ελληνική μουσική
    757 online   ·  210.848 μέλη

    Συντονιστές (moderators) στο Chat

    jorge
    27.07.2007, 10:39
    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 26-07-2007 στις 08:06 έγραψε...

    Αν οντως θελεις προτασεις...


    Υπονοείς πως μπορεί να ζητάω προτάσεις χωρίς να το εννοώ; Δέκα χρόνια εδώ μέσα, δε νομίζω να έχω δείξει οτι έχω "γραμμένα" τα μέλη του MusicHeaven. Ίσα-ίσα... Δε μου άρεσε αυτό το σχόλιο, αλλά ας πάμε παρακάτω.


    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 26-07-2007 στις 08:06 έγραψε...

    ...,θα ηταν καλο να γνωστοποιησεις και στους υπολοιπους τα κριτηρια επιλογης των chat moderators.Π.χ. η επιλογη εχει να κανει με το χρονο παραμονης στο chat?Mε το χρονο ενεργους παρουσιας του στο site?Με την ηλικια του η την ωριμοτητα του ως ανθρωπος?Η με κατι αλλο που προσωπικα δεν μπορω να φανταστω?


    Προφανώς, ο καλύτερος moderator είναι όποιος

    α) συγκεντρώνει τα παραπάνω χαρακτηριστικά και επιπλέον
    β) μπορεί να επικοινωνεί χωρίς προβλήματα με την ομάδα ανάπτυξης (=να δέχεται τις όποιες υποδείξεις και να προτείνει βελτιώσεις όπου νομίζει) και
    γ) να έχει κάτι από την αισθητική που αποπνέει ο χώρος που βρίσκεται (=ευγένεια, βοήθεια προς νέα μέλη κλπ)

    Στους κανονισμούς του site υπάρχει παράγραφος (εδώ) που μιλάει για τις υποχρεώσεις των συντονιστών του Forum. Τα ίδια ισχύουν και για τους συντονιστές του Chat. Ρίξτε μια ματιά.


    Spotlight_Dancer
    27.07.2007, 12:21
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 27-07-2007 στις 10:39 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 26-07-2007 στις 08:06 έγραψε...

    Αν οντως θελεις προτασεις...


    Υπονοείς πως μπορεί να ζητάω προτάσεις χωρίς να το εννοώ; Δέκα χρόνια εδώ μέσα, δε νομίζω να έχω δείξει οτι έχω "γραμμένα" τα μέλη του MusicHeaven. Ίσα-ίσα... Δε μου άρεσε αυτό το σχόλιο, αλλά ας πάμε παρακάτω.


    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 26-07-2007 στις 08:06 έγραψε...

    ...,θα ηταν καλο να γνωστοποιησεις και στους υπολοιπους τα κριτηρια επιλογης των chat moderators.Π.χ. η επιλογη εχει να κανει με το χρονο παραμονης στο chat?Mε το χρονο ενεργους παρουσιας του στο site?Με την ηλικια του η την ωριμοτητα του ως ανθρωπος?Η με κατι αλλο που προσωπικα δεν μπορω να φανταστω?


    Προφανώς, ο καλύτερος moderator είναι όποιος

    α) συγκεντρώνει τα παραπάνω χαρακτηριστικά και επιπλέον
    β) μπορεί να επικοινωνεί χωρίς προβλήματα με την ομάδα ανάπτυξης (=να δέχεται τις όποιες υποδείξεις και να προτείνει βελτιώσεις όπου νομίζει) και
    γ) να έχει κάτι από την αισθητική που αποπνέει ο χώρος που βρίσκεται (=ευγένεια, βοήθεια προς νέα μέλη κλπ)

    Στους κανονισμούς του site υπάρχει παράγραφος (εδώ) που μιλάει για τις υποχρεώσεις των συντονιστών του Forum. Τα ίδια ισχύουν και για τους συντονιστές του Chat. Ρίξτε μια ματιά.






    Δεν ειμαι σε θεση να ξερω τι κανεις δεκα χρονια εδω μεσα μια που εγω ειμαι μελος μολις απο το Σεπτεμβριο του 2005,αλλα τουλαχιστον τους τρεις περιπου μηνες που εχει ανακυψει το θεμα των chat moderators προσωπικα δεν θυμαμαι να ζητησες καποια γνωμη για το ποιοι θα αναλαβουν αυτο το ρολο.Συνεπως,δικαιολογημενα μου προξενησε εντυπωση το γεγονος.Αν δε σου αρεσε λοιπον το σχολιο μου,πριν ενοχληθεις, καλο θα ηταν να σκεφτεις τη σταση που εχει προηγηθει απο μερους σου στο θεμα αυτο .Και μεταξυ μας,δεν το θεωρω καθολου κακο που ΔΕΝ ζητησες την οποιαδηποτε γνωμη διοτι εαν μπεις στη διαδικασια να ζητησεις τη γνωμη 38.700 και βαλε μελων που απαρτιζουν τη μεγαλη οικογενεια του Musicheaven δεν θα βγαλεις ακρη και ειμαι σιγουρος οτι το ξερεις καλυτερα απο μενα.

    Σε οτι αφορα τα κριτηρια που θετεις,τα δυο τελευταια ειναι καθαρα υποκειμενικα οποτε δεν θα μπω στο κοπο να τα σχολιασω.Σχετικα ομως με τα υποθετικα κριτηρια που εγω προανεφερα και ασπαζεσαι,τοτε εχουμε μεγαλο προβλημα.Διοτι η πρωτη "γενια" των chat moderators ειχε απο ελαχιστη εως και μηδενικη παρουσια στο chat,με εξαιρεση τα μελη Christine(την ωρα της εκπομπης της),Santourman και Astron(για το πρωτο περιπου μηνα μετα το "διορισμο"τους ως mods)ενω υπαρχουν και mods που εμφανιζονται σπανιοτατατα εστω και απλως on line.Σε οτι αφορα το θεμα του χρονου της ενεργους παρουσιας του στο site,προσπαθω να καταλαβω με ποιο τροπο το μελος edelweiss (εχοντας τρεις μηνες ενεργους παρουσιας στο site)καλυπτει αυτη τη προυποθεση...

    Και για να τελειωνουμε και εφοσον ζητας γνωμες,προσπαθησε να βρεις ανθρωπους που ασχολουνται ενεργα με το Chat και ειναι αρκετες ωρες on line ωστε να μπορουν να επεμβουν εαν και εφοσον χρειαστει.Και κατα τη γνωμη μου το σοβαροτερο κριτηριο θα πρεπει να ειναι αυτο,διοτι δεν νομιζω πως χρειαζεται σωνει και καλα" να έχει κάτι από την αισθητική που αποπνέει ο χώρος που βρίσκεται (=ευγένεια, βοήθεια προς νέα μέλη κλπ"για να κανει disconnect καποιον που βριζει.Πιστευω πως ειναι πιο απλο απ'οτι φαινεται.Δεν ειναι προβλημα το να διαλεξεις ατομα της εμπιστοσυνης σου η της συμπαθειας σου,αρκει ομως να ειναι εκει...Ευχαριστω και συγνωμη αν κουρασα.

    Χωρις ,παχαινουν επικινδυνα.
    incomplete_angel
    27.07.2007, 13:16
    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 27-07-2007 στις 12:21 έγραψε...

    Χωρις ,παχαινουν επικινδυνα.



    Λάθος φίλε spot, τα παρελκόμενα παχαίνουν όχι η !! (off topic, i know! )
    Spotlight_Dancer
    27.07.2007, 13:39
    Παράθεση:

    Το μέλος incomplete_angel στις 27-07-2007 στις 13:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 27-07-2007 στις 12:21 έγραψε...

    Χωρις ,παχαινουν επικινδυνα.



    Λάθος φίλε spot, τα παρελκόμενα παχαίνουν όχι η !! (off topic, i know! )


    Ειναι επειδη δεν εχεις πιει μπυρες με το Spot,γι'αυτο τα λες αυτα.
    jorge
    27.07.2007, 19:10
    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 27-07-2007 στις 12:21 έγραψε...

    Και για να τελειωνουμε και εφοσον ζητας γνωμες,προσπαθησε να βρεις ανθρωπους που ασχολουνται ενεργα με το Chat και ειναι αρκετες ωρες on line ωστε να μπορουν να επεμβουν εαν και εφοσον χρειαστει.


    Κουράστηκα.

    Εδώ και 3 μέρες ζητάω ονόματα και δεν έχει γραφτεί ούτε ένα. Γράφω και ξαναγράφω πως δεν έχω στατιστικά για το ποιός μπαίνει στο chat και δεν μπορώ να ξέρω ποιός ασχολείται ενεργά με το chat και ποιός όχι.

    Και ζητώ από εσάς να ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ. Δεν το καταλαβαίνετε;

    Και αντί να βοηθήσετε, κρίνετε παλιές επιλογές, όταν έχω ήδη αναφέρει πως δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση κάποιος mod να είναι πολλές ώρες στο chat. Αρκεί να είναι online ώστε σε μια δύσκολη κατάσταση να επέμβει.

    Σε ένα τέτοιο κλίμα γκρίνιας και ανύπαρκτων προτάσεων δε μπορώ να λειτουργήσω, λυπάμαι. Νιώθω πως χάνω το χρόνο μου τόσες μέρες με το συγκεκριμένο θέμα και δε νομίζω πως αξίζει να ασχολούμαι όταν υπάρχουν τόσα άλλα chat rooms στα οποία μπορείτε να βρείτε αυτό που ψάχνετε.
    Spotlight_Dancer
    27.07.2007, 20:14
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 27-07-2007 στις 19:10 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 27-07-2007 στις 12:21 έγραψε...

    Και για να τελειωνουμε και εφοσον ζητας γνωμες,προσπαθησε να βρεις ανθρωπους που ασχολουνται ενεργα με το Chat και ειναι αρκετες ωρες on line ωστε να μπορουν να επεμβουν εαν και εφοσον χρειαστει.


    Κουράστηκα.

    Εδώ και 3 μέρες ζητάω ονόματα και δεν έχει γραφτεί ούτε ένα. Γράφω και ξαναγράφω πως δεν έχω στατιστικά για το ποιός μπαίνει στο chat και δεν μπορώ να ξέρω ποιός ασχολείται ενεργά με το chat και ποιός όχι.

    Και ζητώ από εσάς να ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ. Δεν το καταλαβαίνετε;

    Και αντί να βοηθήσετε, κρίνετε παλιές επιλογές, όταν έχω ήδη αναφέρει πως δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση κάποιος mod να είναι πολλές ώρες στο chat. Αρκεί να είναι online ώστε σε μια δύσκολη κατάσταση να επέμβει.

    Σε ένα τέτοιο κλίμα γκρίνιας και ανύπαρκτων προτάσεων δε μπορώ να λειτουργήσω, λυπάμαι. Νιώθω πως χάνω το χρόνο μου τόσες μέρες με το συγκεκριμένο θέμα και δε νομίζω πως αξίζει να ασχολούμαι όταν υπάρχουν τόσα άλλα chat rooms στα οποία μπορείτε να βρείτε αυτό που ψάχνετε.



    Εγω δεν το ειδα ως γκρινια αλλα ως επoικοδομητικη συζητηση για το καλο του site.Απο τη στιγμη που ομως το βλεπεις εσυ διαφορετικα δεν θα μπω στο κοπο να το συνεχισω.

    Ο λογος για τον οποιον δεν ανεφερα συγκεκριμενα ονοματα ηταν διοτι πολυ απλα δεν θα ηθελα να ανακατευτω σε μια υποθεση για την οποια εισαι υπευθυνος εσυ.Αν απο εκει και περα θελεις ονοματα,εγω θα προτεινα τους χρηστες Rory166,Moufidis,Unick,Alexia-Vicky,Emaki,Dimitrapan,GL,Sea Like Eyes.Οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι πολλες ωρες στο chat ενω καποιοι αλλοι ειναι ον λαιν σε καθημερινη βαση λογω της εργασιας τους,ενω ολοι ειναι πανω απο ενα χρονο στο chat και γνωριζουν προσωπα και πραγματα.

    Οσο για το"Νιώθω πως χάνω το χρόνο μου τόσες μέρες με το συγκεκριμένο θέμα και δε νομίζω πως αξίζει να ασχολούμαι όταν υπάρχουν τόσα άλλα chat rooms στα οποία μπορείτε να βρείτε αυτό που ψάχνετε",δεν ξερω τι να απαντησω.Το αφηνω να περασει ετσι...

    Ευχομαι να σε καλυψα και να βοηθησα.Καλη συνεχεια.

    Υ.Γ. Σημερα το απογευμα επεσα πανω σε ενα περιστατικο οπου καποιος απο τους mods εκανε ban καποιον απο το chat επειδη εγραφε με κεφαλαια.Η χρηση των κεφαλαιων απαγορευεται?Για να γνωριζουμε να μη χρησιμοποιουμε?Ευχαριστω.



    Καθε Δευτερα 22.00-24.00 η on line ραδιοφωνικη εκπομπη Monday's Metal Show παρουσιαζει νεες κυκλοφοριες απο ολο το φασμα του metal καθως και αγαπημενα τραγουδια του μεταλλικου μας παρελθοντος.

    Συντονιστειτε :

    http://listen.musicheaven.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spotlight_Dancer στις 27-07-2007 20:18 ]


    nightwhisper
    27.07.2007, 20:25
    εμένα γιατι δεν με πρότεινες για μοντ σποτ?τοσο καιρο το ζηταω
    GL
    27.07.2007, 22:43
    Φχαριστω πολυ τον Spotlight_Dancer που με συμπεριελαβε αναμεσα στα υπολοιπα μελη που προτεινε για mods στο chat.

    Θα προτιμησω ομως να παραμεινω moderator μοναχα στην εκπομπη μου και στο μπλογκ μου!

    Οι λογοι ειναι απλοι:

    1) Ο γραπτος μου λογος πολλες φορες ειναι αρκετα επιθετικος με αποτελεσμα να μην κρατω τα προσχηματα......Δοξα το διαολο η ειρωνια αποτελει αναποσπαστο μερος των γραπτων μου οταν αποφασισω να oπλισω τα δικτυακα μου κουμπουρια και να επιτεθω σε καποιο μελος...... Αυτο θεωρειτε ατοπο για εναν mod! Aρα με απορρυπτω ασυζητητη!!!

    2) Οι ωρες που ειμαι στο chat ειναι μοναχα τα 2ωρα των καθημερινων μου εκπομπων!

    3) Kατεχω καθηκοντα admin σε αλλο site οποτε:
    α) Βγαζω το αχτι μου εκει......
    β) Ο φορτος εργασιας και ελεγχου στο χωριατο-site μου ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ......

    Παντως θα παραμενω παντα πιστος "φιλοχορχικος σωματοφυλακας" οπως καποιοι το θεσατε ευστοχα για την παρτη μου σε διαφορα πμ και posts......


    maspa
    28.07.2007, 06:05
    Μήπως έχετε μεγαλοποιήσει το θέμα?
    Διάβασα όλα τα posts και πλέον μπορώ να εκφράσω άποψη.
    Κι έχω να πω ότι ναι μεν τα μέλη που ο jorge έχρησε moderators δεν επισκέπτονται συχνά το chat, αλλά από την άλλη δεν έχει γίνει κάτι τόσο τραβηγμένο που να χρειάζεται άμεση παρέμβαση και θα έπρεπε εκείνη τη στιγμή να βρίσκεται κάποιος mod στο chat για να επεμβει. Μια φορά θυμάμαι ήταν κάποιο μέλος που δημιουργούσε ένα προβληματάκι, ειδοποιήθηκε ο Orpheus κι αυτό ήταν όλο. Κι από την άλλη, νομίζω ότι όσοι συχνάζουν στο chat είναι σε θέση, άσχετα αν είναι moderators ή όχι, να βάλουν λίγη τάξη και στην χειρότερη να ειδοποιήσουν κάποιον.
    Όσο για το περιστατικό που περιέγραψαν πιο πάνω, ότι έκαναν ban κάποιον που έγραφε με κεφαλαία, δεν ήμουν παρούσα αλλά ήταν πράγματι λίγο παρατραβηγμένο. Καλό είναι να μη καταχράζονται την "εξουσία" που τους δίνεται για ψύλου πήδημα. (Δηλαδή αν είναι έτσι δε θα ξέρουμε αν μας έχει πετάξει το chat από μόνο του ή αν μας έχουν πετάξει οι συντονιστές με τις κλωτσιές!)
    Όσο για την edelweiss, την οποία συμπαθώ, η αλήθεια είναι ότι ήταν μη αναμενόμενη η έγκρισή της για mod, αφού όπως ειπώθηκε η ενεργή συμμετοχή της μετράει μόλις λίγους μήνες.

    Όλα τα παραπάνω με φιλική διάθεση προς όλους

    Τίποτα δεν έχει αλλάξει
    και τίποτα δεν είναι όπως παλιά
    μένει όμως ακόμα ένα πείσμα
    που δεν είναι συνήθεια μοναχά

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 28-07-2007 06:20 ]


    maspa
    28.07.2007, 06:07
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 27-07-2007 στις 19:10 έγραψε...
    και δε νομίζω πως αξίζει να ασχολούμαι όταν υπάρχουν τόσα άλλα chat rooms στα οποία μπορείτε να βρείτε αυτό που ψάχνετε.



    Αυτό πραγματικά jorge δεν έπρεπε να το πεις..





    Τίποτα δεν έχει αλλάξει
    και τίποτα δεν είναι όπως παλιά
    μένει όμως ακόμα ένα πείσμα
    που δεν είναι συνήθεια μοναχά

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 28-07-2007 06:08 ]


    GEORB
    28.07.2007, 10:43
    ΘΑ ΕΚΘΕΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ

    ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ JORGE ΗΤΑΝ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ Η ΟΠΟΙΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ.

    ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ.

    ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ CHAT ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΑΡΕΚΤΡΕΠΕΤΑΙ.
    ΑΛΛΑ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΕΛΕΞΕΣ ΩΣ MODERATOR,JORGE,ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΣΗ.
    ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΛΕΝΕ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ''ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ''.
    ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΜΙΛΑΝΕ ΣΕ PRIVE ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΩΝ ΑΔΩΡΩΝ.
    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ MAIN CHAT ΚΑΙ ΟΧΙ PRIVE ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΖΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ.
    ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ.

    ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΒΑΝ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΕ 10 ΜΕΛΗ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΠΗΚΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΑΚΟΜΑ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΘΕΣΗ ΚΑΝΕΙΣ.

    ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΟΛΩΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΛΑ ΜΕΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΡΕΜΙΑ ΤΟΥ CHAT.KAI ΜΠΟΡΩ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ ΚΑΠΟΙΑ.

    ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΟΝ KID ΘΑ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ
    ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΜΕ,Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟ,ΣΤΗΝ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ.
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΩΝ MODERATOR Ο JORGE ΕΠΕΛΕΞΕ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΚΡΙΤΗΡΙΑ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΠΕΛΕΞΕ ΑΤΟΜΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΒΛΑΨΟΥΝ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΑ.

    ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΜΕ ΕΝΑ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ.

    ΤΕΛΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΜΕΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 18,ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΑΣ,ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΝΑ ΛΙΘΑΡΑΚΗ ΣΤΗ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ ΤΟΥΣ(ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥΣ)
    uNick
    28.07.2007, 13:49
    Μιας και ο Spot ανέφερε μεταξύ άλλων και εμένα, θα ήθελα να γράψω κάποια πράγματα για αυτό το θέμα.

    Είναι αλήθεια ότι το Μουσικό μας Cafe (chat) εδώ και περίπου έναν χρόνο έχει αλλάξει κατά πολύ. Παρατηρώ μετά λύπης ότι αρκετά άτομα (κυρίως μικρής ηλικίας) εγγράφονται μέλη μόνο και μόνο για το chat. Δεν με ενδιαφέρει τόσο το γεγονός ότι δεν συμμετέχουν ενεργά στο forum ή στο Περιοδικό. Με προβληματίζει όμως το γεγονός ότι μέσα στο chat αρκετές φορές υπάρχει ένα περίεργο κλίμα, με ειρωνίες, απρεπείς συμπεριφορές, ακόμα και "τσακωμούς"... για να μην αναφερθώ σε κάποιους "πέφτουλες" που ενοχλούν όποια κοπέλα βρουν online γιατί νομίζουν ότι θα βγάλουνε γκόμενα μέσα από το Μουσικό Cafe (λες και είμαστε το date.gr ή κάτι αντίστοιχο)...

    Πάνω-κάτω αυτοί είναι και οι λόγοι που με έκαναν να απομακρυνθώ από το chat και να μπαίνω πλέον πολύ λιγότερο. Όπως έχω δηλώσει, όμως, τόσο δημόσια όσο και κατ'ιδίαν στον Jorge, είμαι στη διάθεση του site για οποιαδήποτε βοήθεια μπορώ να προσφέρω, έστω και αν ο χρόνος μου είναι περιορισμένος.

    santourman
    28.07.2007, 14:00
    Κι εγώ συμφωνώ ότι το θέμα τράβηξε αρκετά, κάναμε την τρίχα τριχιά. Γιατί δεν είχε γίνει το ίδιο παλιότερα σε 'διορισμούς' moderators για τα υπόλοιπα θέματα του Μ/Η, π.χ. στο forum? Ασφαλώς ο Jorge κάνει κουμάντο εδώ, και θα βάλει αυτούς που θέλει/γνωρίζει/εμπιστεύεται κλπ κλπ (οπότε τα κριτήρια κατά τη γνώμη μου είναι εντελώς υποκειμενικά), ακόμα κι αν (α) κάποιος από αυτούς μπαίνει απειροελάχιστα στο chat, (β) αν κάποιος από αυτούς είναι σπανίως online, ή ακόμα κι αν (γ) είναι νέο μέλος (αλλά γνωστός του admin), μπορεί να ενημερωθεί άμεσα με ΠΜ από κάποιον που θέλει να ενημερώσει για κάποιο πρόβλημα. Ο Spot πρότεινε κάποια άτομα, συμφωνώ να γίνουν και αυτοί mods αν τυχαίνουν της εμπιστοσύνης του Jorge. Κατά τη γνώμη μου, λίγοι περισσότεροι θα ήταν ακόμα καλύτερα (πιστεύω). Και όχι μόνο στο chat, αλλά και σε άλλους τομείς.
    Στην απορία του φίλου μου του GEORB θα θελα να απαντήσω ότι δε χρειάζεται να πάρουμε θέση αν κάποιος παρεκτρέπεται. Μετά από μια - δυο νουθεσίες, είτε δημόσια, είτε πριβέ, έρχεται και το banάκι. Βέβαια και η παρεκτροπή είναι σχετική, υποκειμενική. Είναι στη διακριτική ευχέρεια του καθενός πώς θα την εκλάβει. Οπότε μην περιμένετε για ψύλλου πήδημα (όπως κατά τη γνώμη μου είναι η χρήση κεφαλαίων στο chat) να έρχεται αμέσως και ο αποκλεισμός.
    Αυτά για την ώρα............
    sea_like_eyes
    28.07.2007, 15:48
    ''...Κι έχω να πω ότι ναι μεν τα μέλη που ο jorge έχρησε moderators δεν επισκέπτονται συχνά το chat, αλλά από την άλλη δεν έχει γίνει κάτι τόσο τραβηγμένο που να χρειάζεται άμεση παρέμβαση και θα έπρεπε εκείνη τη στιγμή να βρίσκεται κάποιος mod στο chat για να επεμβει...''

    maspa μου κανεις λαθος...δεν μιλαμε για απλο ban απο το chat αλλα και απο το site!Φυσικα αυτο δεν ειναι δικη μου δουλεια,απλα αναφερω αυτα που βλεπω.Βρισιες..βρισιες χωρις λογο και προς ολα τα μελη του chat..δλδ τι αλλο θα δουμε?Τα ονοματα γνωστα σε οσους μπαινουν καθημερινα στο chat. . .αν σας τα αναφερουμε,θα αλλαξει κατι?
    audioslave
    28.07.2007, 17:09
    πω πω πω.... τραγικά πράγματα διαβάζω...Ολοι διευθυντές θέλουν να είναι σε αυτη τη χώρα...
    MagicaDeSpell
    28.07.2007, 19:04
    Παράθεση:

    Υ.Γ. Σημερα το απογευμα επεσα πανω σε ενα περιστατικο οπου καποιος απο τους mods εκανε ban καποιον απο το chat επειδη εγραφε με κεφαλαια.Η χρηση των κεφαλαιων απαγορευεται?Για να γνωριζουμε να μη χρησιμοποιουμε?Ευχαριστω.



    Spotlight_Dancer στις 27-07-2007 20:18 ]




    Εγω απλα θα εκφρασω την Ιδια απορια...Απο ποτε απαγορευεται στο chat να γραφεις με κεφαλαια κι αν "απαγορευεται " ειναι αυτος λογος σοβαρος για ban ? η απλα εγινε κακη χρηση εξουσιας?


    MagicaDeSpell
    28.07.2007, 19:17
    Γιατι εγω εχω δει και συγκεκριμενη moderator να γραφει greeklish στο forum το οποιο επισης απαγορευεται αν δεν κανω λαθος

    " No es amor sin Dolor"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MagicaDeSpell στις 28-07-2007 19:17 ]


    heartbreak-kid
    28.07.2007, 20:10
    Παράθεση:

    Το μέλος audioslave στις 28-07-2007 στις 17:09 έγραψε...

    πω πω πω.... τραγικά πράγματα διαβάζω...Ολοι διευθυντές θέλουν να είναι σε αυτη τη χώρα...



    μερικές φορές είναι καλλίτερα να έχη κάποιος φιλοδοξίες να γίνη διευθυντής, παρά να κάνη τον διευθυντή, υποσκελίζοντας τον ήδη υπάρχοντα
    MagicaDeSpell
    28.07.2007, 20:42
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 28-07-2007 στις 20:10 έγραψε...


    μερικές φορές είναι καλλίτερα να έχη κάποιος φιλοδοξίες να γίνη διευθυντής, παρά να κάνη τον διευθυντή, υποσκελίζοντας τον ήδη υπάρχοντα


    Σωστοςς
    maspa
    28.07.2007, 21:31
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 28-07-2007 στις 15:48 έγραψε...

    ''...Κι έχω να πω ότι ναι μεν τα μέλη που ο jorge έχρησε moderators δεν επισκέπτονται συχνά το chat, αλλά από την άλλη δεν έχει γίνει κάτι τόσο τραβηγμένο που να χρειάζεται άμεση παρέμβαση και θα έπρεπε εκείνη τη στιγμή να βρίσκεται κάποιος mod στο chat για να επεμβει...''

    maspa μου κανεις λαθος...δεν μιλαμε για απλο ban απο το chat αλλα και απο το site!Φυσικα αυτο δεν ειναι δικη μου δουλεια,απλα αναφερω αυτα που βλεπω.Βρισιες..βρισιες χωρις λογο και προς ολα τα μελη του chat..δλδ τι αλλο θα δουμε?Τα ονοματα γνωστα σε οσους μπαινουν καθημερινα στο chat. . .αν σας τα αναφερουμε,θα αλλαξει κατι?



    Δε ξέρω, ίσως να έχεις δίκιο. Πάντως τις ώρες που μπαίνω εγώ στο chat δεν έχω παρατηρήσει ακραίες συμπεριφορές (για να λες ότι πρέπει να γίνει ban από το site γενικά, αυτό σημαίνει ότι γίνεται της τρελής!).

    Θα συμφωνήσω και με τον uNick που είπε:


    Παράθεση:
    Με προβληματίζει όμως το γεγονός ότι μέσα στο chat αρκετές φορές υπάρχει ένα περίεργο κλίμα, με ειρωνίες, απρεπείς συμπεριφορές, ακόμα και "τσακωμούς"... για να μην αναφερθώ σε κάποιους "πέφτουλες" που ενοχλούν όποια κοπέλα βρουν online γιατί νομίζουν ότι θα βγάλουνε γκόμενα μέσα από το Μουσικό Cafe (λες και είμαστε το date.gr ή κάτι αντίστοιχο)...


    Κι είναι κι ένας λόγος που τον τελευταίο καιρό δεν μπαίνω πολύ στο chat..