ελληνική μουσική
    415 online   ·  210.816 μέλη
    imaginas
    07.06.2007, 16:11
    Έχω μια κιθάρα Segovia που μου έχουν φέρει από το εξωτερικό τη δεκαετία του 80.Αξίζει τίποτα;Έλεγα να τη χαρίσω σε έναν φίλο αλλά πρώτα θα ήθελα να μάθω την αξία της.
    makisdav
    07.06.2007, 22:54
    Κ γω μια segovia εχω ηλεκτρακουστικη η οποια εφτασε τυχαια στα χερια μου κ εψαχνα κ γω να βρω την αξια της..
    elsar
    19.08.2007, 21:25
    Αν είναι η ίδια κατασκευάστρια εταιρεία με αυτήν που κατασκεύαζε κλασσικές κιθάρες την δεκαετία του 90 με το όνομα Segovia Chitarre, τότε πρόκειται για οικονομικές κλασσικές κιθάρες. Αν έχετε περισσότερες πληροφορίες (την ακριβή ονομασία της κιθάρας - μάρκα και μοντέλλο ή σειριακό αριθμό) θα προσπαθήσω να βρω κάτι περισσότερο. Πάντως το όνομα Segovia δεν διευκολύνει καθόλου την αναζήτηση στο google, λόγω της ύπαρξης του μεγάλου κιθαρίστα ...
    rigas
    21.08.2007, 13:59
    Είχα Segovia ηλεκτρική σε υπέροχο μεταλλικό μολυβί χρώμα (τύπου Stratocaster) στα τέλη '80, αρχές '90 την οποία πούλησα για 50.000 δρχ τότε.

    Δεν ήταν καλά χορδισμένη όταν την πήρα (μεταχειρισμένη), αλλά αφού χορδίστηκε είχε καλό ήχο.
    makisdav
    22.08.2007, 10:19
    H δικια μου Segovia ειναι ηλεκτροακουστικη μαλλον 10ετιας κ βαλε καθως εχει παλιους διακοπτες.
    dessypris
    22.08.2007, 15:00
    Είναι κιθάρες Κινέζικης κατασκευής, (και όπως κάθε τι κινέζικο είναι αμφιβόλου ποιότητας), που απευθύνονται σε αρχάριους και ίσως, σε μέσων γνώσεων κιθαρίστες.
    Η Segovia D70GN για παράδειγμα, στοιχίζει στον Καναδά, περί τα 200$ καινούργια.
    Εάν κάποιος δεν θέλει να διαθέσει μια περιουσία, (μην περιμένοντας όμως να έχει και παρα πάνω ποιότητα απ αυτήν που πληρώνει), δεν είναι κακή.
    Πάντως, αν την χαρίσεις στο φίλο σου, μάλλον θα...γλιτώσεις!!!
    (Αστειεύομαι βέβαια...)
    Φιλικά
    Γρηγόρης Δεσύπρης.