ελληνική μουσική
    443 online   ·  210.817 μέλη

    θα ηθελα να μαθω κιθαρα

    -ILIAS-
    15.06.2007, 00:29
    ...το προβλημα μου ειναι επειδη δεν εχω κατι υποψιν μου για μαθηματα η σε καποιο ωδειο..θελω αν ξερετε να μου προτεινετε καποιο καλο βιβλιο εκμαθησης κιθαρας να ξεκινησω μονος μου...(κλασικη) σας ευχαριστω πολυ
    kontras
    15.06.2007, 09:19
    Φίλε καλημέρα
    θα σου πρότεινα να πας σε ένα ωδείο ή να κάνεις με κάποιο δάσκαλο, κυρίως στην αρχή για να σε βάλει να μάθεις νότες, δακτυλοθεσία και γενικότερα μια αρχική τεχνική, την οποία εσύ μπορείς να την μεταλλάξεις όποτε θες και όπως θες. Μην μπεις στην παγίδα να ξεκινήσεις μόνος σου, γιατί σίγουρα κάποτε θα το βρεις μπροστά σου!
    Κι εγώ μόνος μου ξεκίνησα, έριξα πολύ διάβασμα, αλλά και πάλι κάποτε φτάνεις σε ένα σημείο που λες, ρε γμτ δεν μπορούσα να χω πάει σε ένα δάσκαλο να είχα γλυτώσει τόσο πολύ χρόνο;;;
    Ωδεία και δάσκαλοι υπάρχουν πάρα πολλοί κυρίως για κλασσική
    deathminor88
    15.06.2007, 11:37
    o filos apo panw exei apoluto dikio
    kadmilos
    15.06.2007, 12:27
    Μπορεις να μαθεις μονος σου κιθαρα. Το καλυτερο ειναι να παρεις ενα προγραμμα (software).Αυτα εχουν και βιντεακια απο δασκαλο-οποτε ειναι καλυτερα απο βιβλιο. Ψαξε για το e-media guitar method.Υπαρχουν και αλλα-ψαξε στα torrent θα βρεις σπουδαια πραγματα
    VORIAS
    15.06.2007, 12:58
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ .. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΚΙΘΑΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΟΛΙΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΓΩΝΙΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΣΟΥ..
    ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΔΑΣΚΑΛΟ !!!!!

    kadmilos
    15.06.2007, 14:13
    Παράθεση:

    Το μέλος VORIAS στις 15-06-2007 στις 12:58 έγραψε...

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ .. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΚΙΘΑΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΟΛΙΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΓΩΝΙΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΣΟΥ..
    ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΔΑΣΚΑΛΟ !!!!!




    Διαφωνω. Μπορεις να μαθεις κιθαρα απο βιβλιο. Αυτοι που μιλανε σαν κασσανδρες ειναι μαλλον οι ιδιοι δασκαλοι και φοβουνται μην χασει η τσεπη τους απο τους αυτοδιδακτους.
    deathminor88
    15.06.2007, 22:14
    File mou akoma kai na mathei kithara dn tha mathei mousikh, kai auto einai kati pou sto mathainei o daskalos kai to wdeio... O kitharistas wdwioiu einai prwta mousikos kai meta kitharistas... Ektos an to na 3erw kithara periorizetai sto na 3erw 5 akkornta kai mia pentatonikh klimaka... Dystyxws auto einai to 0,0001 ths mousikhs pou yparxei ston kosmo kai xreiazesai kapoion na se kathodhgei mexris enos shmeiou...
    kontras
    16.06.2007, 00:02
    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 15-06-2007 στις 14:13 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος VORIAS στις 15-06-2007 στις 12:58 έγραψε...

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ .. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΚΙΘΑΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΟΛΙΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΓΩΝΙΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΣΟΥ..
    ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΔΑΣΚΑΛΟ !!!!!




    Διαφωνω. Μπορεις να μαθεις κιθαρα απο βιβλιο. Αυτοι που μιλανε σαν κασσανδρες ειναι μαλλον οι ιδιοι δασκαλοι και φοβουνται μην χασει η τσεπη τους απο τους αυτοδιδακτους.



    πρώτα πρώτα καλό είναι να αποφεύγονται οι χαρακτηρισμοί και τα γρήγορα συμπεράσματα γιατί εκτός από αμετροέπεια, συνήθως η απολυτότητα δείχνει ασχετοσύνη...
    Είμαι 100% σίγουρος ότι οι περισσότεροι μουσικοί μπορούν να καταλάβουν αν ένας κιθαρίστας έχει πάει σε δάσκαλο ή όχι. Κάνει κρα από 1500 μέτρα. Η έκφραση, το στυλ, η τεχνική, όλα αυτα είναι ΕΡΓΑΛΕΙΑ τα οποία μόνος σου θα αργήσεις να τα μάθεις. Μου πήρε 8 αιματηρότατους μήνες για να μάθω να παίζω arpeggio και όταν επιτέλους κατάφερα κάποια πράγματα, ένας φίλος που πάει σε δάσκαλο μου έδειξε μια τόσο απλή τεχνική, την οποία αν την ήξερα θα είχα γλυτώσει πολύ μα πολύ κόπο.
    Αυτό που λέει ο deathminor είναι το πιό σοβαρό. Ο κιθαρίστας είναι πρώτα πρώτα ΜΟΥΣΙΚΟΣ, ούτε σκιτζής, ούτε φιγουρατζής, ούτε τίποτα. Και να σε ρωτήσω κάτι; Από πού θα ξεκολλήσει το μυαλό του; Από τα power tabs? Ή μήπως από το guitar pro???? Θα μάθει να τα παίζει αλλά δεν θα ξέρει ΤΙ παίζει.
    Αν σε κάποιους αρκεί να παίζουν σε μια μπαντίτσα δωδεκάμετρα μόνο, να ρίχνουν κανα σολάκι σε πεντατονική και να το παίζουν κιθαρίστες, be my guest. Υπάρχουν πάρα πολλοί αυτοδίδακτοι οι οποίο παίζουν τρομερά και καταπληκτικά, αλλά έχουν ρίξει τόοοοοοοσο πολύ κόπο για τόσο απλά πράγματα... Συν το γεγονός ότι το παλικάρι θέλει να μάθει κλασσική. Από πού θα την μάθει;;;; Από το guitar pro μελετώντας paco de lucia????
    kadmilos
    16.06.2007, 02:21
    Παράθεση:

    Το μέλος kontras στις 16-06-2007 στις 00:02 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 15-06-2007 στις 14:13 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος VORIAS στις 15-06-2007 στις 12:58 έγραψε...

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ .. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΚΙΘΑΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΟΛΙΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΓΩΝΙΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΣΟΥ..
    ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΔΑΣΚΑΛΟ !!!!!




    Διαφωνω. Μπορεις να μαθεις κιθαρα απο βιβλιο. Αυτοι που μιλανε σαν κασσανδρες ειναι μαλλον οι ιδιοι δασκαλοι και φοβουνται μην χασει η τσεπη τους απο τους αυτοδιδακτους.



    πρώτα πρώτα καλό είναι να αποφεύγονται οι χαρακτηρισμοί και τα γρήγορα συμπεράσματα γιατί εκτός από αμετροέπεια, συνήθως η απολυτότητα δείχνει ασχετοσύνη...
    Είμαι 100% σίγουρος ότι οι περισσότεροι μουσικοί μπορούν να καταλάβουν αν ένας κιθαρίστας έχει πάει σε δάσκαλο ή όχι. Κάνει κρα από 1500 μέτρα. Η έκφραση, το στυλ, η τεχνική, όλα αυτα είναι ΕΡΓΑΛΕΙΑ τα οποία μόνος σου θα αργήσεις να τα μάθεις. Μου πήρε 8 αιματηρότατους μήνες για να μάθω να παίζω arpeggio και όταν επιτέλους κατάφερα κάποια πράγματα, ένας φίλος που πάει σε δάσκαλο μου έδειξε μια τόσο απλή τεχνική, την οποία αν την ήξερα θα είχα γλυτώσει πολύ μα πολύ κόπο.
    Αυτό που λέει ο deathminor είναι το πιό σοβαρό. Ο κιθαρίστας είναι πρώτα πρώτα ΜΟΥΣΙΚΟΣ, ούτε σκιτζής, ούτε φιγουρατζής, ούτε τίποτα. Και να σε ρωτήσω κάτι; Από πού θα ξεκολλήσει το μυαλό του; Από τα power tabs? Ή μήπως από το guitar pro???? Θα μάθει να τα παίζει αλλά δεν θα ξέρει ΤΙ παίζει.
    Αν σε κάποιους αρκεί να παίζουν σε μια μπαντίτσα δωδεκάμετρα μόνο, να ρίχνουν κανα σολάκι σε πεντατονική και να το παίζουν κιθαρίστες, be my guest. Υπάρχουν πάρα πολλοί αυτοδίδακτοι οι οποίο παίζουν τρομερά και καταπληκτικά, αλλά έχουν ρίξει τόοοοοοοσο πολύ κόπο για τόσο απλά πράγματα... Συν το γεγονός ότι το παλικάρι θέλει να μάθει κλασσική. Από πού θα την μάθει;;;; Από το guitar pro μελετώντας paco de lucia????



    Κοιτα τι εκατσε και εγραψε ο ανθρωπος για να μας πεισει. Απολυτοτητα που εκφραστηκε και πως? Εκτος και αν μιλας για τα δικα σου λεγομενα.Α! Και η λεξη αμετροεπεια θαρρω πως δεν ταιριαζει να χρησιμοποιηθει για να χαρακτηρισει τα δικα μου λεγομενα (γραφομενα μαλλον ) που ηταν σε τρεις σειρες.

    Τωρα στην ουσια το παιδι δεν ζητησε να γινει μουσικος. Κιθαρα θελει να μαθει για να περναει καλα με τους φιλους του η να γουσταρει μονος του. Ποιος ειπε οτι θελει να γινει μουσικος, εκτος και αν πιστευεις οτι καποιος για να παιξει κιθαρα πρεπει να ειναι μουσικος. Αν ειναι ετσι δεν συζηταω αλλο γιατι εχεις χασει το νοημα της μουσικης.

    Και κατι τελευταιο και σημαντικο, αν διαβαζες καλα τι εγραψα δεν μιλησα ουτε για guitar pro ουτε για power tab. Μιλησα για το e-media guitar method. Check hereγια να δεις τι ειναι αυτο που λεω.
    kadmilos
    16.06.2007, 02:33
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 15-06-2007 στις 22:14 έγραψε...

    File mou akoma kai na mathei kithara dn tha mathei mousikh, kai auto einai kati pou sto mathainei o daskalos kai to wdeio... O kitharistas wdwioiu einai prwta mousikos kai meta kitharistas... Ektos an to na 3erw kithara periorizetai sto na 3erw 5 akkornta kai mia pentatonikh klimaka... Dystyxws auto einai to 0,0001 ths mousikhs pou yparxei ston kosmo kai xreiazesai kapoion na se kathodhgei mexris enos shmeiou...



    Δεν καταλαβα τι σημαινει το wdwioiu οποτε δεν θα πω πολλα απο φοβο μηπως πω κατι που ειναι λαθος. Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι η μουσικη ειναι χαρα, λυπη, εκφραη συναισθηματων εν ολιγοις. Αν μπορεις να το κανεις με πεντε ακκορντα τοτε καλα κανεις. Ο κιθαριστας ειναι πρωτα μουσικος? Αν ο ορος μουσικος αναφερεται στο ατομο που γνωριζει την μουσικη ως επιστημη-διαφωνω. Κιθαριστας ειναι αυτος που μπορει να παιξει κιθαρα.

    ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ λοιπον ειναι οτι η μουσικη ειναι για να περναμε καλα, αν μπορουμε να το κανουμε χτυπωντας καδους απορριματων και ξυλα τοτε καλα κανουμε. Δεν χρειαζεται να μαθουμε τις θεωριες.

    Θεμα προς σκεψη:
    Οι μουσικοι που παιζουν κλαρινο και βιολι στα πανηγυρια ειναι μουσικοι η οχι ?
    deathminor88
    16.06.2007, 02:55
    fusika kai einai mousikoi, kai to oti paizoun sta panugiria dn tous kanei ligotero... Pisteuw oti eisai entelws lathos... Dn arkei na 3ereis 5 akkornta alla kai to pws afta prokuptoun me ti sunduazontai , pws allazoun, pws mpainoun oi melwdies apo panw... Kapoios pou 3erei mono 5 akkornta oute ki8aristas einai oute mousikos...
    Fusika h mousikh einai diaskedash kai ekfrash sunais8hmatwn alla dn einai mono auta... Einai mageia... Einai to gegonos tou oti egw, pou eimai apo wdeio mporw na syn8esw apo klassikh mexri trance... Ekei arxizei h diaskedash, ekei einai h mageia, kai auto pou me gemizei... H mousikh 8a htan vareth mono me 5 akkornta. kai kitharistas einai autos pou mporei na pai3ei ki8ara gnwrizontas pws, kai giati paizei auta pou paizei... Kai gia na thelei na mathei klassikh mallon dn 8a 8elei na mathei ta 5 auta akkornta...! Profanws dn exeis kanei mousikh me daskalo, h se wdeio, kai mallon fenetai apo tis apopseis sou...
    kontras
    16.06.2007, 09:16
    ποιόν να πείσω ρε συ. Τί με νοιάζει τί θα κάνει εν τέλει το παλικάρι αν θα πάει σε δάσκαλο ή όχι. Εγώ του απάντησα όπως θα θελα να μου απαντούσανε κι εμένα. Όχι με 2 αράδες, Λούσου με Ultrex και θα δεις, αλλά αναλυτικά
    Αν θέλει να μάθει κλασσική εκτός δασκάλου, ας μάθει και με διαλογισμό, το θέμα είναι να μάθει. Παρόλαυτά ο πιό γρήγορος τρόπος για να μαζέψεις τεχνική και μετά να την κάνεις ό,τι θες, είναι ο δάσκαλος.
    kadmilos
    16.06.2007, 11:29
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 16-06-2007 στις 02:55 έγραψε...

    fusika kai einai mousikoi, kai to oti paizoun sta panugiria dn tous kanei ligotero... Pisteuw oti eisai entelws lathos... Dn arkei na 3ereis 5 akkornta alla kai to pws afta prokuptoun me ti sunduazontai , pws allazoun, pws mpainoun oi melwdies apo panw... Kapoios pou 3erei mono 5 akkornta oute ki8aristas einai oute mousikos...
    Fusika h mousikh einai diaskedash kai ekfrash sunais8hmatwn alla dn einai mono auta... Einai mageia... Einai to gegonos tou oti egw, pou eimai apo wdeio mporw na syn8esw apo klassikh mexri trance... Ekei arxizei h diaskedash, ekei einai h mageia, kai auto pou me gemizei... H mousikh 8a htan vareth mono me 5 akkornta. kai kitharistas einai autos pou mporei na pai3ei ki8ara gnwrizontas pws, kai giati paizei auta pou paizei... Kai gia na thelei na mathei klassikh mallon dn 8a 8elei na mathei ta 5 auta akkornta...! Profanws dn exeis kanei mousikh me daskalo, h se wdeio, kai mallon fenetai apo tis apopseis sou...



    Ναι μονος μου εμαθα, δεν πιστευα και ουτε πιστευω οτι χρειαζομαι δασκαλο.Επισης,εγω πιστευω οτι εχεις διαφορετικη αποψη ΟΧΙ οτι εισαι λαθος. Βασικο αυτο στη συζητηση. Παμε παρακατω, τα πεντε ακκορντα ηταν υπερβολη, απλα για να πω οτι δεν χρειαζεται να πας ωδειο για να παιξεις κιθαρα. Η μουσικη ειναι διασκεδαση και εκφραση συναισθηματων. Αυτη ειναι η αποψη μου. Αν εσυ πιστευεις οτι ανακαλυψες την μεγαλη αληθεια επειδη πηγες στο ωδειο και διδαχθηκες καποια πραγματα οπως τα θελουν αλλοι τοτε πιστευε το, αλλα μην προσπαθεις να παρουσιασεις σαν μοναδικη αληθεια τη δικη σου...


    Παράθεση:

    Το μέλος kontras στις 16-06-2007 στις 09:16 έγραψε...

    ποιόν να πείσω ρε συ. Τί με νοιάζει τί θα κάνει εν τέλει το παλικάρι αν θα πάει σε δάσκαλο ή όχι. Εγώ του απάντησα όπως θα θελα να μου απαντούσανε κι εμένα. Όχι με 2 αράδες, Λούσου με Ultrex και θα δεις, αλλά αναλυτικά
    Αν θέλει να μάθει κλασσική εκτός δασκάλου, ας μάθει και με διαλογισμό, το θέμα είναι να μάθει. Παρόλαυτά ο πιό γρήγορος τρόπος για να μαζέψεις τεχνική και μετά να την κάνεις ό,τι θες, είναι ο δάσκαλος.



    Το δυο αραδες ειναι σχετικο. Μπορει να πεις δυο αραδες και να πεις αυτο που θες, μπορεις και να τα λες σε δεκα. Το παιδι λοιπον ζητησε να του δωσουμε τροπο να μαθει κιθαρα χωρις να παει σε δασκαλο. Ειναι σα να μας ζητησε να του πουμε πως θα παει στο αεροδρομιο ΧΩΡΙΣ να παρει λεωφορειο και εμεις του ειπαμε οτι ο μονος τροπος ειναι να παρει λεωφορειο,τα ταξι δεν δουλευουν καλα.
    kontras
    16.06.2007, 12:50
    δεν ήταν κατηγορηματικός στο ότι δεν ήθελε δάσκαλο, είπε ότι απλά δεν ξέρει κάποιον. Και θέλει να μάθει και κλασσική!! Ε πώς να το κάνουμε. Το να μάθεις κλασσική χωρίς δάσκαλο είναι σα να μάθεις ρώσικα με λίγκουαφον. Θα μάθεις να συννενοείσαι αλλά μέχρι εκεί...
    kadmilos
    16.06.2007, 16:40
    Παράθεση:

    Το μέλος kontras στις 16-06-2007 στις 12:50 έγραψε...

    δεν ήταν κατηγορηματικός στο ότι δεν ήθελε δάσκαλο, είπε ότι απλά δεν ξέρει κάποιον. Και θέλει να μάθει και κλασσική!! Ε πώς να το κάνουμε. Το να μάθεις κλασσική χωρίς δάσκαλο είναι σα να μάθεις ρώσικα με λίγκουαφον. Θα μάθεις να συννενοείσαι αλλά μέχρι εκεί...



    Εγω παλι αν ηταν να μαθω ρωσικα παλι μονος μου θα αρχιζα με λινγκουφον, δεν θα πηγαινα σε δασκαλο. Αλλα η συγκριση ειναι αποτυχημενη. Το προγραμμα που αναφερομαι ειναι πολυ καλο και πιστευω οτι δινει οτι και ενας δασκαλος. Δεν ειναι απλα λινγκουαφον. -

    Υ. Γ : Το προγραμμα το εχεις δει? το εχεις τρεξει? ξερεις περι τινος προκειται?
    kontras
    16.06.2007, 17:26
    Το ξέρω πολύ καλά. Κι εγώ αυτοδίδακτος είμαι
    kadmilos
    16.06.2007, 17:51
    Παράθεση:

    Το μέλος kontras στις 16-06-2007 στις 17:26 έγραψε...

    Το ξέρω πολύ καλά. Κι εγώ αυτοδίδακτος είμαι



    Αλλα επιμενεις οτι δεν μπορεις να μαθεις κιθαρα χωρις δασκαλο?? περιεργα πραγματα..
    kontras
    16.06.2007, 18:10
    δεν είπα ποτέ ότι δεν μπορείς να μάθεις. Είπα ότι θα φτάσεις σε ένα σημείο με πολύ κόπο, και άπειρες επενδεδυμένες ώρες, ενώ με ένα δάσκαλο η όλη ιστορία σου γλυτώνει χρόνο, άρα πας παρακάτω πιό γρήγορα. Ο δάσκαλος σου συστηματοποιεί τη μάθηση, τουλάχιστον μέχρι ένα σημείο, μετά είναι στο χέρι σου. Κυρίως στην κλασσική, που έχει πιό πολλές δυσκολίες από την ηλεκτρική. Γι αυτό του πρότεινα να πάει αρχικά σε ένα δάσκαλο να μάθει τεχνική, δακτυλοθεσία, ασκήσεις και νότες και μετά να το εξελίξει μόνος του προς όποια κατεύθυνση θέλει.
    kadmilos
    16.06.2007, 18:16
    αλλο αυτο: ο κοπος και ο χρονος που θα αφιερωθει ειναι επιλογη του καθενα. Συμφωνουμε δηλαδη οτι ΜΠΟΡΕΙΣ να μαθεις κιθαρα μονος.
    kontras
    16.06.2007, 18:22
    ναι, μέχρι ένα σημείο και βέβαια μπορείς, δεν διαφώνησα σε αυτό καθόλου. Διαφωνώ στο "κάτι παραπάνω"