ελληνική μουσική
    530 online   ·  210.840 μέλη

    Τι γνώμη έχετε για τις Jackson κιθάρες? Τι κιθάρα έχετε?

    Elementality
    20.05.2007, 19:35
    Απο τις καλυτερες κιθαρες στον κοσμο οι Jackson εχουν λατρευτει οπως καμια αλλη κιθαρα!!! Υπαρχουν 2 ειδων, οι Αμερικανικες και οι Ευρωπαικες!!! Εσεις τι κιθαρα εχετε και πως σας φαινονται οι Jackson?

    Εγω εχω μια Jackson Warrior JS30WR
    zw
    20.05.2007, 19:56
    k ego tis goustaro re file ilia alla oso afora tis amerikanikes einai panakrives...pantos san melontiko skopo exo valei mia randy roads rr1..
    dimko
    20.05.2007, 22:03
    Κλασσικές μεταλλοκιθάρες...

    Κατά μια διαβολική σύμπτωση, σε όσες έχω πιάσει στα χέρια μου, καμιά δε με βόλεψε το μπράτσο της... Παίζω με στράτο και Ibanez...


    deathminor88
    21.05.2007, 14:56
    Οι καλες Jackson ειναι απλα απιστευτες...! Υπαρχουν οι Αμερικανικες και οι Ιαπωνεζικες (οι οποιες ειναι οι καλες της κιθαρες) και οι κινεζικες οι οποιες ειναι απλα καποιες οκονομικες κιθαρες... Δεν υπαρχουν ευρωπαικες οπως λεει πιο πανω καποιος...

    Εγω παιζω με μια Gibson SG Standard ρυθμισμενη για κουρδισμα σε Ρε και ειναι απλα η πιο απιστευτη κιθαρα που εχω παιξει... Εχει Τον ηχο και Το μπρατσο, ειναι ελαφρια και παιζεις τα παντα (εγω παιζω κυριως death/goth/neoclassical/black) και οχι μονο μπλουζ οπως λενε μερικοι... Δεν την αλλαζω με τιποτα, αλλα θελω να αγορασω και μια Jackson RR λογω του Randy, μια Strato λογω του Yngwie και το ονειρο μου μια Gibson Custom Black Beautie η White-Gold...
    zw
    21.05.2007, 15:14
    randy roads 4 ever
    odis13
    21.05.2007, 15:31
    Συμφωνώ ότι οι αμερικάνικες Jackson είναι καλές κιθάρες, ειδικά για μέταλ.Οι κινέζικες όμως....πληρώνεις το όνομα.Πήρε μια φθηνή μια φίλη μου με 400 ευρώ και τη φέρνει μια μέρα να τη δώ.Επαιξα σε ένα Fender ενισχυτή με τα ίδια settings όπως και όταν έπαιζα με τη δικιά μου και η Cort των 250Ε ήταν κατα πολύ καλύτερη.Οι δύο μονοί έκαναν απίστευτο θόρυβο όταν είχες παραμόρφωση,ήταν σα να μικροφωνίζει ο ενισχυτής..απαίσιο.Και ο διπλός έκανε θόρυβο με το Gain στο 4, λες και έπαιζα με telecaster.Παρόμοια και με άλλες Jackson που δοκίμασα.Οσο για αυτές των 600-800 ευρώ καλές είναι αλλα με τίποτα δε φτάνουν (στα αντοίστιχα λεφτά) Godin,PRS,Cort, Framus.
    Οπως είπα οι αμερικάνικες είναι πολύ ωραίες αλλά δε νομίζω πως φτάνουν το μεγαλείο μιας παλιάς Gibson ή μιας PRS(που παίζει και κυριολεκτικά τα πάντα).
    Elementality
    21.05.2007, 20:05
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 21-05-2007 στις 14:56 έγραψε...

    Οι καλες Jackson ειναι απλα απιστευτες...! Υπαρχουν οι Αμερικανικες και οι Ιαπωνεζικες (οι οποιες ειναι οι καλες της κιθαρες) και οι κινεζικες οι οποιες ειναι απλα καποιες οκονομικες κιθαρες... Δεν υπαρχουν ευρωπαικες οπως λεει πιο πανω καποιος...

    Εγω παιζω με μια Gibson SG Standard ρυθμισμενη για κουρδισμα σε Ρε και ειναι απλα η πιο απιστευτη κιθαρα που εχω παιξει... Εχει Τον ηχο και Το μπρατσο, ειναι ελαφρια και παιζεις τα παντα (εγω παιζω κυριως death/goth/neoclassical/black) και οχι μονο μπλουζ οπως λενε μερικοι... Δεν την αλλαζω με τιποτα, αλλα θελω να αγορασω και μια Jackson RR λογω του Randy, μια Strato λογω του Yngwie και το ονειρο μου μια Gibson Custom Black Beautie η White-Gold...


    Πρώτον υπαρχουν κιθαρες ευρωπαικες... Ρωτα και μαθε!!! Οσο για τις κινεζικες, εχεις δικιο!!! Υπαρχουν και παρελειψα να τις αναφερω!!! Ευχαριστω που απαντησες στο Forum μου!!! Να εισαι καλα φιλαρακι και να προσεχεις την/τις κιθαρες σου!!!
    Othersidegirl
    21.05.2007, 22:36
    guys...sorry κιολας αλλα δν μου αρεσουν οι Jackson...Eγω εχω μια ολομαυρη ΕSP(με υπογραφη Κirk Hammett)γαματη ομως...! Δν την αλλαζω με καμια...
    deathminor88
    22.05.2007, 01:05
    Παράθεση:

    Το μέλος Othersidegirl στις 21-05-2007 στις 22:36 έγραψε...

    guys...sorry κιολας αλλα δν μου αρεσουν οι Jackson...Eγω εχω μια ολομαυρη ΕSP(με υπογραφη Κirk Hammett)γαματη ομως...! Δν την αλλαζω με καμια...



    Ναι και οι ESP ειναι απιστευτες αλλα δεν συγκρινονται με τις Jackson κυριως λογω ιστοριας... Εχει παιξει ο Randy με τετοιες... Επισης οι ESP εχουν πολα μοντελα αντιγραφες απο Fender και κυριως Gibson. Βεβαι η ESP εχει και απιστευτα μοντελα οπως η Alexi Laiho, Κirk Hammet, Amot κλπ...

    Παντως οπως και να το κανουμε και ας λενε οι κολλημενοι οτι θελουνε ακομα και οι πιο black metal και ακραιες μπαντες ηχογραφουν με Gibson και Jackson...
    Elementality
    22.05.2007, 21:21
    Παράθεση:

    Το μέλος Othersidegirl στις 21-05-2007 στις 22:36 έγραψε...

    guys...sorry κιολας αλλα δν μου αρεσουν οι Jackson...Eγω εχω μια ολομαυρη ΕSP(με υπογραφη Κirk Hammett)γαματη ομως...! Δν την αλλαζω με καμια...


    Αποψη σου να μην σου αρεσουν οι Jackson αλλα ειναι και γαμω τις κιθαρες!!! Δεν ειχα ποτε ESP και ισως να τις εχω αδικησει ως κιθαρες αλλα... Jackson4Life...!!!
    Alloha...!!!
    zw
    22.05.2007, 22:53
    g@m@ne k oi esp goustaro tou alexi laiho tin aspri fantastiki kithara...
    mmmsss
    23.05.2007, 00:00
    Εγω εχω μια: Epiphone Les Paul
    Οσο, για τις Jackson, ειχα παιξει με μια, μια φορα... καλη μπορω να πω ηταν!




    • Rock στην ψυχή, punk στο μυαλό! •


    Δεν θέλουμε, θλιμένους στην γιορτή μας...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mmmsss στις 23-05-2007 00:02 ]


    RandyOzzy
    31.05.2007, 11:07
    I kaliteres Kifares Jackson ine i Rhoads alla kai flying -V ego exo basso alla fa paro mia jackson tou xronou afti gia akriviahttp://www.thomann.de/gr/jackson_rr5_iv.htm
    bibikolos
    31.05.2007, 12:17
    Οι καλύτερες είναι οι Gipson! Ακριβές μα... μπουμπούκια!
    M1tsaras
    03.06.2007, 21:24
    Εγώ έχω μία Ibanez grg170 κόκκινη, πολύ καλή για τα λεφτά της. Από Jackson δεν ξέρω αν και έχω ακούσει καλές κριτικές.
    RandyOzzy
    10.06.2007, 11:12
    I Jackson ine para poli kales alla exoun skima pou den se volevi na pezis kafistos liges ine aftes pou mporis na pezis kafistos alla kai orfios ine kirios kifares gia live
    slayerized
    13.06.2007, 15:39
    Είναι πολύ πολύ πολύ καλές, αλλά η τιμή τσούζει λίγο. Κάνουν για όλα σχεδον τα είδη rock και heavy, και αυτό φαίνεται από τους καλιτέχνες που χρησιμοποιούν(όχι απαραίτητα επίσημα): από maiden, mettalica, megadeth και system μέχρι slipknot, slayer, kreator, dimmu borgir κ.α... Προσωπικά για 'μένα ξεχωρίζουν για την παραμόρφωση που μπορούν να βγάλουν. Αν συνδιαστούν με τον σωστό ενισχυτή, είναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΑ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΡΡΩΣΤΕΣ. Τέλος, οι περισσότερες έχουν γέφυρα floyd-rose (προσκυνώ), άρα είναι ιδανικές για thash.
    Εγώ έχω μια E.S.P. L.T.D. M-50 με 22 τάστα. Για τα λεφτά της είναι εξαιρετική, με εξαίρεση το tremolo που καμοιά φορά με ζορίζει... συμβουλή: ΜΗΝ ΠΑΡΕΤΕ ΚΙΘΑΡΑ ΑΠ' ΤΟ ΛΙΟΛΙΟ



    επισυναπτόμενα: jeff010.jpg 
    Iacovos-k
    13.06.2007, 23:23
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 22-05-2007 στις 01:05 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Othersidegirl στις 21-05-2007 στις 22:36 έγραψε...

    guys...sorry κιολας αλλα δν μου αρεσουν οι Jackson...Eγω εχω μια ολομαυρη ΕSP(με υπογραφη Κirk Hammett)γαματη ομως...! Δν την αλλαζω με καμια...



    Ναι και οι ESP ειναι απιστευτες αλλα δεν συγκρινονται με τις Jackson κυριως λογω ιστοριας... Εχει παιξει ο Randy με τετοιες... Επισης οι ESP εχουν πολα μοντελα αντιγραφες απο Fender και κυριως Gibson. Βεβαι η ESP εχει και απιστευτα μοντελα οπως η Alexi Laiho, Κirk Hammet, Amot κλπ...

    Παντως οπως και να το κανουμε και ας λενε οι κολλημενοι οτι θελουνε ακομα και οι πιο black metal και ακραιες μπαντες ηχογραφουν με Gibson και Jackson...



    Στο black metal δεν παιζει και τοσο μεγαλο ροπο η κιθαρα αλλα το ποσα εφε θα μπουνε στον ηχο!
    κανενα black συγκροτημα δεν πεζει με high gain ηχους
    Για μεταλ το απολυτο εργαλειο ειναι η Esp του Hammet!
    Και γιατι ποιος σου ειπε πως η esp δεν εχει ιστορια?
    30 χρονια εκλεισε στο χωρο!
    Γενικα η Esp ειναι πιο αξιοπιστες για το λογο πως η Esp δεν δεχεται να βαλει το ονομα της πανω σε κακο ουτε καν μετριο μοντελο
    Τωρα στη φθηνη κατηγορια Ibanez πιστευω αξιζουν περισσοτερο τα λεφτα τους απο τις jackson. Αρκετα καλη ποιοτητα κατασκευης και αξιοπρεπεστατοι μαγνητες (απο 2004 και μετα)
    Εγω εχω μια Ibanez prestige rg2570 με DiMarzio μαγνητες και απλα φυσαει!!!
    rebel-of-the-wall
    24.08.2007, 10:05
    na sas po tin ali8eia o ixos tis jackson den mou aresei.... mou akougete arketa prima. emena mou aresoun kapoia montela godin kai ibanez parisotero. ego exo mia cort EVL-K4 me EMG HZ magnites pou pisteyo gia ta leyta tis fisai...

    snider
    24.08.2007, 21:03
    Εγω εχω μια gibson les paul studio και ειμαι πολυ ευχαριστημενος γιατι μπορω και παιζω τα ειδη που μου αρεσουν(rock-heavy).εχω παιξει με jackson ενοσ φιλου αλλα πολυ καφρηλα!ισως ειναι κιθαρα για thash,speed metal.παντςσ πολλα συγκροτηματα τισ εμπιστευονται και κατι περ. θα ξερουν αυτοι απο εμας.

    GIBSON LES PAUL CUSTOM---------->ΚΑΒΛΑΑΑΑΑΑ!!!!!