ελληνική μουσική
    784 online   ·  210.851 μέλη

    Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική;

    Aris_
    17.08.2005, 23:12
    Από τη στιγμή που ένα CD κάνει 20 ευρώ και εμένα το χαρτζηλίκι μου δεν φτάνει ούτε για έναν καφέ με τους φίλους μου, θα αγοράσω το CD από τον μαύρο και δεν θα νιώσω ούτε ενοχές ούτε τύψεις όπως λένε οι διαφημήσεις.Να μας σκέφτονται και εμάς λιγάκι...
    kotsos_007
    17.08.2005, 23:25
    Παιδιά, τι ναπω.... ενα γνήσιο cd στο εξωτερικο εχει 5 ευρω και εδω εχει 15-20...., δεν νομιζω οτι η πειρατεια γίνεται στο τραγουδι..., αλλα στην τσέπη μας....!!!
    kifa
    18.08.2005, 03:09
    Quote:

    Το μέλος kotsos_007 στις 17-08-2005 στις 23:25 έγραψε:

    Παιδιά, τι ναπω.... ενα γνήσιο cd στο εξωτερικο εχει 5 ευρω και εδω εχει 15-20...., δεν νομιζω οτι η πειρατεια γίνεται στο τραγουδι..., αλλα στην τσέπη μας....!!!





    Νομίζω ότι θα έρθω να συμφωνήσω αλλά όχι απόλυτα...

    Αν έχετε παρατηρήσει έργα κλασσικής μουσικής ή κάποια cd's ποιο "ποιοτικά" 'εχουν" χαμηλότερη τιμή ... ενώ αντίστοιχα το cd της καλομοίρας ή του ΜΑΖΩ ειναι στα ύψη....Να σας πω την αληθεια...δεν με πολυενδιαφέρει η τιμη τους αφού δεν τους "αγοράζω" ... θα με έκανε απλά πιο αισιόδοξο να βρω τη "ΡΩΜΑΙΚΗ ΑΓΟΡΑ" 300? πιο πάνω από την τιμή που είναι τώρα...αλλά.......



    "Ξέρεις πως κι αν ακόμη ξαφνικά πολυβολήσουν όργανα, και μουσικούς, και ακροατές, η μουσική δεν πρόκειται να σταματήσει".

    ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΕΦΕΡΗΣ


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: kifa on 18-08-2005 03:13 ]
    W4TT4N4B3
    18.08.2005, 06:02
    Quote:

    Αν έχετε παρατηρήσει έργα κλασσικής μουσικής ή κάποια cd's ποιο "ποιοτικά" 'εχουν" χαμηλότερη τιμή ... ενώ αντίστοιχα το cd της καλομοίρας ή του ΜΑΖΩ ειναι στα ύψη....



    καλα δεν ειναι ποιοτικα cd τα cd της ΚΑλομοιρας και του Με εχεις κανει θεο? η μηπως ειναι τον εχουμε κανει θεο? Αφου ειμαστε για δεσιμο ολοι.

    παντως απο τους χρηστες που ανταλλασσουν μουσικη μεσω διαδικτυο εχει παρατηρηθει οτι το μεγαλυτερο ποσοστο αγοραζει κανονικα cd. γιατι πολλοι αναζητουν μουσικη μεσω διαδικτυου προκειμενου να ακουσουν κατι πριν το αγορασουν. ειδικα στην Ελλαδα που μονο σε συνοικιακα καταστηματα μπορεις να ακουσεις τα cd πριν τα αγορασεις το διαδικτυο ειναι η καλυτερη λυση για να βρεις καινουρια ακουσματα.

    Οσο για το συνθημα περι πειρατειας, συνηθως το επιστρατευουν οσοι δεν εχουν σχεση με τη μουσικη ή μαλλον οσοι εχουν περισσοτερη σχεση με τα χρηματα παρα με τη μουσικη.
    kinia
    18.08.2005, 14:37
    Εγώ πάντως παιδιά αν και ίσως να ακουστεί περίεργο, από μαύρο αντε να έχω αγοράσει 2φορές cd. Δεν μου αρέσει. Όσο έπιανε λοιπόν ένας νορμαλ σταθμός στο νησί μου, δεν χρειαζόμουν cd για να ακούσω καλή μουσική. Εντάξει έπαιρνα τα αυθεντικά του Σαββιδάκη που μου αρέσει πολύ και 2-3 άλλα. Τώρα πια δεν πιάνει κανένας καλός σταθμός κι έτσι κι εγώ παίρνω τα cd από τους φίλους και τα αντιγράφω. Ούτε 5€ δεν δίνω! Αλλά πλέον παίρνω περισσότερα αυθεντικά όσο μπορώ και όταν είναι κάτι που μου αρέσει πολύ!
    DavidDT
    18.08.2005, 15:13
    Και για να είμαστε τυπικοί:::::::::





    επισυναπτόμενα: PiracyCampaign-Logo.jpg 
    nasty
    18.08.2005, 16:43
    Έχω πολλά αγορασμένα CD "μαύρα", αλλά δυστυχώς δεν γίνεται διαφορετικά. Υπάρχουν πάρα πολλά CD που μου αρέσουν και θέλω κατά καιρούς να αγοράζω και είναι φύση αδύνατο να πάρω τα αυθεντικά. Τα μόνα που έχω αυθεντικά είναι ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΒΑΣΙΛΗ και ΝΤΑΛΑΡΑ ΓΙΩΡΓΟΥ.
    kotsos_007
    18.08.2005, 16:51
    na soy po to eksis.... ipa oti enas mousikofilos den mporei na parei ena cd tous dio mines kai na arkesti se auta ta trgoudia... ekei pou se trgoudistes opos o Sting pane pososta apo 5 isos kai ligotera eyro giati stin Kalomoira na pane pososta apo 20 euro???? mipos einai pio eksipni i pio kali tragoudistria.... i Ellada sto sigekrimeno einai aparadekti.... simfonite?????
    12plus
    18.08.2005, 22:26
    Παιδιά η πειρατία σκοτώνει την κακή μουσική. Η καλή μουσική, με τον ένα τρόπο ή τον άλλο καταφέρνει και φτάνει εκεί που της αξίζει. Προσωπικά, τελευταία τουλάχιστον έχω αγοράσει πολλά πειρατικά cd γιατί είναι αδύνατον να πάρω όλους τους δίσκους που θέλω στην αυθεντική τους έκδοση. Το πρόβλημα υπάρχει και διαιωνίζεται εξαιτίας των εταιριών και όχι όσων αγοράζουν λαθραία cd ούτε κι όσων τα πουλούν (αυτοί θέλουν μονάχα να ζήσουν και δεν νιώθουν και πολλές ενοχές -ίσως και με το δίκιο τους- για ό,τι κάνουν). Η μουσική καταστρέφεται και σκοτώνεται από εκείνους που τη στερούν σε αυτόυς που θέλουν να την ακούσουν και όχι από εκείνους που τους την προσφέρουν σε πολύ καλύτερη τιμή. Ο Σεφέρης είχε αλλώστε δίκιο. Κανείς δεν μπορεί να σκοτώσει τη μουσική. Ευτυχώς. Ούτε οι πειρατές ούτε οι κουρσάροι. Και αυτοί που είναι υπεύθυνοι για τις τιμές στην Ελλάδα ας κάνουν κάτι για να τις βελτιώσουν και ας σταματήσουν τα αμίμητα τηλεοπτικά κλιπς σύμφωνα με τα οποία ο δυνητικός αγοραστής λαθραίων δίσκων πρέπει να ασφυκτιά από ενοχές! Μάλλον ντροπή είναι αυτό. Προσβολή στη νοημοσύνη μας. Θα συνεχίζω να αγοράζω -και- λαθραίους δίσκους όσο τα λεφτά μου δε φτάνουν για να αγοράσω έστω κι έναν από αυτούς που θέλω αυθεντικούς.
    WildCat
    19.08.2005, 11:01
    Το έχω αναφέρει και σε άλλο topic:
    An american prayer - Jim Morisson -> 25 ευρώ σε CDάδικο στην Κηφισίας.
    Αυτό δεν είναι πειρατεία?? Πόσο στοίχισε στη δισκογραφική να βγάλει αυτό το CD στην αγορά? Πόσο στοιχίζουν πια αυτά τα δικαιώματα για τον Morisson να απαγγέλει ποιήματα?? Μούχει κάτσει άσχημα αυτή η περίπτωση, γιατί και η πρώτη κυκλοφορία του LP (κυκλοφόρησε το '80 ή '81 με υλικό από μπομπίνες ξεχασμένες στα ράφια) θεωρήθηκε μια προσπάθεια της δισκογραφικής να τα πιάση - άσχετο άν άρεσε και οι φανατικοί τρέξαμε να το πάρουμε (με 500 δραχμούλες ήτοι 1,5 ευρώ).
    Χονδρικά υπολογίζω, ότι από τότε το κόστος ζωής έχει 7πλασιαστεί. Το κόστος της μουσικής πόσο έχει πολλαπλασιαστεί? 15 φορές τουλάχιστον.
    vouliakis
    19.08.2005, 16:08


    Στο amazon το βρίσκεις με 15 δολλάρια.
    To άλμπουμ κυκλοφόρησε για πρώτη φορά το 1978 και επανακυκλοφόρησε (με bonus tracks) το 1995.





    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 19-08-2005 16:09 ]
    WildCat
    19.08.2005, 17:31
    Ευχαριστώ για τη διόρθωση στη χρονολογία, πάνε και πολλά χρονάκια από τότε και έπεσα λίγο έξω
    Αν λοιπόν χαλάση το πικάπ μου και πρέπει να αντικαταστήσω όλα μου τα βινύλια με CD, θα ξέρω που να αποταθώ (Amazon) αλλιώς πρέπει να πουλήσω το σπίτι μου για να αγοράσω απ'το δισκάδικο
    W4TT4N4B3
    23.08.2005, 03:31
    Quote:

    Το μέλος DavidDT στις 18-08-2005 στις 15:13 έγραψε:

    Και για να είμαστε τυπικοί:::::::::










    το χερι αυτο ειναι σαν το βραβειο της ανοιχτης παλαμης, αλλα δεν ξερω ποιους μουτζωνει. Αυτους που χρησιμοποιουν το εν λογω συνθημα ή αυτους που δινουν 20€ για να αγορασουν 1 cd?
    XeniaRodo
    23.08.2005, 10:10
    Για δείτε κι αυτό το φρέσκο πράμα....

    ΜΙΑ ΝΕΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ !

    Το Dual Disc είναι ο νέος τρόπος για να απολαύσετε τη μουσική των αγαπημένων σας καλλιτεχνών !
    Πρόκειται για ένα δίσκο διπλής όψεως, ο οποίος από τη μια πλευρά παίζει σαν κανονικό CD και από την άλλη σαν DVD!! Στην πλευρά του CD προσφέρει την ηχητική απόλαυση ενός κανονικού audio cd με στερεοφωνικό ήχο. Στην πλευρά του DVD προσφέρει οπτικοακουστικό υλικό του καλλιτέχνη (π.χ. συνεντεύξεις, video clips, υλικό από παρασκήνια, φωτογραφικό υλικό, web links, στίχους κλπ), ενώ σε αρκετές περιπτώσεις περιλαμβάνει και ολόκληρο το ηχητικό μέρος του album, σε πολυκάναλο ήχο (surround 5.1).
    Το Dual Disc δεν απαιτεί καινούριο εξοπλισμό. Παίζει σε στερεοφωνικά, σε ηχητικά συστήματα αυτοκινήτων, σε φορητά CD player, κονσόλες παιχνιδιών, PCs, - σχεδόν σε όλα τα μηχανήματα που αναπαράγουν CD και DVD.

    Το Dual Disc έχει ήδη κυκλοφορήσει στην Αμερική όπου το κοινό το αποδέχθηκε με μεγάλο ενθουσιασμό. Σύμφωνα με σχετική έρευνα αγοράς, το 86% των καταναλωτών δήλωσαν πάρα πολύ ικανοποιημένοι από το νέο format, το 94% θα το συνιστούσαν σε έναν φίλο τους, ενώ το 80% των ερωτηθέντων ενδιαφέρεται να αποκτήσει το Dual Disc ενός καλλιτέχνη του οποίου έχουν ήδη το κανονικό του album.
    Στα τέλη Σεπτεμβρίου, το Dual Disc έρχεται και στην Ελλάδα! Εκτός από διεθνούς φήμης ξένους καλλιτέχνες όπως οι Destiny's Child, Avril Lavigne, David Bowie, AC/DC, Miles Davis, Jennifer Lopez, Duran Duran, Bruce Springsteen και Britney Spears, οι fans της ?ννας Βίσση θα έχουν την ευκαιρία να αποκτήσουν το πρώτο Dual Disc Έλληνα καλλιτέχνη: το καινούριο album της απόλυτης star με τίτλο «Nylon» θα κυκλοφορήσει σε περιορισμένα αντίτυπα και σε Dual Disc, περιέχοντας αποκλειστικό οπτικοακουστικό υλικό που γυρίστηκε ειδικά για την περίσταση.
    Το Dual Disc είναι ένα νέο προϊόν που προσφέρει περισσότερα: περισσότερο οπτικοακουστικό υλικό, καλύτερο ήχο, αλλά και υψηλής αισθητικής συσκευασία.
    Τον Οκτώβριο θα κυκλοφορήσει σε Dual Disc και το νέο album του Αντώνη Ρέμου.

    περισσότερα εδώ
    DavidDT
    23.08.2005, 14:40
    Quote:

    Το μέλος W4TT4N4B3 στις 23-08-2005 στις 03:31 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος DavidDT στις 18-08-2005 στις 15:13 έγραψε:
    [i]
    Και για να είμαστε τυπικοί:::::::::










    το χερι αυτο ειναι σαν το βραβειο της ανοιχτης παλαμης, αλλα δεν ξερω ποιους μουτζωνει. Αυτους που χρησιμοποιουν το εν λογω συνθημα ή αυτους που δινουν 20€ για να αγορασουν 1 cd?

    [/I]



    Καλή ερώτηση...Τώρα περιμένουμε μια καλή απάντηση...
    Όσο για το βραβείο,μάλλον πάει και στους δύο...
    W4TT4N4B3
    23.08.2005, 18:29
    Απο μενα παντως μην περιμενεις απαντησεις, μονο ερωτησεις. χαχαχαχαχα.
    aRiAnOUlA
    23.08.2005, 21:05
    re pedia afou gia ena cd thelun polla etsi o kosmos to agorazi piratiko!autoi den skeftonte oti k emas mas skotonun..?
    dimitrela
    23.08.2005, 21:26
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ Η ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ, ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΩΖΕΙ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΑΣ...

    I like to party,everybody does make love and listen to the music... !!!!
    terezoulini
    23.08.2005, 21:48
    Η πειρατία δε νομίζω οτι σκοτώνει κανέναν afterall..και κυρίως τη μουσική..
    μάλλον αγχώνει υπερβολικά τις εταιρείες μεγαθήρια που παρατηρούν την τσέπη τους να στενεύει.κατά το ελάχιστο βέβαια..
    συμφωνώ πάντως με την άποψη οτι τα οriginal cd προσδίδουν μια άλλη αίγλη όπως και να το κάνεις.Και η μόνη ζημία που θα μπορούσε να έχει κάποιος θα ήταν ακριβώς το γεγονός οτι θα έχανε την ευκαιρία να χαρεί αρτίως το νέο του cd.με εξώφυλλα και τα συναφή τέλοσπάντων..
    Όταν πάλι ένα μεγάλο μέρος των χρημάτων σου φεύγουν στα 20ευρα (και πάνω πλέον) cd ε δεν αντέχεις..είναι πρόκληση το πειρατικό.
    αν και δε θα'πρεπε να λεγεται ετσι καθώς είναι λέξη καθορισμένη απ'τις εν λόγω εταιρείες ξεζουμίστρες..προτιμώ να το πω cd-διέξοδο.απ'τις τιμες?μαλλον..
    trooper_206
    23.08.2005, 23:59
    Οχι η πειρατεια δεν σκοτωνει τη μουσικη,αλλα οι εταιριες που σκοτωνουν την τσεπη του κοσμου