ελληνική μουσική
    761 online   ·  210.832 μέλη

    Ασχολείστε έμπρακτα με τη ζωγραφική;

    maspa
    28.06.2007, 03:04
    Χμ.... Να κι άλλο ένα θέμα στο forum στην κατηγορία "Περί ανέμων και υδάτων"....

    Ήμουν περίεργη να μάθω κατά πόσον κι εσείς ασχολείστε με τη ζωγραφική.

    Εξίσου περίεργη για το ποιά υλικά προτιμάτε.. (Προσωπικά, δε μ' αρέσει η τέμπερα..)

    Και γενικότερα το θέμα του topic είναι η ζωγραφική!
    venus2
    28.06.2007, 11:41
    Kalimera maspa!
    Asxoloumai k egw me ti zwgrafiki (etsi lew touiaxiston...), k epeidi ekastos sto eidos tou, kiriws zwgrafizw topia k mikres geloiografies, i kamia fora eikones me gewmetrika sximata k grammes.
    Den mou aresei k emena ka8olou i tempera giati 8ewrw oti den mporei na apodwsei leptes grammes k akribi sximata (k moutzourwnei kiolas ), se anti8esi me ta molibia (xrwmatista k to kanoniko) i to karbouno. Auta xrisimopoiw otan sxediazw...
    Esu den mas eipes omws...!
    Sorry gia ta apaisia greeklish, exei problima to pc k den grafei ellinika......
    tolaruba
    28.06.2007, 11:52
    Μου αρεσει παρα πολυ η ζωγραφικη αλλα δυστυχως δεν εχω καθολου ταλεντο!!!
    Μικροτερη ειχα κολλημα με τους μαρκαδορους αλλα τωρα με τα χρωματιστα μολυβια και το πινελο βολευομαι καλυτερα.Ζωγραφιζω πανω σε χαρτια Α4 στους τοιχους και οπου αλλου βρω!!
    Βεβαια μου αρεσουν απιστευτα τα σκιτσα με μολυβι αν και ποτε δεν εχω καταφερει να ολοκληρωσω ενα(καταραμενα ποδια!!!! )
    margo
    28.06.2007, 12:07
    Akρυλικά!!!
    Συνήθως τα χρησιμοποιώ σε καμβά,χαρτόνι,κεραμικά και βότσαλα.
    Άλλα υλικά που μ'αρέσουν είναι το μολύβι,το κάρβουνο και η σινική μελάνη.

    Μαρίνα,ξέρεις το Hobby.gr?
    Eίχα βρει το link στο site της yokor..πολύ καλό!!
    okanenas
    28.06.2007, 13:16
    Εγώ ζωγραφίζω μέσο κομπιούτερ

    θα ήθελα να ζωγραφίζω με τον παραδοσιακό τρόπο αλλά είπαμε:

    άτιμη κοινωνία άλλους το ανεβάζει και άλλους τους κατεβάζεις


    ph
    28.06.2007, 13:47

    Είμαι ατάλαντος στη ζωγραφική. Κι όμως ζωγραφίζω. Συνήθως με ό,τι βρω μπροστά μου. Τα έργα μου τα πετάω, τα χάνω, δεν τους δίνω σημασία. Είναι μια εκτόνωση που δεν επιλέγω καν. Μου 'ρχεται, αλλά δεν θα με πείραζε και να μη μου ξανάρθει.
    Iphigenia
    28.06.2007, 16:00
    Μπορώ να καταθέσω για τις ευεργετικές ιδιότητες της ζωγραφικής όταν χρησιμοποιείται ως μέσο ψυχοθεραπείας

    Και για να εξηγούμαι καλύτερα, έχω βρει ότι η ενασχόλησή μου με την ζωγραφική μου έχει δώσει ατέλειωτες ώρες χαράς και δημιουργικής ενασχόλησης, άσχετα με το ότι το αποτέλεσμα μπορεί να μην είναι καλό (δεν έχω φοβερό ταλέντο, ούτε μαθήματα έχω κάνει). Το θέμα είναι ότι με ηρεμεί, με γαληνεύει και έχω διακοσμίσει και το σπίτι μου με μερικά 'πρωτότυπα' έργα.

    Όσο για το μέσο, με ακρυλικά δουλεύω συνήθως.


    maspa
    28.06.2007, 16:09
    Σωστά venus2, δε σας είπα... Κι εγώ προτιμώ επίσης τα μολύβια και το κάρβουνο, καθώς και τα μολυβοκάρβουνα που έχουν καλύτερη απόδοση από τα χρωματιστά μολύβια.


    Μαργαριτούλα, μόλις χθες το ανακάλυψα, εντελώς τυχαία! Είχα όρεξη και το έψαξα λίγο.. Έχω πάθει πλάκα με κάποια έργα που είδα εκεί!!


    Όσο για τις ευεργετικές ιδιότητες Iphigenia, έχεις απόλυτο δίκιο. Όποτε ζωγραφίζω ξεχνάω όλα μου τα προβλήματα.
    Kerato
    28.06.2007, 18:06
    Παλιά είχα ασχοληθεί αρκετά και πολύ μα πολύ ερασιτεχνικά έως και παιδικά μπορώ να πω. Για ν'απαντήσω πιο συκεκριμένα όμως, έχω ασχοληθεί με μολύβια, νερομπογιές, τέμπερες, υαλομπογιές (δεν ξέρω αν το λέω σωστά αλλά καταλάβατε πάνω σε τί ζωγράφιζα). Επίσης έκανα για αρκετό καιρό και πυρογραφία χωρίς προσχέδιο, σα να ζωγράφιζα. Σχεδόν όλα μου τα δημιουργήματα τα έχω χαρίσει σε αγαπημένα πρόσωπα.
    Πριν από λίγο καιρό μου χάρισαν ένα σετ μολύβια και ακόμα τα κοιτάω κι αναρωτιέμαι "Μήπως να τα πιάσω στα χέρια μου;"
    man-keys
    28.06.2007, 18:07
    Και εγώ ζωγραφίζω απο μικρός. Τότε έκανα κυρίως comics! Η τελευταίες μου ζωγραφιές είναι προσωπογραφίες... Ζωγραφίζω ασπρόμαυρα, με μολύβια και κάρβουνο! Πολύ ωραίο συναίσθημα να εκφράζεσαι μέσα απο κάποια τέχνη, είτε είναι μουσική είτε ζωγραφική... δεν έχει σημασία! Είναι τέχνη!!!
    maspa
    28.06.2007, 20:14
    Παράθεση:

    Το μέλος Kerato στις 28-06-2007 στις 18:06 έγραψε...
    Πριν από λίγο καιρό μου χάρισαν ένα σετ μολύβια και ακόμα τα κοιτάω κι αναρωτιέμαι "Μήπως να τα πιάσω στα χέρια μου;"



    Μην αναρωτιέσαι.. Να τα πιάσεις!!
    LathosPathos
    29.06.2007, 01:12
    Δεν έχω κανένα ταλέντο στη ζωγραφική, αλλά κάτι σκαρώνω, πού και πού...Καλά, μη φανταστείτε κανέναν πίνακα!!!
    Ε, κανένα σκιτσάκι με μολυβάκι ή κάρβουνο...Μη γελάσετε, αλλά μ' αρέσουν πολύ οι δαχτυλομπογιές και οι κηρομπογιές...!
    Eliza21
    29.06.2007, 01:25
    Μου αρέσει να σκιτσάρω ανθρώπους, αντικειμενα, γυμνό, νεράιδες κ διάφορα άλλα (εκτός απο τοπία) με μολύβια-κάρβουνο.....ειναι μια ασχολία που ξεκινησε απο μικρή ηλικία ζωγραφιζοντας φορέματα.....με τα χρονια ξεκινησα να ζωγραφιζω με σκιές και να ψάχνω για πιο δυσκολα θέματα........τώρα, λόγω έλλειψης χρονου σκιτσάρω μονο τα Σάββατα το βράδυ................
    LathosPathos
    29.06.2007, 01:28
    Παράθεση:

    Το μέλος Eliza21 στις 29-06-2007 στις 01:25 έγραψε...

    Μου αρέσει να σκιτσάρω ανθρώπους, αντικειμενα, γυμνό, νεράιδες κ διάφορα άλλα



    Τι καλά που μπορείς να τα ζωγραφίζεις όλα αυτά!....
    Tren
    29.06.2007, 09:30
    Παράθεση:

    Το μέλος Eliza21 στις 29-06-2007 στις 01:25 έγραψε...

    Μου αρέσει να σκιτσάρω ανθρώπους, αντικειμενα, γυμνό, νεράιδες κ διάφορα άλλα (εκτός απο τοπία) με μολύβια-κάρβουνο.....ειναι μια ασχολία που ξεκινησε απο μικρή ηλικία ζωγραφιζοντας φορέματα.....με τα χρονια ξεκινησα να ζωγραφιζω με σκιές και να ψάχνω για πιο δυσκολα θέματα........τώρα, λόγω έλλειψης χρονου σκιτσάρω μονο τα Σάββατα το βράδυ................





    Μου αρεσει κι εμενα παρα πολυ το καρβουνο,δινει μια αμμεση ζεστη επαφη με το εργο.Χαιδευοντας και απλωνοντας τις γραμμες σε κανει να νιωθεις πως το καρβουνο λες και σταζει απο τα δαχτυλα σου.

    Επισης μου αρεσουν πολυ οι εικαστικες παρεμβασεις σε μεγαλους χωρους και επιφανειες.Προσωπικα δουλευω πολυ την τοιχογραφια και πολλες φορες νιωθω οτι ανοιγω τουνελ διαφυγης σε κλειστους και αχαρους χωρους.
    Υαλογραφια εκανα παλιοτερα αλλα την βρισκω πολυ οριοθετημενη για να με εκφρασει.Εχω αδυναμια κι εγω στο γυμνο και τις προσωπογραφιες,επισης στα λουλουδια και τις απειρες αποχρωσεις τους.Μου αρεσουν ολα τα υλικα και τα χρησιμοποιω αναλογως θεματος(τη θαλασσα την θελω οπωσδηποτε μπλε πχ. χανει τελειως με το καρβουνο η το μολυβι) .Με δυσκολευουν πολυ οι ανοιχτοχρωμοι ανθρωποι στο καρβουνο δεν ξερω για σας κι ετσι αποφευγω τετοια μοντελα.
    Τελευταιο κολλημα ειναι τα μεγαλα υφασματα (κατι σε διπλοσεντονο χαχα)οπου γραφω στιχους η ποιηση σε αναλογο ζωγραφιστο φοντο.Αφου τελειωσω το κανω ενα κουβαρι πριν στεγνωσει τελειως και το αφηνω τσαλακωμενο για λιγες μερες...
    Οταν το ξετυλιξω εχει μια υπεροχα ανεπιτηδευτη φθορα που δεν το κανει στημενο!
    Προκληση ειναι και οι πολυ μικρες επιφανειες αλλα θελουν τρελλα κεφια.Αντε φτιαξε την Καρμεν σε μια πετρουλα τοση δα..
    Κατα τα αλλα παντα τετοια παιδια!!!!!!!

    2Ν.

    Υ.Γ Χαιρομαι πολυ που το θεματακι αυτο εχει κινηση!!!!!!!Αυτο ειναι πολυ αισιοδοξο.
    Eliza21
    29.06.2007, 11:11
    Καλώ τον φίλτατο stelakka να πάρει θέση......
    Ephemar
    05.07.2007, 00:26
    Χαιρετω απο Καλων Τεχνων Αθηνας Φετος τελειωσα τη σχολη κ ελπιζω σε καλυτερες μερες
    Δεν ασχολουμαι ομως εμπρακτα με τη μουσικη αν και πολυ θα το ηθελα!
    jacamar
    07.07.2007, 18:24
    ζωγραφική ε? καλά τρελένομαι να ζωγραφίζω.... στο δωματιό μου έχω ζωγραφίσει την πόρτα και τις ντουλάπες και κάποια στιγμή θα επακταθώ και στους τοίχους....!!!
    δουλεύω κυρίως τέμπερα και χρώματα λαδιού γιατί δεν είμαι πολύ καλή στο σχέδιο οπότε ζωγραφίζω κατευθείαν ένα θέμα...!! Μου αρέσουν τα θαλασσινά τοπία και τα ανατολίτικα θέματα.
    ζωγραφίζω πάνω σε πέτρεσ μικρά πιατάκια κατί μικροσκοπικά τελάρα που βρήκα στο art and hobby αλλά και στα μπλουζάκια μου!!!
    τελευταία έχω μανία με τα χρώματα που φτιάχνεις "αυτοκόλλητα" για τα παράθυρα κτλ.!
    επεισης ασχολούμε με την πυρογραφία που είναι και αυτή ένα είδος ζωγραφικής!!



    επισυναπτόμενα: 07072007 (Small).jpg 
    ydrargyros
    07.07.2007, 19:09
    Βασικά ασχολούμαι εδώ και χρόνια, όχι με την κατ' εξοχήν ζωγραφική, αλλά με το σκίτσο, το Cartoon,το Comix,και το Animation...κάποια στιγμή να scannάρω υλικό να σας δώσω κιόλας
    maspa
    07.07.2007, 20:33
    Ομολογώ ότι όταν άνοιξα το topic περίμενα πολύ λιγότερες απαντήσεις.
    Χαίρομαι που ασχολείστε με κάτι δημιουργικό