ελληνική μουσική
    554 online   ·  210.848 μέλη

    Σε ποιά πόλη/χωριό είστε;

    apostolopoulouefi
    19.11.2003, 17:41
    Με την ποιηση του Ν. Καββαδία θα έλεγα: (μπορειτε να το ακούσετε
    και τραγουδιστά..ξερω, το σιγοτραγουδατε!)


    Ητανε κεινη τη νυχτια που φύσαγε ο Βαρδάρης,
    το κύμα η πλώρη εκέρδιζεν οργιά με την οργιά
    ...........................................

    ..............................
    Κατω απο φώτα κοκκινα κοιμάται η ΣΑΛΟΝΙΚΗ...


    Eugenia2003
    19.11.2003, 21:09
    Εγώ είμαι από Αθήνα και συγκεκριμένα από Αγία Παρασκευή.Παίζω πιάνο,φλάουτο,κιθάρα και τουμπελέκι...
    Φιλιά...
    zahariadis
    21.11.2003, 18:56
    Στελιος απο θεσσαλονικη .ειμε επαγγελματιας μουσικος και ανοιξα μια συζητηση για τα προβληματα των μουσικων .ενδιαφερει οσους δουλευουν η εχουν σκοπο να το κανουν επαγγελμα
    zahariadis
    21.11.2003, 19:14
    απο το λιμανι της Θεσσαλονικης επαγγελματιας κιθαριστας
    stipiothliptis
    19.02.2004, 10:53
    ....
    δηλαδή εμείς που δεν είμαστε σε πόλη και μένουμε πλέον σε χωριό δεν μπορούμε να απαντήσουμε σε αυτό το θέμα;
    jorge
    19.02.2004, 11:13
    Τώρα που άλλαξε ο τίτλος του θέματος μπορείτε
    stipiothliptis
    19.02.2004, 11:24
    Ωραία!
    Εγώ λοιπόν τους τελευταίες τρεις μήνες μένω στο Χορτοκόπι Ελευθερούπολης. (Η Ελευθερούπολη είναι κωμόπολη της Καβάλας). Βγαίνω στο μπαλκόνι, δεξιά μου είναι το βουνό, αριστερά απλώνεται ένας πανέμορφος κάμπος! Πουλιά, αλεπουδάκια, βατραχάκια! Πόσο τα εκτιμούμε εμείς όλα αυτά! Όταν έχεις φάει 27 χρόνια στο πήξιμο της Αθήνας, αυτά μοιάζουν με παράδεισο!
    Άντε παιδιά! Για σκεφτείτε το λίγο! Η επαρχία είναι όμορφη!
    yiannisyiannis
    19.02.2004, 11:51
    Σε ωραίο μέρος μένεις stipiothliptis, παλιά περνούσα συχνά από την Ελευθερούπολη, τώρα όμως με τον καινούριο δρόμο...άλλαξε η διαδρομή μου. Συμφωνώ μαζί σου κι εγώ είμαι υπέρ του χωριού, αφού αγανάκτησα τόσα χρόνια στο κέντρο της Θεσ/νίκης. Βέβαια, το χωριό που μένω, η Εξοχή, είναι μόλις 10 χλμ. από τη Θεσ/νίκη, όμως είναι πάνω σε βουνό, σε υψόμετρο περίπου 500 μ., με ωραία θέα, πνιγμένο στο πράσινο και στα πεύκα. Αν μπορούσα, θα έφευγα ακόμη πιο μακρυά. Ποιός ξέρει, αν θέλει ο Θεός, ίσως κάποια μέρα να τα καταφέρω .
    rapsodos
    19.02.2004, 13:25
    Εγώ επίσης μένω εκτός πόλης απο το καλοκαίρι. Συγκεκριμένα στο Χορτιάτη (το χωριό που δείχνει συχνά η tv όταν χιονίζει) κάπου 20 χλμ έξω απο τη Θεσσαλονίκη 5 περίπου χλμ μετά την Εξοχή του Yiannisyiannis. Αυτό όμως προσωρινά μιας και μετά το καλοκαίρι θα ξανακατέβουμε στην πόλη . Εγώ μαζί της δεν κάνω και χώρια δεν μπορώ. Του χρόνου βλέπουμε...

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: orpheus on 19-02-2004 13:26 ]
    santourman
    19.02.2004, 13:47
    Εγώ παιδιά είμαι από το Αίγιο, παίζω σαντούρι κι ασχολούμαι αρκετά με την παραδοσιακή και βυζαντινή μουσική. Είμαστε ένα συγκρότημα (Μουσικό Εργαστήρι Αιγίου) και παίζουμε πού και πού σε εκδηλώσεις-συναυλίες.

    `Οσο για το nick μου, μου το κόλλησε ένας φίλος φανατικός με το Lord of the rings (Sarouman -> santourman) :)
    christos-reg
    19.02.2004, 17:59
    Καλό το χώριο άλλα όχι για πάνω από μια εβδομάδα εκτός κι αν βρίσκεται δίπλα στην πόλη :) οπότε τότε είμαστε μάλλον ιδανικά. Εγώ τα καλοκαίρια πετάγομαι στη Λητή η οποία βρίσκεται γύρω στα 15 χλμ έξω από τη Θεσσαλονική... (θεωρείται προάστιο πλέον.. όχι χωριό) - δίπλα στο δάσος και με υπέροχη θέα προς τη λίμνη και τον κάμπο του Λαγκαδά

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: christos-reg on 19-02-2004 18:00 ]
    Kotsiraki
    19.02.2004, 18:58
    Μένω στα Ιωάννινα. Μου αρέσει πολύ να τραγουδάω κι αν μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω, θα ήθελα να μάθω κιθάρα και τουμπερλέκι..
    skytown
    19.02.2004, 20:38
    Μένω στην Αθήνα, μαθαίνω κιθάρα και τραγουδάω απελπιστικά παράφωνα!
    soloffor7
    20.02.2004, 01:34
    Γεννήθηκα και μεγάλωσα στην πανέμορφη Νάουσα. Η τύχη μ' έδιωξε μακριά μα δεν θα ξεχάσω ποτέ τη μυρωδιά από καμμένο ξύλο το φθινόπωρο, τα λευκά Χριστούγεννα, τη βραδυνή δροσιά των καλοκαιριών και το επίκαιρο ξεφάντωμα με τους ζουρνάδες ,τις πατινάδες και καλό ξινόμαυρο στις αλάνες.
    Η μουσική μ΄οδήγησε στα τάστα της κιθάρας αλλά πάντα θα προσπαθώ να δαμάσω ένα πνευστό...
    tragiClown
    10.03.2004, 06:15
    Ego eimai o Kostas, kai eimai apo ti Samo mou eixe pei o Santourman(You have no power here Gandalf the grey)oti eixe peksei kai sti Samo sti giorty tou krasiou pou mboreis me 1 euro pou kanei to potiri na pieis oso thelis (na kanoume k diafimisy)I Athina mou fenete gkriza kai i apostasy megaly pou to mono pou mikrenei einai oi filies mou...alla me embneei gia melagxolika k kleistofovika stixakia k diigimata. To onoma mou to dialeksa giati me ekfrazei i Xarmolypy sti zoi mou kai einai apopsy zois gia mena to tsirko dilady oti ola einai ena theama alla otan teleiosei i parastasy..ouf
    Elpizo na mi sas kurasa
    elina
    11.03.2004, 00:04
    Egw eimai apo tin zakintho alla menw athina......
    elenoua
    25.03.2004, 16:14
    hi eimai ielena kai eimai apo kipro kai sigkeskrimena stin lemeso
    Gianniscorfu
    26.03.2004, 01:43
    eimai apo kerkira kai meno se ena horio pou 5 km exo apo tin poli pou legete koinopiastes!!
    Mariagoros
    26.03.2004, 16:03
    Να'μαι κι εγώ!

    Καλά ντε! Μη βαράτε!!! Το ξέρω ότι έχω χαθεί τελείως αλλά άκουσα ΚΕΡΚΥΡΑ και έτρεξα... Αχ! "Κέρκυρα Κέρκυρα με το ποντικονήσι, με τα καντούνια τα στενά που τα'χω σεριανίσει..."

    Είμαι κι εγώ απ'την Κέρκυρα (τρελοΚερκυραία που λένε, δεν φαίνεται?) αλλά έχω μεγαλώσει μέχρι τα 15 Πειραιά, απ'τα 15 έως τα 26 Λονδίνο, απ'τα 26 έως τα 29 Κέρκυρα και τώρα πάλι Πειραιά!!! Άντε γειά δηλαδή!!!

    Είμαι από ένα χωριό 10χμ απ'τη πόλη (λίγο μετά το Αχίλλειο) τις Μπενίτσες και GiannisCorfu όσο ήμουν στο νησί τραγουδούσα στον 'Γλούπο' και σε άλλα μαγαζιά. Τώρα δουλεύω 2 δουλειές, τα πρωινά σε ναυτιλιακή και τα Σαββατοκύριακα βράδυ τραγουδάω με τον Μιχ Δημητριάδη στις Εποχές! Αλλά μου φαίνεται ότι σύντομα θα γυρίσω στο νησί....

    Φιλιά σε όλους και καλά κουράγια
    asfakianak
    27.03.2004, 23:50
    Den itan nisi ...... itan therio poy koitontan stin thalassa.....
    Toys xairetismous moy stoys sympatriwtes moy . Pouthena san tin Kriti.