ελληνική μουσική
    1091 online   ·  210.851 μέλη

    Απομόνωση Φωνητικών

    tommi34
    13.06.2007, 10:29
    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ SOFTWARE ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΟΜΟΝΩΝΕΙ TA ΦΩΝΗΤΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΗΧΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΣΕ ΣΤΥΛ ACAPELLA ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΣΕ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΣΥΝΘΕΣΗ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 13-06-2007 11:18 ]


    kontras
    13.06.2007, 10:33
    MAGIX music cleaning lab deLuxe

    δοκίμασε αυτό
    Hastaroth
    13.06.2007, 11:19
    Παράθεση:

    Το μέλος tommi34 στις 13-06-2007 στις 10:29 έγραψε...

    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ SOFTWARE ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΟΜΟΝΩΝΕΙ TA ΦΩΝΗΤΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΗΧΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΣΕ ΣΤΥΛ ACAPELLA ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΣΕ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΣΥΝΘΕΣΗ



    Σάν κάπως μπερδεμένα μάς τά λές

    Θά χρησιμοποιήσης τά φωνητικά από ένα τραγούδι (δηλαδή την μελωδία του,που συνεπώς είναι ήδη μία δεδομένη σύνθεση) σέ δική σου σύνθεση;

    Αυτό δέν γίνεται.Ακόμα και δική σου ενορχήστρωση νά θέλης να κάνης στο "απο-οργανισμένο" αυτό κομμάτι,πάλι θά σέ περιορίζουν τά ήδη υπάρχοντα φωνητικά.

    Αλλά ακόμα κι'άν μέ τόν όρο "φωνητικά" εννοής μόνο τά background vocals,πάλι δέν μπορείς να τά βάλης σέ οποιαδήποτε δική σου σύνθεση αλλά πρέπει να δημιουργήσης κάτι που να ταιριάζη ρυθμικά,αρμονικά και μελωδικά στά συγκεκριμένα φωνητικά.
    tommi34
    13.06.2007, 11:33
    EYXARISTO POLY KONTRA. THA TO KOITAKSO
    absurdus_delirium
    13.06.2007, 13:21
    Για κάτι πολύ πιο απλό δοκίμασε στο Virtual DJ να μπεις στο Internal Mixer Interface και να "κόψεις" τα μπάσα και τα πρίμα. Σε ηχογραφήσεις από κασσέτα δουλεύει εξαιρετικά "κόβοντας" το φύσημα και από treble και bass. Ωστόσο, κρατώντας μόνο τα mid θα έχεις κυρίως φωνή αλλά σε καμία περίπτωση δε θα πάρεις "α καπέλα" φωνητικά.
    tommi34
    13.06.2007, 15:03
    THANKS GUYS. Ναι αλλα λυστε μου μια απορια. πως κορυφαιοι dj καταφερνουν να κανουν remix καποια κομματια χωρις να ακουγονται τα οργανα των original τραγουδιων περαν των φωνητικων??????? Ισως εχουν καποια πιο εξελιγμενα προγραμματα που δεν μπορει να χρησιμοποιει το ευρη κοινο εκτος και αν χρυσοπληρωσει.. ακουσα για το ableton live 6, μηπως εχει παρομοιες δυνατοτητες? πιο ειναι το τελικο αποτελεσμα που μπορει να δωσει ενα τετοιο προγραμμα?
    Tropaiatissa
    13.06.2007, 16:51
    Παιδιά, θα ήθελα κι εγώ ένα πρόγραμμα με το οποίο να μπορώ π.χ. να αφαιρέσω έναν σπαστικό ομιλητή που μπορεί να μιλάει πάνω από ένα τραγούδι...
    Κάνει γι' αυτή τη δουλειά το πρόγραμμα που πρότεινες kontra?
    anastasisk
    14.06.2007, 00:41
    Παράθεση:

    Το μέλος tommi34 στις 13-06-2007 στις 15:03 έγραψε...

    THANKS GUYS. Ναι αλλα λυστε μου μια απορια. πως κορυφαιοι dj καταφερνουν να κανουν remix καποια κομματια χωρις να ακουγονται τα οργανα των original τραγουδιων περαν των φωνητικων??????? Ισως εχουν καποια πιο εξελιγμενα προγραμματα που δεν μπορει να χρησιμοποιει το ευρη κοινο εκτος και αν χρυσοπληρωσει.. ακουσα για το ableton live 6, μηπως εχει παρομοιες δυνατοτητες? πιο ειναι το τελικο αποτελεσμα που μπορει να δωσει ενα τετοιο προγραμμα?



    Καλησπερα!
    Οταν επι8υμεις να κανεις το λεγομενο remix (οπου γι'αυτο μιλας λιγο πιο πανω),θα πρεπει να εχεις τα ηχογραφημενα (ειτε αυτα ειναι audio ειτε midi) δεδομενα/"καναλια" του κομματιου που θα ηθελες να κανεις την διασκευη.Προγραμματα αναλογα (που να καμνουν αυτη ΑΚΡΙΒΩΣ την δουλεια) με αυτα που λες δεν εχω κατα νου.Ισως και να υπαρχουν (αν και δε νομιζω).
    man-keys
    14.06.2007, 02:01
    Το να απομονώσεις τελείως τα φωνητικά είναι πρακτικά αδύνατον! Η πλησιέστερη τεχνικη είναι αυτό που ήδη ειπώθηκε, δηλαδή να κόψεις τα μπάσσα και τα πρίμα, αλλα σε καμμία περίπτωση δεν θα ακούγεται μόνο η φωνή! Υποθέτω ότι οι κορυφαίοι dj' s έχουν κάποια πρόσβαση στα original tape του στούντιο...
    kontras
    14.06.2007, 09:35
    Η αλήθεια είναι ότι όσο περισσότερο "πειράξεις" με eq ένα κομμάτι για να κόψεις τη φωνή, τόσο χειρότερο γίνεται. Οι dj συνήθως παίρνουν και τα δικαιώματα από τα τραγούδια, και τους δίνονται κάποια takes, οπότε μπορούν να δουλέψουν ανενόχλητοι.

    Για ομιλητή που ρώτησε πριν ο φίλος, είναι ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα, καθώς συνήθως όταν υπάρχει ομιλητής πάνω από μουσική, η μουσική είναι πολύ σιγά και ο ομιλητής πολύ δυνατά (σε αντίθεση με τα τραγούδια, στα οποία υπάρχει μια σχετική ισορροπία)