ελληνική μουσική
    847 online   ·  210.833 μέλη
    vagias
    17.02.2011, 00:50

    Παράθεση:

    Το μέλος gialina_giannina στις 16-01-2007 στις 16:18 έγραψε...

    Κατάγομαι από ένα όμορφο χωριό της Ηπείρου, της περιοχής Λάκκας Σουλίου, νότια των Ιωαννίνων. Λέγεται Αρτοπούλα και οι γονείς μου
    είναι κι οι δύο από εκεί. Είναι ένα πανέμορφο χωριό, με πολύ πράσινο
    και μεγάλη πολιτιστική κληρονομιά. Αυτός ο τόπος είχε την τύχη και την
    τιμή, να γεννηθεί εκεί και να ζήσει ένας από τους σημαντικότερους δημοτικούς
    τραγουδιστές του τόπου μας, ο Δημήτρης Βάγιας.
    Εύχομαι κάποια στιγμή να μπορέσω να μείνω για πάντα εκεί γιατί αυτός ο τόπος είναι για μένα πολύ σημαντικός.



    Παράθεση:

    Αρτοπουλα παντου κ παντα!!! πανεμορφο χωριο μοναδικοι ανθρωποι κ πανω απο ολα περναμε φανταστικα καθε χρονο απο 12-28 Αυγουστου!! οσοι επιθυμουν να ρωτησουν περαιτερω πληροφοριες μη διστασουν να το κανουν.. Αξιζει να επισκευθετε το χωριουδακι μας κ γενικοτερα την ευρητερη ηπειρο..συνδυασμος βουνου(πινδος) κ θαλασσας(ιονιο)..οτι καλυτερο!! περιμενω ερωτησεις...!!


    ORFEASMIRSINIS
    17.02.2011, 00:56

    Γέννημα,θρέμμα πατησιώτης,μητέρα απο την ιστορική Καρύταινα,πατέρας απο το ιστορικό Σούλι


    lamanko
    20.03.2011, 18:41
    ΚΥΠΡΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΑΝΔΡΕΑΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΑΠΟ ΛΑΡΝΑΚΑ ΧΑΙΡΩ ΠΟΛΥ
    koukoutsi8
    15.10.2011, 15:52

    Η δική μου καταγωγή είναι λίγο περίπλοκη.... Ο μπαμπάς μου είναι Σπαρτιάτης original! Η μαμά μου μεγάλωσε στον Πειραιά, δεύτερη γενιά προσφύγων, και είναι Ποντία από τον πατέρα και Κωνσταντινοπολίτισσα από τη μητέρα. Βέβαια ο προππαππους μου ήταν έμπορος από την Κρήτη και έφτασε ως την Κωνσταντινούπολη, όπου και γνώρισε την προγιαγιά και εγκαταστάθηκε εκεί... Γι΄αυτό το λόγο έχουμε και συγγενείς σε ολοκληρη την Ελλάδα ανεξαιρέτως....


    Foidel
    15.10.2011, 16:40

    H μητέρα μου είναι από την Αγία Άννα της Β.Ευβοιας

    Ο πατέρας μου είναι από την Γορτυνία...


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    18.12.2011, 14:09
    Από την μεριά του πατέρα μου και μέχρι τον προπάππο μου μου γνωρίζω έχω καταγωγή από τον Πειραιά. Από τη μεριά της μάνας μου και μέχρι το παππού και τη γιαγιά έχω καταγωγή από τη Σμύρνη. Όταν πήρε μετάθεση ο πατέρας μου ως οικονομικός επιθεωρητής στα Γιάννενα και με το δεδομένο ότι η ζωή στην επαρχία κυλάει με εξαιρετικά αργούς ρυθμούς με σκαρώσανε στα Γιάννενα. Εκεί έξησα τα πρώτα 6 και 1/2 χρόνια της ζωής μου. Από εκεί και πέρα και μέχρι σήμερα ζω στα Πατήσια. Τολμώ να πω ότι στο αίμα μου κυλάει το αλάτι της θάλασσσας, η κοπριά των προβάτων και το καυσαέριο της πόλης. Τρελλός και συναρπαστικός συνδυασμός, δεν νομίζετε;
    AuroraBorealis
    03.02.2012, 10:13

    Η μακρινή καταγωγή μου είναι εξ'ολοκλήρου από Μ.Ασία (Καισάρεια και Πόντος), ο πατέρας μου γεννήθηκε σε ένα χωριό κοντά στα Φάρσαλα και μεγάλωσε στη Λάρισα {#emotions_dlg.clap} ενώ η μητέρα μου γεννήθηκε στη Δράμα και μεγάλωσε στο Βέλγιο. Τρέχα γύρευε δηλαδή... {#emotions_dlg.tt2}


    DimitrisBk
    09.03.2012, 09:27
    Ο πατερας μου ηταν απ' το Μελιγαλα Μεσσηνιας ,και η μητερα μου απο τις Φυτειες Αιτωλοακαρνανιας. Γεννηθηκα στο Περιστερι (αττικης), εζησα τα πρωτα παιδικα μου χρονια εναλλαξ στο Πυργο Ηλειας και στη Μεσσηνια μεχρι τα 6 μου χρονια, απο κει και μετα στην Αθηνα οπου και μενω μεχρι τωρα.
    EvaTheSlasher
    19.03.2012, 19:52
    50% από Μάνη και το άλλο 50% από Μ.Ασία :)
    Angelina13
    30.08.2012, 19:05
    Η μαμά μου είναι από τη Σουηδία, ο πατέρας μου από τον Καναδα.αλλά είναι Έλληνας..Η αδερφή μου είναι από το Πακιστάν..την έχουμε υιοθετήσει...Ο αδερφός μου υιοθετιμένος και αυτός είναι από την Βραζιλία. Ο παππους μου ο ένας τώρα είναι από το Ισραήλ. Η γιαγιά μου του παππού μου η γυναίκα και εκείνη απο το ισραήλ.!οι άλλοι μου παππούδες τώρα είναι από Ελλάδα του μπαμπά μου οι γονείς.! Αυτα....
    tallos
    30.08.2012, 23:39
    μας κουφανες
    costaspanag
    31.08.2012, 01:41
    Πατέρας από Κατσαρού & μητέρα από Αλλαγή Μεσσηνίας. Γεννήθηκα στη Μερόπη, από 2-11 ετών έμεινα στην Καλαμάτα, από 11 ετών στην Αθήνα και εδώ και 14 χρόνια μένω στον Διόνυσο.
    Angelina13
    04.09.2012, 16:21

    Παράθεση:

    Το μέλος tallos στις 30-08-2012 στις 23:39 έγραψε...

    μας κουφανες

    Κι όμως είναι πραγματικότητααααα....