ελληνική μουσική
    648 online   ·  210.830 μέλη

    Σχέσεις και προσπάθεια

    avgi
    05.06.2007, 10:02
    θέλω να ρωτήσω κάτι..
    έβλεπα που λέτε πριν λίγες μέρες singles και προβληματίστηκα!

    όταν προσπαθείς να ¨συμβαδίσεις¨ με το έτερον ήμιση σε μια μια σχέση σημαίνει ότι δεν έχεις βρει αυτό που ψάχνεις πραγματικα;;;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : avgi στις 06-06-2007 18:46 ]


    steliosk
    05.06.2007, 10:36
    egw pistevw pws oxi kai malista me mia lexi MLKS ! mia sira den sou dixnei ena tropo zwis gia na perneis paradigmata apla me sinithies tis kathimerinotitas dimiourga senaria pou den einai konta stin pragmatikotita!

    Giafto min fovase kai ola mlks einai.....

    xeris poios...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : steliosk στις 05-06-2007 11:24 ]


    alexia-vicky
    05.06.2007, 11:22
    Και το πιο τέλειο άτομο να βρεις, το πρότυπο που θα ήθελες να έχεις σχέση...πάλι θα χρειαστεί να συμιβαστείς με κάποια στοιχεία του. Και αυτό γιατί, ποτέ κανείς δεν είναι ίδιος με κάποιον άλλο!! Είτε σε μία φιλική είτε σε μία ερωτική σχέση πρέπει να γίνονται υποχωρήσεις (αν πραγματικά θέλεις να κρατήσει). Δε μπορείς να επιβάλλεις στον άλλον να είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως εσύ θέλεις. Αλλιώς, δε νοιάζεσαι πραγματικά για εκείνον!!

    Οπότε, το βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό να προσπαθείς να συμβαδίσεις με τον άλλον. Αυτό δε δείχνει πως δεν είναι ο κατάλληλος, ίσα - ίσα. Δείχνει πως είσαι έτοιμος να παραμερίσεις τον εγωισμό σου και να αφήσεις και τον άλλον να σου δείξει ποιος ειναι!
    Αυτά, μέσα σε κάποια πλαίσια πάντα. Αν πνίγεσαι μέσα σε αυτή τη σχέση, τότε καλύτερα να την σταματήσεις.
    mariza18
    05.06.2007, 11:29
    Συμφωνώ απόλυτα με την Αλεξία,μόνο που και στις υποχωρήσεις και τους συμβιβασμούς πρέπει πάντα να υπάρχει μέτρο!Να χετε ξεκαθαρίσει κάποια όρια εξ αρχής και αν αργότερα διαπιστώσεις πως και με τον συμβιβασμό δεν βελτιώνεται μία κατάσταση,τότε καλύτερα ας το αφήσετε...
    kotsos_007
    05.06.2007, 13:04
    duskola ta pragmata... duskoles skepseis pou oso kai na tis skeftesai panta o allos sou leei kati pio swsto kai panta provlimatizesai... alla eteron umisi yparxei??? k ektos autou egw exw na prosthesw k kati akoma... otan eimaste kala me enan anthrwpos k den mas krataei ligo stin tsita variomaste, enw otan trwme to ftusimo mas kai mas krataei sti tsita..... oooppppp eimaste entaksei.... einai polu mperdemeno to zitima....
    loussi
    05.06.2007, 13:41
    Παράθεση:

    Το μέλος kotsos_007 στις 05-06-2007 στις 13:04 έγραψε...

    duskola ta pragmata... duskoles skepseis pou oso kai na tis skeftesai panta o allos sou leei kati pio swsto kai panta provlimatizesai... alla eteron umisi yparxei??? k ektos autou egw exw na prosthesw k kati akoma... otan eimaste kala me enan anthrwpos k den mas krataei ligo stin tsita variomaste, enw otan trwme to ftusimo mas kai mas krataei sti tsita..... oooppppp eimaste entaksei.... einai polu mperdemeno to zitima....



    lene oti oso pio polu mas ftunoun toso emeis kolame..
    to mono sugouro einai oti oso pio polu kolame toso pio polu eimaste gia ftusimo
    alexia-vicky
    05.06.2007, 14:09
    the best!!!!
    KAKOFONIKS
    05.06.2007, 14:30
    Λοιπόν η αλήθεια είναι ότι σε μία σχέση προσπαθούν και οι δύο ( το σωστό είναι χωρίς να περιμένει ο ένας κάτι απο τον άλλον ) και λογικό είναι δεν γεννηθήκαμε όλοι ίδιοι ο καθένας μας διαφέρει απο τον άλλο.

    Εγώ είμαι κατά αυτής της βλακείας "...όσο μας φτύνουν κολλάμε και όσο τις φτύνουμε κολλάνε αυτό..." δεν είναι σχέση είναι εγωισμός.Γιατί να συμβαίνει αυτό δεν μπορούν δυο άνθρωποι να βρεθούν να κάνουν μια υγιέστατη συζήτηση πέρα απο εγωισμούς και βλακείες και να αποφασίσουν αν θα είναι μαζί ή όχι?????

    Αυτά τα ολίγα !!!!!!!!!!
    seniorita
    05.06.2007, 15:13
    arxika nomizw oti den mporoume na prosdiorisoume ti einai auto pou theloume kai perimenoume apo ton anthrwpo pou exoume dipla mas kai kakws anazhtoume "protupa" sxesewn kai bazoume kapoia krithria. to "allo mas miso" einai mia idanikh ennoia kai otidhpote idaniko exoume mathei oti den uparxei.allwste mporei na yparxoun perissotera apo ena "alla misa" ta opoia omws na einai metrhmena sta daxtula enos xeriou. auto pou kanei mia sxesh idiaiterh einai na THELOYN kai ta 2 merh na sumbadisoun se mia KOINH poreia..
    movflower
    05.06.2007, 17:05
    Παράθεση:

    Το μέλος avgi στις 05-06-2007 στις 10:02 έγραψε...

    Δεν ξέρω αν η σωστή κατηγορία είναι οι φιλοσοφικές συζητήσεις απλά θέλω να ρωτήσω κάτι..
    έβλεπα που λέτε πριν λίγες μέρες singles και προβληματίστηκα!

    όταν προσπαθείς να ¨συμβαδίσεις¨ με το έτερον ήμιση σε μια μια σχέση σημαίνει ότι δεν έχεις βρει αυτό που ψάχνεις πραγματικα;;;



    Αυγούλα μου, θα σου απαντήσω χρησιμοποιώντας τη σειρά που αναφέρεις. Διότι αντίθετα με όσα είπε ο ΣτέλιοςΚ, η συγκεκριμένη σειρά, προσπαθεί να σταθεί στην πραγματική ζωή, πολύ περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη.

    Βλέπεις πχ ότι η Ράνια είναι με τον Γιάννη. Αντικειμενικά, έχουν πολλά κοινά στοιχεία. Ταιριαστό ζευγάρι, δεν χρειάζεται να κάνουν προσπάθεια για συμβάδισμα.(Αφαιρούμε φυσικά όλα τα στοιχεία για την ταυτότητα του Γ). Όμως πρόκειται για γυάλινη σχέση, εύθραυστη. Για αυτό και η συγκεκριμένη χαρακτήρας, δεν σταμάτησε να "ψάχνεται".

    Όμως η Ράνια είναι πραγματικά ερωτευμένη με τον Περιστερόπουλο. Με τον οποίο δεν ταιριάζουν σε τίποτα, εκτός από το τέλειο σεξ. Έχουν έρθει πολύ κοντά, λόγω του γιου της και της όλης κατάστασης. Που είναι ουσιαστικά δείγματα αγάπης και πραγματικού ενδιαφέροντος και όχι άστατου εγωισμού.

    Και η ερώτησή μου: Ξέρουμε πραγματικά τι ψάχνουμε; Πως ξέρουμε ότι το βρήκαμε; Και γιατί αλλάζουμε ίσως γνώμη μετά από κάποια χρόνια;
    Η προσπάθεια (όχι μονόπλευρη βέβαια)δεν δείχνει αν μια σχέση αξίζει;


    avgi
    06.06.2007, 18:43
    Να παραθέσω τη συζήτηση που έγινε στους sıngles:

    Μιλούσαν η Ράνια με τον Μάκη για το ότι ο Μάκης ζηλεύει τη Λίλα.. το λοιπόόόν

    Ράνια: άκου Μάκη, υπάρχουν κάποιες σχέσεις που χρειάζονται προσπάθεια. Υπάρχουν και κάποιες άλλες που δε χρειάζεται να προσπαθήσεις καθόλου και έιναι μαγικές απ' την αρχή μέχρι το τέλος τους.

    Μάκης :αν χρειάζεται προσπάθεια η σχέση αξίζεο τον κόπο;

    Ράνια: τι να σου πω, αυτό δε θα στο απαντήσ εγω, κάθε άνθρωπος πρέπει να το σκεφτεί για τον εαυτό του

    Μάκης εσύ τι θα' κανες;

    Ράνια: εγώ πιστεύω οτι αν μια σχέση χρειάζεται προσπάθεια τότε δεν έχεις βρει αυτό που ψάχνεις πραγματικα

    οπόταν και εγώ αναρωτιέμαι και επειδή μου έχει τύχει και επειδή προβληματίστηκα γενικα! είναι πράγματι έτσι; και αν όχι ως ποια όρια προσπαθείς πριν αν ξέρεις αν πρέπει να συνεχίσεις την προσπάθεια η όχι;;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : avgi στις 06-06-2007 18:45 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : avgi στις 06-06-2007 18:53 ]


    avgi
    06.06.2007, 18:52
    επίσης να προσθέσω ότι δε μιλα ε για πρότυπα και να προσπαθείς να φτιάξεις τον άλλο οπως ακριβώς εσύ θέλεις, κατά τη γνώμη μου αυτό ειναι άσκοπο αφού όταν αγαπάς κάποιον σημαίνει ότι σου αρέσουν κάποιοα από τα στοιχεία του χαρακτήρα του και αυτά είναι κρίμα να χαθούν

    αλλά τι γίνεται στην περίπτωση που όσο και να αγαπάς τον άλλο είναι απαραίτητη μια συνεχής προσπάθεια για να είναι όλα οκ; Προσπαθείς και κάνεις υπομονή με την ελπίδα ότι θα καλυτε΄ρέψουν τα πράγματα;;

    αυτό φυσικά κατά την γνώμη σας αφού ο καένας έχει τα δικά του όρια που μπορεί να συμβιβαστεί