ελληνική μουσική
    744 online   ·  210.849 μέλη

    Πρόβλημα με τα νύχια!

    Tasou
    18.05.2007, 20:45
    Λοιπόν, παίζω αρκετά χρόνια κλασσική κιθάρα και σχεδόν πάντα χωρίς νύχια αλλά αυτό δεν μου δημιουργούσε ιδιαίτερο πρόβλημα! Τώρα που φτάνω στο πτυχίο αποφάσισα να τα αφήσω. Έχουν μεγαλώσει αρκετά αλλά όταν χτυπάω τις 3 πάνω χορδές, που δεν είναι πλαστικές, βγαίνει και ένας ανατριχιαστικός ήχος και έτσι δεν μπορώ να παίξω ! Μήπως τα νύχια μου δεν έχουν μεγαλώσει αρκετά; Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;;;


    Thanks!

    anastasisk
    18.05.2007, 21:17
    Ρωτα το μελος rory_166.Aυτος ξερει καλυτερα απο ολους μας!
    Tasou
    18.05.2007, 22:07
    Ευχαριστώ! Μόνο που όταν έστειλα το μνμ μου είπε ότι δεν υπάρχει χρήστης με αυτό το όνομα στα δεδομένα...
    jacamar
    18.05.2007, 22:56
    ισως να μη εχουν το σωστο σχημα τα νυχια σου!
    nicchristie
    18.05.2007, 22:59
    Δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά υπάρχει ένα παρόμοιο θέμα εδώ.

    vouliakis
    19.05.2007, 00:18
    Παράθεση:

    Το μέλος Tasou στις 18-05-2007 στις 20:45 έγραψε...

    ...βγαίνει και ένας ανατριχιαστικός ήχος ...!




    Μάλλον χρειάζεσαι μια λίμα νυχιών. Θα σου το πει, βέβαια, και ο δάσκαλός σου...


    Tasou
    19.05.2007, 01:41
    Παιδιά, ευχαριστώ πολύ! Δεν είχα σκεφτεί ότι δεν έχουν το κατάλληλο σχήμα..Πρέπει να πάρω μια λίμα!
    Φιλάκια !!
    jacamar
    19.05.2007, 14:20
    χεχεχε αγαπητέ κιθαρίστας και λίμα πάνε πακέτο!!!
    gogere17
    19.05.2007, 15:29
    Παράθεση:

    Το μέλος anastasisk στις 18-05-2007 στις 21:17 έγραψε...

    Ρωτα το μελος rory_166.Aυτος ξερει καλυτερα απο ολους μας!


    rory166 einai to sosto xoris kato payla.!
    anastasisk
    19.05.2007, 15:35
    Μην εισαι εκτος θεματος...Δωσε μια λυση στο παιδι.
    alexia-vicky
    19.05.2007, 15:48
    Παράθεση:

    Το μέλος anastasisk στις 19-05-2007 στις 15:35 έγραψε...

    Μην εισαι εκτος θεματος...Δωσε μια λυση στο παιδι.



    gogere17
    19.05.2007, 16:49
    Παράθεση:

    Το μέλος anastasisk στις 19-05-2007 στις 15:35 έγραψε...

    Μην εισαι εκτος θεματος...Δωσε μια λυση στο παιδι.

    βοηθεια της εδωσα για να επικοινωνησει με τον rory!τι κακο εκανα?
    anastasisk
    19.05.2007, 16:52
    Ωχ..συγνωμη..!Λαθος μου..Αλλο nickname ειδα και θελησα να κανω πλακα!χα χα Νομιζα πως ησουν αλλο μελος!Συγνωμη.

    gogere17
    19.05.2007, 16:55

    stipiothliptis
    20.05.2007, 14:02
    Μου κάνει φοβερή εντύπωση που έχεις φτάσει στο πτυχίο και τώρα άφησες νύχια.
    Ο ήχος της κλασικής κιθάρας χωρίς νύχια δεν φτάνει ούτε το 3% του ήχου που θα έβγαζες με νύχια. Επίσης, υπάρχουν κομμάτια και σπουδές που χωρίς νύχια είναι σχεδόν αδύνατον να βγουν…κι αν βγουν, η ποιότητα τόσο στην τεχνική όσο και στην ερμηνεία θα είναι κακή. Αλήθεια, τόσον καιρό, τρέμολο, κλίμακες και τόσα κομμάτια στην ύλη προ πτυχίου τα έπαιζες χωρίς νύχια??? Συγνώμη αλλά μου φαίνεται απίστευτο!!!
    Το θέμα των νυχιών είναι μεγάλο κεφάλαιο και δυστυχώς δεν κατακτάται εύκολα αλλά με τα χρόνια. Το πόσο μακριά ή κοντά θα πρέπει να είναι, το τι σχήμα θα έχουν κτλ έχει να κάνει με το μέγεθος και την κλήση των δακτύλων σου, με τη θέση του χεριού σου, με την ποιότητα των νυχιών σου και με την δυναμική σου. Δεν έχουμε όλοι την ίδια κατασκευή χεριού, ούτε τα ίδια νύχια.
    Πιστεύω πως θα πρέπει να αρχίσεις να κάνεις πειράματα όσο είναι καιρός, να χρησιμοποιήσεις πολύ ψιλή λίμα (εγώ κατά καιρούς χρησιμοποιώ πάρα πολύ λεπτό γυαλόχαρτο για πολύ καλό αποτέλεσμα) και να δοκιμάσεις διάφορα μήκη και σχήματα προκειμένου να βγάλεις καλό ήχο. Πιστεύω πως ο πιο κατάλληλος για συγκεκριμένες συμβουλές είναι ο δάσκαλός σου, δεδομένου πως αυτός γνωρίζει τα δάχτυλά σου…
    jacamar
    20.05.2007, 14:44
    γυαλόχαρτο στα νύχια σου???? μην το κάνεις είναι καταστροφικό....
    stipiothliptis
    20.05.2007, 16:46
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 20-05-2007 στις 14:44 έγραψε...

    γυαλόχαρτο στα νύχια σου???? μην το κάνεις είναι καταστροφικό....



    Αγαπητή jacamar.
    Γυαλόχαρτο στα νύχια…ναι!!!
    Και μάλιστα-εάν διάβασες καλά-μίλησα για πολύ ψιλό γυαλόχαρτο.
    Εάν κάνει κάποιος μια βόλτα σε ένα χρωματοπωλείο θα δει πως υπάρχουν διάφορα νούμερα γυαλόχαρτου και το πολύ ψιλό είναι τόσο απαλό που δεν μοιάζει καν με τα γυαλόχαρτα που χρησιμοποιούμε. Είναι κάτι σαν τις χάρτινες-χοντρές λίμες για μανικιούρ, μόνο που είναι ίσως ακόμα πιο ψιλό.
    Και για να μην παρεξηγούμε, είμαι 30 χρονών, έχω αρκετά χρόνια πτυχίο κλασικής κιθάρας και την τελευταία 8ετία διδάσκω κλασική κιθάρα.
    Αν μη τι άλλο δεν θα έδινα καμιά καταστροφική συμβουλή ούτε στην Tasou,
    ούτε σε κανέναν!!!!!!! Προς Θεού δηλαδη!!! Καλό θα ήταν να μην δημιουργούμε λανθασμένες εντυπώσεις....
    Όσοι ασχολούμαστε σοβαρά με την κλασική κιθάρα, γνωρίζουμε καλά κι από λίμες κι από πολύ λεπτά γυαλόχαρτα κι από τεχνικές επικόλλησης και διορθώσεις βλαβών στα νύχια…και άλλα πολλά, πολύ απλά γιατί όπως τα δάχτυλα, έτσι και τα νύχια είναι βασικά εργαλεία μας

    jacamar
    20.05.2007, 16:58
    διαβασα φίλτατε τι εγραψες! Κοίτα και εγώ παίζω κιθάρα 7 χρόνια και έχω νύχια τα οποία τα φιλάω σαν τα μάτια μου!!!
    αλλά γυαλόχαρτο?? ακόμα και ψιλό να είναι δεν σου "ανοίγει" τα νύχια??? αν και πιστεύω οτι τα νύχια στουσ άντρες είναι πιο σκληρά και μπορεί να επιδέχονται γυαλόχαρτο... δεν ήθελα δημιουργήσω καμία εντύπωση απλά διαφωνώ στο γυαλόχαρτο! έχω το δικαίωμα έτσι???
    stipiothliptis
    20.05.2007, 18:01
    Φυσικά και έχεις το δικαίωμα και τη γνώμη σου να λες και να επιμένεις σε κάτι που ήδη έχω εξηγήσει δυο φορές ως τώρα….
    Επειδή το συγκεκριμένο θέμα ανοίχτηκε για να βρει λύση στο πρόβλημά της η Tasou, αρκούμαι σε μια παράθεση για το συγκεκριμένο γυαλόχαρτο το οποίο κάναμε ολόκληρο θέμα…και σταματώ εδώ.


    Παράθεση:

    Το μέλος stipiothliptis στις 20-05-2007 στις 16:46 έγραψε...
    Εάν κάνει κάποιος μια βόλτα σε ένα χρωματοπωλείο θα δει πως υπάρχουν διάφορα νούμερα γυαλόχαρτου και το πολύ ψιλό είναι τόσο απαλό που δεν μοιάζει καν με τα γυαλόχαρτα που χρησιμοποιούμε. Είναι κάτι σαν τις χάρτινες-χοντρές λίμες για μανικιούρ, μόνο που είναι ίσως ακόμα πιο ψιλό.



    Α…και κάτι τελευταίο.
    Δεν είμαι άντρας, γυναίκα είμαι.
    Και όχι, ακόμα και το πιο ψιλό δεν μου «ανοίγει» τα νύχια. Αντιθέτως, το χρησιμοποιώ για πολύ καλό και απόλυτα λείο φινίρισμα…κοινώς, όταν τελειώνω με το γενικό λιμάρισμα και περνάω στις λεπτομέρειες. Τι άλλο να σου πω. Ίσως μια έρευνα αγοράς περί γυαλόχαρτων να σε πείσει...

    Tasou
    20.05.2007, 19:47
    Ποτέ δεν θα πίστευα ότι έχουν τόσο μεγάλη σημασία τα νύχια! Όλοι οι δάσκαλοί μου μου έλεγαν απλώς ότι θα είναι καλό να έχω νύχια.. Βασικά, stipiothlipti δεν έχω περάσει από όλη την ύλη προ πτυχίου..Και ο τωρινός μου δάσκαλος δεν είναι δάσκαλος κλασσικής..παίζουμε με πένα! Απλά η διευθύντρια του Ωδείου μου θα μου δώσει τα κομμάτια για το πτυχίο, επειδή βγάζω εύκολα τα προχωρημένα κομμάτια και μετά.. θα δώσω! Ο πρώτος δάσκαλος μου (που ήταν φοβερός!) είχε ψεύτικα, πλαστικά νύχια! Δεν με ζόρισε όμως καθόλου γιαυτό το θέμα. Αυτό που θεωρούσα σημαντικό ήταν να έχω καλό αριστερό, καθώς προχωρούσα και γρήγορα, και δεν έδινα τόση σημασία στον ήχο..κάτι που πραγματικά δεν μου δημιούργησε ιδιαίτερο πρόβλημα. Μέχρι που άφησα νύχια και δεν ξέρω τι να τα κάνω !!!