ελληνική μουσική
    617 online   ·  210.826 μέλη

    Δάχτυλα στο πιάνο...

    Kal-EL
    10.05.2007, 15:30
    πόσο σημαντικό είναι να τηρείς τα δάχτυλα που προτείνει η παρτιτούρα ενός κλασικού κομματιού?? Συγγνώμη αλλα μερικές φορές ο δικός μου τρόπος τοποθέτησης μου φαίνεται πολύ πιο εύκολος... Τελικά με λίγα λόγια, τα δάχτυλα είναι δική σου επιλογή? (πάντα είχα αυτή την απορία... συγχωρέστε με αν είναι βλακεία αυτό που ρωτάω αλλά δεν έχω κανει και σημαντικά μαθήματα πιάνου...)

    υγ> μπορώ να σας φέρω παράδειγμα αμα θέλετε...
    Tropaiatissa
    10.05.2007, 15:45
    Δεν ότι είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσεις τα δάχτυλα που γράφει η πατριτούρα.
    Αλλά όταν επιλέγεις εσύ ποιά δάχτυλα θα βάλεις υπάρχει ένα βασικό πρόβλημα...
    Εγώ για παράδειγμα, όποτε έβαζα δάχτυλα διαφορετικά απ' της παρτιτούρας, τα έκανα σάλάτα...
    Όμως η καθηγήτριά μου, παρατηρώντας τα χέρια μου, τον τρόπο που παίζω, και σε συνδυασμό με την εμπειρία που διαθέτει, επέλεγε τα κατάλληλα δάχτυλα που πραγματικά με βόλευαν!
    Kal-EL
    10.05.2007, 15:51
    Παράθεση:

    Το μέλος Dalarofili στις 10-05-2007 στις 15:45 έγραψε...

    Δεν ότι είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσεις τα δάχτυλα που γράφει η πατριτούρα.
    Αλλά όταν επιλέγεις εσύ ποιά δάχτυλα θα βάλεις υπάρχει ένα βασικό πρόβλημα...
    Εγώ για παράδειγμα, όποτε έβαζα δάχτυλα διαφορετικά απ' της παρτιτούρας, τα έκανα σάλάτα...
    Όμως η καθηγήτριά μου, παρατηρώντας τα χέρια μου, τον τρόπο που παίζω, και σε συνδυασμό με την εμπειρία που διαθέτει, επέλεγε τα κατάλληλα δάχτυλα που πραγματικά με βόλευαν!



    ε εντάξει αμα τα βάλεις όλα όπως να ναι σίγουρα θα τα κάνεις σαλάτα!!! Μιλάω για συγκεκριμένα σημεία... τα οποία δεν με βολεύουν τοσο.... Άλλα πάλι δεν ξέρω καθόλου πως να τα βάλω και η παρτιτούρα με σώνει! Αλλά οκ τουλάχιστον ξέρω τώρα πια οτι δεν είναι απαραίτητο...
    gogere17
    10.05.2007, 18:25
    Παράθεση:

    Το μέλος Kal-EL στις 10-05-2007 στις 15:30 έγραψε...
    υγ> μπορώ να σας φέρω παράδειγμα αμα θέλετε...

    για πες να δουμε το μεγεθος του εγκληματος !!!
    εγω παντως συνηθως βαζω αυτα που λενε οι παρτιτουρες αλλα μερικες φορες οπως μου βγαινει στο παιξιμο......
    movflower
    10.05.2007, 18:41
    χμ... νομίζω παίζει ρόλο το μέγεθος του χεριού και το μήκος των δαχτύλων.


    vero
    10.05.2007, 19:00
    Παράθεση:

    Το μέλος Dalarofili στις 10-05-2007 στις 15:45 έγραψε...

    Δεν ότι είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσεις τα δάχτυλα που γράφει η πατριτούρα.
    Αλλά όταν επιλέγεις εσύ ποιά δάχτυλα θα βάλεις υπάρχει ένα βασικό πρόβλημα...
    Εγώ για παράδειγμα, όποτε έβαζα δάχτυλα διαφορετικά απ' της παρτιτούρας, τα έκανα σάλάτα...
    Όμως η καθηγήτριά μου, παρατηρώντας τα χέρια μου, τον τρόπο που παίζω, και σε συνδυασμό με την εμπειρία που διαθέτει, επέλεγε τα κατάλληλα δάχτυλα που πραγματικά με βόλευαν!



    συμφωνω
    venus2
    10.05.2007, 22:15
    το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να τηρείς όσο μπορείς τα δάχτυλα, κάνοντας τις δικες σου αλλαγες μόνο εκει που χρειάζεται πραγματικα. όταν ήμουν μικρότερη κ έβλεπα παρτιτούρα πιάνου με δάχτυλα, πάντα εκανα "ωχ, πάλι πρεπει να ξεβολέψω τα χερια μου;;;;;" αργότερα όμως κατάλαβα πως κάποιο ρόλο έχουν κ αυτά εκει...
    edelweiss
    11.05.2007, 00:34
    Επειδή έπαιζα κι εγώ πιάνο 9 χρόνια... μου θυμίζει το θέμα του πληκτρολογίου στον Η/Υ... είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα... άμα ποτέ σου κάνεις τυφλό σύστημα θα καταλάβεις και την σημασία των δαχτύλων στην παρτιτούρα :)
    Red-Rose
    11.05.2007, 02:38
    Κι εγώ κάπως έτσι τα βόλευα τα πρώτα χρόνια... χεχεχε αργότερα όμως όταν άρχισα να τοποθετώ σωστά τις χερούκλες μου ολοκληρες [ανοιγμα ωμων, καρπούς δάχτυλα κλπ] άρχισα να συνειδητοποιώ ότι ακουγόταν πιο σωστή η μελωδία ίσως πάλι να ήταν απλά η ιδέα μου αλλά κάποια σημεία θυμάμαι ότι έδεναν καλύτερα.

    alafras
    13.05.2007, 03:21
    Τα δαχτυλα στο πιανο παιζουν πολυ σημαντικο ρολο ειδικα σε κομματια απο βιβλια που πρεπει να τα εκτελεσεις για μαθημα. Μην βαζεις δικα σου.
    Αντε μια δυο φορες συγχωρουνται !!!

    Αν παιζεις κομματια απο συγχορδιες μονο για την παρτη σου (οπως π.χ. ελληνικα) κανε οτι θελεις!!!

    Επισης πολυ σημαντικα ειναι τα δαχτυλα στις κλιμακες τις συγχορδιες και τους αρπισμους!
    Τι κραξιμο εχω φαει μικρος γι'αυτο το λογο!!!!
    skozan
    16.05.2007, 22:49
    Για κάποιον σχετικά αρχάριο μαθητή καλό είναι να τηρεί την γραμμένη δακτυλοθεσία και ο δε καθηγητής μπορεί να γράφει περάσματα με δακτυλοθεσία στα μέτρα του μαθητή.
    Τώρα για κάποιον προχωρημένο δεν ακολουθεί πάντα την δακτυλοθεσία αλλά καμιά φορά είναι μία καλή βάση, ειδικά στα δεξιοτεχνικά περάσματα.
    SpyrusTheVirus
    04.06.2007, 13:58
    ε ντάξυ μωρε...αμα δε σου βγαινει με αλλο τρόπο καντη την αλλαγούλα(αλλα να ναι -γουλα )...αν και παντα προτιμότερα τα δαχτυλα που λεει
    Kal-EL
    08.06.2007, 21:21
    για να σας δώσω να καταλάβετε... Appassionata τρίτο μέρος: Προτείνει μάλιστα 2 τρόπους και για μένα και οι δύο είναι άκυροι... (τουλάχιστον ο πρώτος... ο αλλος κάτι λέει). Δηλαδή γιατι όχι 123454????? Μου φαίνεται πολύ πιο ευκολο...



    murtzujos
    09.06.2007, 01:51
    ο πρώτος είναι πολύ άκυρος...αλλα πολύ ακυρος λέμε.....

    Kal-EL
    09.06.2007, 11:12
    Παράθεση:

    Το μέλος murtzujos στις 09-06-2007 στις 01:51 έγραψε...

    ο πρώτος είναι πολύ άκυρος...αλλα πολύ ακυρος λέμε.....




    ε μα τι σου λεω! Δε λεω βλακείες! μιλάμε για την ακυρότητα της ακυροσύνης!
    murtzujos
    09.06.2007, 15:25
    αλλα μπορει να εχει γινει και τυπογραφικό λάθος... μήπως ο ποιητής ήθελε να πει: 1 2 1 3 ?
    Kal-EL
    09.06.2007, 15:28
    Παράθεση:

    Το μέλος murtzujos στις 09-06-2007 στις 15:25 έγραψε...

    αλλα μπορει να εχει γινει και τυπογραφικό λάθος... μήπως ο ποιητής ήθελε να πει: 1 2 1 3 ?



    e poses fores egine to typografiko??? oli i partitoura etsi einai!
    JaNick
    09.06.2007, 19:27
    Σε παλιά κλασσικά κομμάτια (π.χ Μπετόβεν), ο συνθέτης έβαζε τα δάχτυλα ή είναι προσθήκη μετέπειτα μεταγραφής?
    murtzujos
    09.06.2007, 20:51
    μετέπειτα μεταγραφής... τα βάζουν σε εκδόσεις εκπαιδευτικές για να βοηθήσουν τον μαθητή


    Kal-EL
    09.06.2007, 22:02
    nai ontos... siga min asxoliotan o beethoven na valei daxtyla...

    Opote telika pairneis tin ekdosi pou den exei "arithmous" katholou kai iremeis kai esy kai ta xeria sou!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kal-EL στις 09-06-2007 22:08 ]