ελληνική μουσική
    918 online   ·  210.833 μέλη

    Τι γνώμη έχετε για αυτή την ηλεκτρική κιθάρα?

    deathminor88
    26.05.2007, 21:47
    OXI
    Αφου εισαι αρχαριος τοτε καλυτερα να αρχισεις με ακουστικη κιθαρα. Δεν θα εχει νοημα να παρεις ηλεκτρικη αφου δεν θα μπορεις να την αξιοποιησεις για ενα σχετικα μεγαλο διαστημα. Αν παρολα αυτα θες ηλεκτρικη παρε μια Fender Squier Bullet Stratocaster. Κοστιζει περιπου 140 ευρω και ειναι το αυθεντικο αντιγραφο της strato απο την fender... Παντως η δικη μου συμβουλη ειναι να μην αρχισεις με ηλεκτρικη και να αρχισεις με δασκαλο. Τα αποτελεσματα θα ειναι πολυ πιο γρηγορα και θα εχεις σωστοτερη εκμαθηση...
    trooper_206
    26.05.2007, 23:36
    Φιλε deathnick, αντι αυτου του pack σου παραθετω τα links για αλλα 3 ενδιαφεροντα guitar packs που βρηκα απο to Thomman.de,που προσωπικα πιστευω οτι ειναι αρκετα καλυτερα σε ηχο και εμφανιση για το limit των 200 ευρω που διαθετεις,και για την κιθαρα που ρωτας.Θεωρω οτι ειναι καλυτερο να διαλεξεις μεταξυ αυτων των τριων.Το thomman εχει τρομερες τιμες,καθως επισης εχει την επιλογη της αντικαταβολης,οσον αφορα τον τροπο πληρωμης.Βεβαια η επιλογη ειναι παντα δικη σου,αν προτιμας την συγκεκριμενη για την οποια ρωτας,παρε αυτην...ελπιζω να βοηθησα...

    http://www.thomann.de/gr/peavey_stage_pack_sunburst.htm
    http://www.thomann.de/gr/cort_primer_pack.htm
    http://www.thomann.de/gr/bc_rich_metal_master_pack.htm

    Thief
    27.05.2007, 01:11
    Για να θέλει ηλεκτρική υποθέτω θέλει να μάθει ηλεκτρική... Για ποιο λόγο να πάρει ακουστική;

    Και γω θα προτιμούσα είτε τη Squier είτε την Cort.
    deathminor88
    27.05.2007, 22:46
    Παράθεση:

    Το μέλος Thief στις 27-05-2007 στις 01:11 έγραψε...

    Για να θέλει ηλεκτρική υποθέτω θέλει να μάθει ηλεκτρική... Για ποιο λόγο να πάρει ακουστική;

    Και γω θα προτιμούσα είτε τη Squier είτε την Cort.



    Γιατι με την ακουστικη και την κλασσικη μαθαινεις πιο σωστα. Εξαλλου δεν θα μπορει να αξιοποιησει τις δυνατοτητες της ηλεκτρικης για αρκετο καιρο και ισως απογοητευτει αν την αγορασει και δεν μπορεσει να παιξει αυτα που θελει. Επισης η ακουστικη παιζει παντα και παντου, και αν πχ αρχιζε τωρα μαθηματα θα μπορουσε σε ενα μηνα να παιζει καποια κομματια με απλες συγχορδιες μαζι με την παρεα του στις διακοπες η οπου αλλου... Δεν το συστηνω απλα εγω αλλα οποιοσδηποτε δασκαλος που ενδιαφερεται...
    jacamar
    27.05.2007, 22:49
    μην παρασυρεσαι απο τις προσφορές στο διαδύκτιο! πήγαινε σε ένα μαγαζί και πιάσε όλες τις κιθάρες πήγαινε και σε δεύτερο και τρίτο....όταν βρείς αυτή που πρέπει θα το καταλάβεις και δεν θα κοιτάξεις την τιμή της!!!!!!

    *draco dormiens nunquam titillandus* !!!

    http://www.myspace.com/agelessmystery
    http://www.myspace.com/jacamar



    radio musicheaven! jacamar on air καθε Δευτέρα στις 6!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jacamar στις 28-05-2007 00:04 ]


    odis13
    28.05.2007, 08:41
    Αν είσαι από Θεσσαλονίκη πήγαινε στον Τσέλιο, Λούη 1 Ναυαρίνου αν είσαι από αθήνα Ψάξε για μαγαζί Logothetis music, εκέι θα βρείις καλές και φθηνές Cort.
    castel
    10.06.2007, 12:53
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 27-05-2007 στις 22:49 έγραψε...

    μην παρασυρεσαι απο τις προσφορές στο διαδύκτιο! πήγαινε σε ένα μαγαζί και πιάσε όλες τις κιθάρες πήγαινε και σε δεύτερο και τρίτο....όταν βρείς αυτή που πρέπει θα το καταλάβεις και δεν θα κοιτάξεις την τιμή της!!!!!!

    *draco dormiens nunquam titillandus* !!!

    http://www.myspace.com/agelessmystery
    http://www.myspace.com/jacamar



    radio musicheaven! jacamar on air καθε Δευτέρα στις 6!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jacamar στις 28-05-2007 00:04 ]




    castel
    10.06.2007, 12:59
    Γεια.Είμαι νέος στο club. Νομιζω οτι είναι καλύτερο να μην αφοράζεις κιθάρες από το διαδίκτυο γιατί σε παρασύρουν εντελώς.Αντίθετα,πρέπει να αγοράζουμε από επώνυμα μαγαζιά, για να είμαστε σιγουροι για την ποιότητα και το χρώμα και να πάμε να ρωτάμε για την τιμή.
    PROFBASILHS
    10.06.2007, 17:12
    KOITA AYTO IBANEZ GRGR-170DX MONO 220 KAI ME ALLA 70 PAIRNEIS 20W ENISXYTI IBANEZ TSEKARE TO
    winlowoo
    14.10.2007, 12:01
    egw pali tha sou elega na epernes thn behringer giati to eidio packeto to exei enas filos mou kai gia arxei einai para poli kali kai oikonomiki egw tha sthn protina afova
    winlowoo
    14.10.2007, 12:05
    aaaa ti gnomi exeis gia tis esp egw pali tin kaliterh gia kita kati


    http://www.adagio.gr/product.php?catid=23&prodid=1615
    delta66
    14.10.2007, 21:13
    Μην αγορασεις κιθαρα (τουλαχιστον) χωρις να την δεις.
    Οποτε internet αγορα αποκλειεται.
    Συμβουλες για αγορα :
    1. Δοκιμασε την κιθαρα χωρις ενυσχητη να δεις αν "μιλανε" τα ξυλα.
    (για την τιμη που εβαλες ειναι δυσκολο να βρεις κιθαρα πολυ καλη, αλλα προσπαθησε τουλαχιστον να ειναι οσο το δυνατον καλυτερη)
    2. Οταν παιρνεις φτηνη κιθαρα και εχει επανω "παπαδες" (πολλα αξεσουαρ) σημαινει οτι πεφτει τη ποιοτητα των υλικων για να ειναι φτηνη. Οποτε οσο λιγοτερα μπλιμπλικια, τοσο καλυτερα υλικα κατασκευης. (παντα θεωρητικα ολα αυτα. Το εμποριο ειναι ανελεητο).
    3. Παρε μαζι σου καποιον που ξερει, οχι για να διαλεξει αυτος αλλα για να σε προφυλαξει απο τις παγιδες. Την επιλογη θα τη κανεις ΕΣΥ.
    4. Το καλυτερο ειναι να βρεις πρωτα το δασκαλο που θα σου κανει μαθηματα και αυτος να σε βοηθησει στην αγορα. Δεν ειναι απαραιτητο να εχεις την κιθαρα για να αρχισεις τα μαθηματα.
    5. Αν σου αρεσει το Rock ή Alternative κατευθυνσου προς Fender ή Gipson στυλ κιθαρες.
    (φυσικα για τα χρηματα που λες θα πας σε απομιμησεις Squier ή Epiphone οι οποιες αναβαθμιζονται μετα αν θελεις σε ηλεκτρικα και μεταλλικα μερη μονο γιατι τα ξυλα δεν αξιζει τον κοπο.)
    Αν σου αρεσει το πιο Progressive ή Guitar Ηero στυλ Satriani, Vai κλπ μια κιθαρα σε στυλ Ibanez ειναι ΟΚ. Νομιζω και η ιδια η Ibanez εχει καποια φτηνα μοντελα αξιολογα.


    Υ.Γ Η ακουστικη και περισσοτερο η κλασσικη κιθαρα δεν εχουν καμια σχεση με την ηλεκτρικη. Ειναι σαν να λες σε καποιον που θελει να μαθει πιανο να ξεκινησει με αρπα. (Ελα μωρε και τα δυο με τα χερια παιζονται)

    Υ.Γ2 Η ηλεκτρικη κιθαρα απο μονη της δεν παιζει, χρειαζεσαι κι αλλες αγορες οπως καποιον ενυσχυτη, πεταλακια (εφφε οπως distortion ή overdrive, flanger ή chorus, Wha, Compressor και δεκαδες αλλα. Οσο πιο πολλα και καλα τοσο πιο καλα)
    Η Κιθαρα ειναι ακριβο σπορ.
    Αλλα και Ωραιο
    Για πιο οικονομικα υπαρχει η λυση του PC.
    Παιρνεις καλα ηχειακια (για να μπορεις και να ηχογραφεις αν δεν εχεις ακομα) και ενα "πολυεφφε" οπως τα λενε που τα "εχει ολα και συμφερει"
    Οντως υπαρχουν καποια που αξιζουν τα λεφτα τους οπως το POD Xt http://line6.com/podxt/ αυτα και απο ιντερνετ να τα παρεις ολα ιδια παιζουν. Το συνδεεις και ακους απο τα ηχεια.
    Αν μπεις στη σελιδα μου εχω δυο κομματια (Satch Boogie και Cliffs of Dover που τα ηχογραφησα με pod στο pc.)

    Ελπιζω να σε βοηθησα λιγο.
    Φιλικα Δελτα.
    Angelofdeath1990
    14.10.2007, 23:12
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 27-05-2007 στις 22:49 έγραψε...

    μην παρασυρεσαι απο τις προσφορές στο διαδύκτιο! πήγαινε σε ένα μαγαζί και πιάσε όλες τις κιθάρες πήγαινε και σε δεύτερο και τρίτο....όταν βρείς αυτή που πρέπει θα το καταλάβεις και δεν θα κοιτάξεις την τιμή της!!!!!!

    *draco dormiens nunquam titillandus* !!!

    http://www.myspace.com/agelessmystery
    http://www.myspace.com/jacamar



    radio musicheaven! jacamar on air καθε Δευτέρα στις 6!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jacamar στις 28-05-2007 00:04 ]



    kati san ton xari potter ena pragma katalabes?opws autos me ta rabdia esu me thn ki8ara mhn anhsuxhseis otan 8a paideuesai...8a thn breis thn katalhlh san tis gunaikes einai oi ki8ares file mou..an den tis feresai kala tsirizoun an tis ferese kala se kanoun basilia an den tis prosexeis kai den asxoleise se afhnoun alla an asxoleisai ta dinoun ola exoun polla koina me tis gunaikes etsi kai esu psakse kai bres thn katallhlh...geia sou re Jac
    venice
    17.10.2007, 00:17
    paidi kai ew twra 8a paw na ma8w. den exw idea apo akoustiki oute klasiki alla 8a doume pws 8a ta paw!!!!!!!!!!
    noizreduction
    17.10.2007, 01:06
    Χαιρετιζω τους φιλους που λενε να μην αγοραζουμε απο το ιντερνετ. Ανα διαστηματα, καποια καλοπαιδα απο μαγαζια, πετανε τετοιες ιδεες.Μακαρι να ειχαν την εξυπηρετηση του ιντερνετ ομως

    Εγω προτεινω το αλλο..
    Πηγαινετε σε ενα μαγαζι, δοκιμαστε τις κιθαρες που θελετε και μετα αγοραστε τις απο το εξωτερικο
    Η αξιοπρεπεια, η εμπορικη συνειδηση και η θεληση για συνεργασια που εχουν οι ξενοι θα αποζημιωσει κατα πολυ την αναμονη σας ( που φτανει μεχρι και 2 εβδομαδες απο ευρωπαίκη αγορα ).
    Αντιθετως, η γαϊδουρια, η αισχοκερδεια και η κακη μεταχειριση ειναι κατι που θα συναντησετε σε πολλους "ελληναδαραδες" εμπορους.


    Deathminor βλεπω μια ιδιαιτερη αγαπη να προτεινεις σε ολους οσους ενδιαφερονται για ηλεκτρικες κιθαρες, να αγορασουν ακουστικη..

    Δηλαδη εαν ηθελα να μαθω βιολεντσελο, θα μου ελεγες να ξεκινησω απο βιολι?
    Ή εαν ηθελα να μαθω πληκτρα, θα μου ελεγες να ξεκινησω πιανο;

    Συγνωμη που γινομαι θρασυς ή και αποτομος, αλλα η τεχνικη της ηλεκτρικης κιθαρας ειναι πολυ διαφορετικη απο της ακουστικης. Αλλος τροπος που βγαινει ο ηχος, αλλος και ο τρπος που πρεπει να παιχτει η κιθαρα για να βγει ο ηχος.
    Επομενως, μην μενεις κολλημενος σε αυτη την αποψη, γιατι ειναι ζημιογονα και αποπροσανατολιζει ολους οσους ξεκινανε με ορεξη να μαθουν ηλεκτρικη κιθαρα. Επειδη εσυ ξεκινησες απο ακουστικη, δεν σημαινει πως και ολοι οι υπολοιποι εχουν την ιδια αναγκη ή θεληση,ετσι;

    Οσον αφορα το θεμα.
    Η Behringer, σαν εταιρια, κραταει μια σταση για low budget μουσικους. Μπορει να εχω εξοπλιστει και να χρησιμοποιω μεσω της noiz reduction, αρκετα μηχανηματα της ( αξιολογα και σκυλια στη χρηση ). Ομως, οσον αφορα τα μουσικα της οργανα, θα ειμαι επιφυλακτικος.
    Σιγουρα οι τιμες της ειναι τρομερες, ομως στα μουσικα οργανα, ο,τι πληρωνεις παιρνεις.
    Για εναν αρχαριο, θα ειναι μια καλη ιδεα. Ομως για εναν αρχαριο που προχωραει με γρηγορα βηματα, θα ειναι μια κιθαρα που πανω στα 3 χρονια θα αχρηστευθει.

    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 17-10-2007 01:09 ]


    deathminor88
    17.10.2007, 13:08
    Οχι εχεις δίκιο. Αλλά εξακολουθώ να μπορώ να λέω την γνώμη μου και νομίζω οτι ο τρόπος εκμαθησης που προτείνω (πολλοί αλλοι πριν από μενα) είναι σαφώς καλύτερος. Δεν θα κάτσω να ξαναπώ τους λόγους για τους οποίους το πιστεύω.
    noizreduction
    17.10.2007, 13:45
    Εγω δεν τους γνωριζω, μιας και ειμαι πιο νεος σαν μελος στο musicheaven.
    Γιατι ειναι καλυτερος; Αυτο πρεπει να ισχυει σε ολα τα οργανα που ανεφερα; Γιατι αυτη η καθοδηγηση προς ενα συγκεκριμενο τροπο εκμαθησης, λαμβανοντας υποψιν 2-3 ατομα που το εχουν πει, ενω σε αυτον τον κοσμο υπαρχουν πανω απο 1000 καθηγητες ηλ.κιθαρας. Αυτοι κανουν λαθος ή πρεπει να παρατηρησουν τις σπουδες τους;

    Επισης, ο τροπος που κανεις το posting σου για την ακουστικη και την επιμονη σου να ξεκινσει με αυτην δεν ειναι και τοσο...ελευθερη εκφραση αποψης, αλλα απολυτοτητα..Να σου υπενθυμισω:
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 26-05-2007 στις 21:47 έγραψε...

    OXI
    Αφου εισαι αρχαριος τοτε καλυτερα να αρχισεις με ακουστικη κιθαρα. Δεν θα εχει νοημα να παρεις ηλεκτρικη αφου δεν θα μπορεις να την αξιοποιησεις για ενα σχετικα μεγαλο διαστημα.

    Αυτο το ΟΧΙ deathminor, ειναι η απολυτη ελευθερια της εκφρασης! Οπως και η συνεχεια του μηνυματος.


    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 17-10-2007 13:48 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 17-10-2007 13:49 ]


    McJohn
    17.10.2007, 17:02
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 17-10-2007 στις 01:06 έγραψε...

    Χαιρετιζω τους φιλους που λενε να μην αγοραζουμε απο το ιντερνετ. Ανα διαστηματα, καποια καλοπαιδα απο μαγαζια, πετανε τετοιες ιδεες.Μακαρι να ειχαν την εξυπηρετηση του ιντερνετ ομως

    Εγω προτεινω το αλλο..
    Πηγαινετε σε ενα μαγαζι, δοκιμαστε τις κιθαρες που θελετε και μετα αγοραστε τις απο το εξωτερικο
    Η αξιοπρεπεια, η εμπορικη συνειδηση και η θεληση για συνεργασια που εχουν οι ξενοι θα αποζημιωσει κατα πολυ την αναμονη σας ( που φτανει μεχρι και 2 εβδομαδες απο ευρωπαίκη αγορα ).
    .

    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 17-10-2007 01:09 ]




    ΠΑΡΙΓΚΗΛΑ ΕΝΑ CUSTOM MADE ,HAND MADE ΤΑΜΠΟΥΡΟ PREMIER ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΑ...MOY ΕΚΑΝΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΓΑ**ΜΕΝ*.ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΠΟΤΕ...HAIL TO ENGLAND!!!!LONG LIVE PREMIER.ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΨΕΥΤΕΣ.(ΕΜΠΡΟΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΛΟΙ ΑΛΛΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ...)
    noizreduction
    17.10.2007, 17:36
    Οι δικες μου αγορες περιοριζονται απο Γερμανια κυριως. Γενικα απο Αγγλια εχω ακουσει πολλα στραβα να γινονται, πραγμα που οφειλεται τοσο στο διαφορετικο νομισμα, οσο και στην χαζομαρα καποιων υπαλληλων στην Ελλαδα που εχουν παραμεινει στην εποχη των τελωνειων και των μεταφορων πακετων του 1970...
    deathminor88
    17.10.2007, 23:22
    1) Τους λόγους για το οποίο το πιστεύω δεν θα στους ξαναπώ
    2) Για τα άλλα όργανα δεν ξέρω, αλλά για την κιθάρα με την οποία ασχολούμαι τα τελευταία 12 χρόνια έχω αποκτήσει μια μικρή εμπειρία για το τι εινια καλυτερο και τι οχι.
    3) ΄Μου έχει τύχει να συνεργαστώ με πολύ καλούς κιθαρίστες που όταν πιάνανε ακουστική ούτε μπορούσαν να πατήσουν τις χορδές, και είναι πολύ καλό εφόδιο μια μικρή εμπειρία σε ακουστική.
    4) Έχω ένα γενικότερο κόλλημα στη μουσικη (δυστυχώς η ευτυχώς) για το πως πρεπει να διδασκεται, για το πως να αναπαραγεται κλπ. Αυτό μέχρι τώρα με έχει βοηθήσει. Ποιος ξέρει για το μέλλον.
    5) Kανείς δεν είπα οτι κανει λάθος. Και εγώ όταν εκανα jazz κιθάρα ο δάσκαλος μου είχε μαθητές αρχάριους στην ηλεκτρική. Δεν είπα οτι είναι λάθος αλλά λιγότερο αποδοτικό.

    YG Απλά δεν αντέχω να ακούω από ανθρώπους "είμαι κιθαρίστας" και το μόνο που ξέρουν είναι ένα σολο του slash...