ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.830 μέλη

    Απορία άσχετης

    xifomaxos
    24.04.2007, 07:41
    Είμαι ακόμα μια άσχετη που επιθυμεί να μάθει κιθάρα, συγκεκριμένα ηλεκτρική. Μέχρι τώρα δεν έχω καμία, μα καμία σχέση με νότες, παρτιτούρες και μουσικά όργανα. Αποφάσισα λοιπόν στα 27 να μάθω ηλεκτρική κιθάρα καθαρά για τον εαυτό μου, αλλά θέλω να μάθω σωστά
    Ρώτησα μια καθηγήτρια μουσικής για ηλεκτρική κιθάρα και μου είπε ότι για να μάθω πρέπει να προηγηθεί εκμάθηση κλασσικής κιθάρας κάτι που εγώ δεν θέλω (για πολλούς και διαφορους λόγους).
    Εσείς τι λέτε; Είναι απαραίτητες κάποιες γνώσεις σε κλασσική κιθάρα ή μπορώ να μάθω απευθείας ηλεκτρική;
    moufidis
    24.04.2007, 07:49
    Παράθεση:

    Το μέλος xifomaxos στις 24-04-2007 στις 07:41 έγραψε...

    Είμαι ακόμα μια άσχετη που επιθυμεί να μάθει κιθάρα, συγκεκριμένα ηλεκτρική. Μέχρι τώρα δεν έχω καμία, μα καμία σχέση με νότες, παρτιτούρες και μουσικά όργανα. Αποφάσισα λοιπόν στα 27 να μάθω ηλεκτρική κιθάρα καθαρά για τον εαυτό μου, αλλά θέλω να μάθω σωστά
    Ρώτησα μια καθηγήτρια μουσικής για ηλεκτρική κιθάρα και μου είπε ότι για να μάθω πρέπει να προηγηθεί εκμάθηση κλασσικής κιθάρας κάτι που εγώ δεν θέλω (για πολλούς και διαφορους λόγους).
    Εσείς τι λέτε; Είναι απαραίτητες κάποιες γνώσεις σε κλασσική κιθάρα ή μπορώ να μάθω απευθείας ηλεκτρική;



    Δε νομίζω ότι είναι "απαραίτητο" να μάθεις κλασική πρώτα, αφού ούτως ή άλλως πρόκειται "καθαρά για τον εαυτό σου", όπως λες. Πιο πολύ να σε απωθήσει μπορεί μια τέτοια διαδικασία.

    Τις νότες τις μαθαίνεις και στην ηλεκτρική.

    Όρεξη να'χεις και χρόνο, είναι αυτά τα πράγματα.

    Με το καλό.
    GiannisTsimperidis
    24.04.2007, 13:31
    Είναι τελείως διαφορετικές οι τεχνικές των δύο οργάνων. Π.χ. η κλασική παίζεται με δάχτυλα και η ηλεκτρική με πένα... Χωρίς να σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει και το αντίθετο! Αυτό που θέλω να πω είναι στο στάδιο που βρίσκεσαι το καλύτερο θα ήταν να βρεις κάποιον καλό ηλεκτρικό κιθαρίστα με τον οποίο να ταιριάζουν και τα χνώτα σου, για να σε μυήσει επιτυχώς στο 'άθλημα'!!!! Εγώ ηλεκτρικός δεν είμαι... αλλά όπως και να το κάνεις άλλη απόλαυση το να τσιμπάς ελάχιστα τις χορδές στην ηλεκτρική και να την κάνεις να σπαρταράει μουγκρίζοντας στα χέρια σου!!!
    vero
    24.04.2007, 14:17
    εμενα ο καθηγητης μου της κιθαρας μου ειπε να μαθω πρωτα κλασσικη κιθαρα και μετα μπορεις να παιξεις οτιδηποτε κιθαρα..... απο ηλεκτρικη μεχρι.....μπασο
    Αυτο μου το εξηγησε γιατι η κλασσικη κιθαρα ειναι η μανα λων των κιθαρων(μεχρι και του μπουζουκιου)!!!! Μαθε κλασσικη....το σωστο
    xifomaxos
    24.04.2007, 15:08
    Αρχικά να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας...
    Η αλήθεια είναι ότι η κλασσική κιθάρα δεν με ενθουσιάζει, νύχια αποκλείεται να αφήσω και ο χρόνος μου δεν είναι απεριόριστος καθότι και κάποιας ηλικίας

    ageras
    24.04.2007, 15:12
    Δεν είναι απαραίτητο να ξεκινήσεις κλασσική!!Από την στιγμή που θελεις να κάνεις αποκλειστικά ηλεκρτική θα ξεκινήσεις από εκεί!
    Η κλασσική δεν θα μπορεσει να σου μάθει pick techniques και διάφορες άλλες τεχνικές πανω στην ηλεκτρική!!Πρόκειται για 2 τελείως διαφορετικά όργανα!!!
    Απλά εύχομαι ο καθηγητής σου να είναι γάτα!!!!

    Bruce_Dicki13
    24.04.2007, 15:24
    κι εγω ημουν και ειμαι ακομα εντελως ασχετος με μουσικη θεωρια και νοτες ..και μεχρι πριν 1,5 χρονο δεν ειχα ξαναπιασει οργανο στη ζωη μου!! ομως αγορασα μια ηλεκτρικη και πειραματιστικα μονος μου , εξικιωθηκα με την κιθαρα και τωρα μια χαρα !!
    δεν ξερω να διαβαζω νοτες αλλα μαθαινω κομματια απο ταμπλατουρες!!!
    jacamar
    24.04.2007, 16:38
    φίλτατη δεν έχεις κανέναν λόγο να ξεκινήσεις απο την κλασσική κιθάρα. Αν ήσουν πιτσιρίκι και πρωτοξεκίναγες τότε σαφός η κλασσική θα σου έδινε τις βάσεις.
    Πλέον η ηλεκτρική κιθάρα αντιμέτοπίζετε σαν ανεξάρτητο μουσικό όργανο και έχει δικό της ειδικό τρόπο εκμάθησης! Ξεκίνα απο ηλεκτρική κατευθείαν!!
    xifomaxos
    24.04.2007, 19:31
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σας και θα αρχίσω κατευθείαν με ηλεκτρική!
    Τώρα για δάσκαλο το ψάχνω, μήπως ξέρετε κανέναν καλό στην Πάτρα;
    polinameli
    03.05.2007, 09:55
    Εγώ παίζω τρομπέτα από 9 χρονων και τώρα στα 16 (Α λυκείου) αποφάσισα να μάθω κιθάρα.Δέν είναι αργά ετσι;;;;; Πιο πολυ γουστάρω την ηλεκτρική αλλα τώρα μαθαίνω μόνη μου κλασική... και μου αρέσει πολύ. Ξεκίνησα τον Ιανουάριο 2007με ένα βιβλίο που είχε συγχορδίες και τις έμαθα.Παίζω καθε μέρα απο 1 ωρα περίπου Πότε λετε θα είναι καιρός να πάρω και μια ηλεκτρική;;;;
    Blackmore
    03.05.2007, 23:33
    Παράθεση:

    Το μέλος polinameli στις 03-05-2007 στις 09:55 έγραψε...

    Εγώ παίζω τρομπέτα από 9 χρονων και τώρα στα 16 (Α λυκείου) αποφάσισα να μάθω κιθάρα.Δέν είναι αργά ετσι;;;;; Πιο πολυ γουστάρω την ηλεκτρική αλλα τώρα μαθαίνω μόνη μου κλασική... και μου αρέσει πολύ. Ξεκίνησα τον Ιανουάριο 2007με ένα βιβλίο που είχε συγχορδίες και τις έμαθα.Παίζω καθε μέρα απο 1 ωρα περίπου Πότε λετε θα είναι καιρός να πάρω και μια ηλεκτρική;;;;



    ΤΩΡΑ!!!!!!
    fantasma
    03.05.2007, 23:47
    Παράθεση:

    Το μέλος xifomaxos στις 24-04-2007 στις 15:08 έγραψε...

    Αρχικά να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας...
    Η αλήθεια είναι ότι η κλασσική κιθάρα δεν με ενθουσιάζει, νύχια αποκλείεται να αφήσω και ο χρόνος μου δεν είναι απεριόριστος καθότι και κάποιας ηλικίας



    .... ακου να δεις φιλε μου.....
    επειδη οπως ειπες .. καθοτι καποιας ηλικιας...!!!!!! (οπως κι εγω αλλωστε)
    θα μπορουσες να μαθεις φυσαρμονικα!!!!
    τι λες?
    φοβερη ιδεα.....
    ουτε νυχια θελει... ουτε θυσιες και λεφτα.....,
    μαγνητεες .. μπαταριες.. πενες.. καλωδια.. ενισχυτες... πεταλια...
    κλπ...λκπ...πλκ...κπλ...λπκ...κλπ....

    παρολα αυτα ο ageras (καλισπερα φιλε μου και σε σαι), κατι ξερει.......

    xifomaxos
    04.05.2007, 07:26
    Μιλάς από προσωπική πείρα...;
    fantasma
    04.05.2007, 14:32
    Παράθεση:

    Το μέλος xifomaxos στις 04-05-2007 στις 07:26 έγραψε...

    Μιλάς από προσωπική πείρα...;



    .... χε χε χε... εσυ κατι ξερεις...

    για τη φυσαρμονικα ναι....., για τη κιθαρα βλεπω απο τους αλλους.....

    polinameli
    05.05.2007, 10:36
    Υπάρχει κάποιο βιβλίο για ηλεκτρικη κιθάρα να πάρω? Μόνη μου θα προσπαθήσω να μαθω γιατι για μαθηματα με δασκαλω χλομο το βλέπω. Δεν θα προλαβαίνω με τιποτα.
    Α!!!!!! Η ηλεκτρικη δεν παιζεται πολύ γρήγορα?
    Οπως βλέπω στα βιντεο κλιπ τα δάχτυλα τρέχουν και τρέχουν και τρεχουν...

    -Τι προσέχουμε όταν θέλουμε ν αγοράσουμε 1α ηλεκτρικη;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : polinameli στις 08-05-2007 11:08 ]


    RandyOzzy
    09.05.2007, 18:49
    Kopelia ena pragma mono xriazete kai afto legete exaskisi
    mariantamati
    28.05.2007, 12:40
    Καταρχην γεια σας και συγχαρητήρια για την πραγματικά υπέροχη ιστοσελίδα σας.
    Ειμαι 29 χρονών και έκανα κλασσική κιθάρα απο τα 5-20 . Εχω τελειώσει ολα τα θεωρητικά μαθήματα του Ωδείου αλλα λόγω σπουδών και μετέπειτα λογω δουλειας δεν ηταν δυνατο να τη συνεχίσω.
    Επειδη ολα αυτα τα χρόνια με ενοχλούσε το γεγονος οτι δεν επαιζα κιθαρα αποφάσισα να τη σνεχισω αλλα μονη μου χωρις δηλαδη να ξαναπάω σε ωδείο αλλωστε δεν θέλω πια να ασχοληθώ επαγγελματικά αλλα πραγματικά είχα επενδυσει πολλα και σε χρήμα αλλα κυριως σε χρονο.
    Θα ηθελα λοιπον αν κάποιος ξέρει να μου στείλει τα βασικα για συγχορδίες και κλίμακες (γιατι οτι δεν θυμάμαι τιποτα)
    Ευχαριστώ εκ των προτέρω για την οποιαδήποτε απάντησή
    edelweiss
    28.05.2007, 14:09
    Η μικρή μου η αδελφή απευθείας έκανε μαθήματα ηλεκτρικής κιθάρας :)

    Δεν είναι υποχρεωτικό από όσο γνωρίζω... :) γιατί εξαρτάται από το τι θες να μάθεις να παίζεις στην ηλεκτρική κιθάρα...
    JaNick
    28.05.2007, 22:05
    Παράθεση:

    Το μέλος Bruce_Dicki13 στις 24-04-2007 στις 15:24 έγραψε...

    κι εγω ημουν και ειμαι ακομα εντελως ασχετος με μουσικη θεωρια και νοτες ..και μεχρι πριν 1,5 χρονο δεν ειχα ξαναπιασει οργανο στη ζωη μου!! ομως αγορασα μια ηλεκτρικη και πειραματιστικα μονος μου , εξικιωθηκα με την κιθαρα και τωρα μια χαρα !!
    δεν ξερω να διαβαζω νοτες αλλα μαθαινω κομματια απο ταμπλατουρες!!!



    Αντε βρε βλάκα, που μου έμαθες και να παίζεις!! Ούτε πως πιάνουν Λα μινόρε δεν ξέρεις!!!

    Λοιπόν εγώ δεν θα σου έλεγα να μάθεις κλασσική αλλα σίγουρα να μάθεις θεωρία...Εγώ παίζω ακουστική τελείως πρακτικά και σε αυτό με βοήθησαν πολυ τα θεωρητικά...Προσωπικά πάντως η κλασσική είναι η αγαπημένη μου κιθάρα, παρ' ότι είμαι καθαρόαιμος ροκάς...

    What,ho said the thing with three bounces!! Do not meddle with things you don't understand. (Nicko Mc'Brain)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : JaNick στις 28-05-2007 22:06 ]