ελληνική μουσική
    1126 online   ·  210.851 μέλη
    tsibitos
    02.02.2007, 00:16
    Παράθεση:

    Το μέλος mariachi στις 01-02-2007 στις 19:19 έγραψε...

    Βέρος Πειραιώτης(για την ακρίβεια από τη Νίκαια).Ο παππούς μου ήταν Μικρασιάτης.



    Βερος Νικαιωτης λοιπον.... Ας τα διαχωρισουμε αυτα τα δυο.. Αλλο Νικαια Αλλο Πειραιας...
    tago
    02.02.2007, 01:08
    Οι γονείς μου γεννήθηκαν στο Ηράκλειο Κρήτης. Οι γονείς τους, όλοι, στην Μ. Ασία. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι δεν είμαι εξ αίματος κρητικός. Ωστόσο όταν με ρωτάνε απαντώ πως, ναι, είμαι από το Ηράκλειο Κρήτης
    swkraths
    02.02.2007, 03:34
    Εμένα ο πατέρας μου από Ρέθυμνο και η μητέρα μου από Χανιά.Αλλά γεννήθηκα και μένω Χανιά..
    babisdr
    02.02.2007, 03:47
    Πατέρας από Αθήνα (βέρος που λένε), "παιδί των λουλουδιών" (beatles, pink floyd, ccr, jefferson airplane και κάργα ζεπελινάς, γι'αυτό τον πάω), κατέβαινε συνέχεια Μάταλα, όταν ήταν στα up τους. Εκεί γνώρισε την Ηρακλειώτισσα μάνα μου και εκεί άρχισαν και όλα του τα βάσανα

    Τη μισή μου ζωή την πέρασα στην Κρήτη, νιώθω Κρητικός, άρα είμαι και Κρητικός



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 02-02-2007 03:49 ]


    tago
    02.02.2007, 21:22
    Και πολύ καλά κάνεις!!!
    giourkas17
    02.02.2007, 23:58
    Βέρος,γνήσιος,αυθεντικός(δεν ξέρω πως αλλιώς το λένε)....ΧΙΟΤΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!


    Emilia_
    06.02.2007, 14:57
    Παράθεση:

    Το μέλος mariaelena στις 01-02-2007 στις 13:49 έγραψε...

    Λεβεντογέννα Κρήτη!! Ρέθυμνο-Χανιά!!



    Και αλλη πατριωτισσα...??! Το Ρεθυμνακι μας σε χαιρετα!!!
    chkchillin
    07.02.2007, 22:13
    σε ποια ζωή?......
    asimov_gr
    07.02.2007, 23:16
    Ο πατέρας μου γεννήθηκε και μεγάλωσε στη Θεσσαλονίκη.
    Η μητέρα μου γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Καρδίτσα.
    Εγώ είμαι κάπου στη μέση.


    Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα ονειρο κι ας ειναι η φωτια του να σε καψει

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asimov_gr στις 07-02-2007 23:17 ]


    kozanitis
    07.02.2007, 23:22
    Ο πατέρας είναι από ένα χωριό δίπλα από την Ελασσόνα. Μαγούλα λέγεται... Η καταγωγή του είναι από την Ήπειρο. Η μητέρα μου είναι κοντοχωριανή του. Και είναι από την Σαμαρίνα.

    Εγώ γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Ελασσόνα. Δίπλα από την Λάρισα.
    Μένω Γλυφάδα λόγω δουλειάς και το Κοζανίτης για χάρη του Νικόλα του Άσιμου, ο οποίος ήταν από την γειτονική Κοζάνη μας...


    angel21
    08.02.2007, 12:38
    Εμενα ο πατερας μου ειναι απο σπαρτη...Εκει σε ενα χωριο...Το ιδιο κ η μανα μ...Εγω γεννηθηκα α8ηνα απο βυρωνα μερια..Αρα σπαρτιατης 8α ελεγα!
    rorry
    08.02.2007, 21:22
    genithika kai zo sta Yperoha XANIA KRHTHS

    qanun
    08.02.2007, 21:35
    Απο τον πατερα μου, ο παππους μου απο τα Βουρλα και η γιαγια μου απο τον Κιρκιτζε της Σμυρνης, και οι δυο μεγαλωσαν Νεα Φιλαδελφεια. Απο τη μερια της μανας μου η γιαγια απο Πολη , ο παπους απο Αδριανουπολη, οποτε κι εγω μαυρη προσφυγια, παρολα αυτα βαζελος.
    manosomba
    23.03.2007, 13:49
    ... Τι να πω και εγώ... εμένα με βρήκανε σε ένα καλαθάκι στη γωνία Αγίου Μάρκου και Ευριπίδου....
    MarakiVas
    23.03.2007, 14:07
    Απο Τυμπάκι-Ηρακλείου-Κρήτης!
    Rouvi
    04.05.2007, 14:19
    - Κρητικοπούλα κοπελιά!
    γιατί θωρώ μια λύπη;
    - Τον Άγιο Νικόλαο
    σκέφτομαι..και μου λείπει..
    Eliza21
    05.05.2007, 01:00
    χμμμμμμ για να δουμε..... Ο παππούς μου ύταν απο Σμύρνη και οι γιαγιάδες μου μαζί με το άλλο το παππού ήταν απο τη Σπάρτη-α Μικράς Ασίας. Το χωριό αυτό βρίσκεται στους προποδες του όρους Ταύρου, στο νομό Πισιδίας, κοντά στο χωριό Ικόνιο και είμαι πολύ περήφανη για την καταγωγή μου...........


    Ερώτηση προς μέλη με Μικρασιάτική καταγωγή: οι πρόγονοι σας, σας μιλούσαν τούρκικα?
    augoustos
    05.05.2007, 03:42
    Από τον πατέρα μου, ο παππούς μου ήταν από τη Σμύρνη αλλά πέρασε από την Αθήνα και μετά στην Κερύνεια της Κύπρου.Η γιαγιά μου είναι από την Αλεξάνδρεια ( οι γονείς της όμως ήτανε από Κεφαλλονιά και Κωνσταντινούπολη ) αλλά φύγανε και πήγανε στην Αμμόχωστο. Με τον παππού μου έζησαν στην Αμμόχωστο και μετά στη Λεμεσό, αφού ξαναπροσφύγεψαν στο μεταξύ.

    Η μαμά μου γεννήθηκε και μεγάλωσε στη Λεμεσό αλλά ο παππούς μου είναι από ένα χωριό σην Πελοπόννησο και η γιαγιά μου από ένα χωριό της Πάφου στην Κύπρο.

    Οι γονείς μου, γνωρίστηκαν στο πανεπιστήμιο στη Θεσσαλονίκη, όπου γεννήθηκε η αδερφή μου κι εγώ. Επιστρέψαμε στη Λεμεσό, όταν ήμουν δέκα χρονών.

    Τη Λεμεσό δεν την αλλάζω με τίποτα. Εκτός αν το πάρω απόφαση και πάω να ζήσω στην Πόλη ή στην Σμύρνη.
    venus2
    05.05.2007, 15:14
    o pateras mou einai apo ta Xania (panemorfi poli...) enw o pateras tou apo ti Mikra Asia k h mana tou apo Xio.
    h mama mou einai apo Athina, enw o mpampas tis einai apo Xania k i mama tis apo Hrakleio Kritis...


    dhladi, egw apo pou eimai????????

    mallon apo Kriti, e???

    GEIA SOY KRHTH OMORFH!!!!!!
    Dorothy23
    09.05.2007, 00:53
    Γύρω τριγύρω από Ήπειρο και Αιτωλοακαρνανία! Πιο συγκεκριμένα, ο μπαμπάς μου γεννήθηκε στο χωριό Καλλιθέα Τριχωνίδας ενώ μεγάλωσε στο χωριό Τριχώνιο (λίιιγο έξω από το Αγρίνιο)! Επίσης η μαμά μου γεννήθηκε και μεγάλωσε στο Αγρίνιο. Ωστόσο σε αυτό το σημείο θα αναρωτηθείτε (και εύλογα) που κολλάει η Ήπειρος.Στην Ήπειρο λοιπόν και συγκεκριμένα στα Ιωάννινα γεννήθηκε ο παππούς (ο μπαμπάς της μαμάς) ενώ στην Άρτα γεννήθηκε η γιαγιά (η μαμά της μαμάς) !