ελληνική μουσική
    462 online   ·  210.845 μέλη

    Πότε επιτέλους θα διαβαθμιστούν τα Πτυχία και Διπλώματα των Ωδείων???

    manuela41114
    14.06.2016, 14:52

    Το πτυχίο/δίπλωμα στο ωδείο δεν μας παρέχει καμία απολύτως παιδαγωγική κατάρτιση (ούτε καν μία αναφορά δεν υπάρχει στην παιδαγωγική επιστήμη όσα χρόνια και να πηγαίνεις ωδείο) επομένως αυτός είναι ο λόγος που εμείς απο τα ωδεία δε μπορούμε να είμαστε σε σχολεία. Μιλάμε για παιδιά. Οι απόφοιτοι των μουσικών τμημάτων απο το έτος 2014 και μετά είναι απαραίτητο να έχουν παιδαγωγική επάρκεια για να μπορούν να συμμετέχουν στον ΑΣΕΠ (δε θα την έχουν ολοι οι απόφοιτοι παρα μόνο όσοι επιλέξουν και περάσουν τα υποχρεωτικά μαθήματα συμπεριλαμβανομένης και της Πρακτικής Άσκησης σε σχολεία). Δε μπορεί κανείς να πει πως αυτό το προσόν δεν είναι απαραίτητο για να διδάξει κάποιος σε τάξη. Επιπλέον, οι απόφοιτοι μουσικολογίας δε διδάσκουν όργανα. Διδάσκουν "μουσική". Ειδίκευση οργάνων έχουν μόνο οι απόφοιτοι απο το αντίστοιχο τμήμα της Κέρκυρας και της Θεσσαλονίκης, με τα αντίστοιχα μαθήματα για όργανο και άρα αυτοί μόνο μπορούν να διδάξουν όργανα σε τάξη. Επομένως αυτό που λέτε οτι καμία σχέση δεν έχουν με το δικό σας αντικείμενο (το όργανο) δεν ισχύει! Φυσικά και το έχουν.
    Η μουσική εκπαίδευση πρέπει να υπηρετείται απο ανθρώπους με ουσιαστική αγάπη για τη μουσική ΚΑΙ τα παιδιά. Οι υπόλοιποι, που θέλουν απλώς να νιώθουν ανώτεροι είτε με αναγνώριση και διαβάθμιση των πτυχίων τους, είτε επειδή έχουν απλώς ένα πτυχιο ΑΕΙ (μιλάω δηλαδή και για τις δύο "πλευρές")μπορούν κάλλιστα να τσακώνονται όσο θέλουν, να κατηγορούν ο ένας τον άλλον και να θεωρεί ο ένας τον άλλον "κατώτερο", "μέτριο" και ό,τι άλλο θέλουν. Ας μείνουν όμως μακριά απο την εκπαίδευση γιατί αυτοί είναι η αιτία όλων των δυσλειτουργιών της!


    manuela41114
    14.06.2016, 15:17

    *κάπου στα σχόλια διάβασα ότι οι μουσικολόγοι δεν είναι μουσικοπαιδαγωγοί. Σας παρακαλώ ρίξτε μια ματιά στον οδηγό σπουδών των ΑΕΙ πριν σχολιάσετε κάτι που δεν ισχύει, γιατί με αυτόν τον τρόπο εκτίθεστε και παραπληροφορείτε. Έχω ήδη γράψει περι παιδαγωγικής επάρκειας στο προηγούμενο σχόλιο αλλά το καλύτερο είναι να το ερευνήσει κανείς απο μόνος του.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την manuela41114, 14-06-2016 15:18 ]


    DanaeAthanasiadou
    24.06.2016, 21:24

    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 19.05.2007, 10:03 έγραψε...

    Έχω κι εγώ την ίδια απορία με τον Άντυ.
    Προσωπικά δεν σκοπεύω ποτέ να ασχοληθώ επαγγελματικά με τη μουσική, αλλά απέκτησα το δίπλωμα των ανωτέρων θεωρητικών από το Εθνικό Ωδείο όταν ήμουν ακόμα στο σχολείο.
    Είναι αυτό το δίπλωμα ίσοτιμο του ΒΑ;




    Αν το πήρες από το Εθνικό, δεν είναι ισότιμο με τίποτα. Πιθανότατα ούτε καν ισότιμο με το αντίστοιχο πτυχίο άλλου ωδείου.


    p-theofanis
    20.07.2016, 10:19

    Ότι έπρεπε και εδώ και χρόνια να διαβαθμιστούν έπρεπε αλλά παίζουν πολλά τερτίπια εδώ στην Ελλάδα γενικά για την Μουσική Εκπαίδευση αλλά και γενικά για όλη την Εκπαίδευση σε όλους τους Τομείς. Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν θα αφήσει η εκάστοτε Κυβέρνηση στην Εκπαιδευτική Κοινότητα να ανασάνει και να σεβαστεί ώστα να πάρει μόνη της αποφάσεις για τις αλλαγές στην Μουσική Εκπαίδευση.

    Στο Εξωτερικό η Εκπαίδευση και γενικά σε πολλές Χώρες δεν είναι το ίδιο με την δική μας Χώρα την Ελλάδα!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την p-theofanis, 22-07-2016 15:44 ]


    Baggie
    28.11.2016, 20:37
    Είναι αλήθεια πως τα μουσικά πτυχία από ωδεία αναγνωρίζονται στην Αγγλία ως Bachelor ;
    p-theofanis
    02.12.2016, 05:16
    Αυτό εγώ προσωπικά για την Αγγλία δεν το γνωρίζω αν αναγνωρίζονται από Ωδεία ως Bachelor!!!