ελληνική μουσική
    470 online   ·  210.845 μέλη

    Τι γνώμη έχετε για τα Remix?

    demi11
    17.10.2007, 16:09
    Παράθεση:

    Το μέλος VeNoULa στις 13-10-2007 στις 19:19 έγραψε...

    hmm...pote dn maresan idiaitera ta remix...gt enw exeis suni8isei k agapisei ena tragoudi me ena sugekrimeno ru8mo k melodia meta dn boreis na apodexteis to diaforetiko stule tou idiou tragoudiou...toulaxiston auto isxuei gia mena...alla uparxoun k exaireseis..se merikes periptoseis to remix paei to tragoudi ena vima pio pera...alla eipame autes oi periptoseis einai elaxistes...



    Συμφωνώ απολύτως...
    esta
    17.10.2007, 16:20
    Παράθεση:

    Το μέλος edelweiss στις 10-05-2007 στις 20:35 έγραψε...

    Τι γνώμη έχετε για αυτήν την μορφή εξέλιξης?

    ...Συνήθως τη χειρότερη!!!!!
    YANNISSONG
    18.10.2007, 10:36
    Οτι χειρότερο για ένα τραγούδι. (κατάντια)

    panoulis17
    20.10.2007, 16:29
    EKSARTATAI to kommati.......pantos an einai kalodoulemeno aksizei........
    Nick-the-GreeK
    28.10.2007, 22:07
    Για να ειμαι ηλικρινης δεν εχω συναντιση πολλα ΜΙΧ παντος απο αυτα που θημαμε μου εχει μηνει στη μνημη το remix του Burn με το stormbringer των Whitesnake στο album live του 2006 in London......
    βεβαια εξαρταται απο το κομματι και απο τον δημειουργο του....
    sea_like_eyes
    29.10.2007, 13:31
    ακουσα μετα απο...4-5χρονια ξανα το Paranoid αλλα απο τους θεους Type O negative(gothic!!!!Μιλησε κανεις για Love Metal αιωνες πριν του HIM???oooeoooo?)
    anyway...το κομματι ειναι αρκετα αρρωστο για να σε κανει να μην ξεκκολας !

    Τype O negative - Paranoid-iron Man(cover)
    Gozilla
    26.11.2007, 20:06
    Νεότατος εδώ και γράφτηκα με αφορμή το topic αυτό. Anyway, να επιστρέψω σε ένα προηγούμενο παράδειγμα remix, το οποίο το είδα αρνητικά αρχικά. Μιλάω για το remix του Eric Prydz στο Another brick in the wall, Proper Education όπως το ονομάζει ο remixer. Εγώ για αυτό το remix πρέπει να παραδεχτώ ότι, αν και εναρμονισμένο σε καλούπια electro house, μπορώ να πώ ότι με τα synth του και το γενικότερο feeling που αποπνέει, μέσα από τα original όργανα που ακούγονται (βλέπε τις ηλεκτρικές κιθάρες που εμφανίζονται απείραχτες) σε ταξιδεύει στους δρόμους του αυθεντικού.
    Δεν είναι δυστυχώς όλα τα remix έτσι, και να διαφωνήσω λίγο με προλαλήσαντα φίλο που έκανε ειδική αναφορά στη συλλογή Remixland 2007 (την έχω και την έχω ακούσει πολλάκις) που είπε ότι του άρεσαν όλα τα κομμάτια πιο πολύ από τα original. Δεν είναι ούτε τα remix πανάκεια, ούτε όμως και ο remixer βέβηλος. Δόξα το θεό (Αλλάχ, Βούδα, το ίδιο κάνει), έχω ακούσει πολλή μουσική. Δεν δέχομαι ότι σαλαμοποιώ τη μουσική έτσι, απλά δίνω μια ευκαιρία στην τέχνη. Και μπορεί κάποιος αρκετά κουλός για να μάθει κιθάρα να κάνει τέχνη, ακόμα και πίσω από μια οθόνη υπολογιστή.
    ΕΥχαριστώ και συγγνώμη αν κούρασα.
    sea_like_eyes
    09.03.2008, 14:40
    mikro - νυχτα στασου . . . πραγματικα up-tempo remix!Κλασσικο το original , καλη η Βανου . . . αλλα πιστευω πως οι Mikro πραγματικα το απογειωσαν το κομματι!

    Υ.Γ ελα Disco-freaks . . . χορευουμε λεμεεεεεεε . . .
    akisvl
    09.03.2008, 22:23
    Εγώ είμαι κατά των remix γενικότερα. Όχι μόνο των ροκ/μέταλ αλλά όλων των ειδών. Κάποιοι φίλοι αναφέρθηκαν στα nightmare και another brick in the wall. Πραγματικά, δεν μπορώ να τα ακούω. Πείτε με πορωμένο αλλά αυτό πιστεύω.
    ΥΓ. Έχω ακούσει remix και το wind of change. Απλά έλεος.
    sitzoune81
    10.03.2008, 01:04
    Δυο ειναι οι στοχοι ενος remix
    - Να προσφερει μια αλλη ακουστικη εμπειρια μεσω της "διαφοροποιημενης" νεας συνθεσης ενος υπαρχοντος κομματιου
    - Να προσεγγισει αλλα ακροατηρια ή πιο μεγαλα (εύρος)

    Ειμαι καλοπροαιρετος και θετικος με καθε ειδους προσπαθεια για remix!

    ....και στην τελικη, αν το remix βγει μπαρουφα, δεν χαλασε ο κοσμος! Ουτε και η φημη του πρωτοτυπου κομματιου!
    -Sadahzinia-
    20.03.2008, 16:58
    remix....ό,τι χειρότερο για ένα καλό κομμάτι...ό,τι καλύτερο για ένα αφανές... Καλοκαίρι έρχεται και πάλι θα αρχίσουμε να ακούμε κάτι Σφακιανάκηδες να παίζουν με συνοδεία bit!! Είναι λες και παίρνεις μια μακρυμάνικη μπλούζα και της κόβεις τα μανίκια προκειμένου να τη βάλεις το καλοκαίρι(τς τς παρομοίωση)... Σφακιανάκης, Πετρέλης κτλ με bit??? Έλειψη έμπνευσης μου κάνει... Κάθε τραγούδι είναι ένας μοναδικός συνδιασμός στίχων και μουσικής...δεν μπορείς να του βγαζεις τα μάτια (sorry!) για να πουλήσει...και στην τελική αμφιβάλλω εάν πουλάει.... Αυτό όσον αφορά στα ελληνικά μπουζουκολαικά... Τώρα όσον αφορά στη ξένη δισκογραφία..ΜΕΡΙΚΕΣ φορές πετυχαίνει... Τα δικά μας είναι απλά κακές απομιμίσεις..
    sitzoune81
    20.03.2008, 19:13
    Παράθεση:

    Το μέλος -Sadahzinia- στις 20-03-2008 στις 16:58 έγραψε...

    remix....ό,τι χειρότερο για ένα καλό κομμάτι...ό,τι καλύτερο για ένα αφανές... Καλοκαίρι έρχεται και πάλι θα αρχίσουμε να ακούμε κάτι Σφακιανάκηδες να παίζουν με συνοδεία bit!! Είναι λες και παίρνεις μια μακρυμάνικη μπλούζα και της κόβεις τα μανίκια προκειμένου να τη βάλεις το καλοκαίρι(τς τς παρομοίωση)... Σφακιανάκης, Πετρέλης κτλ με bit??? Έλειψη έμπνευσης μου κάνει... Κάθε τραγούδι είναι ένας μοναδικός συνδιασμός στίχων και μουσικής...δεν μπορείς να του βγαζεις τα μάτια (sorry!) για να πουλήσει...και στην τελική αμφιβάλλω εάν πουλάει.... Αυτό όσον αφορά στα ελληνικά μπουζουκολαικά... Τώρα όσον αφορά στη ξένη δισκογραφία..ΜΕΡΙΚΕΣ φορές πετυχαίνει... Τα δικά μας είναι απλά κακές απομιμίσεις..



    Καλα ολα αυτα, μα μου μπηκε η ιδεα οτι τα 'χεις μπερδεψει λιγουλακι!
    Αυτα που εννοεις δεν ειναι remix. Ειναι τα κομματια αυτουσια με τη συνοδεια beat!
    Μιλαμε για κανονικα remix, αν επιασες τι εννοω.
    ....καλοπροαιρετη η παρατηρηση μου
    -Sadahzinia-
    20.03.2008, 20:31
    Nαι κατάλαβα τι λες... Αλλά και αυτά σαν remix "συστήνονται".. Γι'αυτό ανέφερα και ότι είναι κακή απομίμιση...ΔΕΝ το έχουμε οι έλληνες.. Και για τραγούδια όπως το "νύχτα στάσου" που ανέφερε ο sea_like_eyes που το έκαναν remix οι μικρο την ίδια άποψη έχω... Χάνουν τα κομμάτια κάτι από τη μαγεία τους...

    ...καλοδεχούμενη η παρατήρηση σου..
    sea_like_eyes
    20.03.2008, 21:23
    Παράθεση:

    Το μέλος -Sadahzinia- στις 20-03-2008 στις 20:31 έγραψε...

    Nαι κατάλαβα τι λες... Αλλά και αυτά σαν remix "συστήνονται".. Γι'αυτό ανέφερα και ότι είναι κακή απομίμιση...ΔΕΝ το έχουμε οι έλληνες.. Και για τραγούδια όπως το "νύχτα στάσου" που ανέφερε ο sea_like_eyes που το έκαναν remix οι μικρο την ίδια άποψη έχω... Χάνουν τα κομμάτια κάτι από τη μαγεία τους...

    ...καλοδεχούμενη η παρατήρηση σου..



    σε οτι αφορα το κομματι της Βανου , ειναι καθαρα θεμα γουστου!Οσο για το αν το εχουν οι Ελληνες . . . G-pal , Μιχαλης Δελτα , Nicola Gala , Dousk , Christian Cambas . . . καλλιτεχνες παγκοσμιας φημης . . . dj με μεγαλες παραγωγες κι ακομα μεγαλυτερα remix(Προσοχη , οχι σε ελληνικα κομματια - αν εξαιρεσεις Πυξ λαξ και ξυλινα σπαθια)
    Φιλε Sitzoune εχει δικιο η -Sadahzinia- , σαν remix μας τα πλασαρουν στην αγορα ( για να γεμισουν τα singles) αλλα τα περισσοτερα ειναι ελεος !

    ''Δυο ειναι οι στοχοι ενος remix
    - Να προσφερει μια αλλη ακουστικη εμπειρια μεσω της "διαφοροποιημενης" νεας συνθεσης ενος υπαρχοντος κομματιου
    - Να προσεγγισει αλλα ακροατηρια ή πιο μεγαλα (εύρος)

    Ειμαι καλοπροαιρετος και θετικος με καθε ειδους προσπαθεια για remix! ''

    εισαι σωστοτατος, οπως επισης η -Sadahzinia- γιατι οπως και να το κανουμε , λιγα ειναι τα remix σε ελληνικα κομματια που να...ακουγονται!
    sitzoune81
    20.03.2008, 21:58
    Παλι εγραψες εκλεκτε sea! Ως προς τους Ελληνες Dj's βεβαιως!!!!!
    Μα αυτα που μας σερβιρουν ως remix δεν μπορω να τα καταπιω!
    Στο λαιμο μου καθονται!
    Ανεμπνευστα, πραγματι, οπως λεει και η Sadahzinia!

    Να προσφερω μιαν ιδεαν?!?!?!

    ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ! Προσκληση/Προκληση! Ζητειται Dj να επιχειρησει να remixαρει τουτο το ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ χωρις να χαθει το υπεροχο χρωμα του παρακατω κομματιου! Ιδου η Ροδος ladies & gentlemen!



    sea_like_eyes
    20.03.2008, 22:05
    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 20-03-2008 στις 21:58 έγραψε...

    Παλι εγραψες εκλεκτε sea! Ως προς τους Ελληνες Dj's βεβαιως!!!!!
    Μα αυτα που μας σερβιρουν ως remix δεν μπορω να τα καταπιω!
    Στο λαιμο μου καθονται!
    Ανεμπνευστα, πραγματι, οπως λεει και η Sadahzinia!

    Να προσφερω μιαν ιδεαν?!?!?!

    ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ! Προσκληση/Προκληση! Ζητειται Dj να επιχειρησει να remixαρει τουτο το ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ χωρις να χαθει το υπεροχο χρωμα του παρακατω κομματιου! Ιδου η Ροδος ladies & gentlemen!








    φιλε sitzoune . . . Μιλαμε το refrain με μερικα samples . . . Μπορει χαλαρα να χαζεψει κοσμο!Ευγε και παλι ευγε . . .

    Υ.Γ Προσφατα το ακουγα αυτο το κομματι και μαλιστα στην αρχη νομιζα πως το ελεγε η . . . Μαντω !(oh yessssss)
    Υ.Γ Αυριο θα ερθεις στο Decadence ? ? ?
    sitzoune81
    20.03.2008, 22:19
    Ασφαλως και θα 'μαι κει!
    Θα 'μαι ισως ο μοναδικος με μπλουζα Simian Mobile Disco!


    Υ.Γ. Η Μαντω δεν συγκρινεται με την Βικαρα!
    Ακους εκει η Μαντω...... ντροπη σου και μονο που το σκεφτηκες !!!!!
    Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!
    sea_like_eyes
    20.03.2008, 22:28
    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 20-03-2008 στις 22:19 έγραψε...

    Ασφαλως και θα 'μαι κει!
    Θα 'μαι ισως ο μοναδικος με μπλουζα Simian Mobile Disco!


    Υ.Γ. Η Μαντω δεν συγκρινεται με την Βικαρα!
    Ακους εκει η Μαντω...... ντροπη σου και μονο που το σκεφτηκες !!!!!
    Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!



    '' Ασφαλως και θα 'μαι κει! ''

    τι λες τωρααααααααα . . . λοιπον , που ειναι τα decks?Ακριβως μπροστα θα δεις . . . εμενα!Ελπιζω να τα πουμε ρε man . . . i love Holdening . . .

    Y.Γ Μαντω . . . ωρες ωρες πεταω κατι ακυρα . . .'' το ομολογω '' -Βαλαντης!
    Υ.Γ Simian Mobile Disco - James - Ford - Anthony Shaw (και James Holden στα Decks)
    sitzoune81
    20.03.2008, 22:35
    Get on your dancing shoes
    There's one thing on your mind
    Hoping they're looking for you
    Sure you'll be rummaging' through

    And the shit, shock, horror
    You've seen your future bride
    Oh, but it's oh so absurd
    For you to say the first word
    So you're waiting and waiting

    "Dancing Shoes" Arctic Monkeys

    Sea you tommorow man!
    marakiasteraki
    25.03.2008, 11:44
    Εμενα προσωπικα μου αρεσουν....