ελληνική μουσική
    795 online   ·  210.833 μέλη

    Επιλογή arranger (PA 50,PA 80,PSR 3000)

    chrisss
    18.06.2007, 22:04
    Καλησπέρα σε όλους.
    Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με την επιλογή arranger keyboard.
    Έχω το psr-A1000, αλλά έχει κάποια μειονεκτήματα όπως εκνευριστικά μικρή μνήμη και έλλειψη καλών ήχων solo.Έτσι λοιπόν αποφάσισα να ψάξω για κάτι καλύτερο.
    Άκουσα ένα δείγμα από το PA 50 από ένα link που είχε παραθέσει ένα μέλος του forum και είδα ότι έχει ok ήχους solo και το drum machine του δεν είναι άσχημο.
    Κατέβασα και το manual του και είδα ότι έχει αρκετή μνήμη για ρυθμούς κ.α.
    Δεν είδα όμως πουθενά στο site το PA 80 ούτε και το manual του κι έτσι δεν ξέρω πόσο καλύτερο είναι από το 50.Μπορεί κάποιος παρακαλώ να μου πει επιγραμματικά τα προτερήματα του 80?Επίσης ανάμεσα στα korg και στο yamaha psr-3000 τι θα μου προτείνατε?
    Κάπου εδώ μέσα διάβασα ότι τα πιάνα του PA 50 είναι για τα πανηγύρια!!Ισχύει αυτό?
    Τέλος, αν γνωρίζετε κάποια μαγαζιά στην Αθήνα που να μπορώ να δοκιμάσω αυτά τα όργανα πείτε μου!
    Sorry αν σας κούρασα με την πολυλογία μου.
    Ευχαριστώ προκαταβολικά.
    mi3s
    19.06.2007, 21:29
    Έχω το pa50.Είναι σε γενικές γραμμές καλό.Μνήμη έχει αρκετή αλλά μπορείς να φορτώνεις μόνο συγκεκριμένους ρυθμούς.
    Ήχους έχει πολύ ωραίους και μπορείς να βάλεις ακόμη καλύτερους.
    Έχει αρκετά ελαφρύ πλήκτρο που μπορεί να είναι για κάποιον πρόβλημα.
    Προσανατολίζεται κυρίως για λαικό/γύφτικο ρεπερτόριο(όχι ότι για τα άλλα δεν κάνει)Τα πιάνα του για μένα είναι ικανοποιητικά ,όχι τέλεια,άλλωστε για μένα ήταν το πρώτο μου καλό arranger οπότε δεν είχα και ιδιαίτερες απαιτήσεις.
    Αυτά από μένα.Το pa80 πιστεύω ότι αξίζει περισσότερο από ότι μου είχαν πει αλλά δε ξέρω γιατί.
    chrisss
    19.06.2007, 22:25
    Τι εννοείς όταν λες μόνο συγκεκριμένους ρυθμούς?
    Συγκεκριμένο αριθμό?
    Πάντως οι 48 ρυθμοί που μπορείς να αποθηκεύσεις όπως λέει το manual μού φαίνονται αρκετοί.Το Α1000 που έχω γεμίζει με 10 ρυθμούς!!Τι να πρωτοφτιάξω?

    mi3s
    03.07.2007, 17:32
    ναι 48 είναι οι ρυθμοί αλλά όταν έχεις 100 έτοιμους σε δισκέτες όπως εγώ σίγουρα δε σε καλύπτουν οι 48.
    BEAT
    05.09.2007, 00:32
    γεια χαρα φιλε δεν ξερω αν παιζεις επαγγελματικα αλλα αν ειναι να παρεις pa80 μαζεψε λιγα χρηματα ακομα και παρε pa800 αυτη τη στιγμη τουλαχιστον δεν υπαρχει τετοιο arranger να παιζει τοσο φυσικα τυμπανα και break που σκοτωνουν! απο ηχους ειναι πολυ καλο και εχει καλη κατασκευη τωρα για psr3000.... δεν ειναι κακο κι εγω εχω ενα psr9000 με χει βγαλει σχεδον 7 χρονια ασπροπροσωπο! παντως το pa800 εκτος απο super λαικο οργανο ειναι και παρα πολυ καλο για μοντερνα δουλεια αυτο το λεω γιατι οι περισοτεροι πιστευουν οτι ειναι μονον λαικο τωρα το αγοραζεις γυρω στα 2100σκεψου το
    chrisss
    05.09.2007, 02:00
    Αγόρασα το pa800 πριν περίπου 2 μήνες.Καλό όργανο αν και θα μπορούσε να είναι και καλύτερο.Τα yamaha είναι γενικώς πιο εύχρηστα στο live.
    Πάντως βγάζει πολύ καλό ήχο στις εξόδους.
    Dimitrios_En_MH
    05.09.2007, 17:41
    Βγήκαν καινούργια μοντέλα.

    PSR_OR700
    PSR R700
    PSR R900

    Σύντομα μάλλον θα μπω σε αυτό την πειρασμό.

    Σχετικό link.
    http://www.yamaha- europe.com/yamaha_europe/uk/10_musical_instruments/60_portable_keyboards/10_keyboards/10_portatone_psr_series/30_arabic_oriental/0100_PSR_OR700/index.html
    BEAT
    05.09.2007, 17:55
    συμφωνω η σειρα psr εχει ευκολο software αλλα και στα korg νομιζω ειναι θεμα συνηθειας. παντως αν θα αγοραζα yamaha τωρα θα επαιρνα μονο tyros για να αντικαταστησω το psr9000 αλλα ειναι πανακριβο που και παλι σε καποια τυμπανα δεν φτανει to pa800.σαν οργανο ομως το tyros ειναι φοβερο να λεμε την αληθεια καλο θα ηταν να ειχαμε και τα δυο σε μια βαση και να τα παντρευαμε στο παταρι αλλα 3500ε ειναι πολλα φιλε! και με το pa800 δεν το χω μετανοιωσει καθολου το γουσταρω πολυ καλοριζικο το οργανο
    chrisss
    05.09.2007, 19:30
    Ευχαριστώ BEAT.Δεν είχα καταλάβει ότι έχεις το PA800.Θα ήθελα να σε ρωτήσω:υπάρχει στο 800 κάτι αντίστοιχο με το left hold που υπάρχει στα YAMAHA?Έψαξα αρκετά αλλά δεν έχω βρει κάτι τέτοιο.

    Όσο για τα καινούργια PSR που ανέφερες Dimitrios_En_MH ,έριξα μια γρήγορη ματιά και αν κοστίζουν κοντά στα 2000€ μην το συζητάς καθόλου.Καλύτερα PA800.

    BEAT
    06.09.2007, 11:58
    καλημερα chrissss κι γω το εψαχνα το left hold μαλλον δεν υπαρχει.Μαλακια βεβαια γιατι ειναι λιγο ξερη η αριστερη πλευρα αλλα μπορεις να δουλευεις τα pads εχει κανα 4 strings καλα.Στο dimitrio απαντω κι εγω καλυτερα pa800. Επαιξα το psr r900. εμενα τουλαχιστον δεν μου αρεσε δεν εχει τη φυσικοτητα του pa800 και κανει γυρω στα 1850e ειναι βρε παιδι μου πολυ ηλεκρονικο σαν παιχνιδακι καμια σχεση με tyros που λενε. Αν εχεις προβλημα χρηματων παρε ενα psr3000 το βρισκεις τωρα γυρω στα 1500e αν δεν κανω λαθος. καλυτερο ειναι στα λεφτα του.
    noizreduction
    06.09.2007, 12:55
    Σαν φανατικος yamahακιας θα πω την αποψη μου.
    Μεγαλωσα με τη σειρα PSR, μεχρι που σταματησα στο PSR 730 και απο τοτε προχωρησα σε πιο σκληροπυρηνικα μηχανηματα της εταιριας.
    Τα psr ειναι μηχανηματα που αποκλειεται να σε αφησουν σε live, ευχρηστα ( τοσο για live , οσο και για recording ), κατανοητα στη χρηση του software τους, με πολυ καλο κλαβιε ( ποτε δεν κουραστηκα να παιζω πανω τους, ακομα και μετα απο 5ωρα live ). Γενικα ειναι fair enough μηχανηματα με διαχρονικοτητα.

    Απο την αλλη, τα PSR ( και γενικα η Yamaha ) εχει εναν απο τους χειροτερους αντιπροσωπους παγκοσμιως και οι τιμες της ειναι απαγορευτικες για αγορα απο Ελλαδα. Αυτο βεβαια, δεν σε εμποδιζει να τα αγορασεις απο εξωτερικο. Ομως το service, που θα αναγκαστεις να το κανεις στην Ελλαδα, ειναι μετριο και η αποκατασταση των ζημιων ( μακαρι να μην εχεις ποτε ) γινεται αργα και με υπερογκο λογαριασμο.

    ΠΕρα απο αυτα τα μειονεκτηματα ( που δεν ειναι αποκλειστικα του οργανου και της εταιριας ), τα YAmaha PSR εχουν ηχους που θα αφησεις για καιρο στον εξοπλισμο σου, χωρις να βαρεθεις ποτε να τους χρησιμοποιεις. ΚΑι σε οποιοδηποτε live, μπορεις να σταθεις αξιοπρεπως με ποικιλια σε organs, strings, pianos, synths, pads, leads. Εαν βεβαια ο μαεστρος ή καταστηματαρχης δεν εχει το κλασσικο κολλημα "μα καλα, δεν εχεις korg triton; Πωςθα παιξεις εδω;"
    BEAT
    06.09.2007, 14:06
    για χαρα φιλε noizreduction και γω yamahakias ημουν και ειμαι απλα δεν ειμαι πλεον φανατικος με κανενα μηχανημα μεχρι να το ακουσω.Εχω ενα psr9000 γυρω στα 7 χρονια αν θυμαμαι καλα και παιζει επαγγελματικα 5 εως 7 ωρες 3 φορες την εβδομαδα. μου εχει βγαλει μια ζημια μονο πλακετα δηλαδη απο μαλακια σερβιτορου που εριξε λιγη σαμπανια μεσα. η οποια εφθασε 1200e. (To oποιο εχει αποσβεστει να μην ειμαστε και αχαριστοι)Τωρα ως προς το θεμα της λαικης δουλειας πισευω οτι τα korg δεν εχουν αντιπαλο,και βγαινουν καλυτερα στο παταρι σαν ηχο εννοω.Τωρα τα yamaha εχουν απιστευτα πιανα, strings, και φλαουτα αλλα και ευκολια νομιζω στη δουλεια. μη ξεχνας ποια ειναι η yamaha και ποια η korg. θελω να πω οτι η korg εχει κανει μεγαλο αλμα με το pa800 δεν το λεω επειδη το εχω αλλα τα χω παιξει ολα.Αν τωρα ειχα λεφτα θα επαιρνα και το tyros2. Eιναι ο καθενας τι γουσταρει να ακουει και να παιζει.Συγνωμη αν σε κουρασα..... θελω να μου πεις τη γνωμη σου σε μαρκα εταιρειας για sub και δορυφορο να σκοτωνουν (για live βεβαια)
    noizreduction
    06.09.2007, 17:57
    Παρολο που αντιπαθησα την korg σαν εταιρια, εξαιτιας της "λαϊκουτζιδικης" χρησης των μηχανημτων της, μπορω να πως ορισμενα μοντελα, θα ηθελα να υπηρχαν στον εξοπλισμο μου. Οπως το εκπληκτικο Μ1, το ακομα πιο εκπληκτικο Wavestation και βεβαια το εξαιρετικοτατο ( αν οχι και υπερτιμημενο ) Oasys, που αυτη την στιγμη, οπως και να το κανουμε, αποτελει τη ναυρχιδα των workstations. Βεβαια, ομολογω πως περιμενω με αγωνια την απαντηση της Kurzweil, που βρισκει τα πατηματα της σιγα σιγα.

    Αντιστοιχα, για εναν που εχει στον εξοπλισμο του Yamaha και Roland, νομιζω πως η ποιοτητα της korg, δεν ειναι ο,τι το καλυτερο ( πλην των μοντελων που ανεφερα πιο πανω κατα τη γνωμη μου ), μιας και η Yamaha εχει δωσει το κλασσικοτερο υφος στα 80s ( DXI/II ) και η Roland το χαρακτηριστικοτερο pad/synth ηχο των 90s.

    Δυστυχως, δεν μπορω να σε βοηθησω σε αυτο που με ρωτας. Ειμαι μακρια απο αυτη την αγορα και οτιδηποτε και εαν πω θα ειναι βαση μελετης στο ιντερνετ και οχι απο προσωπικη ακροαση μηχανηματων. Καλυτερα να σε βοηθησει ενας πιο εμπειρος σε αυτο το θεμα.
    chrisss
    09.09.2007, 23:14
    Αυτό που μου αρέσει στο PA800 είναι ότι είναι σε μεγάλο βαθμό παραμετροποιήσιμο.Μπορείς να αλλάξεις ακόμα και τους εργοστασιακούς ρυθμούς και να τους αποθηκεύσεις στις εργοστασιακές θέσεις.Τα PSR έχουν πολλή μικρή εσωτερική μνήμη και πρέπει να αγοράσεις extra για να αποθηκεύεις αρκετά πράγματα.Ακόμα στο 800 μπορείς να συνθέσεις ήχους ενώ στα PSR μπορείς μόνο να κάνεις edit τους υπάρχοντες.Γι' αυτό και πιστεύω πως στα ίδια χρήματα αξίζει πιο πολύ το korg.