ελληνική μουσική
    530 online   ·  210.840 μέλη

    Ακουστική μέχρι και 900 ευρώ?

    PCharitos83
    22.04.2007, 21:01
    Λοιπόν Ψαχνω για μια ακουστική κιθαρα που θα κρατησει, σε τιμη γυρω στα 800 ευρω.
    Θα την αγοτάσω απο τον Νακα λογω πρακτικου ζητήματος.
    Θα ήθελα κάποιες προτάσεις γιατι δεν εχω αγοράσει ξανά ακουστική.
    Εχω δει μια χειροποιητη Yamaha στο συγκεκριμενο καταστημα αλλα στο διαδίκτυο δεν βλεπω να υποστηρίζεται και πολυ η συγκεκριμένη μαρκα. Γιατί?

    whala
    23.04.2007, 13:32
    Προσωπικά θεωρώ ότι είναι "λάθος", αν έχεις τη δυνατότητα να δώσεις 800 ευρώ, να τα δώσεις για ΥΑΜΑΗΑ... δεν κατανοώ τί τεχνικούς λόγους έχεις (δικό σου θέμα) αλλά νομίζω πως υπάρχουν πολύ καλύτερες κιθάρες από τις ΥΑΜΑΗΑ σε αυτά τα λεφτά (πχ. Martin, Takamine, Seagull, Norman....)
    χειροποίητη κιθάρα με 800 ευρώ, μόνο μεταχειρισμένη ή συμπιεσμένο ροκανίδι μπορείς να βρεις

    τώρα, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα
    στη διάθεσή σου πάντως
    odis13
    23.04.2007, 15:16
    Εγώ θα πρότεινα Martin Ovation Takamine.Επίσης καταπληκτική είναι η Godin A6,αλλά θα χρειαστείς ενισχυτή για τη συγκεκριμένη κιθάρα.Οσο για τις Yamaha ποτέ δε θεωρούνταν σπουδαίες κιθάρες, μάλλον μέτριες θα τις έλεγα.Και υπάρχουν και Cort με 700-800 ευρώ οι οποίες είναι πολύ ωραίες και θα σου βγούν φθηνότερα.

    Προτείνω να μην αγοράσεις από το Νάκα γιατί έχει λίγα κομμάτια και θα σου βγεί ακριβή.Αν δεν υπάρχουν άλλα μαγαζιά δοκίμασε Internet από τον thomann.
    rapsodos
    23.04.2007, 15:29
    Μαλλον θέλεις να πάρεις καθαρή ακουστική και όχι ηλεκτρακουστική απο οτι κατάλαβα. Πριν 2 χρονια εψαχνα για ηλεκτρακουστική και κοιταξα πολλές μάρκες ..σχεδόν όλες μέχρι 1000€. Κατέληξα σε μια cuenca , δεν την ήξερα ούτε και εγώ , αλλά για μένα σημασία έχει ο ήχος περισσότερο απο τη μάρκα. Δε λέω , μια μάρκα σου δίνει την εγγύηση του ονόματος οτι έχουν αξιοπιστία στο χρόνο και στο servis. Προσωπικές επιλογές απο εκεί και πέρα. Εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος τόσο απο τον ακουστικό της ήχο όσο και απο το "ηλεκτρικο". Εκανε 1100€ αλλά λόγο μιας γρατσουνιάς που είχε το παζάρεψα και την αγόρασα 850€. Τώρα εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τις norman Που απο οτι έμαθα ακόμα είναι πολύ φθηνές σε σχέση με αυτό που προσφέρουν και με αυτό που θα κοστίζουν σε μερικά χρόνια. Οι Μartin ειναι φοβερές αλλά δε πιστεύω να βρεις στα λεφτά που διαθέτεις. Αν βρεις ειναι πολύ καλή αγορά. Yamaha δε θα επαιρνα αλλά και πάλι είναι προσωπικές επιλογές μιας και ενας φίλος που πηρε την καταχάρηκε.
    Πρόταση είναι να το ψάξεις πολύ. Να παιξεις με όσες περισσότερες μπορείς - μην ντραπεις - και οταν αποφασίσεις να ξαναπας να τις ξανακουσεις. Εαν για λόγους προσωπικούς θέλεις ν πάρεις απο τον Νακα και δεν μπορείς να έχεις πολλές επιλογές , γίνε τουλάχιστον όσο πιο "κουραστικός" γίνεται
    Καλή αγορά σου εύχομαι

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rapsodos στις 23-04-2007 15:31 ]


    PCharitos83
    23.04.2007, 17:11
    βασικά ο λόγος που πήγα στον νάκα είναι οι δόσεις που δέχεται.Πιστωτική δεν εχω οπότε πρέπει να πανε οι γονείς μου που βρισκονται σε αλλη πόλη και να κανουν την αγορα απο εκεί, και εγω θα την παρω απο το καταστημα της πολης μου. Ολο αυτο θα γινει γιατι κανενα καταστημα δεν δεχεται δοσεις μετρητοις η με electron visa που εχω εγω.....
    Αν γνωρίζετε καποιο site στο διαδίκτυο που να δεχεται δοσεις με αυτη την καρτα παρακαλω πειτε μου....
    odis13
    23.04.2007, 17:42
    Παράθεση:

    Το μέλος rapsodos στις 23-04-2007 στις 15:29 έγραψε...

    Κατέληξα σε μια cuenca , δεν την ήξερα ούτε και εγώ , αλλά για μένα σημασία έχει ο ήχος περισσότερο απο τη μάρκα. Δε λέω , μια μάρκα σου δίνει την εγγύηση του ονόματος οτι έχουν αξιοπιστία στο χρόνο και στο servis.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rapsodos στις 23-04-2007 15:31 ]





    Πλάκα κάνεις ; Η Cuenca είναι από τα μεγαλύτερα ονόματα στις κλασσικές κιθάρες,καλύτερες από Alhambra.Πάντως δεν ήξερα ότι βγάζουν και ακουστικές.Αν όμως κρίνω από το επίπεδο των κλασσικών τους πρέπει πράγματι να είναι τρομερές.
    lewis
    24.04.2007, 00:56
    Φίλε παίζω πολλά χρόνια με κιθάρες YAMAHA και έχουν περάσει απ τα χέρια μου τα περισσότερα μοντέλα.Είναι πάρα πολύ καλές και στην ταστίερα τους αλλά και στα ηλεκτρικά τους.μην κατηγορηθώ ότι τα <πέρνω> απ το νάκα γιατί εχω και μια ηλεκτροακουστική takamine αλλά και ηλεκτρική fender strat <σκαμένη> ΄Ομως έχω και την yamaha apx-6c αλλά και την κορυφαία YAMAHA APX-9 με ενσωματωμένο μικρόφωνο.γι αυτό ειναι πολύ καλή λύση.
    rapsodos
    24.04.2007, 10:40
    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 23-04-2007 στις 17:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rapsodos στις 23-04-2007 στις 15:29 έγραψε...

    Κατέληξα σε μια cuenca , δεν την ήξερα ούτε και εγώ , αλλά για μένα σημασία έχει ο ήχος περισσότερο απο τη μάρκα. Δε λέω , μια μάρκα σου δίνει την εγγύηση του ονόματος οτι έχουν αξιοπιστία στο χρόνο και στο servis.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rapsodos στις 23-04-2007 15:31 ]





    Πλάκα κάνεις ; Η Cuenca είναι από τα μεγαλύτερα ονόματα στις κλασσικές κιθάρες,καλύτερες από Alhambra.Πάντως δεν ήξερα ότι βγάζουν και ακουστικές.Αν όμως κρίνω από το επίπεδο των κλασσικών τους πρέπει πράγματι να είναι τρομερές.



    Οντως έτσι είναι , σαν κλασική έχει μεγάλο όνομα ...μόνο που με κλασικές δεν πολυασχολούμαι. Σαν ακουστική δεν έχει την ίδια φήμη αλλά ο ήχος είναι απίστευτος. Την έχω 2 χρόνια και με κάθε φορά που την βγάζω απο τη θήκη της μυρίζει το ξύλο όπως τότε που την αγόρασα. Φαντάσου να "ωριμάσει" κιόλας
    whala
    24.04.2007, 12:21
    υπέθεσα ότι αυτός θα ήταν ο λόγος...
    δοκίμασες στο λογοθέτη ? στο στόλλα ? στον καγμάκη ? στο διαμαντόπουλο ?
    αυτοί και ποικιλία έχουν κι ίσως να κάνουν δόσεις που να σε καλύπτουν...
    Πάντως, επειδή την κιθάρα θα την έχεις για πολλά χρόνια, καλύτερα να μην βιαστείς.

    den-ksero-tipota
    25.04.2007, 22:52
    Παράθεση:

    Το μέλος rapsodos στις 23-04-2007 στις 15:29 έγραψε...

    Μαλλον θέλεις να πάρεις καθαρή ακουστική και όχι ηλεκτρακουστική απο οτι κατάλαβα. Πριν 2 χρονια εψαχνα για ηλεκτρακουστική και κοιταξα πολλές μάρκες ..σχεδόν όλες μέχρι 1000€. Κατέληξα σε μια cuenca , δεν την ήξερα ούτε και εγώ , αλλά για μένα σημασία έχει ο ήχος περισσότερο απο τη μάρκα. Δε λέω , μια μάρκα σου δίνει την εγγύηση του ονόματος οτι έχουν αξιοπιστία στο χρόνο και στο servis. Προσωπικές επιλογές απο εκεί και πέρα. Εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος τόσο απο τον ακουστικό της ήχο όσο και απο το "ηλεκτρικο". Εκανε 1100€ αλλά λόγο μιας γρατσουνιάς που είχε το παζάρεψα και την αγόρασα 850€. Τώρα εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τις norman Που απο οτι έμαθα ακόμα είναι πολύ φθηνές σε σχέση με αυτό που προσφέρουν και με αυτό που θα κοστίζουν σε μερικά χρόνια. Οι Μartin ειναι φοβερές αλλά δε πιστεύω να βρεις στα λεφτά που διαθέτεις. Αν βρεις ειναι πολύ καλή αγορά. Yamaha δε θα επαιρνα αλλά και πάλι είναι προσωπικές επιλογές μιας και ενας φίλος που πηρε την καταχάρηκε.
    Πρόταση είναι να το ψάξεις πολύ. Να παιξεις με όσες περισσότερες μπορείς - μην ντραπεις - και οταν αποφασίσεις να ξαναπας να τις ξανακουσεις. Εαν για λόγους προσωπικούς θέλεις ν πάρεις απο τον Νακα και δεν μπορείς να έχεις πολλές επιλογές , γίνε τουλάχιστον όσο πιο "κουραστικός" γίνεται
    Καλή αγορά σου εύχομαι

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rapsodos στις 23-04-2007 15:31 ]





    Καλησπερα
    Θα ηθελα να ρωτησω τον rapsodos απο που αγορασες την cuenca σου? το μοντελο της? τελος καποια μαγαζια για να ριξω μια ματια.
    Θελω να παρω ηλεκτρακουστικη μεχρι 1500 και ελεγα για Takamine.
    Ευχαριστω.
    roubas
    26.04.2007, 04:49
    OVATION αμερικανικη!
    rapsodos
    26.04.2007, 08:54
    den-ksero-tipota σου έστειλα μήνυμα.
    Georgnik
    28.06.2007, 22:36
    Δε ξερω αν ειναι το καταλληλο μερος, αλλα εγω πουλαω τη δικη μου :)

    Ειναι ηλεκτρακουστικη, Fender DG-22 CE με θηκη και χρωματικο κουρδιστηρι...

    Για περισσοτερες λεπτομερειες οποιος θελει georgnik@gmail.com







    επισυναπτόμενα: Fender.jpg 
    deathminor88
    28.06.2007, 22:49
    Egw prteinw Takamine makran... Se allh periptwsh Fender, Ovation, Martin... Oti ki an kaneis mhn pswniseis apo ton Naka. Egw proteinw Kagmakh, giati enai an8rwpos oxietairia...! Pantws an den eixes oikonomiko orio 8a s elega Gibson me ta 1000.. Oi KALYTERES ki8ares...eite hlektrike eite akoustikes...