ελληνική μουσική
    762 online   ·  210.833 μέλη
    SpyrusTheVirus
    01.06.2007, 10:39
    παίζω εδω και μερικά χρονια κλασικό πιανο(9 για την ακρίβια),και μιας και εδω και ενα χρόνο εχω αρχίσει να κάνω τα δικα μου βήματα(μαζι με τη συνεργασία μερικών φίλων μου καμια φορά)στη συνθεση,πιστεύω οτι μιας και διαθέτω μερικά χρήματα,ειναι καλύτερα να χρησιμοποιω ενα keyboard κανονικό πιανου(και οχι τα...πληκτρολογιο-ποντίκι!).λογο ομως...ασχετοσύνης,χρειαζομαι βοηθεια,ελπίζω καποιοι απο σας να ειναι γνώστες και να μου απαντήσουν:

    1.θα θελα η τιμή να μην ξεπερνα τα 150 ευρώ(ε νταξυ τωρα 10 πανω 10 κατω δε με ενοχλουν)
    2.απο πλήκτρα,οσα περισσοτερα μπορω να εχω με την παραπάνω τιμή νομίζω τοσο το καλύτερο!δεν εχω καποιο εντελώς συγκεκριμένο είδος στο μυαλό μου,δε θελω να περιορίζομαι με τετοιου τυπου "κανόνες"...πχ,εχω γραψει μεχρι τωρα 2 Low Bap μπιτάκια,στο ενα εβγαλα και μελωδία και το ηχογραφήσαμε,αλλα και 2 techno(ligo breakbeat),και τωρα έχω στα σκαριά μία trance παραγωγή!φτιαχνω οτι εκεινη τη στιγμή νιώθω και εχω στο μυαλό μου,οποτε δεν εχει νοιημα να θεσω τετοιου τυπου περιορισμό(δε με ρωτήσε κανεις για τι ειδος το θέλω,αλλα προληπτικά τα βαζω )
    3.εχω εναν Pentium 4 2.8Ghz,RAM 1.5GB,και σαν καρτα ήχου αυτή που ειναι ενσωματωμένη στην usb κονσόλα Hercules(για λόγους ευκολίας,μη συνδεο και αποσυνδέω καλώδια-δεν ξέρω αν η αποδωσή της ειναι καλύτερη απο τη μεση καρτα ήχου που βαζουν στα pc)...ποση καθυστέρηση θα έχω περιπου? (με ASIO τη δουλεύω)
    4.αν και δεν ειχα στο μυαλό μου να παίξω ζωντανά(οχι se live Με κόσμο,με κανα φίλο-φιλη μου,μαζι εννοώ),χτές κατι αρχισε να συζητιέται περι διασκευών για αρχή,και ισως μετα κατι δικό μας(συνδιασμός με κιθάρα ή/και αρμόνιο),και ανησυχώ μηπως η καθυστερηση του ήχου με εμποδίσει...εσεις τι λέτε?με ποσα μπορω να βρώ μια καλύτερη καρτα ήχου?(αν χρειαστεί βεβαια-δεν θέλω οτι πιο ακριβό σκεφτεστε,ε?! )
    5.Έχω και την ανησυχια οτι τα πληκτρα του θα ειναι πολύ "ψευτικα",σε σχεση με του κανονικού πιανου,ποση διαφορά υπάρχει?δε νομιζω να παίξω σε αυτό περιπλοκες κλασικες μελωδιες κλπ,αλλωστε εχω κανονικό πιανο γι αυτό το σκοπο(Whoffman,οπως τελως παντων γράφετε),εχω στο μυαλό μου περισσότερο απλές,ηλεκτρονικές κυρίως,αλλα δεν αποκλίω τη χρήση του για τον προγραμματισμό καποιου PAD,ωσ συνοδία...οπότε και δω,θα παίξω "κατι απόλα"
    6.και τέλος....Τι ειναι το Aftertouch?????κοιταξα στη wikipedia,αλλα δεν πολυ κατάλαβα,μπορει καποιος να μου εξηγήσει...?

    αυτοί ειναι οι μόνοι περιορισμοί που θέτω,απλα ειναι θέμα τιμής και απόδοσης του Η/Υ που με ανησυχεί περισσότερο,ότι ξερετε,προτείνετε!
    αν καποιος εχει κατι μεταχειρισμένο,θα θελα να το ΄δω και να το συζητίσουμε,who knowς,μπορει να βρώ κατι καλα διατηρημένο,καλύτερο απο αποψη μοντέλου και στην τιμή που ψάχνω!
    το ίδιο ισχύει και για καρτα ήχουν,αν τελικα δω οτι δεν βγαίνω μαυτήν,οποιος εχει κατι μεταχειρισμένο,το συζητάμε!(και παρεπιπτόντως θα την προτιμο΄σα usb εξωτερική,αλλα μαλλον προτρέχω)
    ελπίζω να μη σας κούρασα


    ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 02-06-2007 00:54 ]


    jacamar
    01.06.2007, 13:02
    ποπο έχεις πολλές απορίες!!! ας το πάρουμε απο την αρχη¨

    1) με 150 ευρώ πέρνεις ένα απλο midi keyboard controler αποτε σκέψουν να διθέσεις κάτι παραπάνω....!!!
    2) Με αυτη την κέρτα ήχου θα έχεις ή καθόλου (απιθανο) ή οχι τοσο ενοχλητική καθυστέριση!
    3) αν θέλεις κάτι πιο οικονομικο που να μην έχει καθυστέρηση πάρε ένα κλαβιε με ενσωματομένη κάρτα ήχου της M-audio για παραδειγμα.
    4) Βαρυκεντρισμένα πλήκτρα θα ήταν το καλύτερο αλλα ανεβαίνει η τιμή με ημιβαρυκεντρισμενα θα βολευτεις πιστευω.... τα απλά είναι αρκετα ελαφρια σε σχεση με το πιάνο αλλά οκ συνηθιζονται!!!
    5)aftertouch είναι μια επιπρόσθετη λειτουργία διαμόρφοσης κυμματομορφών που ορίζετε και εξαρτατε απο το πόσο πατάς το πληκτρο του synth. αυτο ενεργοποιεί αυτόματα φίλτρα pitchbend, LFO κτλ δηλαδή απο το πόσο πατάς το πλήκτρο εξαρτάτε ποσο φίλτρο για παράδειγμα θα βάλει. υπάρχουν 2 είδη ενα που ισχύει για ολα το πλήκτρα και ένα που είναι για κάθε πληκτρο χωριστά.


    Δεν νομίζω οτι σε κάλυψα
    Σε γενικές γραμμές να σου πω οτι μονο με μια πολύ καλη καρτα ήχου δεν θα έχεις καθυστέριση, 150 ευρώ φτάνουν για 2 οκτάβες και δεν βολεύει πολυ.....
    μην κάνεις βιαστική αγορά!!!
    SpyrusTheVirus
    01.06.2007, 17:27
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 01-06-2007 στις 13:02 έγραψε...

    ποπο έχεις πολλές απορίες!!! ας το πάρουμε απο την αρχη¨

    1) με 150 ευρώ πέρνεις ένα απλο midi keyboard controler αποτε σκέψουν να διθέσεις κάτι παραπάνω....!!!
    2) Με αυτη την κέρτα ήχου θα έχεις ή καθόλου (απιθανο) ή οχι τοσο ενοχλητική καθυστέριση!
    3) αν θέλεις κάτι πιο οικονομικο που να μην έχει καθυστέρηση πάρε ένα κλαβιε με ενσωματομένη κάρτα ήχου της M-audio για παραδειγμα.
    4) Βαρυκεντρισμένα πλήκτρα θα ήταν το καλύτερο αλλα ανεβαίνει η τιμή με ημιβαρυκεντρισμενα θα βολευτεις πιστευω.... τα απλά είναι αρκετα ελαφρια σε σχεση με το πιάνο αλλά οκ συνηθιζονται!!!
    5)aftertouch είναι μια επιπρόσθετη λειτουργία διαμόρφοσης κυμματομορφών που ορίζετε και εξαρτατε απο το πόσο πατάς το πληκτρο του synth. αυτο ενεργοποιεί αυτόματα φίλτρα pitchbend, LFO κτλ δηλαδή απο το πόσο πατάς το πλήκτρο εξαρτάτε ποσο φίλτρο για παράδειγμα θα βάλει. υπάρχουν 2 είδη ενα που ισχύει για ολα το πλήκτρα και ένα που είναι για κάθε πληκτρο χωριστά.


    Δεν νομίζω οτι σε κάλυψα
    Σε γενικές γραμμές να σου πω οτι μονο με μια πολύ καλη καρτα ήχου δεν θα έχεις καθυστέριση, 150 ευρώ φτάνουν για 2 οκτάβες και δεν βολεύει πολυ.....
    μην κάνεις βιαστική αγορά!!!



    ευχαριστώ για την απάντηση σου,εχει δίκιο,με 140 εχω μονο 2 οκταβες,με 170 όμως 4(που μαλλον φτανουν για αρχή...)...βασικα εχω μια ακομα απορία...αυτό με τις 4 οκταβες κανει 170 περιπου,αυτό με τις 5 γτ κανει 269???? ἅποτι βλέπω στα χαρακτηριστικά,δεν εχει κατι παραπάνω,και μου φαινεται παράλογη η αυξηση της τιμής(ανεβαίνει το ποσο κατα 100 ευρώ,ενω αυξάνεται μονο κατα μια οκτάβα,ενω στο μικρό με το μεσαίο αυξάνεται η τιμη κατα 30 ευρώ και αυξάνεται το μέγεθος κατα 2 οκταβες)...οι τιμές ειναι απο το Νάκα,που μου έχουν πει αρκετοι οτι ειναι αρχικλέφτης(πιανο πάντως δεν πηρα απο κει οταν εψαχνα),οπότε υποθέτω οτι σε καποιο αλλο μαγαζι ίσως ειναι καλύτερη η τιμή....και πάντα ειμαι ανοιχτός σε προσφορές για κατι μεταχειρισμένο,αν μπορω να βρώ αυτό που μου κανει σε λιγο καλύτερη τιμή(και ας εχω μια μικρή υποβάθμιση στην ποιότητα λογω της χρησης του)...

    *το εν λώγω κλαβιε ειναι της e-mu,apo ti seira xboard,μπορειτε να το δείτε εδώ http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=75&Product=10923

    jacamar
    01.06.2007, 20:39
    κοίτα ο Νάκας είναι λίγο τσιμπιμένος και δεν κάνει εκπτώσεις αλλά μπορείς να βρείς μοντέλα απο την εκθεσή με πολύ καλή τιμη.....ψάξτο.
    Τώρα για την διαφορά στην τιμή δεν ξέρω να σε διαφωτίσω!!!
    SpyrusTheVirus
    02.06.2007, 00:51
    Παράθεση:
    μοντέλα απο την εκθεσή


    τι εννοείς?απο πού μπορω να τα δώ...??
    cranky
    02.06.2007, 01:19
    Aftertouch , χοντρικά, ειναι ο χρονος που θα εξακολουθήση να ακούγεται η νότα αφού αφήσουμε το πλήκτρο.
    Για κλαβιέ, ρίξε καμιά ματιά και εδώ.
    vouliakis
    02.06.2007, 01:28
    Παράθεση:

    Το μέλος cranky στις 02-06-2007 στις 01:19 έγραψε...

    Aftertouch , χοντρικά, ειναι ο χρονος που θα εξακολουθήση να ακούγεται η νότα αφού αφήσουμε το πλήκτρο.




    cranky, δεν είναι αυτό το atertouch. Το περιγράφει σωστά παραπάνω η jacamar:

    "...aftertouch είναι μια επιπρόσθετη λειτουργία διαμόρφωσης κυματομορφών που ορίζεται και εξαρτάται απο το πόσο πατάς το πληκτρο του synth... αυτο ενεργοποιεί αυτόματα φίλτρα (pitchbend, LFO κτλ)... δηλαδή απο το πόσο πατάς το πλήκτρο εξαρτάται ποιο φίλτρο, για παράδειγμα, θα βάλει... υπάρχουν 2 είδη: ένα που ισχύει για ολα το πλήκτρα και ένα που είναι για κάθε πληκτρο χωριστά..."

    Μήπως εσύ εννοείς το sustain?




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 02-06-2007 01:37 ]


    jacamar
    02.06.2007, 15:28
    Παράθεση:

    Το μέλος SpyrusTheVirus στις 02-06-2007 στις 00:51 έγραψε...

    Παράθεση:
    μοντέλα απο την εκθεσή


    τι εννοείς?απο πού μπορω να τα δώ...??



    sthn istioselida toy naka kapoy ta exei kai nomizw oti ta perneis apo ta kentrika sthn pallhnh
    SpyrusTheVirus
    02.06.2007, 20:49
    http://www.behringer.com/UMX61/index.cfm?lang=ENG

    απο το μαγαζι που μου δωσες αυτό μου φανηκε καλύτερο,ωραία τιμη,61 πληκτρα,με αρκετα(ελπίζω δλδ)κουμπιά,velosity sensitive,χωρίς ομως aftertouch...εχει και καρτα ήχου(που δε νομιζω να μου χρειαζεται,μιας και εχω ηδη 2 haha),αλλα ισως φανη χρήσιμη τελικα για καμια ηχογράφηση με 2 μικρόφωνα...οσο για το Ableton 4...ε βλακώδες να γυρίσω στην εκδοση 4(και μαλιστα Lite),αφου εχω και χρησιμοποιω την 6(οκ οκ,το χω πειρατικο,τι να κανουμε...ολοι κανουμε τις παρατυπίες μας... ),ε?


    το αλλο που παίζει στην ιδια τιμή δεν εχει κατι ιδιαίτερο,εκτος απο το πενταλ,που για να πω την αληθεια δεν ξερω ακριβως σε τι χρησιμεύει(σε ενα midi keyboard ennow-στο κανονικο πιανο ξερω :P)....


    εσεις ρε παιδια τι νομίζετε...?λεω να αρχίσω να ψαχνω για τπτ μεταχειρισμένο,αλλα θελω να εχω κανενα μοντέλο υπόψην μου...