ελληνική μουσική
    747 online   ·  210.832 μέλη

    Ξέρετε το Ωδείο Αθηνών...?

    ANNAMARAKI
    26.04.2007, 07:34
    Αν ξέρετε το ωδείο Αθηνών πείτε τη γνώμη σας..Σκεφτομαι να παω εκεί για να συνεχίσω τις σπουδές μου γι αυτό ρωτάω;)
    andy76
    26.04.2007, 08:56
    Aννα - Μαρια, αν και προσωπικα ειμαι αποφοιτος του Εθνικου Ωδειου στο πιανο και τα θεωρητικα, ξερω οτι το ωδειο Αθηνων είναι απο τα καλυτερα με πολλες απαιτησεις και Top καθηγητες. Σε μερικα τμηματα καλυτερο και απο το Εθνικο. Γενικα εξαρταται απο το τι ακριβως θες να κανεις. Αν θες γραψε μου ποιο τομεα θες να ακολουθησεις (κλασικό ή μοντερνο καθώς και τι όργανο). Γενικα τα best ωδεια στον κλασικο τομεα ειναι το Αθηνων, το Εθνικο, το Ελληνικο και το Σκαλκωτας. Στο μοντερνο ο Νακας και το Atheneaum.
    ANNAMARAKI
    26.04.2007, 09:06
    γεια σου Ανδρέα!Ασχολούμαι αρκετα χρόνια με τη μουσικη εχω πάρει το πτυχίο της αρμονιας και λεω να συνεχίσω για αντιστοιξη στο Αθηνών και παράλληλα να κάνω και βυζαντινή για να πάρω το πτυχίο..Απο όργανο παραδοσιακά κρουστά θελω να συνεχισω γιατι εχω κανει 3 χρόνια...
    andy76
    26.04.2007, 09:51
    Η γνωμη μου ειναι να παραλληλα με τα παραδοσιακια κρουστα να κανεις και κλασικα κρουστα ετσι ωστε να εχεις ενα πτυχιο αξιας στο μελλον που θα σου χρειαστει ειτε να διδαξεις ειτε να παιξεις σε καποια ορχηστρα και γενικοτερα θα εχεις ενα ανγνωρισμενο πτυχιο..Μια χαρα η σκεψη σου να πας στο Αθηνων...go on!!! good luck!!!
    nightwhisper
    26.04.2007, 11:40
    Παράθεση:

    Το μέλος andy76 στις 26-04-2007 στις 08:56 έγραψε...

    Aννα - Μαρια, αν και προσωπικα ειμαι αποφοιτος του Εθνικου Ωδειου στο πιανο και τα θεωρητικα, ξερω οτι το ωδειο Αθηνων είναι απο τα καλυτερα με πολλες απαιτησεις και Top καθηγητες. Σε μερικα τμηματα καλυτερο και απο το Εθνικο. Γενικα εξαρταται απο το τι ακριβως θες να κανεις. Αν θες γραψε μου ποιο τομεα θες να ακολουθησεις (κλασικό ή μοντερνο καθώς και τι όργανο). Γενικα τα best ωδεια στον κλασικο τομεα ειναι το Αθηνων, το Εθνικο, το Ελληνικο και το Σκαλκωτας. Στο μοντερνο ο Νακας και το Atheneaum.




    το οτι αυτα τα συγκεκριμενα ωδεια ειναι τα καλυτερα στους συγκεκριμενους τομεις πως προεκυψε?
    andy76
    26.04.2007, 11:52
    Απο τους καθηγητες που διδασκουν
    ANNAMARAKI
    26.04.2007, 14:13
    Σ'ευχαριστώ πολύ Ανδρέα μου για τις πληροφορίες!
    nightwhisper
    26.04.2007, 14:18
    Παράθεση:

    Το μέλος andy76 στις 26-04-2007 στις 11:52 έγραψε...

    Απο τους καθηγητες που διδασκουν



    αν αυτο που συζηταμε ισχυει σε σχεση με τους καθηγητες που διδασκουν ,τοτε εχω να πω οτι το ενα ωδειο που αναφερεις σαν ενα απο τα καλυτερα μοντερνα ειναι και ενα απο τα καλυτερα κλασικα(επειδη οι κλασικοι καθηγητες που εχω γνωρισει εκει ηταν ενας και ενας πραγματικα) και επισης ενα απο αυτα τα ωδεια που αναφερεις ως ενα απο τα καλυτερα κλασικα εχει και καθηγητες που ηταν πολυ κακοι(που να μπω και σε λεπτομερειες...).οποτε μαλλον ειναι καλυτερα να προτεινουμε καθηγητες και οχι ωδεια ιδιαιτερα οταν προκειται για καποιον συγκεκριμενο σκοπο γιατι πολλοι την εχουν πατησει ετσι και γιατι το ενα ωδειο μου χει κατσει πολυ ασχημα γιατι και μενα μου το χαν προτεινει καποτε ως κορυφαιο.
    andy76
    26.04.2007, 14:58
    μιλας με υπονουμενα και δε μπορουμε να συνεχισουμε τη συζητηση...δε καταλαβαινω το λογο που δε μιλας συγκεκριμενα για προσωπα και καταστασεις...αν γινεις συγκεκριμενος οπως ημουν και εγω θα μπορουσε να γινει ενας διαλογος αλλα ετσι οχι...
    Nickf
    26.04.2007, 15:04
    Αφου ενδιαφερεσαι κ για κρουστα το ωδειο Αθηνων ειναι οτι πρεπει.
    vero
    26.04.2007, 15:13
    και εγω σκεφτομαι να συνεχισω τις μουσικες μου σπουδες εκει αλλα δεν γνωριζω τιποτα γι αυτα τα ωδεια, δεν εχει καμια ιστοσελιδα?
    ANNAMARAKI
    26.04.2007, 15:22
    γεια σου βερο..τη βρήκα την ιστοσελίδα http://www.odeionathinon.gr/[addsig]
    ANNAMARAKI
    26.04.2007, 15:23
    σε ευχαριστω nick:)
    nightwhisper
    26.04.2007, 15:27
    Παράθεση:

    Το μέλος andy76 στις 26-04-2007 στις 14:58 έγραψε...

    μιλας με υπονουμενα και δε μπορουμε να συνεχισουμε τη συζητηση...δε καταλαβαινω το λογο που δε μιλας συγκεκριμενα για προσωπα και καταστασεις...αν γινεις συγκεκριμενος οπως ημουν και εγω θα μπορουσε να γινει ενας διαλογος αλλα ετσι οχι...



    δεν μιλαω με υπονοουμενα απλα δεν μπορω οπως θα πρεπε να καταλαβαινεις να αναφερθω σε συγκεκριμενα προσωπα και ωδεια σε ενα forum.αν θελεις να σου πω συγκεκριμενα και ξεκαθαρα επικοινωνησε μαζι μου δεν εχω κανενα προβλημα.
    vero
    26.04.2007, 15:30
    ευχαριστωωωωω
    andy76
    26.04.2007, 15:44
    το να συζητηθει δημοσια αν ενας συγκεκριμενος καθηγητης ή ενα συγκεκριμενο ωδειο δε κανει σωστα τη δουλεια του ειναι οτι πιο θεμιτο... προφανως θες να τα εχεις καλα με ολους...οποτε ας το παρει το ποταμι...
    nightwhisper
    26.04.2007, 19:04
    Δεν καταλαβα απο που και ως που πηρες το δικαιωμα να μετατρεψεις ενα τοσο συγκεκριμενο θεμα για τα καλυτερα ωδεια σε προσωπικη επιθεση και να χρησιμοποιεις εκφρασεις του τυπου "θες να τα εχεις καλα με ολους "λες και γνωριζομαστε και απο χθες.
    το οτι σεβομαι καποιους ανθρωπους-ακομα και αυτους που δεν κανουν καλα την δουλεια τους και δεν θελω να τους εκθεσω εδω-δημοσια- νομιζω οτι ειναι κατανοητο απο τους περισσοτερους ,αν και ακομα και σε αυτο σου απαντησα οτι αν θες να μαθεις ονοματα και να φτιαξεις "black list" για να χεις να το λες θα μπορουσες να εποικοινωνησεις και να μαθεις.
    συμπληρωνω επισης οτι αυτο που λες ειναι περα για περα αβασιμο μιας και αν ηθελα να τα χω καλα μες ολους μια χαρα θα μπορουσα να το κανω σαν nightwhisper μιας και τα στοιχεια μου δεν ειναι γνωστα ωστε να εκτεθω οπουδηποτε,σωστα?
    και για να μην συνεχιζουμε την συζητηση επειδη ακριβως ειναι ανουσιο να συζηταμε για κατι το οποιο δεν μπορει καν να υποστηριχθει σωστα,κλεινω εδω την κουβεντα οποτε ειναι καλυτερο να μην ξανασχοληθεις μιας και εγω δεν θα το δω καν εκτος αν βεβαια θελεις να απαντησεις απλα και μονο για να δειξεις στους εδω οτι απαντησες.
    γεια χαρα.
    andy76
    26.04.2007, 21:39
    το ποιος πηρε το δικαιωμα για προσωπικη επιθεση ας το αφησεις να το κρινουν τα παιδια διαβαζοντας ολη τη συζητηση απο την αρχη...σε χαιρετω!
    ANNAMARAKI
    26.04.2007, 22:18
    ελάτε βρε παιδιά δημοκρατία έχουμε ο καθένας μπορεί να πιστεύει οτι θέλει..Μια ερώτηση έκανα!Σάς ευχαριστω όλους παντώς για τισ απαντήσεις σας!
    Armenistis
    10.01.2011, 01:40
    Στο ωδείο Αθηνών οι εγγραφές μπορούν να γίνουν όλο τον χρόνο?