ελληνική μουσική
    647 online   ·  210.831 μέλη

    Πότε επιτέλους θα διαβαθμιστούν τα Πτυχία και Διπλώματα των Ωδείων???

    Margiori
    21.05.2007, 16:36
    Παράθεση:

    Το μέλος projectwoofer στις 21-05-2007 στις 13:24 έγραψε...

    Αγαπητε Γιωργο, ειναι πραγματικα πολυ λυπηρο να συμβαινουν τετοια πραγματα...στην Ελλαδα ομως, ολα ειναι δυνατα, ετσι δεν ειναι? Αληθεια, τωρα μενεις στην Ελλαδα ή στο Kent?

    Παράθεση:

    Το μέλος Margiori στις 21-05-2007 στις 11:07 έγραψε...

    Αγαπητή Μαριλού, επειδή αρχικά είχα περάσει στι τμήμα μουσικής διεύθυνσης του πανεπιστημίου της Βιέννης, μπορώ να σου καταθέσω τη δική μου εμπειρία.

    Κατ' αρχάς, δε γνωρίζω τι ζητάει το κάθε πανεπιστήμιο. Στη Βιέννη πάντως ζητούσαν πολύ καλό πιάνο και πολύ καλή πρίμα βίστα (τα ωδειακά πτυχία-διπλώματα δεν έχουν εκεί καμμία απολύτως ισχύ). Έδιναν επίσης μεγάλη βαρύτητα στα ακουστικά, τα οποία ήταν αρκετά δύσκολα. Για τη διεύθυνση τώρα: δυστυχώς, δε διδάσκεται στη χώρα μας. Υπάρχει ως μάθημα στο Ιόνιο πανεπιστήμιο, απ'ό,τι ξέρω. Εγώ τότε είχα κάνει ιδιαίτερα μαθήματα με το Μ.Λογιάδη.



    Margiori, απο οτι λεει ο φιλος μας ο Γιωργος αμεσως πιο πανω ομως, στο Salzburg τα ωδειακα διπλωματα ειναι bachelor μιας και τον δεχτηκαν στο Mozarteum απ'ευθειας για master! Ειδες που ποτε δεν πρεπει να ειμαστε απολυτοι??



    Η περίπτωση του Γιώργου είναι διαφορετική: προφανώς έκανε το λεγόμενο post graduale, το οποίο είναι τύπου master, αλλά μόνο στα χαρτιά. Το δίπλωμα αυτό δεν αναγνωρίζεται ούτε καν στην Αυστρία. Δεν έχει να κάνει με τις τακτικές σπουδές. Τα λεγόμενά μου δεν είναι προσωπικές απόψεις, βασίζονται σε αντικειμενικά στοιχεία. Δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου...
    Margiori
    21.05.2007, 16:39
    Παράθεση:

    Το μέλος projectwoofer στις 21-05-2007 στις 15:29 έγραψε...

    Παιδια, διαβαστε αυτο το νεο να τρελαθειτε!....και συζητουσαμε για διαβαθμιση των Ωδειων!!!!!

    "Ιδρύεται Ακαδημία Τεχνών ΧΩΡΙΣ ΠΤΥΧΙΑ

    Μία από τις προεκλογικές δεσμεύσεις του πρωθυπουργού Κ. Καραμανλή, η δημιουργία της Ακαδημίας Τεχνών ανακοινώθηκε ότι υλοποιείται. Η εξαγγελία έγινε στο Μέγαρο Μαξίμου το πρωί του Σαββάτου, παρουσία των αρμόδιων υπουργών Παιδείας και Πολιτισμού, αλλά και των καλλιτεχνών Θ. Τερζόπουλου, Λευτέρη Βογιατζή, Β. Παπαβασιλείου, Αθηνάς Τσαγκάρη, Π. Βούλγαρη, Γ. Σμαραγδή, Αγ. Φραντζή, Ντένης Ευθυμίου - Τσεκούρα, Δ. Παπαιωάννου, Γ. Ζέρβα, Θ. Αντωνίου, Ν. Τσούχλου, Αλ. Μυράτ και Δ. Σγούρου, οι οποίοι συνέβαλαν στη σύνταξη του νομοσχεδίου.

    Το νομοσχέδιο θα κατατεθεί στη Βουλή την εβδομάδα αυτή αλλά, όπως δείχνουν οι δηλώσεις των αρμόδιων υπουργών και ιδιαιτέρως της κ. Γιαννάκου, η Ακαδημία Τεχνών δεν θα ενταχθεί σε κάποια βαθμίδα εκπαίδευσης και συνεπώς δεν θα δίνει πτυχία. Επομένως, θα αποτελέσει έναν θεσμό ο οποίος θα προσφέρει επιμόρφωση σε μελλοντικούς καλλιτέχνες, αλλά πέραν τούτου ουδέν.

    Αποκαλυπτικότερη η κ. Γιαννάκου τόνισε: «Εμείς βεβαίως σε ορισμένους τομείς έχουμε Πανεπιστημιακά τμήματα, αλλά η Ακαδημία Τεχνών δεν εμπλέκεται σ' αυτή την υπόθεση. Είναι μια δομή η οποία θα συνδυάσει κατ αρχήν αυτές τις τέχνες και, βέβαια, πάντοτε θα δίνεται και στους αποφοίτους αυτών των τεχνών η δυνατότητα πρόσβασης εν συνεχεία στα Πανεπιστήμια»."

    πηγή: www.ethnos.gr

    Αχ Ελλαδίτσα!...τα σχόλια δικά σας.....

    Μια μικρη συμπληρωση....διαβαστε οποιοι θελετε ενα πολυ ενδιαφερον αρθρο για τα της μουσικης εκπαιδευσης στη χωρα μας...

    http://www.tar.gr/content/content.php?id=699

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : projectwoofer στις 21-05-2007 16:02 ]





    Είναι απίστευτο, πραγματικά.... Στερείται στοιχειώδους λογικής...
    projectwoofer
    21.05.2007, 16:49
    Παράθεση:

    Το μέλος Margiori στις 21-05-2007 στις 16:36 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος projectwoofer στις 21-05-2007 στις 13:24 έγραψε...

    Αγαπητε Γιωργο, ειναι πραγματικα πολυ λυπηρο να συμβαινουν τετοια πραγματα...στην Ελλαδα ομως, ολα ειναι δυνατα, ετσι δεν ειναι? Αληθεια, τωρα μενεις στην Ελλαδα ή στο Kent?

    Παράθεση:

    Το μέλος Margiori στις 21-05-2007 στις 11:07 έγραψε...

    Αγαπητή Μαριλού, επειδή αρχικά είχα περάσει στι τμήμα μουσικής διεύθυνσης του πανεπιστημίου της Βιέννης, μπορώ να σου καταθέσω τη δική μου εμπειρία.

    Κατ' αρχάς, δε γνωρίζω τι ζητάει το κάθε πανεπιστήμιο. Στη Βιέννη πάντως ζητούσαν πολύ καλό πιάνο και πολύ καλή πρίμα βίστα (τα ωδειακά πτυχία-διπλώματα δεν έχουν εκεί καμμία απολύτως ισχύ). Έδιναν επίσης μεγάλη βαρύτητα στα ακουστικά, τα οποία ήταν αρκετά δύσκολα. Για τη διεύθυνση τώρα: δυστυχώς, δε διδάσκεται στη χώρα μας. Υπάρχει ως μάθημα στο Ιόνιο πανεπιστήμιο, απ'ό,τι ξέρω. Εγώ τότε είχα κάνει ιδιαίτερα μαθήματα με το Μ.Λογιάδη.



    Margiori, απο οτι λεει ο φιλος μας ο Γιωργος αμεσως πιο πανω ομως, στο Salzburg τα ωδειακα διπλωματα ειναι bachelor μιας και τον δεχτηκαν στο Mozarteum απ'ευθειας για master! Ειδες που ποτε δεν πρεπει να ειμαστε απολυτοι??



    Η περίπτωση του Γιώργου είναι διαφορετική: προφανώς έκανε το λεγόμενο post graduale, το οποίο είναι τύπου master, αλλά μόνο στα χαρτιά. Το δίπλωμα αυτό δεν αναγνωρίζεται ούτε καν στην Αυστρία. Δεν έχει να κάνει με τις τακτικές σπουδές. Τα λεγόμενά μου δεν είναι προσωπικές απόψεις, βασίζονται σε αντικειμενικά στοιχεία. Δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου...



    Δεν ειπα ποτε οτι τα βγαζεις απο το καφαλι σου, προς Θεου! Απλα αυτο δεν το γνωριζω και αρμοδιος να μας το εξηγησει ειναι μονο ο ιδιος, παντως για ενα ειμαι σιγουρος...το δικο μου ειναι κανονικο master πανεπιστημιου και σε 3 χρονια, πρωτα ο Θεος, το χαρτι που θα παρω θα ειναι κανονικο PhD...

    Αδιαβαθμιτη Ακαδημια Τεχνων...Απ οτι βλεπεις, η κατασταση στην Ελλαδα ειναι αθλια...γι'αυτο εφυγα!
    projectwoofer
    21.05.2007, 19:49
    Περισσοτερες λεπτομερειες...

    "Η Ακαδημία θα είναι ανώτερης παιδείας, τριετούς φοίτησης, οι σπουδαστές θα πρέπει να διαθέτουν απολυτήριο λυκείου, δεν θα εισάγονται με σύστημα πανελληνίων και όταν αποφοιτούν θα τους χορηγείται πιστοποιητικό σπουδών και όχι πανεπιστημιακό πτυχίο, δεδομένου ότι η εκπαίδευση δεν θα είναι θεωρητικού περιεχομένου αλλά "πρακτικοποιημένης γνώσης", όπως χαρακτηριστικά είπε ο κ. Βουλγαράκης."

    Πηγη: http://www.forthnet.gr/templates/newsPosting.aspx?p=199242

    Ντροπή τους! Ειναι αξιοθρήνητοι!!!

    Ελλάς!! 100 χρονια πισω...
    vouliakis
    21.05.2007, 20:21
    projectwoofer, δεν ωφελεί -νομίζω- να έχουμε την ίδια συζήτηση σε δυο διαφορετικά topics.
    Προτείνω λοιπόν, σε αυτό το topic να συνεχίσουμε να συζητάμε για τα πτυχία κλπ και τη συζήτηση για την Ακαδημία να τη συνεχίσουμε στο topic που ήδη υπάρχει...




    projectwoofer
    21.05.2007, 20:29
    ok vouliakis, θα το σεβαστω απολυτα αυτο, απλα τα 2 θεματα εχουν αμεση σχεση, γι'αυτο το εκανα post και εδω!!

    kostaeri1
    02.07.2007, 00:11
    Παράθεση:

    Το μέλος projectwoofer στις 19-05-2007 στις 13:25 έγραψε...

    Καλημέρα,

    Σε ότι αφορά την απορία σας, andy 76 και movflower, είμαι η ζωντανή απόδειξη ότι αυτό ισχύει. Μάλιστα, γνωστή μου με Πτυχίο Μουσικών Σπουδών της αθήνας απορρίφθηκε την ίδια χρονιά στο ίδιο πανεπιστήμιο που πήγα εγώ. Για πολλά χρονια επίσης ειδικά στην Αγγλία που μπορώ να γνωρίζω, το μόνο ελληνικό πτυχίο που αναγνωριζόταν ως κανονικό προπτυχιακό ηταν το Δίπλωμα Ωδείου σε οργανο ή Συνθεση μιας και το αντίστοιχο του Πανεπιστημίου θεωρείται "ασαφούς περιεχομένου" (κοινως, πασάλλειμα-που πραγματικά είναι!). Στο εξωτερικό η μουσικολογία ειναι άλλο πραγμα, πολύ πιο συγκεκριμένο, καμμία σχεση μ'αυτά που μαθαίνουν τα παιδάκια μας εδώ...Φυσικά θα περάσει κανείς και από ακρόαση όπως γίνεται παντου...εγώ επειδη πήγα για Μουσική Τεχνολογία και Συνθεση, εδωσα φάκελα με έργα μου και πέρασα από συνέντευξη.

    Για την κατάσταση που επικρατεί στην Ελλάδα, ΜΙΝΙ, είναι πραγματικα γελοία...εγω προσωπικα αρχικα ετοιμαζόμουν για πανελλήνιες και έβγαζα μεσο όρο 19 σ'ένα πολύ απαιτητικό σχολείο, αλλά τελικά αποφάσισα να κάνω αυτό που πραγματικά ηθελα, το οποιο ήταν η μουσική και όχι η μουσικολογία...δηλαδή επειδη το συστημα στην Ελλαδα είναι απαράδεκτο θα πρεπει να συμβιβαστεί κανείς με αυτό? Για μένα, όχι σε καμία περιπτωση! Για φανταστείτε ρε παιδια...αναγνωριζουν ακαδημαικα αυτους που μελετάνε τη μουσικη την οποία γράφουν οι συνθέτες και εκτελούν οι μουσικοι, οι οποιοι δεν αναγνωρίζονται!!! Χωρίς εμάς δε θα υπήρχαν καν μουσικολόγοι!!!

    Όσο για τους τσακωμούς, τα γράμματα στην Υπουργό Παιδειας και τα υπόλοιπα έκτροπα, τους λυπαμαι πραγματικα...Όσο για τις κατατακτήριες ΜΙΝΙ, συμφωνώ αν τα Ωδεία ήταν Ανώτερα και όχι Ανώτατα...ναι, αλλά έξω ορίζονται ως Ανωτατα...το χαρτί μας εχει ακριβώς την ίδια ισχυ με του πανεπιστημιου...

    Εγω κάνω διδακτορικό τωρα...Αυτό σημαίνει οτι μπορώ να γίνω καθηγητής πανεπιστημίου, δεν ειναι άδικο να μη μετράει τίποτα εδω? Που η Ελλαδα εχει τη χειρότερη μουσική παιδεια της ευρωπης αν οχι όλου του κόσμου και η Αγγλια την καλύτερη η από τις καλύτερες...δηλαδή για τους καλύτερους ειμαι άξιος και για τους χειρότερους όχι?? Είναι τουλαχιστον τρελό και μας παρασυρει σε μια μιζέρια που στο εξωτερικό απλά δεν υπαρχει!!

    Ναι, γλιτωσα.....



    ναι οι μουσικολόγοι είναι γιατροί δεν ξέρουν από μουσική, δεν παίζουν όργανα ούτε είναι συνθέτες!
    Εχετε δει κανενα ασχετο με μουσική να μπαίνει μουσικολογία? όλοι έχουν πρώτα ωδειακές σπουδες τις οποίες κ συνεχίζουν όπως κ όλοι οι υπόλοιποι ωδειακοι. Άσχετα με τη μουσικολογία. Κανείς δεν αρκείται στο χαρτί του πανεπιστημίου. Ό,τι ήταν να κάνει θα το κάνει, απλά θα χει παραπάνω από τον ωδειακό και ένα πανεπιστημιακό πτυχίο
    ο άλλος γιατί να σπουδάσει δηλαδή 5 χρόνια?
    να πας κ συ!!!!!!!
    kostaeri1
    02.07.2007, 00:13
    Παράθεση:

    Το μέλος NazeLee στις 19-05-2007 στις 19:04 έγραψε...

    Χαίρομαι επί τέλους που ακούω αυτό που λέω τόοσα χρόνια και κανείς μα κανείς-ακόμα και του ωδείου άτομα-δεν παραδέχονται. Γιατί αυτά που γνωρίζω είναι λιγότερο ικανά να με φέρουν στη θέση του δασκάλου σε μια τάξη σχολείου από ένα μουσικολόγο; Γνωρίζω μουσικολόγο που μπορεί μεν να έχει σπουδάσει σχετικά με τη μουσική και να έχει δώσει και Dictee και όλα αυτά, αλλά δεν έχει διδαχτεί ποτέ κανένα μουσικό όργανο, ό,τι ξέρει το ξέρει από δική του προσπάθεια στο σπίτι. Μάλιστα κάποια μέρα μου ζήτησε να του δείξω κάτι στο πιάνο γιατί "εγώ που έχω κάνει με δασκάλα ξέρω καλύτερα". Δεν καταλαβαίνω πόσο πιό σημαντικό είναι να γνωρίζεις στη θεωρία τη μουσική του τάδε αρχαίου πολιτισμού από το να είσαι ικανός να βάλεις ένα τσούρμο πιτσιρίκια να τραγουδήσουν, να πειραματιστούν με τη μουσική που στο παρελθόν πειραματίστηκες και σπούδαζες τόσα χρόνια και σύ και να πάρουν και κείνα ό,τι πρέπει να πάρουν από τη γνωριμία τους με τη μουσική. Ειλικρινά δε βλέπω γιατί είμαστε "κατώτεροι".



    μπορεί να μην ειναι ειδικότητά του το πιάνο.
    κ ποιος λεει οτι το μαθημα μουσικής στο σχολείο είναι μάθημα πιάνου? μπορεί να μην το χρησιμοποιήσεις και καθόλου.
    projectwoofer
    09.07.2007, 14:06
    Παράθεση:

    Το μέλος kostaeri1 στις 02-07-2007 στις 00:11 έγραψε...

    ναι οι μουσικολόγοι είναι γιατροί δεν ξέρουν από μουσική, δεν παίζουν όργανα ούτε είναι συνθέτες!
    Εχετε δει κανενα ασχετο με μουσική να μπαίνει μουσικολογία? όλοι έχουν πρώτα ωδειακές σπουδες τις οποίες κ συνεχίζουν όπως κ όλοι οι υπόλοιποι ωδειακοι. Άσχετα με τη μουσικολογία. Κανείς δεν αρκείται στο χαρτί του πανεπιστημίου. Ό,τι ήταν να κάνει θα το κάνει, απλά θα χει παραπάνω από τον ωδειακό και ένα πανεπιστημιακό πτυχίο
    ο άλλος γιατί να σπουδάσει δηλαδή 5 χρόνια?
    να πας κ συ!!!!!!!



    Egw file kostaeri1 (giati ap'oti katalava exoume gyrw sta 10 xronia diafora!) se 2 xronakia apo twra tha eimai kathigitis kapoiwn san kai sena sto Panepistimio! Krata loipon tis simvoules sou gia sena kai koitakse prwta na enimerwtheis gia to pws exoun ta pragmata trigyrw sou...
    andy76
    09.07.2007, 14:32
    ...φίλε projectwoofer για να μη ξεχνιόμαστε όμως...άλλο μουσικός και άλλο καθηγητής μουσικής...δε σημαίνει οτι όταν είσαι καθηγήτής μουσικής σε πανεπιστήμιο οτι είσαι και καλός μουσικός...και συνήθως πίστεψέ με δεν είναι καν μουσικοί...ο μουσικός, όπως έλεγε και o Miles Davis, διαμορφώνεται στη πιάτσα και όχι στα πανεπιστήμια και τα ωδεία...στα πανεπιστήμια απλά διδάσκεσαι κάποιες βάσεις και στη συνέχεια αν δε δουλέψεις και δεν εμπνευστείς μόνος σου απο τις εμπειρίες της πραγματικής ζωής, παρουσιάζοντας τα στο κοινό και όχι στους διαδρόμους και τα αμφιθέατρα των πανεπιστημίων, τότε είσαι καταδικασμένος να σε καταπιεί τα καθηγητηλήκι το οποίο το σέβομαι αλλά δυστηχώς δεν είναι μουσική...είναι καθαρά επάγγελμα και όχι τέχνη...
    projectwoofer
    09.07.2007, 15:48
    Παράθεση:

    Το μέλος andy76 στις 09-07-2007 στις 14:32 έγραψε...

    ...φίλε projectwoofer για να μη ξεχνιόμαστε όμως...άλλο μουσικός και άλλο καθηγητής μουσικής...δε σημαίνει οτι όταν είσαι καθηγήτής μουσικής σε πανεπιστήμιο οτι είσαι και καλός μουσικός...και συνήθως πίστεψέ με δεν είναι καν μουσικοί...ο μουσικός, όπως έλεγε και o Miles Davis, διαμορφώνεται στη πιάτσα και όχι στα πανεπιστήμια και τα ωδεία...στα πανεπιστήμια απλά διδάσκεσαι κάποιες βάσεις και στη συνέχεια αν δε δουλέψεις και δεν εμπνευστείς μόνος σου απο τις εμπειρίες της πραγματικής ζωής, παρουσιάζοντας τα στο κοινό και όχι στους διαδρόμους και τα αμφιθέατρα των πανεπιστημίων, τότε είσαι καταδικασμένος να σε καταπιεί τα καθηγητηλήκι το οποίο το σέβομαι αλλά δυστηχώς δεν είναι μουσική...είναι καθαρά επάγγελμα και όχι τέχνη...



    file andy76 simfwnw apoluta me auto pou les, o monos logos pou to ethesa etsi itan epeidi ta logia tou kostaeri1 itan toulaxiston prosvlitika gia tous exontes spoudasei Music Performance kai Music Theory les kai i mousikologiki gnwsi exei kamia sxesi me ti mousiki i einai "anwteri" gia kapoion aneksigito logo...pera ap'auto, auta pou les einai kai dikes mou apopseis!
    kostaeri1
    09.07.2007, 20:31
    1. δεν εχω καταλαβει ποιο ειναι το προβλημα σου με τους μουσικολογους. με το συστημα το καταλαβα.
    2. που ηταν το προσβλητικο για σενα? εγω μιλησα για τους μουσικολογους, δεν ειπα τιποτα για σενα κ το πτυχιο σου.
    andy76
    10.07.2007, 11:02



    Παράθεση:

    Το μέλος projectwoofer στις 09-07-2007 στις 15:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος andy76 στις 09-07-2007 στις 14:32 έγραψε...

    ...φίλε projectwoofer για να μη ξεχνιόμαστε όμως...άλλο μουσικός και άλλο καθηγητής μουσικής...δε σημαίνει οτι όταν είσαι καθηγήτής μουσικής σε πανεπιστήμιο οτι είσαι και καλός μουσικός...και συνήθως πίστεψέ με δεν είναι καν μουσικοί...ο μουσικός, όπως έλεγε και o Miles Davis, διαμορφώνεται στη πιάτσα και όχι στα πανεπιστήμια και τα ωδεία...στα πανεπιστήμια απλά διδάσκεσαι κάποιες βάσεις και στη συνέχεια αν δε δουλέψεις και δεν εμπνευστείς μόνος σου απο τις εμπειρίες της πραγματικής ζωής, παρουσιάζοντας τα στο κοινό και όχι στους διαδρόμους και τα αμφιθέατρα των πανεπιστημίων, τότε είσαι καταδικασμένος να σε καταπιεί τα καθηγητηλήκι το οποίο το σέβομαι αλλά δυστηχώς δεν είναι μουσική...είναι καθαρά επάγγελμα και όχι τέχνη...



    file andy76 simfwnw apoluta me auto pou les, o monos logos pou to ethesa etsi itan epeidi ta logia tou kostaeri1 itan toulaxiston prosvlitika gia tous exontes spoudasei Music Performance kai Music Theory les kai i mousikologiki gnwsi exei kamia sxesi me ti mousiki i einai "anwteri" gia kapoion aneksigito logo...pera ap'auto, auta pou les einai kai dikes mou apopseis!




    CROSS
    25.02.2008, 16:17
    Παράθεση:

    Το μέλος projectwoofer στις 18-05-2007 έγραψε:

    και έχουμε εδώ τους κακόμοιρους φοιτητές των μουσικών τμημάτων των πανεπιστημίων που καμία σχέση δεν έχει το αντικείμενο των σπουδών τους με το δικό μας, να κομπάζουν και να προσλαμβάνουν δικηγόρους για να διώξουν τους ωδειακούς από τα σχολεία, πατώντας στην ουσία στην αδυναμία, ελλειψη και αδιαφορία του ελληνικού κράτους για την ουσιαστική καλλιτεχνική εκπαίδευση στη χώρα μας...ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!







    Σημασία έχει ότι το κατάφεραν αυτό,και ποτέ κανείς δεν θα ασχοληθεί για να κρίνει αν έγινε δικαίως ή αδίκως.Εννοείτε ότι όποιος ''ωδειακός'' μουσικός θα πήγαινε σε σχολείο για να διδάξει μουσική,θα το έκανε σαν λύση ανάγκης ,γιατί θα ήξερε εκ των προτέρων ότι θα απευθύνεται σε αδιάφορους προς τη μουσική μαθητές...Αλλά δυστυχώς η μόνη΄λύση για επαγγελματική αποκατάσταση μουσικού στην Ελλάδα,ήταν αυτή.Τώρα δεν απέμεινε σχεδόν τίποτα.Γί'αυτό όπου φύγει φύγει,το λέω για τους νεότερους απο μένα..εγώ μάλλον το έχασα αυτό το τρένο
    Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια...

    GAGA
    25.02.2008, 20:03
    Αφού η συζήτηση για αυτό το θέμα γίνεται σε αυτό το topic θέτω κάποια ερωτήματα και όποιος μπορεί ας μου απαντήσει.Θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα.

    1. Τι είδους μαθήματα ακριβώς δίνει κάποιος για να μπει σε ενα μεταπτυχιακό εκτέλεσης μουσικού οργάνου, στην Αγγλία-Αμερική;
    Ζητάνε και συστατικές επιστολές κλπ;

    2.Τι μαθήματα περίπου κάνει εντός του master;

    3.Ενα πανεπιστημιακό πτυχίο (εκτός μουσικής ή μουσικολογίας) προσμερτράται καθόλου είναι αδιάφορο;



    ΥΓ Ζητώ συγνώμη απο τον administrator αλλα στην αναζήτηση που έκανα για το θέμα δεν βρήκα αυτο το topic για αυτό άνοιξα το άλλο.
    toscana
    29.08.2011, 01:05
    γεια σας! ειδα σ αυτο το φορουμ οτι μπορεις με το διπλωμα μουσικης του ελληνικου σου ωδειου να πας για 2 χρονια περιπου σε ενα αλλο ωδειο του εξωτερικου και να παρεις το Βατσελορ τους!! Ξερετε τιποτα γι αυτο? αν ναι..πειτε μου πληροφοριες..θενκς!! ..εκ των προτερων
    manolis12345
    09.03.2013, 12:18

    Δε ξέρω πραγματικά, αλλα ως διπλωματουχος κλασικής κιθάρας από το 1993, μπορώ να ομολογίσω πια ότι μας κορόιδεψαν....με 12 πενηντάλεπτα την ημέρα επί δυόμισι χρόνια (τόσα χρειάστικα σε καθημερινή βάση) για να κάνω το πρόγραμμα του διπλώματος, ώστε για 50 λεπτά πρόγραμμα και 25 λεπτά κοντσέρτο, να μη γίνεται ποτέ κανένα λάθος,,,,θα είχα τελειώσει 5 πανεπιστήμια....όμως ειμαι απόφοιτος λυκειου με μονη ειδικότητα, του δασκάλου κθάρας σε παιδάκια που θελουν να περνούν την ώρα τους, διότι οι σοβαροί μαθητές πηγαινουν στα μεγάλα ωδεία....(κλασική  μεγαλομανία..) και στο τελος...κλεινουν οι πόρτες μιλώ για την κατάλιξη των σοβαρών μαθητών....οσο πληρώνεις εισαι καλός...άριστος...κανένας δε σους εξηγει...οτι " η μουσική ρε...ειναι μόνο για όσους έχουν λυσει το οικονομικό τους πρόβλημα...δεν ειναι επαγγελμα...ποτέ δεν ήταν...και για κανέναν...για να ζήσει καποιος μόνο από τη μουσική πρεπει να περιπλανιέται απο τοπο σε τόπο να ψάχνει συνέχεια καινουριους τρόπους  παρουσίασης του έργου του...να μελετά προγραμματισμένα και γενικά να μείνει ταγμένος σε αυτό που λεμε τεχνη...'' για να μη παρεξηγηθώ δε μετανιώνω που έμαθα μουσική....ομως πολύ δυσκολο ρε παιδιά...πολύ δυσκολο....ζω πια μόνο απο τη μουσική όχι ομως στην Ελλάδα...δε με άφησαν...δυστυχώς...φρόντισαν  όσοι με βράβευσαν...να μην έχω ουτε αίθουσα να παιξω...με φιμωσαν...στον ιδιο μου τον τόπο...και να φανταστείται οτι ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου όντας καθηγητής φυσικός μου έλεγε ",,εσύ δε θα έχεις να κανεις με κλίκες δε χρειάζεσαι εργαστήρια όπως εγώ.....έχεις το οργανο ακουγεται η δουλειά σου...." ναι καλά...αυτό ειναι παράπονο διοτι ειχα και εχω να δωσω πολλά...αλλά δε πειράζει....έτσι κανουν με ολους...δεν ειναι προσωπικό το θεμα...το κατάλλαβα μετά απο πολλά χρόνια...η διαβάθμιση οπως θα ξερετε θειγει μόνο τη μετριότητα...αυτός ειναι ο λόγος που δε γίνεται....αν υπάρξει διαβαθμιση δε θα μπορουν οι δάσκαλοι να λενε στα παιδάκια οτι με μισή ωρα την ημερα μαθαινεις οργανο....δε θα μπορουν να δινουν πτυχεια  - διπλώματα κεκλεισμένων των θυρών...δε θα εχουν τη δυνατότητα να παραμυθιάζουν με ψέφτικες κολακίες...οσους φουκαράδες νομιζουν οτι ειναι αριστοι....και οτι μπορουν να κανουν καριέρα σολιστα...απλά επιδή παιζουν γρηγορα κλίμακες...οχι...αρκετά ψεματα έχω ακουσει...και ακουω να λενε....πρεπει να λεμε πια την αλήθεια...δεν πας εξετάσεις παιδί μου....δε μπορεις,....χρειάζεσαι μελέτη διοτι δεν εισαι ταλέντο...με δουλειά θα γίνεις καλός....και ακους το γονιό να λεει μα θα πληρώνω χωρίς να μαθαινει?.....ναι διοτι και μονο το οτι το παιδί σου απασχολειται με κατι δημιουργικό...και αποσπαται απο την τηλεοραση...έστω και μισή ωρα την ημέρα ειναι κερδος...και το καταλαβαινουν και το ξερουν οτι δε θα γίνουν ποτέ επαγγελματίες....εγω ειμαι 20 χρονια δάσκαλος και έχω δώσει μόνο ένα πτυχιο....οχι διπλωμα πτυχιο και ο δικός μου καθε χρονο δινει δυο με τρια....φαινεται ειμαι πολύ κακός δάσκαλος....δε πειράζει...ειμαι αληθινός και δε ντρεπομαι για τιποτε...ισως ομως αναρωτηθει καποιος καλά και εσύ πώς έμαθες απο αυτό το δάσκαλο?που τώρα έμεσα κατηγορεις?η απάντηση ειναι πολύ απλή...δεν έμαθα από το δάσκαλο να ειμαι τελειωμανής αλλά από τον πατέρα μου, που απαιτουσε απο τοτε που άρχισε να πληρώνει το Ωδείο να παιζω όπως έπαιζαν οι μεγάλοι σολίστες στη δισκοθήκη που ειχε..ο δάσκαλός μου βεβαια δε με εμποδισε ποτέ να μελετάω και ήταν παντα περίφανος για μενα...εγώ δεν ήμουν και δεν ειμαι περίφανος για εκεινον....δε με βοήθησε παρά μόνο στο να μου δινει παρτητουρες...την εποχή που έπρεπε να κοιτώ διαγωνισμούς εγώ δε γνωριζα ουτε την ύπαρξή τους, δεν υπηρχε τοτε ιντερνετ, σε αντίθεση με την πρωτη η οποια ήταν σολιστ...και ήξερε να απαιτει...ήξερε τον αγώνα που ήθελε το οργανο...ομως ουτε εκεινη ξεκαθάρισε το πρόβλημα των διπλωμάτων και των πτυχίων....δε μας είπε ποτέ κανεις οτι τα ωδεία ειναι αδιαβάθμιτα...οτι ο τιτλος σπουδών τους ειναι ένα τιποτα...ακουγαμε το παραμύθι αναγνωρισμένο απο το κρατος και ειχαμε στο μυαλό μας το κυρος ενος πτυχιου απο πανεπιστήμιο, δε ξεραμε ότι οταν τελειώσεις εισαι μόνος....οτι για να πας σε διαγωνισμό πρεπει να τον βρεις μόνος....και βεβαια....δε μας ειπε κανενας...οτι επαγγελματικά δεν υπαρχει καμία περίπτωση να ζήσεις μόνο απο αυτό στην Ελλάδα...οι θεσεις ήταν μόνο για οσους τις ειχαν βρει...απο τους δασκαλους τους...που ήταν άλλοι άνθρωποι....έναν τετοιο προλαβα να γνωρίσω αλλα δυστιχώς πεθανε πριν τελειώσω...ηταν άλλοι  Άνθρωποι.....και  σιγά σιγά η ανασφάλεια της ανεπάρκειας τους οδήγησε σε άλλες μεθόδου προστασίας των εσόδων τους...υπαρχει ομως και Θεός...εγώ χαιρομαι διότι ολοι αυτοί που θεώρισαν τσιφλίκι τους την Αθήνα...και δημιουργισαν στεγανά στη προβολή με το πρόσχειμα ότι δεν εισαι μωρέ και κατι το ιδιαίτερο...φιλτράρισαν την ελλάδα από καθε αξιόλογο δημιουργό...και την οδήγησαν σε ενα κράμα ανικανων τεμπεληδων...με νοοτροπία...να βρω γνωστό να κανω τη δουλειά μου...η μουσική δε σηκώνει τετοια...η μουσική ειναι μερος της τεχνης και θελει ανθρώπους με ήθος συνέπεια εργατηκότητα οργανοτηκότητα...και προπάντων τελειωμανία....η μουσική όπως και καθε μορφή τεχνης προάγει τον λαό σε ανώτερα πνευματικά επίπεδα...και αυτο δε συμφέρει καποιους...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την manolis12345, 09-03-2013 12:52 ]


    Music-ologist
    10.03.2013, 20:05

    Ας θυμηθούμε ότι δεν έχουμε τριτοβάθμια εκπαίδευση στα μουσικά όργανα και στη σύνθεση.


    noizreduction
    11.03.2013, 10:26

    Παράθεση:

    Το μέλος Music-ologist στις 10.03.2013, 20:05 έγραψε...

    Ας θυμηθούμε ότι δεν έχουμε τριτοβάθμια εκπαίδευση στα μουσικά όργανα και στη σύνθεση.





    Κι αυτο ειναι η πικρη αληθεια της πανεπιστημιακης μουσικης που βγαζει κοινωνιολογους και ιστορικους μουσικολογους, αλλα σπανια μουσικους μουσικολογους. Αυτο εχει ως αποτελεσμα πολλοι φοιτητες να πηγαινουν σε ωδεια, επιβαρυνοντας και τον προϋπολογισμο τους και το χρονο τους με παραλληλες σπουδες.

    Πολλες φορες εχω τοποθετηθει κατα του τμηματος μουσικολογιας Αθηνων, οχι επειδη ως ωδειακος μουσικος "φοβαμαι" μη μου παρουν τη δουλεια ( κακα τα ψεμματα, δουλειες ετσι κι αλλιως δεν υπαρχουν και οι περισσοτεροι μουσικολογοι των Αθηνων εχουν τελειωσει παραλληλα και καποιο ωδειακο θεωρητικο μαθημα ), αλλα επειδη πολλες φορες βλεπω συναδελφους μουσικους να ειναι μπλεγμενοι αναμεσα απο Ακουστικες, Κοινωνιολογιες, Ιστοριες, κλπ...αλλα καθολου μουσικη.

    Περσι ( 2012 ) ξεκινησα μαθημα με εναν φοιτητη του τμηματος. Απο την Αρμονια πετακτηκαμε στην Φυσικη Ακουστικη και μετα στην ηχοληψια. Κι εβλεπα εναν ανθρωπο που γουσταρει τη μουσικη να καταριεται την ωρα και τη στιγμη που επελεξε αυτο το τμημα.

    Πρεπει να αποφασισουν τα "μεγαλα μυαλα" της εκπαιδευσης πως ο μουσικολογος πρεπει να  ειναι πρωτιστως μουσικος και μετα επιστημονας. Αλλιως...ας παρουν τα ωδεια κι ας τα κανουν πανεπιστημια και τους μουσικολογους να τους εχουν για κουκλες στις παρουσιασεις τους!

    Με αχταρμα προγραμμα σπουδων, δεν παραγεις ουτε επιστημονες, ουτε μουσικους. Περισσοτερο διχασμενες προσωπικοτητες βγαινουν οι φοιτητες, παρα μουσικολογοι! Τους γινεται ο κωλος "νααα" ( με το συμπαθειο ) για να διαβαζουν ασχετα πραγματα με το αντικειμενο τους και να μετατρεπονται σε...ελβετικο πολυσουγια!

    Ποσο παραλογο ειναι να αναζηταμε καλη κι οργανωμενη Παιδεια σε αυτη τη χωρα; Οπου ο Μουσικολογος θα ειναι ( και ) μουσικος; Και μεσα σε ολα αυτα, με το σχεδιο Αθηνα, να ακυρωνουμε ΤΕΙ της περιφερειας που αποδεδειγμενα παραγουν εργο!!!


    -----------------

    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 11-03-2013 10:27 ]


    Music-ologist
    11.03.2013, 15:33

    Γεια σου φίλε noizreduction,


    το Τμήμα Μουσικών Σπουδών της Αθήνας, πέρα από κάποιους συμβιβασμούς της ελληνικής πραγματικότητας, έχει επηρεαστεί στη δομή του από τα αντίστοιχα της Ηπειρωτικής Ευρώπης (Γαλλία και κυρίως Γερμανία). Να υπενθυμίσω, ότι όπως ο φιλόλογος δεν είναι συγγραφέας και ο εγκληματολόγος δεν είναι εγκληματίας, έτσι και ο μουσικολόγος δεν είναι -απαραίτητα- και μουσικός, αν και νομίζω ελάχιστους μουσικολόγους θα βρεις, να μην είναι μουσικοί ή έστω να μην έχουν μακροχρόνια μουσική εκπαίδευση.


    Το μεικτό σύστημα μουσικής ακαδημίας και μουσικολογίας, που αποτελεί πρότυπο για την Κέρκυρα, κυριαρχεί στην Αγγλία. Κάθε σύστημα έχει τα υπέρ και τα κατά του. Νομίζω ότι -επί της αρχής- είναι κέρδος το ότι στη χώρα μας υπάρχουν ταυτόχρονα και τα δύο συστήματα. Τώρα το ότι η εφαρμογή κάθε προτύπου χρήζει πολλών βελτιώσεων, είναι άλλο ζήτημα...


    Τώρα περί "κοινωνιολογίας της μουσικής" και "φυσικής ακουστικής", μια χαρά σχέση έχουν με διαφορετικές πτυχές της μουσικής -και χρειαζόμαστε ανθρώπους ειδικούς στα παραπάνω- αλλά σίγουρα δεν υπάρχει λόγος να τα διδάσκονται όλοι όλα, αλλά μόνο όσοι ενδιαφέρονται για τον εκάστοτε τομέα της μουσικολογίας. Ελπίζω τώρα με τους τομείς που έβαλαν, να λυθεί το πρόβλημα, γιατί πρέπει οι φοιτητές -πέρα από τις γενικές γνώσεις- να εμβαθύνουν πραγματικά σε έναν τομέα.

    Το θέμα μας βέβαια είναι ότι έχουμε τριτοβάθμια μουσικολογική, αλλά όχι πραγματική τριτοβάθμια μουσική εκπαίδευση στην Ελλάδα και η Κέρκυρα μπορεί να κάνει δουλειά, αλλά αν μπαίνει ο άλλος γράφοντας αρχαία αντί δίνοντας εξετάσεις στο πιάνο, τι να το κάνεις;