θελεις να κατανοησεις τι ειναι φουγκα, τοτε προμηθευσου τις φουγκες του Bach. Ειναι το σημα κατατεθεν. Ειλικρινα δεν μπορω να σου αναλυσω εγω μεσα σε ενα post τις σπουδες 2 χρονων της Φουγκας.




    euxaristw hsouna katanohtos!!!!! kai mou dineis mia aisiodoxia afou einai 2 xronia..... exeis eidikous kathigites pou kanoun fougka h opoiodhpote kathigiths mousikhs?
    noizreduction
    04.10.2007, 13:01
    Για να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα.

    Για να φτασεις στη Φουγκα, πρεπει υποχρεωτικα να εχεις το Ειδικο Αρμονιας, το πτυχιο της Αντιστιξης και να εχεις τελειωσει το Λυκειο ( για το τελευταιο δεν θυμαμαι εαν ισχυει για την Αντιστιξη εξισου ). Επισης, πρεπει να εχεις βαθμο "λιαν καλως" τουλαχιστον στο πτυχιο της Αντιστιξης.
    Οι καθηγητες που κανουν αυτο το μαθημα, ιδιαιτερα σε ωδεια, ειναι οι κλασσικοι καθηγητες που κανουν Θεωρια, Αρμονια, Ειδικο Αρμονιας, Αντιστιξη. Λογικα οταν προσλαμβανονται απο το ωδειο πρεπει να εχουν τουλαχιστον πτυχιο Φουγκας ( μιας και το πτυχιο της Φουγκας ειναι το αναγνωρισμενο απο το κρατος ως το υψηλοτερο πτυχιο των ανωτατων θεωρητικων. Δυστυχως η Συνθεση δεν ειναι, παρολο που ειναι το τελευταιο στη σειρα ), οποτε πρεπει να μπορουν να κανουν και αυτο το μαθημα.

    Επισης να σου τονισω πως περα απο το βασικο μαθημα που θα κανεις ( πχ στο Ειδικο Αρμονιας ) θα πρεπει να παρακολουθεις και παρεμφερη μαθηματα, οπως χορωδια, ιστορια μουσικης 1 και 2, μορφολογια, οργανογνωσια, μουσικη δωματιου, κλπ...

    Καλη αρχη λοιπον
    nightwhisper
    04.10.2007, 13:02
    δεν αντεχω αλλο
    vero
    04.10.2007, 13:09
    Παράθεση:

    Το μέλος nightwhisper στις 04-10-2007 στις 13:02 έγραψε...

    δεν αντεχω αλλο




    θα συμφωνησω



    ευχαριστω
    noizreduction
    04.10.2007, 14:13
    Τι να πουμε και εμεις που αναμενουμε μια θεση στο δημοσιο :D Ολα εχουν το κοστος τους..Ομως εαν σου αρεσει, το κανεις και λες και ευχαριστω!